Taky vás tak vytáčí domácí porody apod.?

treasurka
11. črc 2014

Asi se na mě sesypete jako vosy, ale přesto doufám, že tu najdu i nějaké spřízněné duše... Poslední dobou narážím na stále víc diskuzí, kde se lidé přiklánějí k variantě domácích porodů, naštěstí se jedná převážně o ty samé diskutující, takže se snad jedná o "hlasitou menšinu", přičemž "mlčící většina" má rozum. Před porodem jsem pročítala všemožné diskuze o porodnicích, porodech a porodnících, musím říct, že jsem jela do porodnice vyděšená jako králík. Většina toho (víceméně vše), co jsem četla v diskuzích se ukázalo jako nepravda. Moje zkušenost s porodnicí byla výborná, nemám co bych vytkla, spíš naopak (Apolinář). S maminkami na pokoji - vystřídaly se mi tam 4 - jsme se v tomto shodly, přičemž všechny měly za sebou již více porodů i v jiných porodnicích. O tom ale třeba jindy. V současnosti mě ale opravdu vytáčí příspěvky příznivců domácích porodů - zejména to, že je označují za "přirozené". Já tedy považuji za přirozené to, že se budu snažit udělat maximum pro bezpečí sebe a dítěte a to doma prostě nemám. Taky jejich demagogické argumenty považuji za nebezpečné, protože mohou někoho dovést k mylnému přesvědčení, že bude radši rodit doma, aby se nestalo něco, co popisují. Měla bych k tomu ještě hodně co říct, třeba se k tomu v diskuzi dostaneme, hlavně mě ale zajímá, jestli je tu někdo, kdo to má podobně. Moc doufám, že ano 😉

gepe
12. črc 2014

@curdibilka o neonatologii a predcadcasne narozenych nemluve. 🙂

suzanna123
12. črc 2014

mě vytáčí, když se mnou někdo manipuluje. Což je přesně to, co dělají média a čeští lékaři. Myslíte, že v porodnicích děti neumírají? Jistěže ano, jen se o tom zřídkakdy informuje. Zato o domácích porodech, které skončí špatně se informuje vždy. Stylem: "zase nějaká káča rodila doma a zase to dopadlo špatně". V posledním případě měl doktor hned jasno, že za úmrtí může porod doma. Když to pitva vyvrátila, byl z toho článek o 2 větách, zato článek o tom, že to dítě umřelo s vyjádřením toho lékaře na 5 odstavců minimálně a ve všech médiích. Absolutně nikdo nemá potřebu informovat o celkovém počtu domácích porodů, takže se zdá, že jediné domácí porody, které v ČR probíhají, jsou ty, co skončí špatně.
Co se týká komentářů "kdybych rodila doma, tak to dítě nepřežije". Vážně si myslíte, že doma by si porodní asistentka četla a ignorovala náznaky, že je něco špatně? A když už by si jich všimla, tak by čekala, jak to dopadne nebo v panice běhala dokolečka? Samozřejmě, že při prvním náznaku by volala RZ. Jistěže v nemocnici by to bylo snadnější, nicméně: doktor ani PA v porodnici u rodičky nejsou non-stop a k jistému prodlení také dojde. I tady na MK se setkáte s porodními příběhy, kdy maminka věděla, že je něco špatně, a doktoři jí dlouho tvrdili, že ne. A mnohdy za komplikace můžou zásahy ze strany lékařů do bezproblémového porodu (oxytocin, epidural). Tím samozřejmě nechci říct, že PA jsou neomylné - ale to nejsou ani lékaři. To by bylo fajn si uvědomit, než někoho začnete odsuzovat.

snehurka25
12. črc 2014

@gepe Jasně, ale tak každá rodička v konečném důsledku odpovídá za své rozhodnutí. Rodit doma, v malé regionální porodnici, ve fakultní nemocnici. Jediný rozdíl v odpovědnosti je, že když se něco pokazí, nemocnici může žalovat (ale jak ukazuje praxe, odpovědnost "personálu" nastupuje jen tehdy, kdy personál na rodičku buď zvysoka kašle nebo udělá tolik chyb za sebou, že dojde k tragédii). A za současného stavu, kdy je porodním asistentkám znemožněno asistovat u domácích porodů, je samozřejmé, že je vše na riziko rodičky. Je otázka, jestli je to tak správně (tzn. jestli by neměla být upravena i úloha a tím pádem i odpovědnost porodních asistentek - protože ty mohou průběh porodu (i toho domácího) ovlivnit dost).

monihart
12. črc 2014

Tak toto mě vytáčí taky. Pro argumenty, že doktoři pokazili tolik porodů... Ano, stalo se, stejně jak řidiči autobusů nabourali nebo prodavačka vám vydala o 10 korun méně. Taky si nezačnu sama produkovat všechny potraviny, jen ať už nemusím jít do obchodu (možná mě někdo za toto přirovnání ukamenuje, ale je to myšleno, že prostě všichni jsme omylní). Je samozřejmě hodně blbé, když se to stane lékaři, ale jsou to taky jen lidi. Každopádně, kdybychom vzali kolik procent tragédií se stane v porodnici a kolik se stávalo doma, je to myslím celkem jasné. Schválně píšu stávalo, protože nemůžeme porovnávat s množstvím domácích porodů dnes. Myslím, že naše prababičky by vám nakopaly zádele za tento názor o přirozenosti. Ano, babička mi vyprávěla, jak se rodilo na poli, prostě si ženy odskočily od práce... Tuto přirozenost chcete? By vám ruce utrhly, aby se dostaly ony a jejich dítě k lékaři. A nejvíc mě dojímají ty, které, když se něco pokazí, hned volají záchranku a doktoři zachraňujte. V tomto případě ano, zachraňujte, jak jen umíte, ale vystavte účet za výjezd sanitky nebo vrtulníku, protože byl absolutně zbytečný.

luciebx
12. črc 2014

@curdibilka ono opet se jedna asi jak o koho.... ja treba mela uzasnou peci... malej se narodil ve 3 odpoledne.. v pul 10 rano sme sli domu... druhy den dosla dr k nam domu.. pak sme my jeli na vysetreni... nevim ja si tu na nic zatim stezovat nemuzu...
to je presne stejne jako kdyz ma nekdo spatnou zkusenost mel spatny porod v nemonici pak tam rodili dalsi dve a to same.. a uz je ta porodnice spatna...
v cr neustale nasekany cekarny u dr... neustale cekani... tu dojdu k dr.. a nikdo nikde... v ceske lekarne vam bez predpisu neprodaji skoro nic.. v uk mi prodaj vse... zeptam se lekarnice.. vysvetlim.. a ona poradi pokud si sama nedokazu poradit mezi temi regally s leky... v dr valim jen kdyz fakt nic nezabira a vypada to na antibiotika... a ty palky? 30kc za navstevu u dr? kuwa proc si platite pojisteni teda... ze zubarka nema cas dalsiho pul roku.. des bes... ze vas jako rodicku neprijmou do kterekoliv porodnice pac vas to zrovna chytlo a ste na druhe strane republic? taky nechutny... million duvodu proc ja se do cr vracet nechci a kdybych uz opravdu musela tak si budu asi hooodn dlouho zvykat

orchidis
12. črc 2014

@treasurka Mě zas vytáčí ženy, co o tématu NIC neví, nemají NIC načteno a melou jen kecy o tom, že stát se může cokoli 🙂. Ano může. Hlavně v porodnici, kde vám zasáhnou do přirozeného průběhu porodu, vše se podělá, skončíte vexem nebo CS a pak jim ještě poděkujete, jak vám zachránili život a jak z vás to dítě dostali 😀 :-P.

Holky, vzpamatujte se a trochu čtěte, myslete, zajímejte se! A hlavně si roďte kde chcete, ale nepodněcujte tu nenávist vůči těm, co mají vlastní rozum a chtějí si žít po svém a udělat pro své dítě to nejlepší (ať už je to v jejich očích cokoli).

K tomu co se stalo v Roztokách u Phy. Dítě bylo postižené (vada nesl. se životem), rodiče to věděli a chtěli se s ním rozloučit důstojně, v klidu, doma. Nedivím se jim. Udělala bych to stejně.

snehurka25
12. črc 2014

@schotja Ano, tak jsem to myslela. Aspoň takový mám dojem z mnoha porodních deníčků - "týden jsem přenášela, řekli mi, že dítě je moc velké a že mi porod vyvolají, takže vyvolávačka, pak nastoupily silné kontrakce, dostala jsem něco na bolest, kontrakce zeslábly, píchli mi oxytocin, miminku začaly klesat ozvy, tak mi PA skočila na břicho, lékař nastřihl, vytáhli miminko, pak jsem začala krvácet v důsledku vytažení placenty... no ale díky lékařům mám zdravé miminko a já jsem taky v pohodě" 🙂
Jako já netvrdím, že tyhle zásahy jsou vždy zbytečné. Ale zdá se mi, že se dělají až příliš často. Osobní zkušenost nemám, protože jsem měla CS (v porodnici samozřejmě 😀 , ale např. kamarádce říkali, že zítra jí musí porod bezpodmínečně vyvolat, protože jinak by to bylo rizikové pro ni i pro dítě, nicméně druhý den přišli s tím, že mají plno na šestinedělí, takže vyvolávačka až ten další den (najednou to nebylo tak akutní). Dítě se drze rozhodlo ignorovat plný stav a narodilo se ten den i bez vyvolání 🙂

curdibilka
12. črc 2014

@luciebx Nic z toho, co jsi popsala jako půl roku čekání u zubařky, narvané čekárny nebo to, že rodičku nepřijmou do kterékoliv porodnice, jsem nezažila. Pokud je porod už rozjetý natolik, že hrozí rození v sanitce, musí přijmout, i kdyby ji měli odrodit na chodbě. Tohle jsou jen výkřiky do tmy podle mě a ty nejhorší scénáře. Lékaři, ke kterým chodím jsou na objednání a nikde nemusím půl dne čekat. 30kč poplatek se neplatí pokaždé, co já vím, ale každopádně, já naštěstí k dr. moc často nechodím, navíc od ledna 2015 jsou ty poplatky zrušené. Nikdo tě nenutí se vracet, já bych zase nemohla žít tam, kde bych za celé těhotenství neměla málem ani jeden uzv ani pořádné kontroly a jelo by se na "pasblink" a taky ti nenutím, abys tady žila. 🙂 A propos, když jsem přišla z porodnice, dětská dr. ke mně přišla 2x a PA jednou a byla pro mě na telefonu celé šestinedělí a kdybych potřebovala, přijede. Bezplatně.

gepe
12. črc 2014

@snehurka25 dala jsem dva strucne komentare. Rozvijet legislativni navrh zakona, ktery jeste neni je zbytecne. Psala jsem svuj nazor o soucasnem stavu domo porodu v CR a ne o tom, jak by to melo byt. V pripade, ze budou nejen zakonem stanoveny veci kolem domacich porodu, tim i zodpovednost.

luciebx
12. črc 2014

@curdibilka no nevim.. jestli 3 -4 utz za cele tehu je malo... 😕 😕

curdibilka
12. črc 2014

@luciebx Pro mě určitě je, já jsme měla uzv při každé návštěvě dr., proto jsme si ji taky vybrala. 🙂

snehurka25
12. črc 2014

@monihart Doufám, že jsi taky tak přísná i na lidi, který si zavolaj sanitku k autonehodě... když byli tak blbí a nevybrali si bezpečnější železniční dopravu. Mimochodem, kdyby deset bezrizikových těhotných rodilo doma (ne, že bych to považovala za ideální stav) a jednu nebo dvě by museli z nějakého důvodu odvézt do porodnice, pořád to bude stát míň, než když těch deset rodí v nemocnici a pak tam jsou ještě tři dny po porodu. Když už to teda chceme přepočítávat na peníze.

suzanna123
12. črc 2014

@monihart nikdo tady nemluví o rození na poli - nebo mi něco uniklo? Srovnává se tu porod doma řízený PA s porodem v nemocnici..

lamarika
12. črc 2014

To je teda zas téma… že vás pořád některé baví podrývat ostatní…

monihart
12. črc 2014

@suzanna123 To byla retrospekce, to, kam se vracíme při rozhovorech o porodech doma. Taky byly porodní báby - porodní asistentky.
@snehurka25 Hezký příklad, ale prostě mi to nějak nesedí. U toho porodu si dneska fakt můžeš vybrat porodnici, kde budeš mít úplně všechno, co potřebuješ, když nechceš zůstávat, tak nemusíš, porodíš ambulantně. Kdybych si mohla vybrat, jestli za stejný čas budu na cílovém místě, tak ano, jedu vlakem 🙂
Prostě nechápu, proč to riskovat??? Moje máma by při mém porodu vykrvácela, kdyby byla doma. A PA by jí byla k ničemu.

baruska1717
12. črc 2014

je vidět, že treasurka, která rozjela tuto diskuzi o domácích porodech nic neví...např. v Holandsku je normální rodit doma s porodní asistentkou a do porodnice jdou rodit ženy, které mají rizikové těhotenství...nechci se tu rozepisovat, ať si někdo o dané problematice teprve něco zjistí a potom o tom něco píše a hází na to špínu...

zmrz_lina
12. črc 2014

Každý ať si rodí tak, jak sám uzná za vhodné. Nikomu jinému do toho nic není. Mě domácí porody nerozčilují, i když sama bych na to neměla koule. Pokud neexistuje alternativa ve formě porodních domů (s lékaři v zádech) a dokud se bude dít v porodnicích to, co se tam děje (a ano, čekám, že se do mě některá z vás pustí s tím, že ještě nemám dítě, tak mám držet ústa), tak se vždycky najde někdo, kdo si z nějakých důvodů zvolí alternativu...

granta
12. črc 2014

@zmrz_lina úplně souhlasím 😉

suzanna123
12. črc 2014

@monihart tam se rozhodně nevracíme. Zastánci domácích porodů rozhodně nejsou zastánci porodů na poli. Je to, jako kdybych do téhle diskuze cpala porod svojí babičky. Ta nerodila na poli, ale v nemocnici v 50. letech. Podrobnosti rozepisovat nebudu, protože v téhle diskuzi je to stejně irelevantní jako porod na poli. Mimochodem, je zajímavé, že když se zmíní porody v dobách minulých, tak se pochvalně přikyvuje, jak se porodnice zlepšily a jak nesrovnatelně lepší jsou tam teď podmínky. Když se mluví o porodech doma, tak ti stejní lidé je srovnávají s porody na poli. To, že PA mají úplně jiné vzdělání, možnosti - včetně RZ - to je zanedbatelný detail.
A to je přesně to, o čem mluvím - manipulace

monihart
12. črc 2014

@suzanna123 Jak myslíš, podle mě je to totální blbost. Porod na poli je nadsázka, stejně jako vy pořád používáte strašáky z nemocnice, děsný personál, otřesné podmínky a žádné soukromí. Já se ani s jedním nesetkala, byla jsem moc spokojená s přístupem všech, takže nevidím důvod strašit prvorodičky.
PA může mít vzdělání jaké chce, ale když nemá, co by potřebovala k záchraně rodičky nebo dítěte, bude jí k ničemu. Může opravdu jen zvednout telefon a volat.
Máte svůj názor, já svůj, byť jsem ho napsala docela, přiznávám, provokativně, ale přijde mi to jako hazard. Stejně tak už dnes vnímám názor neočkovat. Názor jsem změnila před 2 měsíci, protože se jen velkou náhodou nestala obrovská tragédie. Před tím, jsem myslela, že očkování miminek je zbytečnost, kterou by stačilo vyřešit později (přesto jsme naštěstí na očkování byli) . Tímto končím diskuzi, evidentně se neshodnem a je zbytečné to omílat pořád dokola.

granta
12. črc 2014

Porod doma je hezká představa, ale po komplikacích u obou porodů bych do toho určitě nešla. Rozhodnutí je ale na každé mamince. Rozhodně bych byla pro porodní domy nebo nějakou rozumnou alternativu nemocnic. 😉

snehurka25
12. črc 2014

@monihart Neznám tvoje zkušenosti z porodnice, ale porodit v klidu bez zásahů (tzv. přirozeně, ale ne na poli 🙂 je v naprosté většině porodnic utopie. To je podle mě důvod, proč je tu pořád dost domarodiček. Předpokládám, že čím to bude v porodnicích lepší (např. ambulantní porody - i teď je to docela komplikované, ale pořád lepší než do konce minulého roku), tím míň žen bude zvažovat porod doma. Ale dost pochybuju, že s přístupem "kdo rodí doma, je kráva, každý přece ví, že rodit má lékař!" (neříkám, že toto zastáváš zrovna ty) budou změny probíhat rychle.

suzanna123
12. črc 2014

@monihart já jsem žádné strašáky nepoužila. Nicméně to, že váš porod probíhal k vaší plné spokojenosti neznamená, že tak probíhají všechny porody. Kdyby ano, tak by si nikdo nestěžoval. Nehledě na to, že každá máme jiné požadavky a jiné představy, jak by to mělo probíhat, abychom byly spokojené. Někdo si nemůže vynachválit epidurál, někdo by byl nejradši, kdyby si mohl rovnou zaplatit CS, někdo chce, aby vše proběhlo bez zásahů, někdo chce rodit doma. Já rozhodně nikoho nepřesvědčuji, že porod doma je nejlepší a všichni by měli rodit doma. Ani já o to nestojím. Jen nechápu, proč bych měla odsuzovat někoho, kdo se na základě svých zkušeností, informací, pocitů... rozhodl jinak než já.

evaviki
12. črc 2014

@monihart vis, jak bych taky vystavila ucet kurakum, za jejich lecbu rakoviny plic, obeznim lidem za lecbu kardiovaskularnich chorob.. atd.,atd. myslim, ze by to bylo daleko vic penez, nez platba za zachranku k domacim porodum. 🙂 asi tak k placeni... kdyz uz, tak bud nikdo nebo vsichni..

monihart
12. črc 2014

@snehurka25 Já rodila císařem, pro někoho katastrofa, ale já to věděla už roky, že jinak to nepůjde, a nějak mi to nevadilo. Prostě jinak to nešlo. A byla jsem moc spokojená s přístupem všech. Dokonce mi malého hned dali k prsu. Takže úžasné. Naprostý standard je bonding (i otce, pokud nemůže matka). Nevím, nerodila jsem "přirozeně", ale všichni na mě byli hrozně hodní, takže já osobně nevidím důvod jít jinam a něco riskovat.

monihart
12. črc 2014

@evaviki Přeně kuřáky jsem čekala 🙂 Ano, napsala jsem kontroverzní názor.

evaviki
12. črc 2014

@monihart ale to nejsou jenom kuraci.. vsetky matky, ktere posazuji dite, cpou je do choditka a taky postavuji (nedavno jsem tady videla foto ani ne pulrocniho, jako stoji), at si plati ortopeda. Ty co cpou dite ve 4 mesicich svickouvou, taky at pak plati leceni, kdyz bude mit dite zaludecni problemy.. to same alkohol, drogy, jezdeni bez helmy a pod.. je toho spousta, cim dnes a denne lidi ohrozuji sebe a sve deti..

monihart
12. črc 2014

@evaviki Ano, máš pravdu, omlouvám se za blbý příklad.

suzanna123
12. črc 2014

@monihart to není o tom, že jsi napsala kontroverzní názor (kontroverzní je to téma, takže logicky i všechny názory na něj), ale o to, že ten názor opíráš o naprosto jalové argumenty

snehurka25
12. črc 2014

@monihart Tak u císaře není o čem, já si taky nemůžu na přístup lékařů při CS stěžovat. Taky proto, že je to operace a k operaci lékař a jeho zásahy patří, což se často nedá říct o vaginálním porodu. A v tom to podle mě je. Je super, že ti umožnili bonding.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru