Těhotenství a platby u gynekologa. Braňme se

nevesta2009
26. zář 2008

Milá děvčata, zakládám nové téma, a to placení nestandartních poplatků u gynekologů.Samozřejmě uznávám že mnohdy jde o malé tzv. zanedbatelné částky,ale jde mi ( nám) o princip a nechápu proč bych měla, když si platím zdravotní pojištění platit za různé doklady, výkony atp. při návštěvě gynekologa s podezřením na těhotenství jsem zalplatila 50 kč za sklíčko a 30 povinný regulační poplatek.OK budiž.Poté mi sestra řekla že příště zaplatím za těhotenskou průkazku 150 kč , za vypsání mateřské 50 kč a vůbec ceník je k nahlédnutí tak mě to dost zarazilo Nechápu důvod PROČ toto plait.JAk jsem se informovala tyto poplatky jsou vybírány NEZÁKONNĚ a v podstatě lékař vás nemůže donutit jej zaplatit.Máte s tímto některá zkušenosti?
Jsem takový bojovník za práva a tohle mi z princiou vadí 🙂Nechápu že spoustě ostatních žen ne.......CO VY NA TO?
Je tady někdo konkrétně z Ostravy kdo má podobnou zkušenost? 😠

nevesta2009
autor
26. zář 2008

Ještě tady odpověď na můj dotaz směrem k pojišťovně zda má lékař na toto právo:

Odpověď na Váš dotaz zní :

Ne, nemá právo. Vystavení těhot. průkazky je součástí výkonů, které hradí zdravotní pojišťovny. Totéž platí o "sklíčku." atd. Platí se sice regulační 30,- Kč poplatky od počátku letošního roku, ale těhotné v rámci těhotenské péče je neplatí.

Jak se bránit? Jeden způsob je změna lékaře. Další způsob je oznámit písemně ( ale ne anonymně) odboru zdravotnictví Krajského úřadu. Kvůli objektivizace by bylo pravděpodobně požadováno vaše svědectví případně něco jako konfrontace.

Obecně platí toto:

Možnosti k ventilování nespokojenosti jsou dány v Zákoně č. 48/1997 Sb v § 11 odstavec (2):
" Má-li pojištěnec za to, že mu není poskytována náležitá zdravotní péče, může :

a. podat návrh na přezkoumání vedoucímu zdravotnického zařízení nebo jeho zřizovateli,

b. obrátit s e na Českou lékařskou komoru, Českou stomatologickou komoru nebo Českou lékárnickou komoru, týkají- li se nedostatky odborného nebo etického postupu, lékaře, lékárníka…..

c. obrátit se na zdravotní pojištovnu, jejímž je pojištěncem, zejména odmítne- li zdravotrovést výkon spadající do hrazené péče,

d. obrátit se na příslušný orgán státní správy, který provedl registraci zdravotnického zařízení…."

lucasaerik
26. zář 2008

Ahojky, tak naštěstí tohle mě nepotkalo, chodím do velmi dobrého gyn-centra v Brně kde si myslím je péče nadstandartní již tak, kromě za úplatu za fotečku (50kč) za obrázek z UTZ jsem neplatila nikdy nic (tedy když jsem nebyla těhu tak poplatek 30Kč). Nenapadlo by mě že někde chtějí za vyplnění těhu průkazky nějaké peníze, nebo vypsání MD....to je trochu úlet, to bych asi někam napsala podnět na prošetření 😒

shela
26. zář 2008

nevesta...no neviem mas divneho lekara...v celej EU je zakon ze tehotne neplatia!! Samozrejme niekde sa plati za fotky malinkeho ale aj to by sa nemalo...ja som nikdy nic neplatila... no skusili by si nieco pytat...ale musis to brat aj takto vies ten papier je asi taky drahy ze si ho nemozu dovolit len tak rozdavat 😖 to som myslela ironicky....tu kde zijem deti do 19 rokov a tehotne maju vsetko zadarmo...dokonca aj odborne vysetrenia atd...dokonca aj zubara maju zadarmo- aj keby im mal menit totalne chrup v 18 ani za to sa neplati....ale to uz je ina tema

lukin
26. zář 2008

nevesta: No a co jsi jim na to říkala? Zaplatila jsi to?

molicova
26. zář 2008

Ahojky, já jsem se na začátku dozvěděla, že ke konci těhotenství zaplatím 1600,- za péči. Vůbec mi to nevadilo, protože mi pan doktro dělal pokaždé UTZ a vždy mi vytiskl obrázek. Je pravda, že jsem to teda vůbec nějak nezkoumala, mám za to, že je to soukromník, tak z něčeho žít asi musí.

nevesta2009
autor
26. zář 2008

Nene, dnes jsem jim tam jen volala že to dělají nezákonně a sestra " no ano" Tak říkám že poplatek je tudíž dobrovolný.A ona že oni to tak mají nastavené prostě.Tak říkám " OK a v případě že to nezaplatím tak se bude dít co?" Prej" Tak to se domluvíte s panem doktorem....a platit ho asi nebudete no" MAZEC NE?!? Ale oni tam těch těhotných maj celkem dost, nechápu že to těm holkám nevadí.Zcela určitě si na ně budu stěžovat.Musím mít nějakou zábavu na mateřské no ne 🙂)))) 🙂

nevesta2009
autor
26. zář 2008

No a pak asi změním doktora že jo.....protože se mě hned ještě jednou zeptala na jméno a zcela jistě si to tam poznačí do karty " NEPLATIČ" 🙂)) A to mi i říkala že budu platit snad do 30 tt těch 30,- Kč povinný poplatek....myslím že na něj taky nemají právo.2 kámošky už od toho doktora odešly......

kapucinka
26. zář 2008

Ahojky, nevěsto, a kam chodíš? Já jsem taky z Ostravy a gynekologů už jsem vystřídlala dost 🙂 Teď chdím do Poruby do Fakultky a jsem celkem spokojená. Peníze chtějí jen za fotky.

lucasaerik
26. zář 2008

Těhotné regulační poplatek 30KČ neplatí....u gynekologa vůbec...a když jsem chodila k zubaři, ne jen na preventivku tak taky ne...ale když jsem měla problémy a musela na pohotovost na gynekologii tak jsem těch 90KČ platila, to je asi jiné..ale jinak nikde regulační poplatech neplatím

paolin
26. zář 2008

bych tedy zmenila doktora. pokud by byla moznost 🙂

campi
26. zář 2008

Asi bych pro klid duse - pokud by mi to vadilo - taky zmenila doktora. I když chápu ten princip - když se lidi neozvou, tak toho budou někteří dr. zneužívat. Bych odstupňovala zdravotní pojištění, klidně bych si platila víc za jakýsi nadstandardní program péče - už to tak stejně funguje na soukromých klinikách.

Ja platim 500 Kc za UTZ a 500 Kc za krev - dobrovolne jsem na to pristoupila. Dřívější dr. dělal UTZ nad rámec pojišťovny tak, že to psal na jiný úkony, ale současná dr. mi řekla, že má jiný věci na práci, než jak obcházet pojišťovnu a že nechá na mě, jestli mi budou stačit 3 placený UTZ za těhotenství nebo jestli si budu chtít jít vystát frontu na krev do laboratoře. Regulační poplatky v těhotenství neplatím.

titkovamiriam
26. zář 2008

tak neviem ja som neplatila v tehu nic,platila som si ale popyt v porodnici , ale to bolo moje rozhodnutie ze som rodila v sukromnom sanatoriu.inak za nic ine som neplatila 🙂 a poriadne by ma to nasralo keby chceli poplatok od tehulky 😠 .na slovensku sme mali poplatky u lekarov/uz sa zrusili/ale tiez sa tehuliek netykali

katty_k
26. zář 2008

lucasaerik: taky jsem z Brna, chodim do gynekologickeho centra Sarka a zatim jsem nic neplatila, ani za prukazku, ani poplatek, uz jsem tech tricet korun mela pripravenych a pani doktorka mi sama rekla, ze ted je jakozto tehotna platit nebudu. Na ultrazvuku zatim nejde skoro nic videt, takze jsem zadny nenesla domu manzelovi a priste ho vemu s sebou, at se sam podiva na potomka 🙂
Ceho se zucastnim je predporodni priprava u nich, nechci sazet na prodnice, pry je tam predporodka pomerne nadivoko, ale to uz mam nadstandart a zaplatim rada. Stejne tak za dulu.

nevesta2009
autor
26. zář 2008

Kapuacinka a k jakému lékaři prosím chodíš?Chctěla bych tam i rodit tak bych i přešla.Holky mi nejde o ty peníze jde mi především o to že mi třeba řekne že do 30 tt budu platit 30 kč.....TŘICET..prosč ne třeba dvacet nebo padesát???protože si spousta lidí myslí že je to regulační poplatek tak to neřeší, přitom to jde do kapsy doktorovi.A to že je podnikatel a z něčehožít musí rozhodně ajko argument nebereru.To je obvodní lékař a např. můj manžel taky a nikdo mu nic zdarmo jen tak nedá....takže proč podporovat podvodníky.Tyto poplatky jsou protizákonné a vadí mi z principu a to dost.TAkže tak 🙂))

nevesta2009
autor
26. zář 2008

Jo já chodím do Mariánek, tuším gynord se to jsmenuje.MUDr. Pomahač.....a jsou tam ještě 2 další lékaři. 😠

sirinka
26. zář 2008

no tedaaa, ja mam sukromneho gyn, takze si vsetko platim sama a dobrovolne, ale o takychto poplatkoch som este nepocula, ved za to by mohol ist kludne aj na sud. ze platit za vystavenie knizky, ved to je jeho povinnost 😠

evaviki
26. zář 2008

Nevesta, 30 Kc nemusis platit pri preventivnej prehliadke a ked ta "oficialne" uznaju za tehotnu. T.j. kym nie je vidiet srdecnu aktivitu miminka, tak 30Kc sa zaplatit musi, potom uz je ten poplatok protizakonny.

sarkal
26. zář 2008

Ahoj tak to teda zírám!Já platila jen 30kč když mi zjistil,že jsem těhu (né že bych s těmi 30korunami souhlasila,protože jsem také toho názoru,že pokavaď si platím zdravotní pojištění tak proč ještě platím okolo?A že jsem osvč a pojistné se jako skoro rok co rok zvyšuje 😖 ) a jinak od té doby ani korunu a to mi dělá utz úplně pokaždé,jen když chci fotku z utz tak platím 75kč,což chápu.A všechny vyšetření spojené s těhu jako prohlídka u praktika,ekg,test na cukr,doppler atd. jsem neplatila nikde ani korunu.
Kámoška chodí k doktorovi,který po ní každý rok chce poplatek 300kč,jinak,že by ji jako vyřadil z evidence nebo co,to si myslím,že na to určitě nárok nemá a je to pěkně nechutný!

anta
26. zář 2008

Tak to je zajímavé, já jsem žádné poplatky během těhu neplatila, jen jsem platila za fotky našeho Honzíka v bříšku z UZV, ale to chápu, že je to takový nadstandard, jinak je to teda pěkná sprosťárna, jestli něco od vás vybírají. Já jsem chodila k jednomu gyndaři a ten pak na rovinu řekl, že přechází do soukromé sféry, tak jsem se rozhodla, že budu chodit k jinému, protože se mi nechtělo taky sypat jemu peníze do kapsy 😉 Ještě jsem neslyšela, že by se platilo za vydání těhuprůkazky 😠

kapucinka
26. zář 2008

Nevěsto, já chodím do Fakultky na rizikové k Šimetkovi. Vzali mě tam, protože už jsem měla v březnu zamklé těhotenství a teď na začátku mě zase moje původní doktorka strašila s mimoděložním. Nevím ale, jestli tam berou i normálně. Někteří gynekologové, co tam slouží, mají i svou soukromou ordinaci. Z těch mám ale zkušenosti jen s Kudělkou, který mi zanedbal zánět, kamarádku po porodu nevyčistil, dostala sepsi a umřela ☹ Těžko radit. Moje mamka teď přechází k nějaké doktorce v Zábřehu, tak ti pak můžu písnout, jestli byla spokojená. S těmi gynekology je to fakt těžké.

kapucinka
26. zář 2008

Ten Kudělka má svou ordinaci, myslím že se jmenuje Gynet ve Výškovicích a dělá tam i jeho žena a MUDr. Matura. Na ty jsem slyšela jen chválu. Ale poplatky bys tam platila taky.

hupcza
26. zář 2008

taky jsem neplatila ..ani za prohlídkuani za průkazku
dokonce ani za fotky z 3D
jediné, co jsem platila byl screening ve 12 tt
ani prohlídku u obvo´dáka - aky proč - já k němu nechtěla, že jo

kapucinka
26. zář 2008

Nevěsto a odkud jsi? Já jsem původně z Bohumína, V Hrabůvce bydlím cca 2 roky, ale nikoho tu neznám. Docela se děsím toho, až budu na mateřské a nebudu mít s kým pokecat.

aponchie
26. zář 2008

no dobre takze si to shrneme do te doby nez je prokazana srdecni cinnost ditete je 30kc nutne zaplatit a az se ukaze ,ze srdicko bije tak od te doby nema pravo na zadny poplatek?a ted jak je to s gyn.zrcadlem?u me lekarky si platim pokazde 40kc za jednorazove zrcadlo .nejak si nepamatuju jak casto se takto vysetruje v tehu .. 😝

campi
26. zář 2008

Obecne je to zajímavé, proč se někde platí a někde nee... Třeba já za NT screening ve 12tt neplatila nic. A na druhou stranu platim za ty UTZ navíc, ale jsou holky, kterým dělá gyn. UTZ při každý prohlídce a nic po nich nechce.

hupcza
26. zář 2008

aponchie: u mého gyndaře si můžeš vybrat -jednorázové zrcadlo za poplatek a nebostandard zadara

campi: no mi taky dělá utz pokaždé a grátis ....ale tu krev musejí nechat někde vyšetřit a zadara to asi není ... a vzhledem k tomu, že senejedná o standard, ale vyšetření navíc, příjde mi ok, že se platí

janeyzelvicka
26. zář 2008

Do gynetu chodím, jsem spokojená (ale ne ke kudělkovi)... tam se platí jakoby 50 Kč za měsíc, ale zase mi dělali vždycky ultrazvuk, neplatila jsem za NT screening....

aponchie
26. zář 2008

ja se teda pudu zeptat na vzp kdyby neco ,ale posledne sem platila jen 30kc a delala mi i sono tak uvidime

vendulka
26. zář 2008

já teda jako těhule nic neplatím u své gyndařky,akorát za sklíčko, pač jsem v těhu šla na preventivní prohlídku a to chápu, že se paltí a 30,- není taková částka,....za odběry, za průkajdu a za nic jsem teda ještě nic neplatila a doufám, že ani nebudu...byla jsem tam i jednou s problémem v těhu a taky mě vzala v poho a nic jsem neplatila

rioko
26. zář 2008

Tak to já u gynekologa neplatím nic, jen když chci fotku z UTZ tak 50 kč za fotečku, ale všechny vyšetření a UTZ jsou zdarma. Jediné co jsem platila je odběr krve na vady ve 12 tt ale to je dobrovolné...jo a sám gynekolog mě informoval že těhotné neplatí, že je to tak dné zákonem - a neplatím ani u zubaře

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru