Taky vás tak vytáčí domácí porody apod.?

treasurka
11. črc 2014

Asi se na mě sesypete jako vosy, ale přesto doufám, že tu najdu i nějaké spřízněné duše... Poslední dobou narážím na stále víc diskuzí, kde se lidé přiklánějí k variantě domácích porodů, naštěstí se jedná převážně o ty samé diskutující, takže se snad jedná o "hlasitou menšinu", přičemž "mlčící většina" má rozum. Před porodem jsem pročítala všemožné diskuze o porodnicích, porodech a porodnících, musím říct, že jsem jela do porodnice vyděšená jako králík. Většina toho (víceméně vše), co jsem četla v diskuzích se ukázalo jako nepravda. Moje zkušenost s porodnicí byla výborná, nemám co bych vytkla, spíš naopak (Apolinář). S maminkami na pokoji - vystřídaly se mi tam 4 - jsme se v tomto shodly, přičemž všechny měly za sebou již více porodů i v jiných porodnicích. O tom ale třeba jindy. V současnosti mě ale opravdu vytáčí příspěvky příznivců domácích porodů - zejména to, že je označují za "přirozené". Já tedy považuji za přirozené to, že se budu snažit udělat maximum pro bezpečí sebe a dítěte a to doma prostě nemám. Taky jejich demagogické argumenty považuji za nebezpečné, protože mohou někoho dovést k mylnému přesvědčení, že bude radši rodit doma, aby se nestalo něco, co popisují. Měla bych k tomu ještě hodně co říct, třeba se k tomu v diskuzi dostaneme, hlavně mě ale zajímá, jestli je tu někdo, kdo to má podobně. Moc doufám, že ano 😉

madre1
12. črc 2014

@spirulina ,...................to si mě asi špatně pochopila.Jsem taková povaha,že se neumím neustále bezmyšlenkovitě poflakovat.Prostě,když tu práci doma vidím,tak jí udělám,abych měla klid.V porodnici vím,že kromě tlačení u porodu,následného kojení a klasické péče o novorozeně,za mě všechno zařídí personál-tím pádem si ty chvilky s novorozeným miminkem vychutnám lépe,než doma-mám čas se na to více soustředit.Navíc mi tam bylo dobře už kvůli tomu,že mám novorozeňátka moc ráda-prostě mi tam bylo dobře a na těch pár dní,které jsem tam strávila s každým dítětem,budu ráda vzpomínat do konce života 🙂

janinek
12. črc 2014

@madre1 Tady je prave videt, ze nechapes, o co zastankynim domoporodu jde. Pro ne je na prvnim miste dite, proto chteji rodit doma, protoze si mysli, ze je to pro dite nejlepsi.

madre1
12. črc 2014

@janinek ,....................v čem je to pro to dítě lepší?

janinek
12. črc 2014

@madre1 Sorry, nemam v naplni prace te ucit cist a porozumet psanemu textu.

spirulina
12. črc 2014

@japona proč? že moje zkušenost s šestinedělím doma byla prostě jiná 🙂 naplánovala, zařídila a prožila jsem ji jinak. tím nebylo myšleno nic konfliktního 🙂

PA se vzdělávají státně, ale hlavně soukromě, platí si vlastní kurzy a stáže, většinou v zahraničí, kde se učí znalosti a dovednosti potřebné k tomu, aby kvalitně vykonávali svou zvolenou profesi. stejně jako jakýkoliv jiný člověk, který se něco nauří a pak se tím živí. v současnosti mohou pracovat se zdravotniských zařízeních nebo soukromě (tj já si za jejich práci sama zaplatím). chodím k ní do soukromé ambulance nebo ona ke mně domů, v průběhu těhotenství. já k své např chodím i na předporodní monitory. probereme vše od výživy, potíží, které třeba mám, posloucháme miminko a kontrolujeme pohmatem růst dělohy atd. kromě toho chodím ke svému gynekologovi například na kontrolní UZV ve 20 a 30 tt.
přijede k mému domácímu porodu, bude dohlížet na průběh, v případě že e bude něco dít, můžeme odjet do porodnice. je schopná poslouchat ozvy a je schopna pomoci (pokud to bude třeba) vyprostit dítě zamotané do pupečníku nebo podobné věci a také provést resuscitaci. dohlíží na zavinování dělohy, na porození placenty, na stav poporodního krvácení a na poporodní adapraci novorozence (apgar, základní neonatologická prohlídka, poslech srdíčka...) i rodičky. odstřine a ošetří pupečník. většinou odjíždí až hodiny po porodu, kdy jsou všichni stabilizovaní. pokud se něco děje (např se neodlučuje placenta), jede se do porodnice.

a proč tam tedy nejsme rovnou? protože v 95% případů to není potřeba, v dalších 4,5% případ se jedná o odjezd do porodnice, kde dojde k posichrování riskantnějšího posupu, ale všichni jsou v pořádku.

po porodu doma, přijede další den (a třeba i další den...) znovu zkontrolovat opět zavinování dělohy, pomůže s laktací, zkotroluje miminko, pupíček atd...

@luciejanku
protože chtěli zmonitorovat ozvy a následně bylo pro ně lepší, abych ležela před nimi na zádech s roztaženýma nohama a měli dobrý přístup a viděli co se děje

japona
12. črc 2014

@spirulina Zní to dobře, ale zajímalo by mě, kolik je schopna tato pa měsíčně obsloužit maminek/porodů?

gepe
12. črc 2014

@miriska rodila jsem v porodnici vloni v srpnu planovanou sekci z duvodu polymorbity matky, letos v dubnu jsem prosla doma celym spontannim prirozenym potratem v 11tt bez navstevy lekare. Resp. k Dr. sla az na planovanou kontrolu tehotenskou, kdy jsem oznamila, ze jsem prirozene potratila. Zkontroloval zda je vse pryc a v poradku.
Verim svemu telu nebo lekarum? Zajima me Tva odpoved, viz. Tvuj komentar na min.strance.

spirulina
12. črc 2014

@madre1 v čem je přirozený a bezzásahový porod pro dítě lepší?

spontánní začátek porodu - dítě se rodí ve chvíli, kdy je na to fyziologicky připraveno
rodička se naladí na svůj porodní proces a naučí se zpracovat kontrakce takže zaujme takovou polohu, ve které se dítě optimálně nastaví k co nejhladšímu porodu
přirozené porodní hormony vyplavované v klidu a bezpečí zajistí optimální sílu a interval kontrakcí (versus umělý oxytocin, působící na dítě v nesprávné poroze brutální silou)
faktor času - dítě, děloha i děložní hrdlo, potřebují svůj čas, působení vlastních hormonů, aby synchronizovaně optimálně spolupracovaly
otevírání - pokud není žena otevřena, píchání vaku blan, nebo umělý oxytocín způsobují tíseň plodu
otevírání probíhá ideálně v soukromí a bezpečí
dítě a pupečník je vakem blan chráněno, jeho umělé propíchnutí způsobí nalehnutí dítěte na děložní hrdlo, což opět může způsobit tíseň plodu
dýchat a tlačit musí maminka spontánně, ve svých rytmech, ona zásobuje dtě kyslíkjen maminka ví, zda tlačit či netlačit, miminka v porodních cestách zůstávají samy i přes několik kontrakcí, než spontáně dorotují, vyprostí ramínka a ručičky. umělé tahání dítěte ven způsobuje jeho poranění (a rodičky taky)
.... je toho hodně 🙂

breberka
12. črc 2014

@miriska to video určitě dojemné je, slza mi ukápla. Co mě spíš zaráží, je to, že ti lidé jsou schopní dát to veřejně na net, kde na ně každý kouká....podle mě je to čistě soukromá záležitost každé rodiny. Nedavno mi kamarádka poslala odkaz na rodící ženu v přírodě u potůčku mezi kameny za přítomnosti rodiny. To byla pro mě dost silná káva........nedovedu si vůbec představit rodit před našimi dětmi - myslim, že by z toho měli trauma vidět mě v bolestech a tak....... 😅

spirulina
12. črc 2014

takže dítě se rodí hladce, bez tísně a má ty nejlepší předpoklady pro ideální adaptaci, nastartují se všechny jeho životní procesy. není vystaveno medikaci, která způsobuje ochabnutí a utlumení jeho životních procesů hned po porodu
a to ani nemluvím o domácím bondingu...

spirulina
12. črc 2014

@japona proč je to důležité, kolik obslouží žen měsíčně? takováto čísla nevím. zatím je jich málo a na spoustu žen se nedostane 🙂

marecekavendulka
12. črc 2014

mně domácí porody nevadí,ale sama jsem rodila v porodnici

marecekavendulka
12. črc 2014

@breberka tyjo fakt?no to musel být porod jak víno 😀

spirulina
12. črc 2014

@breberka ta v tom potoku byla fakt drsná 😀 no jo no, né každý má vkus a cit 😅

spirulina
12. črc 2014
https://www.youtube.com/watch?v=3vvIPWbQaKE


dokument orgasmický porod - velmi krásný k naladění se k vlastnímu porodu

marecekavendulka
12. črc 2014

@spirulina musím reagovat..také jsem to měla tak u druhého dítěte:věděla jsem ,že pro lepší sestup dětátka a i pro lepší zvládnutí křížových bolestí bude pro mě lepší jiná poloha než ta,kterou mi "určil" personál porodnice.polohovali mě na bok,pak zas na záda..no "paráda"..řvala sem bolestí. musím ale vyzdvihnout to,že i přes tenhle černý puntík vše bylo nakonec ok,ani nástrih neproběhl 🙂

miriska
12. črc 2014

@breberka já osobně bych video taky nedala veřejně na internet, ale jsem ráda, že někdo to udělá a dá možnost i mě se na to podívat. rodit před dětma to si taky nejsem jistá jak bych se k tomu postavila, vím, že náš malej by to nezvládl mě vidět v bolestech, ale ty holčičky mě přišly uplně v pohodě, takže záleží asi hodně na jejich povaze a výchově.

miriska
12. črc 2014

@gepe No v případě, že by byla opravdu nutná plánovaná sekce tak bych se taky samozřejmě svěřila do rukou doktorů, ale když je vše pořádku tak si myslím, že je vhodná příležitost poslouchat svoje tělo, důveřovat mu a nechat proběhnout porod přirozeně . Tvůj potrat mě mrzí, vzhledem k tomu, že jsi nespěchala k doktorům, tak jsi to asi brala jako přirozenej jev, že s miminkem nebylo něco v pořádku, proto odešlo. Sama nevím jak bych se postavila k samovolnému potratu, naštěstí jsem tohle nikdy řešit nemusela, porod jsem řešila a ponaučila se, proto píšu k porodu jak to cítím já.

japona
12. črc 2014

@spirulina Je to důležité pro její praxi rozpoznat a případně řešit problém. Pokud předpokládám, že si na přípravu, porod a následnou péči vyhradí týden (tj. 50 porodů za rok) a pokud opravdu řeší problém v 5% pripadu je super být mezi těmi cca48 a asi bych také basnila. Ale co ty zbylé dvě děti? Jenom se modlit, at to dobře dopadne.. Jakou může mít taková pa praxi něco poznat/řešit, když to vpodstatě (díky opravdu tomu, ze porod VETSINOU i bez jejiho přičinění proběhne opravdu bezproblemove)? To uz radši porodnicni pa, která nedělá (trochu s nadsazkou🙂) celou sichtu nic jiného, než jen rodí jedno dítě za druhým. Ta ma v rozpoznávání problémů řádově víc zkušenosti než ona soukromá.

suzanna123
12. črc 2014

nebudu reagovat na ty naprosté nesmysly, které tu zazněly - to opravdu nemá smysl komentovat. Ale co mě zaujalo bylo roztrpčení, že malá skupinka chce standardizovat "nižší péči". A myslím, že přesně to je důsledek té mediální masáže. Panika, že zastánkyně domácích porodů chtějí zrušit porodnice a nahnat všechny rodičky přinejlepším do porodních domů, přinejhorším na pole. A absolutní ignorace faktů a argumentů mluvících pro domácí porody. Zatím se nikdo nepokusil vyvrátit (věcně a relevantně) moje argumenty a to, co tu napsala velice informovaně a zasvěceně @spirulina taky zůstalo nepovšimnuto. Ale pořád dokola se tu opakují ty stejné "argumenty" - porod na poli, riziko domácích porodů (nevšimla jsem si, že by někdo přišel se statistikami, které to dokazují nebo zpochybnil statistiky mluvící ve prospěch DP - a tím zpochybněním nemyslím "já tomu nevěřím" apod.) a přitom se evidentně ani jedna z odpůrkyň DP nepokusila vzít v úvahu důvody matek, které se pro DP rozhodly. Tady nejde o to, jestli je "lepší" porod doma nebo v porodnici. Pokud jste přesvědčeny, že v porodnici, tak si roďte v porodnici, nikdo vám to nerozmlouvá ani neznemožňuje. Ale nechte laskavě ostatní, ať se taky rozhodnou, co je pro ně nejlepší a nedělejte to za ně.

suzanna123
12. črc 2014

@japona a jakou máš záruku, že se nedostaneš do péče PA/doktora, který právě vylezl ze školy a má za sebou minimální praxi nutnou k samostatnému vedení porodu?

tarien
12. črc 2014

@suzanna123 reaguju na poslední příspěvek - záruku máš velkou, nad začínajícím doktrorem/PA dohlíží někdo další...což tohle riziko eliminuje tak na 5% podle mne, nikdy tam není sám doktor bez atestace...mně rodila doktorka cca s půlroční praxí, ke konci tam přišel atestovaný lékař a porod s ní dokončil...v porodnictví si to sakra hlídají, mám to z více zdrojů + jsem zdravotník

spirulina
12. črc 2014

@japona
české PA (teď nemyslím duly), mají (kromě jiného) státní vzdělání a standardní praxi (většinou mnohaletou!) v porodnici. mnoho z nich tam stále na částečný úvazek pracuje. nejsou to tedy nějaké od reality odtržené mimoňky. jen to chtějí dělat jinak. to k té praxi v rozpoznávání problémů

a ty zbylé "dvě děti"? to se ale pomodli i v té nemocnici, i tam totiž může dojít k úmrtí tvého dítěte a nejen na neřešitelné vady nebo komplikace, ale také cizím "zaviněním" ať už to znamená cokoliv.
to právě ukazují ty studie, že v konečném důsledku, se tyto varianty vyrovnávají - v nemocnici dochází k jiným problémům a úmrtím, doma zase k jiným. ale stále jde o promile procent.

a teď jde o to, co to udělá s těmi 95% naprosto zdravých porodů. jaký typ zodpovědnosti zvolíš, jaký bude tobě šitý na míru? v čechách máme úžasné zdravotnické možnosti a všichni jich mohou využít. ale chceme také vypracovat systém poskytování a proplácení péče soukromých pordních sistentek s návazností na porodnici, aby i tato možnost byla pokryta.

japona
12. črc 2014

@suzanna123 Když to berete takto, tak to samozřejmě nemám nikdy. Ale přece jen 6let medicíny, praxe, atestace apod.. u me budí větší důvěru než někdo s voskou (nebo kde pa studují) i s nějakou stáži u jiné pa.. To je stejně jako bych se zeptala, kde máte "jistotu", že vámi vybraná soukromá pa je schopná? Jistotu nemá nikdo nikde, ale jde o minimalizaci rizik. Ono se dá vpodstatě porodit i na parkovišti na benzince (překotný porod), za asistence tatínka. Párkrát ročně se to přihodí a ještě jsem nezaznamenala, ze by to nedopadlo dobře. Ale zase to vychází z toho, ze většina porodů opravdu proběhne tak nějak v pohodě. A když se ma něco pokazit, raději budu tam, kde jsou schopni to (rychle) řešit, jednak protože k tomu mají prostředky a jednak proto, že tento problém už třeba nekdy viděli. Jinak proti domácím porodum nic nemám, at si každý rodí kde chce. Jen mi vadí snaha toto zorganizovat. Klidně at si domorodky koupí od porodnice nadstandardní balíček "porod doma", kde bude pa a sanitka před domem.

suzanna123
12. črc 2014

@japona přesně - jistotu nemáte nikdy. A ten závěr jsem nepochopila - jednak mám pocit, že proti domácím porodům toho máte dost (podle toho, jaké názory tu prezentujete) a taky nechápu, co myslíte snahou "to všechno zorganizovat". Myslíte zlegalizovat? A s tím máte problém proč?

japona
12. črc 2014

Jen mi vadí snaha toto normalizovat. Klidně at si domorodky koupí od porodnice nadstandardní balíček "porod doma", kde bude pa a sanitka před domem. Ale to už jsme u hlavního problemu a tím jsou peníze. Ony ty pa chtějí být soukromé (tj. být placeny pojišťovnami) a ne zaměstnankyne porodnice.

barinkas
12. črc 2014

dle mě každého věc, jak se rozhodne rodit... já sama rodila v porodnici, doma bych do toho nešla.. Ale je fakt, že jsem se tam necítila teda nic moc...
Ale neodsuzovala bych nikoho, kdo se rozhodne rodit doma... Prostě ta možnost zde je, když to je pro někoho lepší... smrtí dítěte či matky může skončit i porod v nemocnic že...

Trocha tolerance holky 🙂 a nepiště, že mamina, co rodí doma je nezodpovědná.. ona to vidí jinak, vy také jinak, to tak bývá 🙂 je to její dítě.. vy si to se svojím zařídíte tak, jak chcete vy

janinek
12. črc 2014

@suzanna123 tak to je celkove jadro pudla vsech tehle diskusi, nikdo (odpurci laici, odpurci doktori) se nezamysli nad tim, co chteji matky a proc to tak chteji. Dokud se nadtim nezacnou zamysletanebude opravdova diskuse, tak se nic nezmeni Proc radeji chteji rodit doma s moznym rizikem nez v nemocnici? Protoze to jsou vsechno 'tupe alternativni kravy'? To asi tezko.

miriska
12. črc 2014

@japona však porodní asistenku soukromou si platí rodička sama

suzanna123
12. črc 2014

@japona 1)myslíte, že porod doma s jednou PA a sanitou před domem je nákladnější než porod v porodnici s následnou třídenní hospitalizací (a všemi méně či více potřebnými vyšetřeními a zásahy)? Nebo proč by se za to mělo doplácet? 2)Z jakého důvodu je nutné, aby ty PA byly zaměstnankyněmi porodnic? 3)pokud vím, tak v tuto chvíli si soukromou PA platí každý sám (dost nelogicky, když opět srovnáme náklady, které by vznikly porodem v porodnici). A na to, jak a kým PA chtějí být placeny, jste přišla jak? Ony se vám s tím svěřily? Nebo jste si to "vydedukovala" ?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru