Trvalé bydliště jinde. Jak postupovat s úřady po porodu?

monty001
26. čer 2014

ahojte, jak to je, bydlíme v pronájmu, já i přítel máme trvalé bydliště jinde. Jak potom postupovat s úřady pokud dítě připíšou mne nechci taťku mého zatěžovat dalším papírováním kvůli nahlášení dítěte na danou adresu trvalého bydliště. A jak je to v případě, že dám příjmení své a když dám příjmení přítele. Brát se budem, ale nejdřív tak za dva, tři roky až prcek trochu poroste. Teď v požehnaném stavu se vdávat nechci. Jaké jsou vlastně možnosti? A mateřskou si taky musím vyřizovat v místě trvalého bydliště? Máte někdo podobnou nebo stejnou situaci? Dík za rady Eva

somalicats
26. čer 2014

@monty001 Ahoj, dítě automaticky "zapíšou" tam, kde má trvalý pobyt matka, Ty žádné papíry vyřizovat nemusíš. Je to bez ohledu na to, čí příjmení dítě má. Úřady pravděpodobně v místě trvalého pobytu, ségra to takto má a vše řeší tam, kde má trvalý pobyt (250 km od místa, kde skutečně žije). Já si právě proto, abych nemusela jezdit na úřady jinam, přepsala trvalý pobyt před porodem tam, kde skutečně bydlím. Pokud nezajdete na matriku a přítel nepožádá o určení otcovství, nebude v rodném listě zanesen, pokud požádá, domluvíte se tam pak rovnou i na příjmení pro dítě - může být Tvoje nebo jeho, jak se rozmyslíte.

somalicats
26. čer 2014

@monty001 Jo a ta matrika může být kterákoli.

arrowka
26. čer 2014

Dítě bude mít automaticky trvalé bydliště podle tebe, není třeba nic speciálně nahlašovat. Rodičovský příspěvek se vyřizuje na sociálním odboru při ÚP v místě trvalého bydliště.

arrowka
26. čer 2014

@monty001 Jo a rodičák lze vyřídit celý poštou, nemusíš nikam jezdit. Taky mám trvalé jinde a vše bez problému.

blahova_andrea
26. čer 2014

přesně jak napsala somalicats. dítě automaticky píšou na tvou trvalou adresu. jediné vyřizování je, že se v místě pak musí platit popelnice. rozhodně je pohodlnější mít adresu tam, kde fakt bydlíte. ale pokud je to rozdíl pár km, tak to asi problém nebude.
příjmení u nesezdaného páru je automaticky také po matce. v případě, že chceš mít otce v rodném listě a chcete, aby mělo dítě jeho příjmení, tak musíte na matriku a sepsat o tom papír, který si vezmeš do porodnice. ale jde to udělat i po porodu, až si půjdeme vyzvedávat rodný list. my to tak měli 😉
mateřskou vyřizuje v podstatě zaměstnavatel. ty dostaneš u dr. papír, který zaneseš do práce, tam k tomu něco doplní a pošlou to na příslušnou ossz, která ti pak vyplácí mateřskou.

monty001
autor
26. čer 2014

hmmm. Díky za zkušenosti. Tak to zkusím asi domluvit s pronajimatelem na trvalém bydlišti. Nevím ovšem jak bude vstřícná 😒

monty001
autor
26. čer 2014

akorát mí rodiče (kde mám trvalé bydliště) bydlí taky v pronájmu, to by musel asi zažádat pronajímale bytu ať tam může dítě dopsat jako dalšího člena a to se mu asi nebude líbit, když tam ani nebývám.....už teď se mu to nelíbilo a chtěl mne vypsat ☹

blahova_andrea
26. čer 2014

@monty001 pokud máte řádnou nájemní smlouvu, tak si podle nových zákonů můžete napsat trvalé bydliště na danou adresu i bez souhlasu majitele. nevím teda jestli máte nájemní nebo pronájemní, tam je asi zásadní rozdíl. každopádně nemá cenu riskovat problémy s domácí a nezkusit se domluvit 🙂

monty001
autor
26. čer 2014

Na obou místech je smlouva o pronájmu. V místě trvalého bydliště bydlím od narození, jenže pak nás odkoupili a jsme tak v pronájmu 😒