Tehotná Slovenka v Čechách, čo treba vybaviť?

lillinka123
15. črc 2015

Baby, mam taky problem, alebo teda skor par otazok.. pred par dnami som sa natrvalo nastahovala k priatelovi do Ciech, buduci tyzden si idem vybavit na cudzinecku policiu prechodny pobyt.. buduci mesiac sa chceme zobrat na urade, hlavne koli malej, kedze som v 6 mesiaci tehotenstva.. chcem sa opytat, ake potrebne dokumenty si mam stiahnut zo slovenska /na slovensku som nahlasena na UP/ a co vsetko treba vybavit.. a co vsetko budem musiet vybavit po porode, alebo ako to funguje? uz som z toho cela dopletena.. a hlavne mi teraz ide o zdravotne.. mne pani na zdravotke povedala, ze ak sa vydam za priatela, automaticky spadam pod neho a poistenie v cr budem mat.. ach je toho strasne vela, dufam ze mi niekto poradite, nech uz to mam z krku 🙂 dakujem pekne

gabec86
16. črc 2015

Uplne najlepšie bude ked si zajdeš na konkretne urady,viem že k sobášu som potrebovala rodny list,doklad o pobyte,a potom ešte 1 doklad ale ten sa vybavuje 7 dní pred sobášom to ti povedia na urade kde.Ako cudzinka budeš za obrad platit 1500kč pokud ste cudzinci obaja tak 3000kč.Poistenie neviem lebo som tu vždy pracovala ale zavolaj priamo na poistovnu přítele a určite ti poradia.Dieta potom automaticky berie tvoje poistenie akurat ho tuším do 8 dní musíš s rodným listom nahlásit na svoju poistovnu na pobočke.Musíš ho čo najskor nahlásit aj na prechodný pobyt.Na ambasáde ti potom vybavia slovenský rodný list a aj pas...pokud teda není přítel čech to pak budeš mat ovela jednoduchšie.

gabec86
16. črc 2015

Ešte odkaz na dobrý portal je tam aj linka na všeobecne infovhttp://www.mvcr.cz/clanek/sluzby-pro-verejnost-...
S materskou a tak ti moc neporadím lebo tu pracujem tak to mám inak ale zajdi na urad spíš si otázky a to máš najlepšie.Radím nič neodkladat,všetko pekne postupne neboj to dáš.Ja som si tím tiež prešla a to mám už teraz manžela z Nigérie takže veškerá komunikace s uradmi zostala na mne. 😉

lillinka123
autor
16. črc 2015

Dakujem pekne za odpověď 🙂 priatel je Čech a na matrike nám povedali že máme doniest len doklady a rodné listy, lenze niekde som čítala že este nějaké dokumenty k tomu třeba tak preto som sa radsej opytala 🙂 a platí sa 2000 kc.. Ked sa zoberieme v piatok..ine dni su už priplatky plus

anieluska
16. črc 2015

Ahoj, k prechodnému pobitu budeš potrebovať suhlas s overeným podpisom od majteľa bytu/domu a svoju občanku, podpis vám oberia na pošte stojí to 30 kč a myslím, že už musíš mať aj poistenie. Čo sa týka sobáša tak neporadím ale stačí sa spítať keď budete vybavovať termín, určite vám všetko povedia. Keď sa vydáš tak budeš spadať pod poistenie manžela, ale myslím, že treba zájsť na poisťovňu so sobášnim listom a zobrala by som si aj manželovu pracovnú zmluvu. Keď sa malé narodí tak je automaticky poisteny pod manželom ale treba to ísť do 8 dní nahlásiť na poisťovňu. Občianstvo a trvalý pobyt dostane automaticky po manželovi ak má on ČR občianstvo. Keď budete mať rodný list tak treba vybaviť rodičák, ak manžel pracuje tak sa dá vybaviť aj na menej ako 4 roky ale nemám s tým skúsenosti ja som tu pracovala takže som mala nárok aj na materskú ale určite sa nájde niekto kto ti poradí. Hlavne kľud, v pohode si obvolaj úrady povedz čo potrebuješ a oni ti určite poradia 🙂

lillinka123
autor
16. črc 2015

@anieluska super dakujem.. pre mna je hlavne momentalne, aby som mala to poistenie, kedze sa chystam rodit tu, vlastne len koli malej sa teraz tak narychlo berieme, neskor si chceme spravit krajsiu svadbu, ale to je teraz nepodstatne.. zajtra skusim zavolat priamo na ambasadu v prahe a spytat sa, tam by mali vediet co a ako 🙂

fenwalka
16. črc 2015

Ahoj bola som v podobnej situáciu akurát že som studentka. Tak najprv svadba - 2000kc je za teba, doklad akurát rodne listy a obcianky, chcú aj doklad o tom ze si slobodna ale to svk nevydava takže ti dajú vyhlásenie. Po svadbe ti manžel vybavi poistenie na nho , to posles do svk poistovne a tam ta spätne odhlasia. Pozor! Je možné ze v cr poistovni by chceli doklad o odhlaseni pred tým ale to nie je možné lebo svk ma poistenie povinne. Tie uradnicky prd vedia. Potom pôjdeš na cudzinecku s op, doklad o poisteni, doklad o byvani naor najomnu zmluvu. Rodicak môže poberat aj manžel to je jedno, alebo ty zo Slovenska ale to je podľa mňa komplikované. U nas pobera manzel.

fenwalka
16. črc 2015

Ja som rodila bez poistenia. Nemala som na nho nárok. Najprv som si platila komerčné poistenie, potom som zistila že je to zbytočne a zrusila to. Fungovala som na eu kartivke poistenca zo svk. Mala som v tom prehliadky u gyndy plus porod a prehliadky po tom.

lillinka123
autor
16. črc 2015

@fenwalka ja ked som bola u gynekologicky, zaplatila som si 600 kč za jedno vyšetrenie.. a za porod by som si zaplatila vyse 10 000.. a tiez mam eu karticku.. ja to nechapem, cele je to nejaky bordel, a je toho strasne vela naraz tak ani neviem kde mi hlava stoji :D

snehurka845
16. črc 2015

Ahoj, tak , ak si na lovensku na UP tak do porodu mozes zostat evidovana, po porode Ti evidenciu zrusia.Rodicak zo slovenska poberat nemozes, ten budes poberat normalne v CR, tam sa uz menili podmienky,mtakisto porodne si uz nemozes uplatnit na Slovensku. Vybav si v CR zdravotne, aby si nemusela zbytocne platit prehliadky. To, comsi uz platila, si mozes dat spatne prepltit v slovenskej poistovni, nedostane sice celu sumu, ale preplatia to tolko, kolko by take vysetrenie stalo na Slovensku. K tomu prechodnemu pobytu na cudzineckej budes potrebovat poistenie a njomnu zmluvu,Kedze dieta bude po otcovo cech s dokladmi to budete at jednoduchsie, ale aj tak mu mozte vybavit a slovensky rodny list.

lillinka123
autor
17. črc 2015

@snehurka845 ja som si tu chcela vybavit zdravotne poistenie, ale povedali mi, ze poistenie si viem vybavit len v pripade, ze sa zoberieme, inac nie.. a u sukromnej poistovne by som sa nedoplatila a na to teraz naozaj nemam.. takze sa spolieham teraz na to, ze ked sa vezmeme, tak spadnem pod poistenie priatela a budem mat hradene vsetky ukony, co mi gynekolog spravi, vratane porodu.. a evidovana na UP na slovensku nechcem byt, kedze si nemozem dovolit chodit 5 krat do mesiaca na slovensko, koli tomu, ze oni mi posielaju ponuky prac, ktore musim chodit podpisovat.. neviem ako sa to vola.. tak som to tak chcela spravit ze po svadbe sa nahlasim na cesky UP.. ci to sa neda??

snehurka845
17. črc 2015

@lillinka123 tak to je zvlastne,my sme tu prisli pred tromi rokmi a s poistenim nebo ziaden problem. Vsetko sme stihli vybavit za tri tyzdne, dcera platila akurat jednu prehliadku u gynekologa , aj tu jej potom slov. poistovna scasti preplatila. Pracak na slovensku mozes ukoncit na vlastnu ziadost. V poistovni na Slovensku poziadaj ukoncenie z dovodu nasledovania partnera do CR, daju ti tlacivo nejake E, cislo si uz nepamatam. S tym pojdes do poistovne v CR a mali by ta poistit. To neviem, ci Ta ako tehotnu cesky pracak zaregistruje. Inak ak by si nebola tehotna, tak to samozrejme ide. Ale k evidencii tiez vyzaduju poistenie a pobyt.