Taky vás tak vytáčí domácí porody apod.?

treasurka
11. črc 2014

Asi se na mě sesypete jako vosy, ale přesto doufám, že tu najdu i nějaké spřízněné duše... Poslední dobou narážím na stále víc diskuzí, kde se lidé přiklánějí k variantě domácích porodů, naštěstí se jedná převážně o ty samé diskutující, takže se snad jedná o "hlasitou menšinu", přičemž "mlčící většina" má rozum. Před porodem jsem pročítala všemožné diskuze o porodnicích, porodech a porodnících, musím říct, že jsem jela do porodnice vyděšená jako králík. Většina toho (víceméně vše), co jsem četla v diskuzích se ukázalo jako nepravda. Moje zkušenost s porodnicí byla výborná, nemám co bych vytkla, spíš naopak (Apolinář). S maminkami na pokoji - vystřídaly se mi tam 4 - jsme se v tomto shodly, přičemž všechny měly za sebou již více porodů i v jiných porodnicích. O tom ale třeba jindy. V současnosti mě ale opravdu vytáčí příspěvky příznivců domácích porodů - zejména to, že je označují za "přirozené". Já tedy považuji za přirozené to, že se budu snažit udělat maximum pro bezpečí sebe a dítěte a to doma prostě nemám. Taky jejich demagogické argumenty považuji za nebezpečné, protože mohou někoho dovést k mylnému přesvědčení, že bude radši rodit doma, aby se nestalo něco, co popisují. Měla bych k tomu ještě hodně co říct, třeba se k tomu v diskuzi dostaneme, hlavně mě ale zajímá, jestli je tu někdo, kdo to má podobně. Moc doufám, že ano 😉

suzanna123
13. črc 2014

@kacihruba i kdyby to byla pravda, tak nevidím důvod, proč bych na základě toho měla odsuzovat domácí porody. Tady nikdo nemluví o DP za každou cenu. To je, jako kdybych odmítala jít do porodnice na základě zkušenosti mojí babičky...

dhanim
13. črc 2014

@kacihruba PA rok seděla a teď je v podmínce a zákaz činnosti? Takový případ by byl 100% medializovan...čím víc příspěvku k domácímu porodu dvojčat napíšeš, tím míň Ti věřím, že se to stalo. Můžeš mi do IP napsat jméno té PA, když její další osud tak dobře znáš? Děkuji.

kacihruba
13. črc 2014

A kdo vam rika at je odsuzujete??? Napsala jsem zde 2 pripady z meho okoli a Ja akorat k tem dvoum pripadum a ze zkusenosti z prace rekla svuj nazor. A nikomu ho necpu aby kvuli tomu je odsuzoval. Jak jsem psala je to kazde zeny vec a kecat jo do toho muze max otec ditete!!
@suzanna123

elephant
13. črc 2014

Ale jinak ne, domácí porody mi nevadí.
Vadí mi, když někdo považuje potrat za právo matky rozhodnout o sobě a svém tělu, ale když se někdo rozhodne pro domácí porod, tak vykřikuje, kde zůstalo právo dítěte.

kacihruba
13. črc 2014

@dhanim je mi jedno kdo mi veri a kdo ne. Urcite mam zapotreni sedet u modryho konika vymyslet si pi...😀 klidne mohu poslat, zavolam zname pres maminu a pisnu jmeno.

lenicka07
13. črc 2014

@elephant Přesně, tohle já si v hlavě taky srovnat nedokážu. Pro mě je to člověk od začátku... Matka rozhodne o jeho bytí či nebytí, je to legální... o pár měsíců později by ani neměla mít právo rozhodnout kde porodit.. takže matka která se rozhodne pro potrat je OK, kdyby stejná matka se rozhodla si dítě nechat a doma ho porodit, je nezodpovědná, upírá dítěti právo na život atd. Nikdo se nezajímá o důvody, proč v porodnici rodit nechce, nemyslím že je to z nějaké pohodlnosti, ale spíš díky špatným zkušenostem osobním nebo jiných matek.

kristyn.g
13. črc 2014

mě taky domácí porody nevadí, kdybych měla stoprocentní jistotu tak do toho jdu taky, ale jistota není nikdy. Měla jsem kolegyni která rodila doma a miminko zemřelo, nikdo o tom pak nemluvil, byla zdrcená, takže okolnosti nevím. Ale pro bezpečnost budu volit porodnici.

ilonne
13. črc 2014

@lenicka07
@elephant Mícháte jablka s hruškama.

easymat
13. črc 2014

Je mi smutno, když tohle čtu. Fenoménem této doby je to, že každý je chytřejší než odborník, protože si něco "nastudoval" z internetu. Každá prodavačka (není myšleno hanlivě! jen obrazně) je chytřejší než doktor, učitel, právník, opravář... "Jsem četla, protože jsem se o tuto problematiku zajímala..." Na tu větu jsem alergická. Nám matka chtěla odhlásit dítě ze školy a učit ho sama, protože četla, že to pro něj bude lepší, když se mu bude věnovat sama, na sociální rozvoj poněkud zapomněla. Kdyby to bylo tak jednoduché, na co jsou univerzity? Tady pár holek pořád omílá dokola totéž. Snaží se tvrdě přesvědčit někoho o své pravdě, jak je to pro dítě to nejlepší. Ten vztek a odhodlání mě fakt pobavil. Podařilo se jim to? Je tady někdo, koho přetáhly na svou stranu díky jejich chabým argumentům? Pro mě je jeden zásadní argument. Kdyby mi někdo řekl, že mi hrozí třeba minimální riziko, že se budu dusit a udusím se, ale to riziko může nastat v nemocnici nebo doma, s tím že přijede RZ... Co myslíte, že si vyberu? A co si vyberete vy? Odpovězte jen na tu otázku. Bez žádného ale. Protože ačkoli se tomu bráníte, to riziko, byť malé, tady je. A co myslíte, že by si vybralo vaše dítě?

spirulina
13. črc 2014

@easymat
myslím, že vůbec nikdo se nikoho nesnaží přesvědčit. porod doma je osobní záležitost, ke které musí dospět každý sám.
psala jsem do této diskuze, protože jsem chtěla odpovědět na otázku "proč chce někdo rodit doma" a psala jsem tedy, proč jsem k tomu dospěla já.
odpovídáme, vysvětlujeme, uvádíme na pravou míru, protože jsme pod velkou palbou kritiky 🙂
ale "tvrdě přesvědčovat někoho o své pravdě, přetahovat na svou stranu..." to je jen vaše vnímání

luckap91
13. črc 2014

@easymat Pěkně a výstižně napsaný... 😉 .. naprosto souhlasím.

easymat
13. črc 2014

@spirulina A tím pádem se snažíte přesvědčit odpůrce, že máte pravdu, tudíž rodit doma je v pohodě. Kdyby to byla osobní záležitost, porodíte si v tichosti doma, nikdo o ničem nic neví a nemusíte 2 dny obhajovat své názory.

spirulina
13. črc 2014

@easymat já je neobhajuji, ale vysvětluji. nezáleží mi na tom jestli to pochopíte. a ano, dělím se o své zážitky a o své životní zkušenosti. a stává se velice často, že to někoho inspiruje, začne se zajímat a nějak ho to ovlivní. a to je přirozené

snehurka25
13. črc 2014

@kristyn.g Jenže stoprocentní jistotu nemáš právě ani v té porodnici a výzkumy na toto téma ukázaly, že úmrtnost u domácích porodů je srovnatelná s úmrtností v porodnicích (na ty studie tu někdo dával odkaz, já jsem dávala odkaz na materiály WHO, kde jsou tyto výzkumy také zohledněny). Platí samozřejmě jen pro případy nízkorizikových rodiček. Jinak já tě naprosto chápu, taky bych i v případě nekomplikovaného těhotenství volila raději porodnici (úplně nejraději ale porodní dům). Ale myslím, že je to i proto, že u nás se pořád omílá, jak je porod doma STRAŠNÝ RISK (aniž by kdo přišel s jakoukoli studií, která by toto potvrzovala - když si ji od bojovníků proti domácím porodům vyžádáš, dozvíš se jen, že "to je přeci jasné" a "to ví přeci každý hlupák"). A vůbec nikdo mi nedokázal odpovědět na to, jak je možné, že v některých zemích, které mají ještě nižší novorozeneckou úmrtnost, se doma docela běžně rodí (např. ve Švédsku). A co se týče Nizozemí, kde se rodí doma snad nejvíc z rozvinutých zemí, někteří čeští lékaři vítězoslavně vytahují statistiku, že v Nizozemí je novorozenecká úmrtnost o něco málo vyšší než v ČR. Tak se ptám, jak to dokazuje ten obrovský risk a nezodpovědnost a sobectví matky?

easymat
13. črc 2014

@spirulina Tady vidím jen malý rozdíl mezi obhajobou a vysvětlením. Reagujete (neříkám, že konkrétně Vy- zas tu diskuzi nemám tak nastudovanou, ale obhájkyně, kterých je tady jen pár) skoro na každý příspěvek a vyvracíte ho. Vysvětlujete to skoro každé odpůrkyni zvlášť. Ta urputnost, aby to pochopily, mi zavání obhajobou. Ale nebudu se hádat 🙂

snehurka25
13. črc 2014

@easymat Nevím, v jaké oboru jsi odborník, ale já v tom svém tedy opravdu nemám pocit, že bych měla patent na pravdu. A než se svěřit do péče některých svých kolegů, jak je znám z VŠ, to si doopravdy raději nechám poradit od poučeného laika. Zní to tvrdě, ale je to tak.

easymat
13. črc 2014

@snehurka25 Na to já řeknu jen jedno. Budu psát o sobě, stejně jako výše. I kdyby riziko udušení bylo jen jedno promile, a mohla bych si vybrat, jestli se budu dusit doma, nebo v nemocnici, tak si vyberu tu nemocnici, protože je zase třeba jen o jedno promile (no, je rozhodně větší) větší šance, že přežiju. To je prostě živočišná zásada boje o svůj život. Možná to nepochopí nikdo, komu ještě smrt nehrozila...
Ještě dodám, že nejde o mou odbornost. Ale myslím, že až jednou budeš na smrtelné posteli (budeme tam všichni), tak mi věř, že si raději necháš poradit i od toho hlupáka z VŠ. Uděláš vše pro záchranu. Zní to tvrdě, ale je to tak.

krejci1510
13. črc 2014

@luciebx trošku OT, ale žila jsem v UK tři roky a sice jsem u doktora nemusela čekat, ale málem mě nechal chcípnout 😉 Byla jsem šíleně unavená, měla problémy s dýcháním, zvracela jsem a několikrát jsem doma omdlela. A když jsem tam s tím došla k anglickému doktorovi, tak mi ani nezměřil tlak (však jsem omdlela asi jen třikrát, tak proč by to dělal) a když mě vyslechl, tak mi řekl, že nemám simulovat a vrátit se do práce (dělala jsem ve skladu a musela tahat docela těžké věci). Tak jsem se vrátila a zkolabovala jsem. Pak teprve zjistili, že mám pokročilé stádium anémie a ihned mě valili do nemocnice na krevní transfúze. Prasknul mi žaludeční vřed a několik týdnů mi pomalu krvácel do žaludku. A na gastro mě s tím poslali až půl roku poté. Moje ségra je lékařka v ČR a říkala, že tady bych byla na gastru do druhého dne 😉 Takže asi tak k mé zkušenosti se zdravotnictvím v UK 😝

snehurka25
13. črc 2014

@easymat Však já vám to neberu. Akorát jsem musela reagovat na ty "odborníky", připadá mi, že fenoménem je naopak adorace lidí s určitou, třeba jen formální, kvalifikací. A mimochodem, kdybyste to brala do důsledků, tak vůbec nejbezpečnější je v nemocnici bydlet 😉 (pokud budete mít záruku, že vám v té nemocnici nedopomůžou ke komplikacím, které by mimo ni nenastaly)

spirulina
13. črc 2014

@easymat no ony si ty odpůrkyně neberou servítky a používají už mnohokrát vyvrácené argumenty a stále znova a znova opakují nepravdivá klišé, tak holt, to člověka prostě občas svrbí prsty, ale cenu to moc nemá, to je jasný.

chápu, že to spoustě lidem připadá nelogické, riskantní, sobecké a že to vůbec nechápou a rozhořčujou se nad ubohými nemluvňátky, které jsou tady vražděny bláznivými hlupačkami, které očividně nepochopily!!!! a že se jim tady nabízí úžasný systém péče, který vše vyřeší. sobecké hloupé nány je obvyklá urážka.

prostě na to mám jiný názor a ti kdo ho nesdílí, se přesvědčit nedají a ani to nechci. ti kteří vidí za clonu prvotních emocí a začnou se zajímat o fakta a zahraničí, většinou pochopí sami. 🙂

nemám zájem o konflikt, fór jsem se nikdy nerada účastnila, ale zažila jsem porod v porodnici a porod doma a očekávám svvé třetí dítě. téma je pro mne velmi živé, proto jsem se zapojila i do tohoto tématu.

snehurka25
13. črc 2014

@easymat Něvšimla jsem si toho závěru: Poradit si nechám, ale určitě nebudu spoléhat jen na to. Jako ve všem. Protože v konečném důsledku člověk stejně nese veškerou odpovědnost sám.

easymat
13. črc 2014

@snehurka25 Adorace? V dnešní době? No to nevím... Teda mám pocit, že dneska jsou všichni nejchytřejší a neuznávají vůbec nikoho... Adorace byla typická spíše pro dobu minulou...
Tak to nemyslíte vážně tu poslední větu? To už Vám opravdu došly argumenty. Na to už reagovat nebudu...

easymat
13. črc 2014

@snehurka25 Mně už o život šlo, Vám evidentně ne, proto píšete, co píšete.

spirulina
13. črc 2014

@easymat nedošly argumenty, jen těmto argumentům asi nedokážete porozumět... to bez urážky - každý vycházíme z jiných životních zkušeností

easymat
13. črc 2014

@spirulina Že mám bydlet v nemocnici, abych minimalizovala rizika? To je podle mě mimo argumentaci. Nebavíme se o chorobném strachu ze smrti...

hedusska
13. črc 2014

Já osobně si myslím že je každého věc kde porodí, ale co mi vadí když pak ty co rodili doma a něco se stalo to svádí na lékaře že pozdě přijeli...co to jako je? kdyby byli v porodnici , lékař je tam hned...a navíc ted už je i možnost si zvolit v porodnici "domácí porod", kde jsou tomu pokoje uzpůsobené a vypadají jako domácí prostředí a když nastanou komplikace muže lékař přiběhnout,.. Já sama když bych rodila doma tak se asi malá nenarodí a když by se narodila tak ne uplně v pořádku a ja bych vykrvácela...porod mi museli vyvolávat , jelikož sem měla blbej tlak a zkaženou plodovkuA já po porodu dost krvácela, dávali mi něco na zastavení Kdybych to nechala na přírodě....Nechci na to ani myslet

spirulina
13. črc 2014

@easymat
ne myslela jsem to na větu od @snehurka25
"Protože v konečném důsledku člověk stejně nese veškerou odpovědnost sám. "
asi jsme si nerozuměly, myslela jsem že reagujete na tot, pardon 🙂

snehurka25
13. črc 2014

@easymat Kdybych vás měla parafrázovat: Já jsem už zbytečný (a škodlivý) úkon lékaře zažila. Vy evidentně ne, proto píšete, co píšete. Jedna druhou nepřesvědčíme, ale to přeci nevadí (ačkoli já jsem došla od radikálního odporu k porodům bez lékařské intervence k umírněnému zastávání možnosti alternativ, takže není pravda, že člověk nemůže změnit názor). Tak přeju hodně zdraví.
P.S. U té poznámky s bydlením v nemocnici je emotikon, samozřejmě jsem to nemyslela vážně.

jaya
13. črc 2014

@hedusska Tak vyvolavany porod je kontraindikace domacimu porodu. 😉 Zadna PA vam nebude doma vyvolavat porod.

lenicka07
13. črc 2014

@ilonne To vůbec ne, to není nějaký argument pro nebo proti, jen se s tím nemůžu osobně nějak srovnat, proč jedno vadí a druhé nevadí v očích společnosti, proč se v jednom případě mohu rozhodnout, ač to má fatální důsledky a v druhém případě nikoliv, protože je tam riziko. První případ je společensky jakžtakž přijatelný, druhý nikoliv?. Mohla jste to klidně rozepsat, a né to odpálkovat několika slovy bez vysvětlení, proč to vůbec nesouvisí. Neříkám že vyloženě souvisí, myslela jsem to jako téma k zamyšlení.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru