Taky vás tak vytáčí domácí porody apod.?

treasurka
11. črc 2014

Asi se na mě sesypete jako vosy, ale přesto doufám, že tu najdu i nějaké spřízněné duše... Poslední dobou narážím na stále víc diskuzí, kde se lidé přiklánějí k variantě domácích porodů, naštěstí se jedná převážně o ty samé diskutující, takže se snad jedná o "hlasitou menšinu", přičemž "mlčící většina" má rozum. Před porodem jsem pročítala všemožné diskuze o porodnicích, porodech a porodnících, musím říct, že jsem jela do porodnice vyděšená jako králík. Většina toho (víceméně vše), co jsem četla v diskuzích se ukázalo jako nepravda. Moje zkušenost s porodnicí byla výborná, nemám co bych vytkla, spíš naopak (Apolinář). S maminkami na pokoji - vystřídaly se mi tam 4 - jsme se v tomto shodly, přičemž všechny měly za sebou již více porodů i v jiných porodnicích. O tom ale třeba jindy. V současnosti mě ale opravdu vytáčí příspěvky příznivců domácích porodů - zejména to, že je označují za "přirozené". Já tedy považuji za přirozené to, že se budu snažit udělat maximum pro bezpečí sebe a dítěte a to doma prostě nemám. Taky jejich demagogické argumenty považuji za nebezpečné, protože mohou někoho dovést k mylnému přesvědčení, že bude radši rodit doma, aby se nestalo něco, co popisují. Měla bych k tomu ještě hodně co říct, třeba se k tomu v diskuzi dostaneme, hlavně mě ale zajímá, jestli je tu někdo, kdo to má podobně. Moc doufám, že ano 😉

jaya
13. črc 2014

@easymat No a jeste k diskuzi o laicich vs. profesionalech. Zrovna v porodnictvi to hapruje, pac rodicka nejde na operaci, ale dochazi k necemu zcela fyziologickemu ;) Proto neni duvod na ni vykonavat "porod" 😅

elephant
13. črc 2014

@ilonne Opravdu? Možno áno, potrat totiž volí matka za jediným účelem - zabít dítě. Domácí porod volí matka proto, že chce pro své dítě to nejlepší.

Já neodsuzuji nikoho, kto si myslí, že má právo a důvod jít na potrat, ať jde, a já mu nebudu říkat, že je sobecká nána. Vadí mi to, že když se říká, že žena má právo rozhodnout o životě svého dítěte, proč jí to právo právě u porodu bereme, a potom samozřejmě zas vracíme? Proč si porod nemůže rozhodnout sama, když se může sama rozhodnout dítě zabít?

hedusska
13. črc 2014

@jaya no ja vim. A proto rikam, ze nechat to na prirode, tak je pozde

atinkaa
13. črc 2014

@treasurka necitala som celu diskusiu a ani sa nou extra dlho nemienim zaoberat len ma fascinuje ten nazov - vytacaju...neviem ale trochu moc ceske mat vsetko rovnake, idealne rovnako sede a nepripustit nic..ani iny nazor, ani ziadnu inakost...len vsetko pekne nalinkovane ala 70te..to je krasny zivot 😉

a teraz trosicku k tym porodom - porody doma by asi ani nik velmi nepresadzoval ak by existovala alternativa k porodniciam - porodne domy
rovnako tak by bolo celkom fajn bez vytacania sa ist pozriet do Nemecka a okrem piip piip strojov ala monty python -

https://www.youtube.com/watch?v=S7IiMMYveQs

sa pozriet na ich porodnice aj okom okolko je ich baby friendly ine friendly ako u nas 😉

o kolko maju hebba ine pravomoci ako u nas duly, ktore de facto nemozu nic a ak si ich niekto dovoli tak to dostane v nemocnici patricne ''sezrat'' lebo niet nad jesitnost niektorych zdejsich lekaru a sester 🙄
spravanie ktore si tu mnohi dovolia by ich v Nemecku stalo miesto..len toto nikto kto tam ide na prax neodsleduje, vsetci sa vratia s tym ako malo zarobia a ake pristrojove vybavenie im chyba...to ako im chyba citlivost a vobec komunikacne dovednosti pri jednani s pacientom, to si nik nevsimne

..a potom sa len treba potlapkavat po pleci ake uzasne porodnictvo mame - ved ostatne maminy predychaju...ano predychaju nic ine im ani neostane

...takze ak ta skutocne zaujima nazor, ja celkom rozumiem tomu, ze ktosi hlada i ked mozno zufalu alternativu k tomu, co tunajsie zdravotnictvo ponuka - pretoze preto sa obvykle tieto matky pre porod doma rozhodnu a ze nastanu komplikacie...ano nastanu rovnako tak nastanu aj v porodnici.....akurat sa o nich nie stale pise a nie stale su tak medialne premaznute ako ked sa to podari doma ..to je sila medializacie

a potom este existuju statistiky, ktore su taka hra na mudrych....ak ovladas viac ako len percenta tak velmi dobre vies ze statistika ti velakrat ukaze to, co ukazat treba staci zvolit spravny test 😉ne nadarmo sa vravi, ze existuju 3druhy lzi - mala, velka a statistika - to je prosim pekne vtipek z knihy zo statistiky 🙂 tradovany a silno pravdivy..ale spolu s medialnym besnenim to dokaze kadeco pozri vasu ivetu cirka rok predtym nez zomrelauz vedeli media ze ju k tomu dozenu ako zenu teraz ceske duly v konverzacii stale zbytocne do kuta

a pritom by stacilo tak malo - ohladuplnost, pochopit ze nie kazdy chce mat v ramci tehotenstva v intimnych zonach plus minus 60ludi, lebo to je tiez Ceska a slovenska statistika, najma ak tie zahranicne cisla hovoria ze kludne by mohlo ist i o cislo 3 az 6 😉
tak tolko pre tvoje chapanie druhej strany, ktora moze v zahranici uplne normalne fungovat a nik si tam neklepe na celo ani nie je vytoceny...ono je niekedy fajn spoznat ''nepriatela'' mozno prides na to ze by to mohol byt aj priatel alebo sused a ze nemusi byt nik ale ze vobec nik vytoceny a ani to tak vela nestoji 😉

a to ti pisem ako osoba, ktora ma za sebou 2x porod, 2x v nemocnici, jeden cesky s nadstandardom ale cesky zufalym a jeden nemecky bez standardu ale nestandardne prijemny
kukni zde ak pracujes v porodnici tak dobry material k studiu pre zaciatok

https://www.youtube.com/watch?v=EnIhZ_t49lM

prajem vam tu krasny den a co najmenej vytacok, tato tema si zasluzi viac pochopenia a ucty k maminam a i k buducemu zivotu 😉

aja215
13. črc 2014

odpovím jednoduše....matka má zodpovědnost už i za to dítě,a rodit doma v dnešní době a při množství rizik je to nezodpovědný!!!

joygiorgo
13. črc 2014

Ja bych to delala tak: Nechces rodit v porodnici - podepis papir, ze vse pujde v pripade komplikaci na tve vlastni naklady.

orchidis
13. črc 2014

@aja215 A můžeš nás poučit v čem, proč a na základě čeho si to myslíš?
O jakých rizicích mluvíš a proč mluvíš o "dnešní době"? To jako matkám dřív ty děti rostly na hlavě, nebo tak něco? 🙂

mafeska
13. črc 2014

@treasurka nic přirozeného na domácím porodu nevidím, pro mě je to strašný hazard a skoromatky které jsou ochotné ho podstoupit nechápu.
Zážitky z porodu a vůbec celého pobytu v porodnici mám otřesný a pokud se zadaří, druhé dítě se narodí v porodnici opět. Těhotenství jsem měla bezproblémový a kdybych byla zastáncem porodu doma nejsem si jistá jestli bysme tu teď obě dvě byly..

aja215
13. črc 2014

@orchidis Dřív byla taky ale větší úmrtnost miminek a rodiček,na to nezapmínat...A dřív ajk vyprávěla bábi taky za války dělaly ženský potraty doma pletacíma jehlami..Nevím co je to za rozmar,rodit doma.Když jsem v 22tt ležela na gyndě,byla tam i rodička,myslela jsem že těhle páč měla malé bříško .Ba naopak přišla o dítě,doma se to nezvládly a bylo pozdě....!! Mě jako těhotné z toho běhal mráz po zádech.
Jinak proč by měly nosit děti na hlavě???

suzanna123
13. črc 2014

@easymat typického pro dobu minulou mi tu toho přijde víc - všeobecné přesvědčení, že co nechápu/neschvaluju/nedělám je špatně (a nejlíp to zakázat). Pro mě tahle diskuze není o tom, jestli podporuji nebo nepodporuji domácí porody, ale o netoleranci, kdy se většina není schopná přenést přes svůj nesouhlas a ponechat ostatním svobodu volby. O tom, že se to ani nepokouší pochopit a že to vůbec není jejich věc ani nemluvím. Většina diskutujících, které se zastávají "domorodiček" samy o domácí porod nestojí a už vůbec se nesnaží nikoho přesvědčit k tomu, aby doma rodil. Proč je to tak těžké pochopit?

suzanna123
13. črc 2014

@joygiorgo zajímavý nápad. A když nepodepíšu, tak co? Dovléct v řetězech do porodnice? Zakázat porodit?

atinkaa
13. črc 2014

kocky skuste si vazne precitat Martina dnes 😉
https://www.modrykonik.cz/blog/martindurina/mes...

orchidis
13. črc 2014

@aja215 Promiň, k tomu cos napsala není co dodat 🙂. Dále se již nebudu vyjadřovat 🙂.

miriska
13. črc 2014

koukám, že to tady stále vře 🙂 nestíhám dočítat všechno, svoje jsem k tomu asi napsala a dál mě jenom baví, jak ty odpůrkyně bez větších argumentů opakují pořád to stejný dokola 🙂

ještě by mě zajímalo co je v názvu diskuze myšleno pod tím "atd."? že by třeba kojení na veřejnosti? jako už tady vznikla jedna šílená diskuze, kde mě stačilo si přečíst pár příspěvků...

suzanna123
13. črc 2014

@miriska jj, taky jsem si říkala, jestli chci vědět, co to apod. znamená. Zřejmě to bude: "a další věci, které nechápu a nesouhlasím s nimi, i když se mě to vůbec netýká" 😀

luciebx
13. črc 2014

@krejci1510 tak jako je fakt ze tu se vse resi paralenem nebo brufejnem... ale kdyz zkolabuju jednou.. mozna to neresim.. zkolabuju podruhy valim rovnou na A&E a zadnej GP ... 😉

miriska
13. črc 2014

teď koukám, že je tam "a pod." no, ale to je prašť jak uhoď...

@suzanna123 no asi tak nějak to bude. já před první porodem taky nebyla pro domací porody, protože jsem o tom nic nevědla a šla s davem jako ovečka, ale nikdy bych se nevyjadřovala tak, že m to vytáčí. a kojení na veřejnosti mě uvádělo do rozpaků někdy v pubertě, ne jako milující matku dítěte.

elvira
13. črc 2014

Tak mě domácí porody nevytáčí, ale nechápu... Můj problém. 😉
Raději půjdu rodit do porodnice a i když se něco pose.., tak si řeknu, že z mé strany jsem udělala maximum.
Co mě hodně...jak to nazvat - odpudilo? nebo donutilo k přemýšlení, proč domácí porody tak prezentovat, jsou tyto stránky: www.pohodaporody.webnode.cz
Že někdo rodí doma - jeho volba, že píše, že nemá soukromí v porodnici a potom vyvaluje fafuňu na veřejných stránkách, nechápu, stejně tak jako to, že u porodu jsou přítomny malé děti...
Ono se nic nesmí hnát do extrémů - ani kojení, ani očkování, ani porody doma...a hlavně nepřesvědčovat okolí, že jen já mám pravdu... 😝

easymat
13. črc 2014

@snehurka25
Tou parafrází myslíte, že jsem napsala, že mi něco lékaři pokazili, když jsem psala o té smrti? Tak to prrr! Ti mi život zachránili.
Jinak tady nejde jen o vás. Vy pořád omíláte jen, že je to vaše rozhodnutí, ale je tady ještě to dítě, které se vyjádřit nemůže. A nikdo mi neodpověděl na mou otázku. Pořád jen já zažila, mě omezovali, já si nemohla vybrat. Jsou tady názory, že odpůrkyně melou pořád dokola to samé. No, navzájem. Tak se mějte hezky a přeju příjemné domácí porody.

easymat
13. črc 2014

@jaya Zcela fyziologickému, ale ne banálnímu. Kdyby žádné riziko nehrozilo, asi by se tady žádná diskuze nevedla. A tímto končím. Vy tvrdíte pořád totéž a my totéž. Tahle diskuze bude mít za chvíli dvacet stran a stále stejné osoby se v ní budou bavit o tomtéž.

suzanna123
13. črc 2014

@easymat "Vy pořád omíláte jen, že je to vaše rozhodnutí, ale je tady ještě to dítě, které se vyjádřit nemůže" A za to dítě by měl rozhodovat kdo? Snad matka, ne?
Na kterou otázku vám nikdo neodpověděl?

easymat
13. črc 2014

@suzanna123 Pro mě je jeden zásadní argument. Kdyby mi někdo řekl, že mi hrozí třeba minimální riziko, že se budu dusit a udusím se, ale to riziko může nastat v nemocnici nebo doma, s tím že přijede RZ... Co myslíte, že si vyberu? A co si vyberete vy? Odpovězte jen na tu otázku. Bez žádného ale. Protože ačkoli se tomu bráníte, to riziko, byť malé, tady je. A co myslíte, že by si vybralo vaše dítě?

A ještě jedna otázka. Já jsem ochotna přiznat, že lékaři můžou pokazit porod a tím může skončit tragicky. Jste ochotny přiznat vy, že u porodu, ať už je kdekoliv, může hrozit nějaké riziko? Nechci teď statistiky. Jen jestli jste ochotny toto přiznat. A také bez ale a dalších komentářů.

snehurka25
13. črc 2014

@easymat Ne, vůbec si nerozumíme (což není takhle na fóru zas tak neobvyklé). Vy jste psala, že vám lékaři zachránili život. Já jsem psala, že mně svým zbytečným zásahem (ne při porodu) uškodili. Takže bych chápala, kdyby vám někdo z domarodiček (což já nejsem) odpověděl, že se před malým rizikem zástavy dechu (nebo co jste udávala jako možnou komplikaci), se kterým by si nedokázala poradit ani vybavená PA, nepůjde chránit na místo, kde jí (a především jejímu dítěti) hrozí nebezpečí jiná a pravděpodobnější. Aspoň tak chápu tu argumentaci já, ale třeba mě někdo opraví.
A co se týče rozhodnutí matky vs. rozhodnutí dítěte, sice jsem to tu taky nepsala já, ale myslím si, že za dítě do určitého věku činí rodiče mnoho rozhodnutí, a podle čeho byste hodnotila, jak se rozhodovat smí a jak už ne? (nicméně pokud bychom akceptovali tvrzení, že porod doma je hazard, je tahle otázka samozřejmě bezpředmětná, pokud jde o život a zdraví dítěte, není o čem mluvit)
Jinak mně tady taky nikdo neodpověděl na otázku, proč je plánovaný a asistovaný domácí porod v ČR hazard, když jinde za hazard považován není, ale asi s tím budu muset žít 🙂

snehurka25
13. črc 2014

@easymat Ad riziko při porodu, no jasně, porod je riziková záležitost sama o sobě.

suzanna123
13. črc 2014

@easymat anebo doma, kde mám někoho, kdo rozdýchává také, ovšem jiným způsobem než doktoři, se srovnatelnou šancí na úspěch? Na tuto otázku vám neodpovím, protože je nesmyslná (ať už bez mého dovětku, kdy srovnáváte nesrovnatelné nebo s dodatkem, kdy to srovnatelné je, ale čistě hypotetické). Nehledě na to, že to, že se tak rozhodnu já nebo vy neznamená, že je to nejlepší rozhodnutí pro všechny.
2)Samozřejmě, že jsme ochotny to přiznat. Kdybyste se obtěžovala a četla argumenty, které jsou jiné než vaše, tak byste to věděla. A taky byste věděla, že mezi "zastánkyněmi" domácích porodů v téhle diskuzi je velmi málo těch, které by samy chtěly rodit doma - píšeme to tu opakovaně.

elephant
13. črc 2014

@easymat Píšeš: Pro mě je jeden zásadní argument. Kdyby mi někdo řekl, že mi hrozí třeba minimální riziko, že se budu dusit a udusím se, ale to riziko může nastat v nemocnici nebo doma, s tím že přijede RZ... Co myslíte, že si vyberu? A co si vyberete vy? Odpovězte jen na tu otázku. Bez žádného ale. Protože ačkoli se tomu bráníte, to riziko, byť malé, tady je. A co myslíte, že by si vybralo vaše dítě?"

Začnu od konce. Moje dítě by si vybralo bezpečný porod a bonding po porodu. Nebo si to alespoň myslím. A já si vyberám to samé. A teď k těm rizikům. Ty stále mluvíš jako by to byl bezpečný porod v porodnici vs rizikový porod doma. Ono je to ale takhle: Přirozený porod doma (pokud to bezpečně jde) s bondingem a tím nejlepším startem do života a vztahu matka-dítě, a s jistým rizikem, že se (psané VELMI VÁGNĚ A SCHEMATICKY, JEN PRO NASTÍNĚNÍ SITUACE):
1. "něco" stane, tak se pojede do porodnice,
2. stane něco vážného a bude se volat záchranka
3. stane něco tak vážného, že ani záchranka nepomůže.

Proti tomu stojí porod v porodnici, kde hrozí:
1. zásah do porodu, narušení přirozeného procesu, z kterého tě/ nebo dítě pak A) zachrání, alebo B) nezachrání
2. odmítnutí bondingu, odnešení dítěte, jeho delší saperace
3. riziko, že se v porodnici ty, nebo dítě nakazíte po porodu "nemocniční" infekci, která může být naprosto banální, ale taky může končit smrtí.

Tohle není napsáno vyčerpávajícím, pouze schematickým způsobem, aby byly patrné myšlenkové pochody těch, které vážně uvažují o porodě doma. Zbytek je o dopilování, počítání, kde je větší riziko, co je člověk ochotný na sebe převzít za odpovědnost, apod.

A k poslední otázce: Ano, i u pohodového domaporodu se dá náhle zemřít, a ví o tom každá domarodka, nebo by alespoň měla, a tento fakt určitě bere v potaz při svém rozhodnutí.

chris_n
13. črc 2014

@kocicinka vidiš, ja jednu z cca 4 poloh u porodu mela oprena předloktím o postel a roztažené nohy. Pak další v dřepu, zapřená o manžela. Nakonec posledních pár tlačení na zádech, za coz jsem byla rada, protoze mi dochazely síly.

suzanna123
13. črc 2014

@chris_n já myslela, že jsi měla plánovaného císaře???

suzanna123
13. črc 2014

@chris_n promiň, spletla jsem si Tě 🙂

elephant
13. črc 2014

@easymat A ještě se musím vrátit s ALE k tvému dotazu: Ale víš, kolikrát riziko dušení (zejména dítěte) způsobí v porodnici svými zásahy?

Prosím odpověz, já také odpověděla bez vykrucování.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru