Zkoušeli jste žádat vrácení poplatku "otec u porodu"?

xvink
4. led 2014

Ahoj holky, potřebuju radu.... Před týdnem se nám v Podolí narodil chlapeček (císařem) a manžel byl u toho. Těsně před tím nás sestra vyzvala k zaplacení toho poplatku, který je v Podolí 1500 Kč. Nechtěla jsem se dohadovat před porodem, aby nám nedělali problémy. Ale vím, že ze zákona má otec nárok být u porodu, a to bez poplatku. Nezkoušel jste někdo zpětně žádat o vrácení toho poplatku? Případně konkrétní odkaz do toho zákona... Díky moc.

chris_n
5. led 2014

@ventilkova nene, suzzana není zakladatelkou diskuse. Ona nezaplatila. Ale nevím, kdy jim to řekla, jestli po porodu nebo před.

picasso
5. led 2014

No, tak mi platili taky a nevidím důvod proč ne. Dřív tatínci u porodu být nesměli. A proč platit? Tatínka oblékají, používá toaletu, vodovod, dezinfekci a v případě potřeby je mu poskytnuta první pomoc, resp. když jim tam tatínek omdlí, nestará se personál jen o rodičku, ale i o tatínka. Navíc si spousta z vás myslí, že to "oblečení" je za pár kaček. Možná je to kus hadru, ale buď je to kus hadru, který se vyhodí nebo musí sterilizovat. A to není za pár kaček. Navíc, je zde vyšší riziko infekce z důvodu pohybu velkého počtu osob a náklady na dezinfekci nejsou taky zrovna malé. Až začne stát a pojišťovny řádně platit zdravotnická zařízení, pak si teprve budu stěžovat na nehorázné poplatky. Jsem ale za ve státních nemocnicích sjednotit poplatek.

suzanna123
5. led 2014

@ventilkova pletete se. Co se týče toho podsouvání, reagovala jsem na "kdybych mela premyslet jako vy, tak uz ted mi srotuje v hlave, jak to nakonec nezaplatit, kdyz pak pujdu domu. ", což možná ani nebylo mířeno na mě, nicméně jsem to pojala osobně - moje chyba

gepe
5. led 2014

@chris_n pri prichodu k porodu a nasledna nespokojenost s pristupem personalu a spatne chovani k ni, co jsem pochytila a pochopila.

blahova_andrea
5. led 2014

my platili 500,- a oba jsme moc chtěli, aby tam přítel byl, takže nám to bylo jedno. je fakt, že 1500,- už je teda zase jiná částka ☹ každopádně já přijela do porodnice malého fakt jen "vyklopit", vše jsem si skoro odrodila doma a sestřička se nám pak skoro omlouvala, že po nás tu částku chce, ale že musí. že někteří tatínci jsou tam prostě dva dny a my holt jen pár minut 😀 ale bylo na ní vidět, jak je jí to blbé, že ty porody jsou fakt nesrovnatelné 😀 no i proto by mě pak nenapadlo o tom placení přemýšlet. člověk je plný hormonů a když přijde někdo se správným přístupem...jsou důležitější věci na světě 😉

suzanna123
5. led 2014

@picasso můj muž měl pouze jednorázové návleky - oblečení svoje. Nejsem proti poplatku zhruba odpovídajícímu nákladům, ale 1500? A to, že dříve tam tatínkové nesměli vůbec je pravda, ale nesměli ani na návštěvu a miminka jim maminky ukazovaly oknem - současné podmínky návštěv taky kvůli tomu nepovažuju za nadstandard 🙂

zmrz_lina
5. led 2014

@gepe - tak ty asi fakt chápeš spoustu věcí jinak 🙂 Je fakt, že diskuse probíhala pozdě v noci, ale já jsem tedy stížnost na personál ze strany @suzanna123 nezaznamenala. Na otázku @chris_n napsala, že si myslí, že se chovali naprosto standardně.

chris_n
5. led 2014

@suzanna123 a u tech návštěv, jsou porodnice, kde na pokoj nesmí nikdo, ani otec dítěte. Musí být max. na chodbě nebo v návštěvní místnosti, kde je zima a spousta lidí... praktiky porodnic jsou různé. Ale tak kdyz si předem zjistím info, tak pak jdu tam, kde se mi to nejvíc zamlouvá

chris_n
5. led 2014

@picasso to je, jako mě by nikdy nenapadlo, že prohlídka těhotné u obvodního lékaře stojí 750 korun. Tak asi tak stejně to bude s tím, kolik stojí to "oblečení" 😉

blahova_andrea
5. led 2014

@chris_n a on v některých porodnicích smí otec i na pokoj? 😅 tam, kde jsem byla já mohl jen při pomoci mamince vybalit a pak zase při odjezdu. při běžných návštěvách taky ne. nepřišlo mi to až tak divný.

chris_n
5. led 2014

@blahova_andrea no co vím, tak ano. Třeba moje kamarádka rozhodně nebyla na nadstandardu a návštěva (tatínek) byl normálně na pokoji.

gepe
5. led 2014

@zmrz_lina spoustu? Abych netvrdila, ze nemas pravdu, projela jsem si aspon cast. Ano mas pravdu, neprijemne se citila ona. Tudiz se mam nyni komu omluvit? 🙂 kdyz se zmylim nemam problem to priznat.
@chris_n v podoli jsou navstevy v presne vymezenou dobu v trvani 1hod. A to na zaklade stiznosti maminek, kdyz napr. k druhe mamine prisla navsteva na cely den a byli to "hujerovic". Apod. Zdroj informace: Upmd

laurital
5. led 2014

@blahova_andrea Andrej, nerodila jsi u Milosrdných jako já?
Tam opravdu otec na pokoj nemohl.
Poprvé jsem rodila v Brně na Obilňáku a tátové tam také na pokoj nemohli.

chris_n
5. led 2014

@gepe nemam nic proti tomu, že nesmí na pokoj širší rodina a ostatní návštěvy, ale u toho otce mi to fakt přišlo už dost mimo. Kdo tam té mamce teda pomůže s tím dítětem? Spolu ležící další mamina?

blahova_andrea
5. led 2014

@gepe tak to už mi v podolí přijde jako druhý extrém. jako a když v tu přesnou hodinu partner nemůže, tak je tam prostě mamča pořád sama, super. to mi přijdou lepší ty návštěvní hodiny v rozmezí 4 hodin odpo a na chodbě před pokoji. my tam tedy měli teplo a návštěvy se docela střídaly, že se si skoro všichni většinou i sedli.

blahova_andrea
5. led 2014

@laurital no jasan 😉

blahova_andrea
5. led 2014

@chris_n a ty máš pocit, že ta mamina v porodnici potřebuje extra pomoc s miminkem na pokoji? jsou tam sestřičky na zavolání a jinak máš na starosti fakt jen to dítě. ne jako potom doma k tomu vaření, uklízení, praní, někdo zvířectvo, starší děti...a ano...v případě, že jedna odešla na dýl na wc nebo do sprchy, tak poprosila jinou mamču o jistý dohled nad "opuštěným" uzlíčkem 😉

laurital
5. led 2014

@blahova_andrea A můžu se zeptat, co říkáš na jejich poporodní péči?Já když to srovnám s Obilňákem tak šílený.Porod byl u nich v maximální pohodě, ale jinak mi přijde, že na to všichni dost prděli 😉 .

gepe
5. led 2014

@chris_n sestrenka rodila v Podoli pred 8 lety, lezela na P2 a taky se tenkrat mohlo jen na chodbu s tim ze malyho privezla ven voziku 😕 jinak kdyz uz jsem si nechala malou uplne u sebe tak mimo navstevni hodiny jsme si s maminkou co byla se mnou na pokoji, deti vzajemne pohlidaly - sprcha, WC. Pripadne se deti davaly k novorozeneckym sestrickam na pokoj. Ale to uz je do jinyho tematu. 😅
@blahova_andrea me ta hodina vyhovovala 🙂 aspon se nikdo netrousil vedle k mamince a to same u me. Mely jsme vzajemne pekne klid i pohodu.

laurital
5. led 2014

@chris_n Třeba u nás byly na pokoji tři rodičky plus děti a upřímně bych nechtěla, aby se u novorozenců střídalo hafo cizích lidí.
Jinak my jsme si na pokoji děcka navzájem pohlídaly.

chris_n
5. led 2014

@blahova_andrea ja prostě nevím, proč bych tři dny měla být s dítětem sama bez otce, případně ho vidět někde chvilku venku na chodbě. Přijde mi jako naprosto přirozený, že tam semnou partner posedí, pochová, atd... To je stejní, jako se tu bojuje za právo přítomnosti otce u porodu. No pozeptám se na to "u nás" v porodnici, případně budu doufat, že pro nás bude nastandard v tu dobu k dispozici, protože já chci svého partnera u našeho dítěte.

@laurital ja tu nemluvím o x lidech, ale otci dítěte 🙂

blahova_andrea
5. led 2014

@laurital tak já to nemám s čím srovnat a v té době, kdy jsem tam byla jsem byla plná hormonů a tudíž nic neřešila. jako až tady jsem toho četla víc, jak je to třeba jinde a některé věci bych si přála třeba jinak. tentokrát si sepíšu porodní plán, i když ještě nevím jak to má vypadat 😀 jako sestřičky byly fajn, byly hodné, ptaly se, byly po ruce, radily...jako bída v tom kojení, ale to u nás asi díky tomu inkubátoru. prostě ho dokrmovali lahvičkou. ale jinak jsem s nikým problém neměla. s čím jsem měla velký problém bylo jídlo. bylo podle mě naprosto nevhodné a strašně málo. ale to je prý všude. jinak teda kamarádka rodila na obilňáku a po jejím vyprávění s poporodní péčí jsem měla jasno, že tam ne 😀 takže záleží zase koho kdo chytil, no 😉

laurital
5. led 2014

@blahova_andrea Jasan.Já jsem se třeba na Obilňáku fakt naučila vše okolo mimča, sestřičky se mi max věnovaly, abych se rozkojila, občas si i děti vzaly na noc k sobě, abychom se vyspaly.Naopak u Miloušů docela masakr, od začátku dali malé glukózu a pak UM.Tam už nikdy.

blahova_andrea
5. led 2014

@gepe ono pokud ta hodina vyhovuje i těm návštěvách, tak proč ne. ale myslím, že díky tomu, jak mají lidé různě práci, školu a dojíždění, tak je pro většinu nevyhovující mít to až takto striktně dané. přítel měl dost problém ty návštěvy stihnout i tak. kolikrát bylo půl hodiny do konce návštěv a sestřičky už se ptali, jestli za námi dneska nikdo nedojde, že ať jdu za malým k inkubátoru teda aspoň sama a přítel doběhl na poslední chvíli, tak nás tam třeba nechali chviličku přes střídání služeb. já teda neměla malého u sebe a dost jsem trpěla celkově psychicky, takže pro mě to, že tam byly minimálně 2 návštěvy denně a zkrátili mi běh času - prostě mi to moc pomáhalo. a fakt mi bylo jedno, že jsme na chodbě. no a...já chápu, že maminky na pokojích chtějí mít s miminky klid. takže mi nepřijde divné, že návštěvy nechodí na pokoj.

blahova_andrea
5. led 2014

@chris_n ale posedět a pochovat může i na té chodbě, v tom vám nikdo nebrání, pokud nemáš dítě na dopékání jako já 😀 😉 stejně ti ho tam nebude pomáhat ani kojit ani koupat 😉 to si prostě necháte na doma.

blahova_andrea
5. led 2014

@laurital jj, tu glukozu jsem tam taky dost zaznamenávala. to mi právě vadí. že se tam s tím kojením moc nebojuje, prostě se to rovnou vzdá a poraď si pak doma jak budeš umět. ale kamoška to takto měla na tom obilňáku taky. prý ji poslali do kojící místnosti, kde byly v kruhu staré tvrdé dřevěné židle (super po porodu 😀) a tam si nakojte a vraťte se. prý kdyby tam nebyly zkušenější maminky, tak ani nevěděla, jak má to prso dítěti strčit do pusy.

chris_n
5. led 2014

@blahova_andrea tak asi záleží na praktikách v porodnicích no. Já když právě viděla od kamarádky fotky z porodnice, že tam s ní byl manžel půl dne, třeba tam s nima jen seděl a trochu si povídali (na pokoji), pochoval dcerku, pomohl s přebalením... tak mi to přišlo strašně fajn.

laurital
5. led 2014

@blahova_andrea Je to o lidech, viď? 😉
Tak ono už je to skoro dvanáct let, ale fakt tam byly super sestry, rozkojila jsem se a domů jsem odcházela naprosto jistá v péči o mimčo.

blahova_andrea
5. led 2014

@chris_n ano...záleží jak která porodnice, jaký pokoj, jak se domluví maminky i spolu na výjimce, jaký personál má zrovna službu...bohužel nikdo ti nezaručí nic. vše poznáš až na poslední chvíli. jedna maminka ti něco pochválí a jiná to v tu samou dobu pohaní 😅 jako mě se líbilo, že tam se mnou mohl být partner hooodně dlouho po porodu, odešel až sám chtěl, snad až někdy po 20.hod. a pak taky, že nám občas natáhli návštěvy, když prostě kvůli práci nestíhal. stejně jsme chodili k inkubátoru, takže jsme nikoho jiného než personál nerušili. vše je o lidech.

blahova_andrea
5. led 2014

@laurital přesně...mě čeká znovu rozhodování kam, ale asi dám na to, co už znám, jen si sepíšu porodní plán, který jsem minule neměla a myslím, že to byla chyba.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru