Zkoušeli jste žádat vrácení poplatku "otec u porodu"?

xvink
4. led 2014

Ahoj holky, potřebuju radu.... Před týdnem se nám v Podolí narodil chlapeček (císařem) a manžel byl u toho. Těsně před tím nás sestra vyzvala k zaplacení toho poplatku, který je v Podolí 1500 Kč. Nechtěla jsem se dohadovat před porodem, aby nám nedělali problémy. Ale vím, že ze zákona má otec nárok být u porodu, a to bez poplatku. Nezkoušel jste někdo zpětně žádat o vrácení toho poplatku? Případně konkrétní odkaz do toho zákona... Díky moc.

liss_durman
5. led 2014

@suzanna123 Oni pro to ale nějaké opodstatnění mají - vysoké náklady např. na vytápění, nájem atd. Vždycky si najdou, jak to obhájit. Myslím, že v Praze se bere jako lidová cena za školku 1 000, proč by si někdo nezaplatil 5 000, když jsou všechny školky plné? Ale asi nemá smysl se s tebou o něčem bavit, ty víš všechno líp, mám ten dojem 🙂 Připadáš mi zhnusená Prahou, to by ses asi měla odstěhovat. Upřímně: já bych rodit do Prahy nejela, kdybych tam nějakým nedopatřením bydlela, hledala bych nějakou příjemnou porodnici v blízkosti Prahy. Za školku bych nedala ani tu 1 000, u nás na vesnici se platí 200 a školka funguje nanejvýš dobře, nevidím důvod, proč podporovat takové vydřiduchy. Ale daň za to žít v Praze je ta, že je tam všechno drahé, jak vidíš některé základní věci úplně přemrštěné. Nelíbí se ti to? Odstěhuj se. Protože se tam najde pořád dost lidí, kteří budou hrát podle místních pravidel.

suzanna123
5. led 2014

@liss_durman a v tom se evidentně liší náš přístup. Já nevidím důvod, proč bych měla kvůli tomu, že si v Podolí říkají o poplatek, na který (opakuji) nemají nárok, hledat jinou porodnici. A když si řeknou všechny pražské porodnice, že je to veliká čest tam rodit, takže by si to taky měli zpoplatnit, tak kvůli tomu nebudu cestovat do Benešova. A ne - nemusíš se smířit s tím, jak to chtějí oni. Prostě se s tím smiřuješ, protože to je snažší. A kdyby to tak dělali všichni, tak se nezmění vůbec nic (a vzhledem k tomu, že takový přístup skoro všichni mají, tak se toho taky moc nemění)

suzanna123
5. led 2014

@sonik05 zakladatelku nekamenují 🙂

mafeska
5. led 2014

@baru7 tak je to jasné jak to tedy je a nezákonné to není 🙂

baru7
5. led 2014

@suzanna123 já bych tedy primárně řekla, že pokud zákonodárce měl záměr poplatek za otce u porodu zcela zrušit, měl jinak formulovat příslušné ustanovení zákona...že se k tomu teď ministerstvo staví tak, že je to přežitek, je populistický alibismus....měli to udělat lépe 🙂

baru7
5. led 2014

@mafeska myslím, že tak jak je to formulováno, to dává nemocnicím značný prostor....

suzanna123
5. led 2014

@liss_durman ??? Omlouvám se, ale tvůj poslední příspěvek považuji za čirou demagogii absolutně nesouvisející s touhle diskuzí a nějak nemám sílu a ani chuť ti to vymlouvat

mafeska
5. led 2014

@baru7 já proti tomuto poplatku nic nemám, spíš mi vadí to že se platí ta stovka za den.

baru7
5. led 2014

@mafeska to teď od 1. 1. zrušili, ne? Mně zase přijde normální ta stokoruna za den, vždyť doma člověk taky projí a spotřebuje vodu, elektřinu, teplo....atd.

suzanna123
5. led 2014

@baru7 souhlasím, že v tom zákoně se dá kličkovat a že je to aušus (to je tedy můj názor - abych ti nepodstrkovala něco, co jsi neřekla 🙂 ) Ale mně jde hlavně o to, že ten poplatek je nesmyslný a z morálního hlediska na něj nemají právo. A kdyby v tom zákoně měli oporu, tak bych se moc divila, že by se ho nějaká porodnice dobrovolně vzdala a že by si na něm Podolí netrvalo. Spíš hrají na to, že jim nikdo nezakáže ten poplatek vybírat a že většina lidí jim ho radši zaplatí - i když s ním nesouhlasí. Na druhou stranu registrace taky žádnou oporu v zákoně nemá, ale respektovala jsem to, protože mi to přijde pochopitelné

mafeska
5. led 2014

@baru7 to netušim, ponovoroční změny jsem ještě nestudovala 🙂

leni78
5. led 2014

@gepe Jsk jdi jinam ? Kam bych jezdila ? Normalne začnu rodit a dostavim se do nejbližší porodnice aby na dite a me dohlidli. Manzel ma pravo byt u twkove události se mnou, tedy bude, a pokud je vse ok, jedeme domu. Myslim si, ze poplatek za otce a další poplatky za 4 denni pobyt, kde se nic neděje, je opravdu obohacování za nic. Pokud si rodice plati zdravotni, tak jakepak placeni za pritomnost otce u porodu ? Vždyť je to jeho dítě, ma pravo tam byt 🙂

suzanna123
5. led 2014

@baru7 a ještě k poplatku - pokud nemocnice stanoví nějaký rozumný poplatek na úhradu nákladů s přítomností otce spojenou, tak neřeknu ani ň. Můj muž dostal návleky a možná byl 2x na záchodě, kde spotřeboval nějakou vodu. 1500 Kč???

baru7
5. led 2014

@suzanna123 který náš zákon není aušus? 😀 😀 😎 já chápu Tvůj pohled, z mého pohledu nevidím na poplatku za otce u porodu nic špatného...je pravda, že k jiným zákrokům, případně operacím se nikdo moc necpe - z pochopitelných důvodů. A ono to tak možná nevypadá, ale pro zdravotníky je to komplikace, když tam mají laika....můj manžel (je anesteziolog) třeba naprosto nesouhlasí s tím, aby otcové byli přítomni přímo na sále u sekce, je to pro něj prostě velká vnitřní operace a není to sranda...

leni78
5. led 2014

@baru7 V nemocnici nejsi zadarmo, ma ti to platit pojistovna, pojisteni si kazdy mesic platíš. I kdyz nic necerpas. I kdyz jsi zdrava. Takze kdyz se clovek dostane do porodnice, zadarmo tam neni. Poplatky byly navic a stejne se s penezi plytvalo a tunelovalo. Jen at ukazou, jak umi hospodarit s penezi z pojištění.

baru7
5. led 2014

@leni78 no...to je další otázka...Listina základních práv a svobod totiž praví, že každá má nárok na zdravotní péči a podrobnosti stanoví zákon....tj. zákon regulující zdravotní pojištění, poskytování zdravotních služeb apod. Takže to není úplně tak, jak se prezentuje, že všechno je zdarma, protože je to v Listině a protože si platíme pojištění....ale takto se to veřejnosti prezentuje....ale to už je vážně úplně jiné téma 😉

leni78
5. led 2014

Holky a víte, že porodnice vas nesmí vyhodit, kdyz nejste zaregistrovana ? Muze vas prevezt vlastnim vozidlem jinam, ale nesmi po vas chtít aby jste nasedla do sveho auta, nebo autobusu, nebo ceho a odjela, protoze nejste zaregistrovana ve 12 tydnu. To je jejich praktika, ale nemaji na to pravo.

cabalkova
5. led 2014

Ja si myslim, ze je legitimni, kdyz si porodnice vnitrnim predpisem poplatek za otce u porodu stanovi. Kazdy ma volbu, kam pujde rodit, a muze si vybrat porodnici bez poplatku, pokud mu na tom tak zalezi. Pokud se rodicka dostavi do zvolene porodnice, nastava mezi ni a porodnici smluvni vztah, regulovany prave vnitrnimi predpisy porodnice, takze jaksi pristupuje na to, ze se jiimi bude ridit, a to vcetne zaplaceni poplatku za pritomnost otce u porodu. Rikat, ze na to otec ma pravo, mi prijde asi tak stejne legitimni, jako rikat, ze ma prav byt u toho, az mi budou operovat slepak. Ano, vim, ze porod neni operace, ale je to vykon v lekarskem zarizeni a jako takovy podleha stejnym narizenim jako operacni zakroky (alespon do doby, nez se u nas zavedou porodni domy). Takze pokud tam tatinek chce byt, je v poradku, ze mu to umozni, a stejne tak je z meho pohledu v poradku, ze si za to neco reknou. Pokud jde o vraceni poplatku, prijde mi to postavene na hlavu. Bud jsem tedy s tim jednou souhlasila a poplatek jsem zaplatila, nebo jim ho nedam rovnou. Ale dat jim ho a pak ho chtit zpatky, mi prijde teda uz uplne nesmyslne. Mimochodem, kdyz jdu do kavarny, kterou jsem si vybrala, a tam chteji za kafe stovku, tak jim ho taky nevypiju, nezaplatim a pak se s nima nehadam, ze to bylo moc. A pokud jde o poplatek za denni pobyt v nemocnici, tak s tim problem nemam uz vubec, doma bych mela taky rezii. navic pokud je to pro nekoho moc, tak se muze po jeho zaplaceni obratit na pojistovnu, ktera ma kvoty, kolik maximalne muze nemocnice od pacienta vybrat, a zbytek mu proplati zpatky.

suzanna123
5. led 2014

@baru7 ona je pro ně komplikace i rodička. Taky laik, který má občas nějaké dotazy a požadavky 😒 Jinak u té sekce taky chápu, že tam primárně nikoho nepouští. Tam je jakákoliv další osoba určitě "na obtíž", ale při klasickém porodu? Můj muž tam šel opravdu jako opora - rozhodně se tam nijak nehrnul, aby měl zážitek. A myslím, že u klasického porodu přítomnost otce naopak dost usnadňuje práci. Kolega tahal manželku do sprchy a ven, protože sama nebyla schopná ani stát, pokud by se něco dělo, tak zavolá personál, který tam tím pádem nemusí chodit tak často apod..

baru7
5. led 2014

@suzanna123 no...tak to vidíš Ty, ale opravdu lékaři a sestry nejsou žádné bestie a věř nebo ne, ale záleží jim na pacientech...

leni78
5. led 2014

@baru7 Ale ono to není zdarma. Platime si všichni pojištění a ne malo. Je jen na nemocnici a pojišťovně, aby se dohodly. Pokud si chce nemocnice cerpat penize za otce u porodu, nechť se dohodne s pojišťovnou a za ty navleky a jednorazovy oblecek at si vyuctuje. Ale oni moc dobre vedi, ze pojistovna by mela vyhrady, protoze se nejedna o nemoc, ale o doprovod vlastniho ditete, na coz ma rodic pravo. To je jako by rodicum nekdo uctoval, ze jdou s ditetem jako doprovod na nejaky zakrok. Myslim, ze jsme urcite k tematu.

suzanna123
5. led 2014

@cabalkova státní nemocnice a kavárna je trochu rozdíl, nemyslíš?

suzanna123
5. led 2014

@baru7 já řekla něco jiného? 😕

baru7
5. led 2014

@leni78 primárně to tedy hlavně není zdravotní služba, za níž náleží úhrada od pojišťovny směrem ke zdravotnickému zařízení...proto je na pojišťovně, zda to má v sazebníku úkonů, které proplácí....a to, že v nemocnicí jím, spím, používám prádlo atd. skutečně zdravotní službou není, je to prostě související režie, takže mi poplatek za pobyt připadal přiléhavý...

suzanna123
5. led 2014

@baru7 respektive nejsem si vědoma, že bych řekla cokoliv ve smyslu, že doktoři a sestry jsou bestie, kterým nezáleží na pacientovi..

baru7
5. led 2014

@suzanna123 tak z toho, že je rodička na obtíž to tak trochu vyplynulo, pokud jsi to tak nemyslela, tak se omlouvám, ta písemná komunikace v tomto zkresluje 🙂

leni78
5. led 2014

@cabalkova Pokud to bude porodnice soukromma, tak nechť si urcuji poplatky a ceniky, to je jasne. Ale stale se jedna o porodnice státní, ktere spolupracuji s pojistovnami a nakladaji s penezi pacientů. Proto se tyto porodnice ridi zakony a nemohou si uctovat penize na ruku za pritomnost u porodu vlastniho ditete.

baru7
5. led 2014

@leni78 promiň, ale Tvůj pohled je opravdu velmi zjednodušený, protože evidentně nevíš, co a jak je v kterém zákoně upraveno....a opravdu to nemyslím zle, chápu Tvůj úhel pohledu, ale je to věc řekla bych politická, co kdo zajistí zdarma a co se bude platit, než že by si nemocnice zcela svévolně určovaly, jak to bude 😉

gepe
5. led 2014

@leni78 spadame kde bydlime pod karlak, Upmd mame nejbliz. 🙂 jedna se mi primarne o to, ze do Podoli se hlasi nejen rodicky z cele Prahy, ale i Cech treba 2 hodiny od Prahy. Proc ty treba nejdou rodit tam kde to maji nejbliz a koumaji jak to stihnout do Podoli odrodit? 🙂 kazdy ma pravo volby, ma vsak pocitat s tim, co dana volba obnasi 🙂
@baru7 o tom vnitrnim predpisu to asi nikdo nechce reflektovat no, to je pak tezky 🙂

suzanna123
5. led 2014

@baru7 ne rodička, ale to, když má nějaké dotazy. Myslím, že jsi to vystihla, že "je pro ně komplikace, když tam mají laika" - což je i rodička. Já chápu, že nejsou nadšení, když jim rodička kecá do toho, jak vést porod (protože má přece načteno a bavila se o tom s kámoškama, tak tomu rozumí 🙂 ), ale na druhou stranu mi nepřijde úplně od věci vysvětlit rodičce, proč je přivázaná na monitoru, proč jí nemůžou dát epidurál a co to do ní píchají. A samozřejmě je mi jasné, že někteří doktoři a sestry s tím problém nemají, nicméně pořád je spousta těch, kteří ano (tím nechci nijak diskutovat o správnosti těch úkonů). Ale tohle je na jinou diskuzi - jen jsem to chtěla vysvětlit 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru