Těhotenství a platby u gynekologa. Braňme se

nevesta2009
26. zář 2008

Milá děvčata, zakládám nové téma, a to placení nestandartních poplatků u gynekologů.Samozřejmě uznávám že mnohdy jde o malé tzv. zanedbatelné částky,ale jde mi ( nám) o princip a nechápu proč bych měla, když si platím zdravotní pojištění platit za různé doklady, výkony atp. při návštěvě gynekologa s podezřením na těhotenství jsem zalplatila 50 kč za sklíčko a 30 povinný regulační poplatek.OK budiž.Poté mi sestra řekla že příště zaplatím za těhotenskou průkazku 150 kč , za vypsání mateřské 50 kč a vůbec ceník je k nahlédnutí tak mě to dost zarazilo Nechápu důvod PROČ toto plait.JAk jsem se informovala tyto poplatky jsou vybírány NEZÁKONNĚ a v podstatě lékař vás nemůže donutit jej zaplatit.Máte s tímto některá zkušenosti?
Jsem takový bojovník za práva a tohle mi z princiou vadí 🙂Nechápu že spoustě ostatních žen ne.......CO VY NA TO?
Je tady někdo konkrétně z Ostravy kdo má podobnou zkušenost? 😠

lehna
26. zář 2008

ahoj,
tak já platila jen u první návštěvy zda jsem těhotná, pak jsem dostala průkazku a neplatím nic. jen za fotečku 30,-.
ani screening jsem neplatila

vendulka
26. zář 2008

jo ve 12tt jsem taky platila, pač je to nadstandart a pojišťovna to nehradí...já zatím od mé mudr. foto nedostala, tak nevím, jestli se u ní něco paltí a nebo ne...

nevesta2009
autor
26. zář 2008

HUPCZA 🙂))))))))) hele gratuluju k mimisovi.....víš kdo já jsem? 😉 😉 😉 hihihihihihi 😀 To je dobrý......moje těhotenství je zatím celkem TOP SECRET,předpokládám že to vaše s Alanem tak trošku taky.....Tak schválně jestli uhádneš 😀 😀 😀

Na Kudělku jsem já slyšela zase jen chválu to je běs.....☹(

luca76
26. zář 2008

já taky platila 30 Kč jen při zjištění těhotenství, od tý doby vůbec nic, ani za průkazku, UTZ nebo krev. Platím si jen fotky miminka z UTZ a jednou jsem si koupila DVD. Jo a taky za jednorázový gynekologický zrcadlo, ale to je jen 30 Kč a je to hygieničtější, takže proč ne.

deathy
28. zář 2008

Ahoj, tak asi jako většina já zaplatila jen při tý první prohlídce - potvrzení těhu, to byl ten reg. poplatek, 50,- za to zrcátko a pak jen 50,- za fotku. Od tý doby neplatím vůbec nic, ani screening sem neplatila, krevní testy...prostě nic. Průkazku mám taky zadara.
Moje máma chodí už hodně dlouho k nějakýmu dr., je to soukromník a jednou ročně mu dá 100,-. Ale to on se jako zeptá, jestli by byla ochotná..kdyby to platit nechtěla, tak se nic nestane. Ale máma je s ním spokojená, vždycky jí ve všem vyhověl, takže stovka ročně pro ní není nic. A mám dokonce pocit že u něj ani za tý zrcátka nic neplatí.
Takže asi holky, který platíte jak mourovatý i v těhu, já být váma tak od toho dr. dám ruce pryč. Už takhle nás to zdravotnictví stojí pořádnej balík a je to pěkně sprostý. Takže si myslím, že není dobrý se nechat ještě takhle vycucávat..a pokud je to i nezákoný..hm.

kalo
28. zář 2008

Já chodím k soukromému dr.a žádné takové poplatky neplatím..ani jako těhule jsem neplatila...To slyším poprvé. Leč každý doktor má právo si toto stanovit..a jestli k němu nechceš chodit, tak nechoď ☹ Oni z těch pojišťoven žádnou "rejži" nemají, musí taky vydělávat..to chápu.
Já platím jen 1x ročně 200 Kč na provoz ordinace (taky dobrovolně) a když jsem byla těhotná, měla jsem na výběr zaplatit si nadstandardní péči- 300 Kč (což jsem ani na chvíli nezaváhala...když jde o těhotenství, stát se může cokoli...) a jsem moc ráda. Před porodem při problémech se mi to vyplatilo...kdybych to zaplacené neměla, tak by mě měli na háku 😉

nevesta2009
autor
29. zář 2008

😖 no začnu si zjišťovat jak je to s poplatky u jiných doktorů.

KALO: to mi je úplně šuma že z pojiš´toven nemají žádnou rejži, to já v práci tady taky nemám a přece nebudu zákazníkům říkat "Ano já vám tu nabídku zpracuju, ale poplatek je 100,- Kč" ..." Ano vypíšu vám doklad, ale to je administrativa navíc tak prosím 30,- Kč mi dejte" atp. to by potom mohl říct každý že mu jeho zaměstanání nevynáší, tak bude " ojebávat" Dost dová úvaha, nemyslíš? Co to znamená NADSTANDARTNÍ péče? Pokud máš nějaké problémy, lékař je tady od toho aby je řešil a ne jen za předpokladu že si léčbu zaplatíš....takže tak.

campi
29. zář 2008

S tou nadstandardni peci souhlasim, jak píše nevest2009. Ja mela moznost zaplatit si u bývalé gyn. za tehotenstvi 5000 Kč paušál. Ze bych v tom mela pri kazde navsteve ultrazvuk a mohla bych dr. volat kdykoliv. Tak si říkám: UTZ pokaždé nepotřebuju (i když zatím jsem si ho vždy za 500 Kč udělat nechala, protože chci mimčo vidět) a když budou problémy, tak pojedu do nemocnice a přeci nás umřít nenechají, ne?

Mezi mýma známýma a kamarádkama se zase rozmohlo, že si platí porodníka. Stojí to od 10 do 30 tisíc. A dívají se na mě, že jsem strašně nezodpovědná, že nechávám porod náhodě, protože zadarmo přeci nemůžu dostat dobrou péči. No, nevím, s manželem se nám to principiálně nelíbí. Kdyby existoval oficiální program, že by si člověk zaplatil nějaký nadstandard - lepší pokoj, jídlo, přítomnost docenta u porodu, epidural, masáž apod., tak do toho jdu. Ale takhle se mi to fakt příčí.

Ještě k té administrativě - jasně, chápu, vystavení průkazky stojí čas a je to nekvalifikovaná práce. Jenomže když já zpracovávám klientovi nabídku, nad kterou strávím třeba 2 hodiny, a on si pak tu službu neobjedná, tak po něm taky nemůžu chtít administrativní poplatek. Nebo mám klienta, který chce ke každé položce na faktuře vyplnit takovej formulář, což je dost vopruz a sebere mi to čas a kdybych řekla, že za to chci 150 Kč, tak mě pošle asi někam...

matru
29. zář 2008

Ahoj holky, já s tou nadstandartní péčí souhlasím, mně to můj dr. nabídl a já ráda souhlasila, zaplatila jsem 2000 Kč, ale pak už celé těhu nic- pokaždé jsem měla UZ, dával mi fotečky, volali mi výsledky atd. byla jsem max. spokojená.Jinak pojištovna hradí pouze 4 UZ za celé těhotenství ☹ jinak pokud není nadst. péče platí se někde i zkumavky na odběry a samozřejmně i jednorázová zrcadla, jak u kterého dr. Každý si může svobodně zvolit, já si radši připlatím za lepší péči, ale k porodu jsem nikoho zaplaceného neměla, porodlia jsem s PA a sestrou, dr. nás přišel jen pochválit 🙂

deathy
29. zář 2008

Furt přemýšlím jak je to s těma UTZ co hradí pojišťovna. Jak sem psala, tak mě dělá dr. pokaždý ultrazvuk klasickej co mi dělal při prohlídcei než sem byla těhu. Máte teda na mysli nějakej jinej UTZ? Já jenom tak, aby mě třeba při další návštěvě nepožádál o peníze, tak abych na to byla třeba připravená..
Taky si pořád říkám co je to ta nadstandardní péče... Nevím, ale dr. dělá všechno podle mě co by dělat měl, je pečlivej, milej, vše mi řekne, vždycky mi na vše dá žádanku nebo jak se to jmenuje, zkumavky do poradny sem taky dostala od něj zadarmo, vykoupil si zpět i HA, která mi zůstala..nevím, jak teda vypadá nadstandardní péče? Samozřejmě pokud je váš dr. lepší když mu dáte nějakou tu stovku, tak asi jo..proč ne. Tím to nechci zpochybňovat ani to proboha neberte jako nějaký..já nevím, návážení se...jen si neumím představit co by můj doktor měl ještě dělat za příplatek, tak se jen tak ptám..

A ještě jak psala campi, o tom placení porodníkům sem viděla pořad v tv. V podstatě je to nezákonný, bere se to jako úplatek, a dost doktorů co v tý reportáži mluvilo s tou "nastrčenou maminou" to razantně odmítlo a bere to jako naprostej hnus ve zdravotnictví. Tak jen k tomu..

evulinkab
29. zář 2008

Ahojky,
tak já teda u svého gynekolega neplatila nikdy za nic, ani za potvrzení těhotenství, ani za vystavení těhu průkazky, ani za fotky z utz.

sirinka
29. zář 2008

baby tak ja neviem, ale screening v 12tt je podla mna tiez standart... a v tehu vysetrovat so zrkadlami by sa moc nemalo, mna teda dr. odkedy mal co i len podotrenie, ze mozem byt tehu vysetroval len prstom a aj to niektori gyn. nechcu robit...

petua
30. zář 2008

Sirinka: NT screening v 11.-13.tt u nás bohužel standard (nevim jak SK, ale tady v ČR) neni, a ani ho nehradí pojišťovna. I když někteří doktoři ho dělají gratis.. Muj mi o něm ani neřek´ 😠
A zrcadla v těhu fakt ne, ale jinak Tě vyšetřit musí, na USG zkrácený hrdlo a td. fakt nepoznáš 😝

kristi
30. zář 2008

nevesta: pokud ti to vadi, coz by asi vadilo kazdemu, za prukazku a vypsani materske bych teda nezaplatila. Ale jestli jsi nespokojena, tak proste zmen doktora.

jinak jsme PRO nadstandartni peci a klidne si zaplatim, kdyz o me bude lepe postarano

petua
30. zář 2008

Já jsem taky určitě pro možnost nadstandardu, za kterej si můžeš připlatit, ale ono odtud-potud 🙄 .
Já platim u gyn. roční poplatek 1000,-Kč, na kterej jsem dobrovolně přistoupila - a byla jsem u něj spokojená, dokud jsem neotěhotněla. To mi pak nabídl nadstandardní službu, který říká "Zlatá karta" - za poplatek 5000,- Ti při každý prohlídce udělá USG (ultrazvuk). Jen tohle, nic dalšího navíc to neobnáší. Takže jsem si spočítala, že když půjdu na kontrolu v těhotenství zhruba každej měsíc, tzn. dejme tomu 9x, z toho třikrát je USG hrazenej pojišťovnou, tak za jeden jeho ultrazvuk navíc zaplatim kolem 900,-. A vzhledem k tomu, že v nemocnici si za něj účtujou (samozřejmě se to liší dle nem., přístroje atd.) 60,-Kč - tak to teda fakt nejsem ochotná platit (nehledě na to, že provoz toho přístroje nestojí vůbec nic). Takže jsem se s nim domluvila, že když ho budu chtít třeba navíc jednorázově, že je to taky možný (ale cenu mi neřekl) - a ujistil mě, že když bude potřeba (při nějakých problémech nebo tak), tak mi ho stejně samozřejmě udělá. Čímž jenom potvrdil, že je to tahání peněz z maminek, který si nechají nakukat, jak je to hroznš super a výhodný.
Každopádně jinak u pana doktora nejsem spokojená skoro vůbec - nic mi neřekne, na nic neupozorní, nepoučí - mě uklidňuje, že jsem sestra a né všechno, ale spoustu věcí vim, nebo mam známý po nemocnicích, od kterých co nevim, zjistim. Ale co chudáci maminy, co tu "výhodu" nemají 😒

dnada
30. zář 2008

tak já za celé těhu nezaplatila ani korunu nikde,ani u gyndařky ani za UTZ ani za 3D UTZ ani za průkajdu a tak 😉 a to sem měla spoustu vyšetření navíc,měla sem hooodně rizikové těhu ....
teď když sem byla na kontrole po 6ti nedělí sem platila 30kč... i když si myslím,že tato prhlídka je ještě spojena s těhu a tudíš by se neměla platit 😉

campi
30. zář 2008

Deathy: u moji gyn. je to taky jenom normalni UTZ (ma ho moderni, s LCD displejem nad hlavou, lepší, než měli v Centru asistovane reprodukce, kam jsem chodila), akorat ho na rozdil od tveho lekare dela za 500 Kc. A tomu prave nerozumim, proc to nekdo uctuje a nekdo nee. Ten tvuj to asi vubec na pojistovne nevykazuje, protoze ta by mu to urcite neproplatila, asi to dela zadarmo, nevim.

nevesta2009
autor
30. zář 2008

Hm no já jsem zjišťovala jiného doktora a tak a to budu muset zaplatit setjně registrační poplatek 500 Kč.Jednorázově.Budiž no.....Ale když nebudu spokojená a budu chtít opět změnit lékaře tak to budu muset zaplatit zase pravděpodobně.Zvláštní že takové manýry mají jen gynekologové co já vím....

campi
30. zář 2008

Tak zubari jsou taky kapitola sama pro sebe. A s jinyma dr. zkusenost nemam.

lukin
30. zář 2008

nevesta: Já neplatila ani žádný registrační poplatek. To je blbost, ne?

deathy
30. zář 2008

campi: No já nevím, i při takový tý preventivní prohlídce dělal vždy ultrazvuk zadara, jinak se teda ještě platilo to zrcátko. Ale to bylo fakt vše. Teď když du k němu do poradny, tak udělá ultrazvuk zadarmo a pokaždý. Tak nevím. No a s tim screeningem, jestli to nehradí pojišťovna, tak po mě nic teda dr. nechtěl předem, třeba až zítra k němu přídu tak to po mě bude chtít..ale teda myslím si že asi ne..

A k zubařovi du v pátek..eee. Tak třeba sem přihodím nějaký info o tom jak i oni tahají z lidí peníze 😀

kristi
30. zář 2008

ja taky neplatila reg. poplatek a to jsem sla k novemu gynekologovi rovnou uz tehotna

campi
30. zář 2008

Ja teda 500 Kc za registraci platila...

zuzac
30. zář 2008

Tak som sem len nakukla a bola som prekvapená čo píše nevesta. Platit za tehot.průk. a vystavenie materskej? je žije v Plzni, celé tehotenstvo som chodila k dr sem a nikdy som nič neplatila. Len za fotečky. Aj zubár bol zadara a bola som aj na pohotovosti a kedže som už mala tehot. prukazku, tak som nič neplatila. NIektorý dr. sú proste zlodeji a tento zákon o poplatkoch im nahral. Nevesta len do nich, niekto s tým musí niečo robit. Držím palce.

petua
30. zář 2008

Já myslim, že zákon o poplatcích s tim nemá nic společnýho, tohle bylo i předtim... A že někde vymáhají poplatek 30,- Kč, i když na to nemají nárok? to je spíš tim, že sami neví, kdy ho maj vybírat a kdy ne. Takže v tom případě je dobrý si to aktivně zjistit a pana zdravotníka poučit 😝 😀

lukin
30. zář 2008

petua: No ale když studovali 6 let na vysoké a jsou tak chytří, tak mi nějak nehraje to, že si nemůžou zapamatovat, že těhotné neplatí. Takovou jednoduchou věc si přece zapamatovat můžou, ne? Myslím, že moc dobře vědí, za co můžou vybírat a za co ne. Ale hřeší na tom, že se lidi bojí ozvat. Na mé gyndě ale požadovala sestřička po ženách, aby zaplatily 30 Kč za vystavený recept, na což nemají právo.

petua
30. zář 2008

Lukin: Právě že většinou mají tuhle administrativu na starost sestry, né doktor. Já byla u praktickýho na prohlídce v těhotenství a taky se po mně sestra dožadovala poplatku - a ta je tak blbá, že fakt neví co a jak.
ale rozhodně je taky pravda, že to mnohdy ví, ale využívaj toho, že to neví pacienti - a to je právě to, proto je lepší bejt trochu aktivní, zjistit si a nenechat si to líbit..

nevesta2009
autor
30. zář 2008

Ony ty sestry to mají z nařízení lékaře myslím.Za recept na antikoncepci jsem u nich vždy platila 30 kč, to už jsem nějak přešla nakonec.Ale tohle už se mi zdálo celkem dost.A když jsem to té sestře řekla, tak mi bylo řečeno že se teda mám domluvit s panem doktorem.Ale holky začínám být teda zoufalá.Volala jsem do další gynekologické ambulance a tam mi sdělili toto: " Ano můžete k nám přejít 700 kč registrace a potom 130 korunek každý měsíc při vyšetření, v těhotenství 50 korunek" ?!?!?!?!?!?!? Jako ZA CO těch 130 a 50 korunek fakt nevím............. Tak já teda nevím.Mám právo na bezplatnou péči, resp. péči se svého zdravotního pojištění a nedostanu ji?!?!?!
Holky kde vy k těm doktorům chodíte že neplatíte 😀 Ostrava je nějaká zkorumpovaná asi nebo co.... 😕 😕

titkovamiriam
30. zář 2008

hruza na slovensku zasa boli s problemi s kufrikami prenatalnymi aj po porode,niekde ich maminam vobec nedavali-nechavali si ich sestricky 😠

petua
30. zář 2008

Nevesta2009: A ptala ses, za co to je? Těch 130 a 50??? To je fakt brutalita. Já když platila ten roční poplatek 1000,-, tak jsem podepisovala papír o sponzorským daru - a doktor se mě ptal, jestli je to pro mě únosný. Já to zaplatila a jsem ráda, protože i teď mam pocit, že kdybych si zaplatila tu jeho "Zlatou kartu" (viz. výše), tak by se ke mně choval úplně jinak. A je fakt, že u něj se ani tak "nedivim", má ordinaci na luxusní adrese a ten nájem holt z něčeho platit musí..

Řešením by fakt bylo psát na pojišťovny, stěžovat si - ale on si to každej rozmyslí při představě, jak se k němu ten doktor bude pak asi chovat, že 😒

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru