Taky vás tak vytáčí domácí porody apod.?

treasurka
11. črc 2014

Asi se na mě sesypete jako vosy, ale přesto doufám, že tu najdu i nějaké spřízněné duše... Poslední dobou narážím na stále víc diskuzí, kde se lidé přiklánějí k variantě domácích porodů, naštěstí se jedná převážně o ty samé diskutující, takže se snad jedná o "hlasitou menšinu", přičemž "mlčící většina" má rozum. Před porodem jsem pročítala všemožné diskuze o porodnicích, porodech a porodnících, musím říct, že jsem jela do porodnice vyděšená jako králík. Většina toho (víceméně vše), co jsem četla v diskuzích se ukázalo jako nepravda. Moje zkušenost s porodnicí byla výborná, nemám co bych vytkla, spíš naopak (Apolinář). S maminkami na pokoji - vystřídaly se mi tam 4 - jsme se v tomto shodly, přičemž všechny měly za sebou již více porodů i v jiných porodnicích. O tom ale třeba jindy. V současnosti mě ale opravdu vytáčí příspěvky příznivců domácích porodů - zejména to, že je označují za "přirozené". Já tedy považuji za přirozené to, že se budu snažit udělat maximum pro bezpečí sebe a dítěte a to doma prostě nemám. Taky jejich demagogické argumenty považuji za nebezpečné, protože mohou někoho dovést k mylnému přesvědčení, že bude radši rodit doma, aby se nestalo něco, co popisují. Měla bych k tomu ještě hodně co říct, třeba se k tomu v diskuzi dostaneme, hlavně mě ale zajímá, jestli je tu někdo, kdo to má podobně. Moc doufám, že ano 😉

denyzuza06
11. črc 2014

já rodit první dceru doma tak jsme to pravděpodobně nepřežily ani jedna takže za mě rozhodně ne, navíc druhý den ji objevily v krvi infekci to by asi doma taky nikdo nezjistil.....a pak to uklízet😀DD...přiznám se že mi i vyhovuje, že se o mě a dítě další tři dny někdo stará a já se soustředím jen na krmení, přebalování apd.

petrolenka
11. črc 2014

Já musím souhlasit, jsem totiž vytočená do běla, když ty matky, co chtějí rodit doma, prohlašují, že chtějí pro své dítě to nejlepší.. 😠 cožee?? Jak to můžou říct... Ještě bych to pochopila, v dobách s kterými nešlo moc nic dělat.. Ale dneska jsou v každé (nebo skoro každé) porodnici různé vymoženosti, rodit prakticky jakkoliv a s lékařem .. já osobně mám doma tři děti - a oba porody (mám dvojčata), a syn měl tři hodiny po porodu velké komplikace. Být doma, nevím, jestli by to přežil... Ale mě to nikdy nenapadlo.. Také jsem zdravotnice a vidím asi víc rizik než ostatní matky.. Nevím, ale souhlasím, že bezpečí pro své dítě zajistím lékařskou péčí...🙂 Jsem ráda, že jsi rozjela tuto diskuzi, protože jsem moooooc zvědavá na argumenty matek, které rodily nebo chtějí rodit doma.. 😒 Neumím si představit, tu logiku.. 🙂

breberka
11. črc 2014

Ja rodila 3x v pododnici a své porody považuju za přirozené. Rodit doma bych nechtěla ani zadarmo. Přijde mi, že rizika jsou tu značná. Toť můj názor.

lenka5731
11. črc 2014

Mne je to tedy úplně ukradené, jak a kde chteji ostatní rodit. Proč by mi to melo vadit? Moje děti to nejsou a do mého života to absolutně nezasahuje. Vadilo by mi jen pokud by to svévolně dělali přede mnou, viz vedlejší debata o kojení :-d

elafonisi
11. črc 2014

Bydlíme tu v okolí tři maminky s dětmi narozenými skoro zároveň. Kdybychom rodily doma, nepřežije ani jedna z nás a hlavně ani naše děti. Nechápu nikoho, kdo je ochotný riskovat život svého dítěte v době, kdy si může vybrat porodnici se zázemím podle svých představ.

somalicats
11. črc 2014

Každý svého štěstí strůjce... Já bych doma nikdy nerodila. I můj porodník očekával po prvním bezproblémovém porodu a druhém bezproblémovém těhotenství opět bezproblémový porod, totéž jsem očekávala i já. A rodit doma, tak tu malou berušku nemám.

U tohoto problému mi nejvíc vadí to, že nejde jen o matku, ale i o to dítě, které si samo míru rizika vybrat nemůže.

miriska
11. črc 2014

@lenka5731 můžu se zeptat co s tím má společného debata o kojení?
Doma se rodit nechystám i když bych za tuto možnost byla najradši, ale to by to u nás muselo fungovat stejně dobře jako v zahraničí. Je velice zajímavý, že se tady nezmíní nikdo o tom, co způsobili lékaři u nepovedených porodů v porodnicích. Je to každého rozhodnutí a nevím co na tom komu má co vadit, když se vás to netýká. Já znám zase případ, kdyby žena rodila doma, tak by ji doktoři nemohli způsobit velké komplikace po porodu následkem tahání doktorky za pupeční šnůru vedoucí k neuplnému odloučení placeny, což znamenalo pro ženu veliké ztráty krve, opakovaná ztráta vědomí, nepodařená kyretáž a násleně dvě revize dělohy pár hodin po sobě. Nedivím se, že někdo ztrácí důvěru k porodním zařízením u nás a zvolí ničím nerušený a nenásilný porod doma s PA. Já sama na porod doma odvahu nemám, ale ani porodnici nedůvěřuji a je ěm z toho smutno, žít v zahraničí tak se rozhodnu uplně jinak.

zuzana_ka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
diamanta
11. črc 2014

Někde jsem četla, že to je o přijmutí zodpovědnosti za sebe i za své dítě. Takže ty, co se rozhodnou, to asi přijmou cele a bez výhrad, to riziko. Taky bych domácí porod hned neviděla jako "domácí porod", protože většinou tam mají PA, dulu nebo tak něco, či jsou pár kroků od porodnice. Je to jejich věc, stejně jako lenka5731 je mi to ukradené. Pokud nějaké matce zemře miminko následkem jejího rozhodnutí a následných komplikací, cítím jedině obrovskou lítost a nedovedu si představit, jak se musí po zbytek života cítit. Já jsem strašpytel a takovou zodpovědnost bych přijmout nedovedla, když je dnes přirozené rodit v nemocnici. Před sto padesáti lety by se mě nikdo neptal a rodila bych doma, komplikace a život ohrožující situace pak znamenaly prostě smůlu, ne že se někdo "rozhodl" a "ohrozil a zaplatil za to". Ale je to tak, jak to je, a ani ženy už nejsou jako před 150 lety, otěhotnět, donosit a porodit už není taková samozřejmost, takže já bych šla určitě zase do porodnice. Přesto moc nechápu, jak to může někoho vytáčet. (?)
Přece všude je něco. Když pomineme takový ty sluníčkový lidi, tak ty víš, co za strachy a fobie v sobě mají ostatní matky, které se rozhodnou rodit doma? Proč se tak rozhodly? Zda nemají něco v minulosti, co je k tomu vede, věřit že doma to bude lepší? A na druhou stranu ani porod v porodnici neznamená jenom zaručeně zvládnutej porod, kolikrát to zpackají právě zdravotníci nepřiměřenými zásahy do přirozeného vývoje porodu. Nic prostě není jen černobílé. Nejlepší by bylo, aby žena měla co nejvíc prostoru rodit podle svých přirozených pochodů a personál porodnice aby zasahoval jen šetrně a jen odůvodněně. Já je nedokážu odsoudit tak šmahem, protože záleží vysloveně na tom, co by mi která konkrétní žena řekla jako důvod pro takové riskantní rozhodnutí. A dovedu si i představit, že ten důvod pochopím, když bude silnej. Přesto já bych to neriskla, a jen jim přeju, aby nikdy nelitovaly.

alkena
11. črc 2014

Domácí porody mě nevytáčí. Vytáčí mě obecně lidé, kteří na základě kusých informací mají okamžitě jasno co kdy kde a jak. Lidé, kteří na základě toho, jak to bylo, je a chodí u nich, soudí, že tak to prostě musí být a chodit i u ostatních, a jedním dechem odsuzují.

salikova
11. črc 2014

Já poprvé do porodnice dojala jako laik naprosto - nevěděla sem o orodu naprosto nic - dost jsem pracovala a neměl čas si něco studovat nebo chodit na předporodní kurzy... A byla sem ráda, že se o mě hezky postarali, u porodu pomohli a pak těch 5 dní (malý měl žloutenku) jsem měla leháro a mohla sem se jen prostě věnovat miminku a hodně spát.. 🙂 Druhý porod byl akutní císař ( i když mu nic nenasvědčovalo - těhotenství sem měla pohodové, vše bylo OK, porod začal ukázkově) - kdybych rodila doma, malý by nepřežil.
Myslím, že hlavní problém je v tom, že některé matky si udělají naprosto příšernou představu o českých porodnicích a porodech v nich prováděných - hodně si toho nastudují a něco z toho je vždycky demagogie, vyslechnou pár strašidelných historek od svých demagogických kamarádek a průšvih (domácí porod) je na světě:P Já byla v porodnici max. spokojená - za tu péči vděčná. Vždycky se dá na všem domluvit i v porodnici, kde je to bezpečné jak pro dítě, tak pro matku.
A je fakt, že rodit doma můžou chtít opravdu jen pipky, které si myslí, že k přirozenému zdravému porodu stačí domácí prostředí.Ne. Je k tomu potřeba štěstí a to nemá každý. Takže rodit jen s plnou lékařskou výbavou a v dohledu s doktorem;) !!!
Můžeme být rádi za vybavenost, profesionalitu a modernost našeho zdravotnictví... Možná je to někde lepší, ale my jsme na vysoké úrovni i s těma chybama a nedostatkem peněz...

arrowka
11. črc 2014

Nikdy bych doma nerodila, to předesílám. Ale bylo by dobré si uvědomit, že se jedná o složitou a komplexní problematiku, která si nezaslouží žádnou bagatelizaci. Pravidelná diskuse mezi odborníky (lékaři a porodní asistentky) o porodu v přirozeném prostředí, respektu k němu a k rodící matce, pomáhá nám všem. Domácí porod je pouze malá část celého problému.

miriska
11. črc 2014

@lenka5731 jo tak už vidím, že vám přijde nechutné kojení na veřejnosti, no tak to asi mluví za vše...

lenka5731
11. črc 2014

@miriska mas nějaký problém s pochopením psaného textu?

pavelo
11. črc 2014

Také bych nenechal ženu rodit doma. Na druhou stranu nechápu odsuzování domácích porodů. Ať si to každý dělá po svém a nikomu ostatnímu do toho nic není. Riziko lze snížit například přistavenou sanitkou před domem. A zkažených porodů v nemocnicích je také dost. My jsme si zvolili kvalitní porodnici s otcem u porodu 😉

luciebx
11. črc 2014

je to kazdyho vec kde si kdo rodi.. to je stejne tema jako ockovat nebo neockovat.. vzdy se tu najde clovek kterej bude pro a kterej bude proti... ja ziji v uk... jako druhorodicka jdu po sprse domu.. nemam ani nocleh.. proto se tu resi hoodne domaci porody.. pokud se zena rozhodne rodit do vody.. pronajme si bazenek.. ma u sebe dve pa.. ktere dojedou vybaveny opravdu uplne se vsim... opravdu kdyz ctu nekterych mamin porod ze ji pa mackala na bricho aby pomohla miminku ven.. to udelat me tu.. tak ji tak leda lisknu po tlame.. ze se taha za pupecni snuru.. atd.. katastrofa.. cesky porodnictvi je na urovni barbarstvi v porovnani s jinymi staty...ano komplikace pri porodu nastat muzou a to ze zrovna clovek neni v porodnici neznamena ze ma lepsi sanci na zivot.. klidne me tu ukamenujte.. ale kdyz uz se neco ma stat.. tak se to stane.. pokud v cr pa vidi behem porodu ze to asi nebude tak ruzove.. ma okamzite volat sanitku... v uk kolikrat z domaciho porodu se jelo do nemocnice.. ale ve vetsine pripadech vse probehlo v poradku doma... ja planuji domaci porod.. strasne me to nadchlo.. a nejde o pohodli... proste to jako kdyby mi nekdo rekl ze sem blba ze misto rodit na koze tak rodim do vody.. uplne stejny ... proste kazdyho volba.. mame porodku asi 5 min autem... ale I tak.. pokud to stav dovoli chci rodit doma... mozna pak budu mluvit jinak..

schotja
11. črc 2014

@miriska Moc pěkně napsané, myslím si, že tahle problematika není tak jednostranná, jak na první pohled vypadá a hlavně si myslím, že když už si to některá mamina vybere, měla by tu možnost "volby" doopravdy mít a ne aby to stát zakazoval a pokutoval. Porodů zpackaných v porodnicích je docela dost, ale do médií se dotanou většinou jen ty domácí.. Znám pár ženskejch, které rodily doma a na jednu stranu je chápu.. Na youtube je dokument "rodit jinak" a ten pán tam velice hezky mluví o tom, co by se v českém porodnictví mělo změnit, aby ty porody byly co nejpřirozenější.. Sama bych do toho nešla, ale určitě bych si opět vybrala takovou porodnici, kde už tenhle přirozenější přístup tolerují a umožňují. Porod mé dcerky byl ten nejnádhernější a nejvíc emotivní zážitek, jaký jsme kdy s mužem spolu prožili, už od začátku 1.doby porodní tam byl se mnou, měli jsme k dispozici přehrávač hudby, velkou vanu s horkou vodou,gymnasticé míče na cvičení.. Byla možnost rodit na koze,nebo ve vaně, nebo na "hrušce",u žebřin, nebo i v posteli, podle výběru "sálu". Celou dobu jsme měli naprosté soukromí, ale profesionální péči, PA chodila akorát kontrolovat,, jak porod postupuje,a kdybychom něco potřebovali,... Pár týdnů před porodem jsme jeli sepsat "předpříjem", všude nás provedli, všechno ukázali na předporodních kurzech, takže jsem nešla do úplně neznámého prostředí . Navíc to tak vyšlo, že ta samá PA,co byla u předpříjmu měla službu i v den D a malou odrodila sama, doktorka přišla až na samý závěr. Můj porod byl hodně dlouhý a i když jsem zezačátku nechtěla žádné chemie a oxytociny a pod., bez nich bych zřejmě neporodila, protože jsem měla krátké kontakce a vůbec jsme se neotvírala.. Doma bych si to neljazla, ale chápu některé ženy, které po zkušenostech s některými porodnicemi už nic podobného nechtějí zažít, ale za mně je nejlepší volba "zlatá střední cesta" a doktoři v zádech 🙂, protože rizika jsou opravdu velká..

janinek
11. črc 2014

@treasurka sama s tim nazorem urcite nejsi, ale mne teda domaci porody nevadi a nevytaceji. Asi to nejsi schopna pochopit, ale kazdy porod je jiny a kazda ma z nemocnicniho porodu jiny zazitek. Tys byla spokojena, nekdo spokojeny neni, chtel by to jinak, jinde. Mas strqch, ze se domoporody tak rozsiri, ze ti zavrou porodnici pro tve dalsi deti? Nebo proc te to tak vytaci?

miriska
11. črc 2014

@lenka5731 ne nemám, už jsem pochopila, že se jedná o diskuzi o kojení na veřejnosti a přečetla jsem si váš příspěvek tam a jak píšu, to mluví opravdu za vše, dál nemám potřebu se k vaší osobě vyjadřovat...

tkanicka
11. črc 2014

vadí mi na tomhle hazardu především to stejné, jako u ostatních hazardních činností, že v danou chvíli tam třeba pojede RZ, kterou bude potřebovat někdo, kdo se nedostal do život ohrožující situace dobrovolně
to že je porod doma přirozený, prosím, ano, je, ale v tom případě musí všichni přijmouti větší procento pravděpodobnosti, že zemře matka nebo dítě, jak tomu před 100 lety bylo
a tvrzení, jak doktoři něco zpackali, tak budeme rodit doma s PA, mě taky nadzvedává, copak PA jsou nadlidi, kteří nechybují?

kriistin
11. črc 2014

ne.at si každy rodi kde chce .ale proste jsou tu rizika s kterymi musi počitat.

mandre
11. črc 2014

@zuzana_ka ve všem souhlas, kdybych byla těhotná před 100 lety, tak bych 1. porod asi nepřežila, protože by nikdo nevěděl, že mám vcestnou placentu a krvácím díky tomu a musíme hned udělat císaře. Většinou jsou všichni opatrní až když byl někdy nějaký problém. A to, že někdo 2x porodil, jakoby se nechumelilo, tak to pro další porod nic neznamená....

gepe
12. črc 2014

At si rodi kde chteji, avsak at prijmou 100% zodpovednost za pripadne nasledky a dusledky. Beru v potaz to, ze CR zdravotnictvi v oblasti domacich porodu neni na takove urovni jako v zahranici. Nesouhlasim napr. s automatickou kyretazi v CR i v ramci prevence v pripade potratu. Avsak, kdyz rodit doma, mit vse potrebne k dispozici viz. @luciebx porod v UK. CR zdrav. na to neni jeste pripravene, neni legislativa a ani dostupna adekvatni odborna domaci pece pri porodu. Tak proc riskovat.

oililygirl
12. črc 2014

Jedine v porodnici a kdyz je to treba, epidural. Rodit doma? NIKDY!

snehurka25
12. črc 2014

@gepe Co znamená přijmout 100% zodpоvědnost za následky a důsledky? Když se něco pokazí v porodnici, porodním domě, sanitce, kdekoli jinde, rodička nemusí přijmout odpovědnost za následky? (nemyslím to útočně, jen se ptám)

Souhlasím, že ČR není připravená na porody mimo porodnice (třeba i jen v porodních domech). A vypadá to, že ještě dlouho nebude. A to je podle mě největší důvod, proč jsou u nás domácí porody možná riskantnější než v jiných zemích, kde je porod mimo porodnici běžnou a akceptovanou alternativou.

Jo a že se při diskusích na tohle téma vždycky objeví tolik žen, které měly při porodu "takové komplikace, že by jejich dítě a dost možná ani ony nepřežily", to překvapivě zas tak moc ve prospěch porodnic nemluví.

schotja
12. črc 2014
https://www.youtube.com/watch?v=yiU-Njrx44g

moc zajímavé povídání, každopádně v hodně věcech s ním souhlasím.. Jinak je fakt, že v dřívějších dobách porodnice nebyly, a co se týče úmrtnosti při porodech - i matek, byla to opravdu hodně běžná záležitost. Obě babičky mého muže přišli při porodu o mimčo :( V dnešní době je komfort, technický vymoženosti, zachraňujou se kilový mimnka, ale doktoři někdy zadělají na "paseku" právě tím, jak moc do všeho zasahují a chtějí ovlivňovat... To podle mně není o přirozenosti..
@snehurka25 Ten poslední odstavec, jak je to myšleno? Jako právě těmi lékařskými zásahy?

miranda77
12. črc 2014

mně se tedy nelíbí, že se to zakazuje a rodičkám komplikuje ... dělá se z toho zakázané ovoce a to chutná nejlépe, že? Takže mi přijde, že pak doma chtějí rodit i ženské, co to nemají srovnané ...

curdibilka
12. črc 2014

Mi vadí hlavně to, že malý bezbranný tvoreček, který je plně odkázaný na myšlení své matky, za to může zaplatit dost vysokou daň. Moje babička rodila děti v 50. letech, ze 4 porodů má pouze dvě zdravé děti, dvě jí při porodu doma zemřely, já vím, že je to jiná doba, ale i když měla potom dvě zdravé děti, tak ji to poznamenalo velice psychicky. Já nějak nechápu, proč v dnešní době, kdy si žena může zvolit v porodnici prakticky úplně vše, od polohy porodu, léky atp. přesto podstoupí riziko domácího porodu. Nehledě na to, že dnes je i možnost tzv. ambulantních porodů. Já jsem rodila v Ostravě-Porubě a i když plno lidí říká, že je ot jak na běžícím páse, nemůžu proti této porodnici říct ani popel, všichni byli vstřícní, milí a cokoliv jsem si řekla, splnili. Domácí porod je pro mě naprosto zbytečné riziko.

gepe
12. črc 2014

@snehurka25 pokud na to neni stale v CR legislativa, odborne zajisteni podminek a adekvatni pece, samovolne rozhodnuti matky rodit doma, ma zodpovednost mit ona, za sebe a sve dite. V nemocnicich personal.
@curdibilka ja rodila v Podoli vloni v lete a pece perfektni, nebyla jsem jen kus na pasu, ktery prisel porodit.

curdibilka
12. črc 2014

Navíc je naprosto zřejmé a prokazatelné, že oproti třeba Nizozemí, USA, Kanadě, Austrálii, Velké Británii..., kde jsou domácí porody častější, má ČR mnohem lepší perinatální péči! A to je podloženo výzkumy, není to vycucáno z prstu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru