Těhotenství a platby u gynekologa. Braňme se

nevesta2009
26. zář 2008

Milá děvčata, zakládám nové téma, a to placení nestandartních poplatků u gynekologů.Samozřejmě uznávám že mnohdy jde o malé tzv. zanedbatelné částky,ale jde mi ( nám) o princip a nechápu proč bych měla, když si platím zdravotní pojištění platit za různé doklady, výkony atp. při návštěvě gynekologa s podezřením na těhotenství jsem zalplatila 50 kč za sklíčko a 30 povinný regulační poplatek.OK budiž.Poté mi sestra řekla že příště zaplatím za těhotenskou průkazku 150 kč , za vypsání mateřské 50 kč a vůbec ceník je k nahlédnutí tak mě to dost zarazilo Nechápu důvod PROČ toto plait.JAk jsem se informovala tyto poplatky jsou vybírány NEZÁKONNĚ a v podstatě lékař vás nemůže donutit jej zaplatit.Máte s tímto některá zkušenosti?
Jsem takový bojovník za práva a tohle mi z princiou vadí 🙂Nechápu že spoustě ostatních žen ne.......CO VY NA TO?
Je tady někdo konkrétně z Ostravy kdo má podobnou zkušenost? 😠

deathy
3. říj 2008

Kdy že se to "má" dostávat ten těhu. kufřík? Já chci taky kufřík, já mám ráda dárečky 😀 😎 Ale asi nic nedostanu, nebo já nevím. Sice ty věci v tom sou asi v podstatě na nic, pokud tam nejsou vyloženě ty super vzorečky, který já tak miluju 😀 ty jo, ty bych taky chtěla..asi se na to zeptám u dr.

Jinak dnes sem byla u zubaře, sice mi naštěstí nic nedělala, ale jako za prohlídku sem nic neplatila, a prý si mě ještě zavolají někdy před porodem.. a dostala sem malou zubní pastu s nějakýma bylinkama na dásně, tak byli hodný 😀

petua: To USG jak si psala, to je ten klasickej ultrazvuk co dělá i při netěhu.prohlídce? A ten screening co sem měla v 12tt, to bude asi i teď jako ten velký ultrazvuk v 20tt, ne? Myslím že když sem ho měla zadara předtím, tak teď by taky mohl být. Já vim že se ptám blbě, ale chci všechno vědět přesně a někdy v tom mám trochu hokej, tak se omlouvám.

petua
4. říj 2008

Deathy:
USG je zkratka pro ultrazvuk, jedno jakej. A kolem toho dvanáctýho týdne se dělá NT screening, obnáší USG a odběr krve a je to na zjišťování vývojových vad (hlavně Downův syndrom) 😝

etnicka
4. říj 2008

susik no to je teda haluz, ze 150 korun za partnera pri ultrazvuku - so mnou chodi manzel vzdy na vsetky prehliadky a v zivote by mi nenapadlo, ze by za to niekto mohol pytat peniaze. Je to taka ista kravina ako platit za manzela pri porode, som zvedava, do kedy to este budeme musiet trpiet 😖 by sme sa mali zacat nejako burit konecne 😠

bunicka
4. říj 2008

ahoj holky,tak já jsem asi do 10 tt taky u dr.platila,ale pak mi řekla že příště už platit nebudu. Pokaždé mi dělala UTZ, ale fotku jsem nedostala .Ale dostala jsem kufřík a 2 balíčky vitamínů MAMAvit. Pak jsem ve 12 tt šla na gyndu a ona mi UTZ neudělala, když jsem se jí ptala proč tak mi řekla že už jsem proultazvukovaná dost a navíc jsem šla hned 2 den na Screening, kde jsem platila 1.450 kč a tam jsem 2 fotky dostala. Ted půjdu k dr. za 2 týdny v 16 tt, tak jsem zvědavá jestli vůbec mimi uvidím a jestli se popřípadě dozvím pohlaví...... 😉

Jinak u zubaře jsem taky neplatila i když mi vrtala zub 🙂

deathy
4. říj 2008

Petua, aha. Takže tenkrát to byl screening, teď v tom 20tt "velký ultrazvuk" by teda byl asi v podstatě normální ultrazvuk, nebo je to taky nějakej jinej lepší než ten co děla dr. klasicky? ..ach jo, já v tom mám takovej hokej, a ještě jestli si to teď budu muset i platit, tak to je teda pěkně blbý. Mimi sem moc vidět chtěla, a bohužel. Kdybych to věděla, tak si snad vezmu peníze na víc. Ach jo.

etnicka
5. říj 2008

Mne robili prvy ultrazvuk v 11. tyzdni, to som prisla na prvu prehliadku, dalsi mi idu robit 3d ultrazvuk v 17. tyzdni a potom neviem. Obidva su zadarmo, akurat za fotku alebo dvd sa plati.

nevesta2009
autor
7. říj 2008

😒 joooo 30 kč chtějí až nějak do 30 tt taky,říkám jsou to tam fakt vyděrači!!Jdu tam příští týden,řeknu jim že jim nic nezaplatím a doktora potom asi změním protože todle je děs.budu muset zkouknout někde ten zákon....a asi jim ho tam donesu. 😒

etnicka
7. říj 2008

nevesta to je dobre, ze sa branis, drzim Ti palce 😉

zipik
7. říj 2008

Ahojky, úplně koukám ohledně těch Vašich plateb.
Když jsem byla na gyn poprvé s těhu, tak mi bral jen krev, ale sestřička mi řekla, že nic neplatím, protože DR napsal podezření na těhu, pak mě asi 2x bral jen krev, tak taky nic, ani když mě posílal na kontrolu do nemocnice s papírem, jinak za fotečky taky nic nechtěl a to mi jich udělal 5. A teď když jsem tam byla, potřebovala jsem vypsat papír pro pojišťovnu, protože mám pojištěný úvěr proti placení při PN, tak taky nic. Proto mě to tady hrozně překvapilo.
Akorát 3D UTZ budu platit 600, protože ho můj DR nedělá a našla jsem si ho na netu.
Přece to nemůže být u každého gyn. jinak. . . .

lukin
7. říj 2008

zipik: To víš, že může ☹ I oni se totiž dělí na poctivé a nepoctivé ☹

zipik
7. říj 2008

Luki: Víš co, myslela jsem, že jak uzákonily poplatky, že to má nějaký řád. . , ale jak koukám tak nemá 😖

marselina
10. říj 2008

tak jsem k mému překvapení dnes v gyn.poradně poplatek 30kč neplatila.

lestep
10. říj 2008

nevesta- tak to teda koukám. Sama jsem akortá platila ten regulační poplatek, když jsem byla poprvý u dr. když jsem si myslela, že jsem těhu a pak ještě jednou. Za průkazky ani jiné věci jsem neplatila. Jen 100 kč za foto z ultrazvuku.,. kam to zdravotnictví spěje.. 😒

nevesta2009
autor
15. říj 2008

😖 jooo joooo, tak já jsem našla nového gynekologa.na toho starého až se k tomu dostanu pošlu normálně stížnost.Uvidím co nový doktor, budu informovat 🙂Ale tam mi hned sestřiška řekla " Platí se jen těch 30 Kč....no vy to vlastně platit nebudete, v těhotenství se neplatí...." Takže všude jinak....resp. dělají si ti doktoři prostě co chtěji. 😒

petua
18. pro 2008

Ahoj holky 😉,

tak jelikož se mi fakt nepozdává, že můj gyn. si účtuje určení pohlaví miminka, tak jsem se na to zeptala ve VZP 😝 - a ostrouhala, prej je to určitej druh nadstandardní služby a v tom případě si tedy lékař má právo cosi účtovat - v případě, že má v čekárně vyvěšenej ceník (což muj Dr. teda nemá 😠 , ale to už vem čert). No a pak jsem se ještě ptala, když je to teda placená služby, jestli se taky dá reklamovat 😀 , když se Dr. netrefí 😀 😀 😀 - tak to mi z VZP napsali, že na to odpověď neznají, ale že by je taky velmi zajímala 😀 😀 a ať se obrátim na Srdužení ochrany spotřebitelů. Tak jsem se obrátila 😀 😀 (jsem na PN, tak na to mam čas 😀 ) a odtamtud mi napsali, že se "jedná o určitý druh služby, takže bych reklamovat mohla, ale že je to natolik specifická služba, že pokud by došlo k soudnímu sporu, výsledek by byl nejistý." 😀 😀 To né že bych byla takovej blázen, že bych se šla soudit kvůli pár korunám 😀 😀 , ale jen tak pro zajímavost, koho to taky napadlo 😝 😝 .

Jinak holky, setkala jste se s tim taky některá? A kolik jste za určení pohlaví platily? nám zatim jen řekl, že je to placená služba, ale neřekl kolik.

vov
18. pro 2008

Petua, v centru, kam chodím, chtějí za určení pohlaví 600Kč.. Asi se necháme překvapit 😉

cert..ova
19. pro 2008

Ahoj holky, u nás v Mělníku jsem neplatila za nic a to jsem měla ult vždycky, když jsem se třeba jen bála, že něco není v pořádku a to mají novej, hodně citlivej,dokonce se tady neplatí ani za fotku a přitom je péče naproto skvělá, takže bojuuuuuj 😉 😀

poletucha
19. pro 2008

Ja teda budu rada platit tech 30 kacek i kdyz nebudu muset...lidi u nas si dost dobre neuvedomuj,ze mame hodne dobry statni zdravotnictvi a o pitomejch par korun se budou dohadovat. Ja ziju v zahranici a platim za kazdou prohlidku 80 eur a neprijde mi to nejak hrozny, za dobry sluzby se proste plati,tak to je. 😝

petua
19. pro 2008

Poletucha: Ale tohle neni diskuse o 30, 60 a 90 korunových poplatcích... 😅 😅 Já jsem mimochodem taky všema deseti pro poplatky - i když je pravda, že napřed by se měl měnit celej systém zdravotnictví a zaplátovat ty díry, co v něm jsou, než tam sypat další a další peníze.. Každopádně kde si v krajích zvolili ČSSD a radujou se, že za ně bude platit poplatky kraj, tak myslim, že brzo vystřízliví... Protože ty prašulky budou chybět jinde, že 😅

jarka82
19. pro 2008

Ahoj poletucha a kde si v zahranici? ja zijem v uk a tam za nic neplatim a rok po porode nikde ani nebudem mesiet ale pohlavie mi prezradit nechcu ☹ ale keby som musela zaplatit tak by som musela nic nie je zadarmo a lekary uz vobec nie... 😒

poletucha
19. pro 2008

petua-davala jsem tech 30 Kc jako priklad, myslim tim i ostatni poplatky, proste ta pece neni zadara 😉
jarka- no ja jsem ve Spanelsku a statni zdravotnictvi je tu stejne na prd jako v UK (sice zadarmo,ale...)...to je prvni navsteva gynekologa az ve 12.tt atd. ...proste v CR je ta pece maximalni, ale to proste nejde bez nejakyho financniho prispivani. Ja radsi navstevuju soukromou kliniku a platim...a rada 😀

aponchie
19. pro 2008

ja davala ted u zubare pac jsme sla v 17tt se zanetem dasni a divila jsem se ,ze platim kdyz sem tehu,ale delala mi neco s tim ultrazvukem a rikala,ze musim platit pak sem si pripadala jak debil,ze se seru o 30kc a ted musim dat zapravdu poletuse ,ze to co mame u nas za peci by jinde s radosti platili zlatem takze uz budu mlcet a kdyz si rekne i v lednu pri dalsi kontrole tak dam

campi
19. pro 2008

petuo: to je vtipny s tim urcenim pohlavi a reklamaci. Ja si vcera vsimla na UTZ v Podoli cedulky, ze sdeleni informace o pohlavi je zdarma a nechapala, proc na to upozornujou, tak asi je vic takovych expertu, kteri si za to neco uctujou.

poletucha: presne tak by to melo byt u nas, statni zdravotnictvi klidne v ramci zakladniho zdravotniho pojisteni, jinak placene primo nebo moznost uzavirat ruzne odstupnovana nadstandardni pojisteni. A jasne nadefinovane, co vsechno v tom kterem balicku je a neni.

petua
19. pro 2008

No, holky, já s váma vesměs souhlasim - za to, co máme, můžem bejt rádi, ale jde o to, že to má mít nějakej systém, že jo, a že maj bejt jasně nastavený pravidla. Né aby si jeden účtoval tohle, druhej tamto a každej za jinou cenu, v tom aby se pak pes vyznal. A pokud nemá nárok si něco účtovat, tak jde přece o princip, proč sypat někomu prachy do vlastní kapsy.
Třeba jak píšeš, Aponchie, to já si zas myslim jinak 😀 - mně taky nejde o blbých 30 Kč, já je ráda zaplatim, ale jednou to tehdy a tehdy platit nemam, tak prostě nebudu - jde čistě o princip 😉 .

campi
19. pro 2008

aponchie: se mi zda, ze v tom maji dr. sami bordel. Ja za ty svoje dasne u zubare neplatila nic... Ale treba na diabetologii s tehotenskou cukrovkou platim vzdycky.

petuo: ono je to taky trochu trzni prostredi, stejne jako nemuzes chtit stejny podminky u mobilnich operatoru. Zaklad je ale to, ze by mela mit dr. vyveseny cenik. Jak jsem tu uz psala, ja za kazdej UTZ platila u gyn. 500 Kc a jiny holky (i kdyz to bylo nad ramec tech 3 UTZ hrazenych pojistovnou) neplati nic. A nechapu proc to teda jini neuctujou, byt chapu, ze je to jakoby nadstandard. A to urceni pohlavi je stejnej pripad, taky divny, ze to teda nechteji jinde.

poletucha
19. pro 2008

no ja myslim,ze to je business jako kazdej jinej...nelibi se ti,tak jdi ke konkurenci...asi je proste potreba se pri prvni navsteve (nebo po telefonu) zeptat,jak a co se hradi a pak se rozhodnout....mne to prijde naprosto logicky 😅
Navic treba v dnesni dobe uz neprijde nikomu divny platit za peci u zubare...tak proc u jinych soukromych praxi?

mici11
19. pro 2008

Ahojte, ja chodim k sukromnemu gynekologovi, ktory ma zmluvu s poistovnami. Cize platim, len za sluzby co poistovna nepreplaca. Ultrazvuk mam pocas tehotenstva 3 krat zadarmo. Za tie navyse platim 100,- za sono + 50,- fotka. Takze nie je to take strasne a som rada, ze vidim mimi kazdy mesiac. Za urcovanie pohlavia nebudem platit. Ale viem, ze vela doktorov ma na cenniku, ze za to beru 300,-. Je to ozaj individualne.
U zubara doplacam skoro za vsetko ☹
Ak sa mozem spytat v Cechach su nejake 30,- Kč poplatky?

poletucha
19. pro 2008

mici - v CR jsou takove symbolicke poplatky za navstevu kazdeho lekare, za recept nebo za pobyt v nemocnici

mici11
19. pro 2008

Aha, dakujem poletucha . To bolo aj u nas 20,-, ale zrusili to. Za recept platime v lekarni 5 Sk,-

poletucha
19. pro 2008

no u nas to bohuzel taky asi zrusi 🙄

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru