Zkoušeli jste žádat vrácení poplatku "otec u porodu"?

xvink
4. led 2014

Ahoj holky, potřebuju radu.... Před týdnem se nám v Podolí narodil chlapeček (císařem) a manžel byl u toho. Těsně před tím nás sestra vyzvala k zaplacení toho poplatku, který je v Podolí 1500 Kč. Nechtěla jsem se dohadovat před porodem, aby nám nedělali problémy. Ale vím, že ze zákona má otec nárok být u porodu, a to bez poplatku. Nezkoušel jste někdo zpětně žádat o vrácení toho poplatku? Případně konkrétní odkaz do toho zákona... Díky moc.

suzanna123
4. led 2014

@chris_n
@marukm oni se nedohadovali. Řekli jsme, že to platit nechceme, protože dle zákona nemají právo takový poplatek vybírat, oni to odkývali a konec. Příjemné to samozřejmě nebylo, ale prostě mi přijde absolutně nemravné a protizákonné, něco takového vybírat.

chris_n
4. led 2014

@suzanna123 ja bych rada vedela, jak jste to teda s tou porodnicí vyřešili, aby ten otec tam byl. A jak se k vám pak chovali a tak.

marukm
4. led 2014

@suzanna123 A to jste byli v Podolí?

chris_n
4. led 2014

@suzanna123 pokud vím, tak teda v zákoně o tom přímo nic nepíšou, že by se to nemělo. Naopak o tom právě nic není ne?

suzanna123
4. led 2014

@chris_n ˇ
@gepe http://zpravy.idnes.cz/otec-u-porodu-bude-zadar...
přijde mi to stejně absurdní, jako kdyby vybírali poplatky od návštěv. Taky byste jim to odkývali, že je to nadstandard?
@marukm bylo to v Podolí. Na příjmu jsem byla ještě s jednou rodičkou. Ptali se, jestli bude otec u porodu, obě jsme to odkývaly, ona vytáhla potvrzení o platbě. Nás se na placení ptali až na sále - evidentně se o tom nechtěli bavit před ní...

liss_durman
4. led 2014

Holky zaujala mě vaše diskuze. Bohužel to ale čtu z mobilu a jsem nešikovná a omylem jsem asi označila nějaký příspěvek, tak se prosím nezlobte. Byl to přehmat. Jinak před 4 lety jsme za otce u porodu platili, bylo to pár stovek za oblečení. Nepřijde mi na tom nic divného...

gepe
4. led 2014

@chris_n ahaa 🙂 mrknu, diky!
@suzanna123 muj manzel nebyl ani na tom WC 😀 i lide si ohybaji zakony jak se jim libi. Pokud jsi nekde s necim nespokojena, tak tam nechod. Je to jednoducha volba vyberu! Jako fakt sorry, ale je naprosto scetny srovnavat porod s navstevou v nemocnici. 😀 Btw: idnes pro me neni dobry zdroj pro jakekoliv odborne informace, ci pro pravni rozklad zakonu.

chris_n
4. led 2014

@suzanna123 Zákon o zdravotních službáchříká, že pacient má právo na "přítomnost osoby blízké nebo osoby určené pacientem, a to v souladu s jinými právními předpisy a vnitřním řádem, a nenaruší-li přítomnost těchto osob poskytnutí zdravotních služeb…"
@gepe

marukm
4. led 2014

@liss_durman Já právě chápu, že 500 a 1500 je rozdíl, no. Třeba mně navíc pojišťovna nic nepřispívá. Jako já bych ráda rodila v porodnici, co mám nejblíž, i když i v Praze jsou (díky @chris_n !🙂 porodnice, kde je to "zdarma". Jako nemohou mě odmítnout, prý, když nebudu chtít zaplatit...ale ten stres okolo..:/

marukm
4. led 2014

@chris_n Mě právě fascinuje, že každej právník nad tím kroutí hlavou a min. zdravotnictví si meje ruce. Fakt bordel tady. Tak snad by se to mělo nějak sjednotit, ne...a taky mi nepřijde úplně super, že někde to otcové platěj hned na porodním sále. Jako sorry, ale tohle snad může počkat, ne...

chris_n
4. led 2014

@marukm tak to bych si ale zase odložila. at to vyučtujou při odchodu z nemocnice se zbytkem ne?

liss_durman
4. led 2014

@marukm rozdíl to je, ale tady se spíš řeší princip. Mně prostě z principu nepřijde nic divného zaplatit náklady za otce u porodu. Pravda, 1500 je fakt hodně, ale pokud byla částka vyšší kvuli císaři, to mě docela rozhodilo. Je to operace a při té by neměl být NIKDO cizí. Ať už má ta která nemocnice jaké chce směrnice. To je prostě jen byznys...

suzanna123
4. led 2014

@gepe tak si to najdi jinde - není to problém. A ne - není to tak jednoduché. Pokud by se jednalo o soukromé zařízení, tak ať si účtují cokoliv, co jim jsou lidi ochotni platit a když tam půjdu, tak to budu respektovat. Pokud vím, tak Podolí není soukromé zařízení

marukm
4. led 2014

@liss_durman Tj. Aneb rejžovat na čem se dá. A chápu, že jde o princip. Ale ocenila bych, aby se to tedy nějak sjednotilo. A ne že si každá nemocnice/porodnice stanoví částku sama...

pavlinka_zetko
4. led 2014

@suzanna123 Tak to palec nahoru. Já jsem o tom nevěděla, že je ten poplatek nezákoný. Ale je fakt, že manžela pustili na posledních 10 minut a chtěli za to 1000 Kč. V předporodních kurzech tvrdili, že pokud je na hekárně jedna rodička, může tam manžel být, ale u porodu houby. Trpěla jsem tam sama, jen občas se přišla podívat sestra. Na té hekárně bych ho bývala potřebovala nejvíc. Na sále už mi fakt moc platný nebyl.
Ale musím říct, že i pokud bych věděla, že je poplatek nezákonný, tak bych si asi nechtěla dělat dusno těsně před porodem. No ale zase je fakt, že vlastně to chtěli zaplatit až po porodu.

gepe
4. led 2014

@liss_durman on ale i klasicky porod za pouziti jakykoliv zakroku ci medikace je povazovan za operativni/chirurgicky. I kdyz dite nejde ven sekci, zena je na sale a je jedno zda jde o koje, mistnost ci pokoj. Mj. Podoli je samo o sobe zname jako nadstandardni porodnice zamerena a specializovana primarne na rizikove pripady.
@suzanna123 takze vse statni je uplne zadarmo? Jak dala @chris_n vytah ze zakona, tak "vnitrni predpisy" si stanovuji sami. Proc jsi sla vlastne rodit Ty do Podoli?

suzanna123
4. led 2014

@liss_durman já taky nejsem proti zaplatit za náklady. Ale žádné náklady v hodnotě 1500 Kč jim přítomností mého muže nevznikly...

chris_n
4. led 2014

@marukm to je jako každý gynekolog si za výkon říká jiné peníze... tady asi jen můžeš odmítnout platit a pak počítej se super porodem

chris_n
4. led 2014

@pavlinka_zetko ale nikde se nepíše, že je to nezákonné... záleží na výkladu zákona.

lavazza
4. led 2014

já sem rodila v roce 2011 a manžel platil 700kč za otce u porodu, asi rok na to jsem zjistila,že si to můžu nechat proplatit u pojišťovny, v roce 2012 rodila moje sestra a už se to jmenovalo servisní poplatek a stálo to 499kč

suzanna123
4. led 2014

@gepe nic takového jsem neřekla. Co říkám, je, že tenhle poplatek je nemorální a z principu ho platit odmítám. Až si v Podolí vymyslí, že jsou tak výjimeční, že si na porody taky zavedou sazebník, tak to taky nebudu respektovat. Jestli to tobě přijde normální, je to tvoje věc, klidně si plať 🙂

marukm
4. led 2014

@chris_n Hm. Máš pravdu.:/

chris_n
4. led 2014

@suzanna123 však tam ale člověk rodit nemusí, když nechce platit .-/ u nás mimo Prahu taky budeme platit a jsem s tím smířená. Proplácí to pojištovna.... i to, že to proplácejí pojištovny ukazuje na to, že to není uplně nezákonné

gepe
4. led 2014

@suzanna123 proc jsi sla rodit do Podoli? Ano prislo mi to normalni z pohledu rodici zeny, ktere nebylo lhostejne v ktere porodnici porodi s ohledem na diagnozy a tim padem indikace k porodu sekci. Slo mi o to, abych neprivedla na svet v podstate pohrobka, ze by manzel zustal s malou sam. Tech 1500,- mi za tu peci a starost jejich u porodu stalo, ve vysledku jsme obe v poradku. Nebo snad zivot a prip. ohrozeni za 1500 nestoji?
Podoli neni jako jine porodnice standardni, za tim si stojim. A v pripade Podoli souhlasim s poplatky. Byt bez zdravotnich problemu, ktere by v pripade porodu a je jedno zda na koze ci rezem, neohrozily me ci dite, tak jdu jinam. A mozna ne, protoze bydlime jen kousek od P.
Znovu tudiz opakuju otazku, proc jsi sla rodit do Podoli a zaroven vedome nerespektovala jejich vnitrni predpis?

suzanna123
4. led 2014

@chris_n nemusí, ale může. Jak říkám - já nikomu nehodlám nebráním v tom, aby tenhle (nebo jakýkoliv jiný) poplatek platil. Můj postoj je, že nebudu platit něco, na co mám nárok zadarmo a nebudu to dělat, ani proto, aby na mě někdo ošklivě nekoukal. To, že to proplácí pojišťovna, nic neznamená. Naopak to, že mého muže se nikdo po odmítnutí zaplacení nepokusil vyhnat, nezavolali na nás policii ani nám dodatečně neposlali složenku, mi dokazuje, že si jsou moc dobře vědomi, že na ten poplatek nemají právo.

chris_n
4. led 2014

@suzanna123 a můžu se zeptat, jaky jsi měla porod? Jak se k tobě po odmítnutí chovali?

suzanna123
4. led 2014

@gepe Ale ten poplatek není za jejich péči a starost, ale za otce u porodu. Pokud by se uzákonilo, že Podolí je pouze pro rizikové, gynekologem doporučené případy, budu to respektovat. Respektuji i to, že pokud si vyberu doktora, který mě bude rodit, tak za to zaplatím. Ale o tom tahle diskuze není. A nevidím žádnou souvislost s poplatkem za otce u porodu a důvody, proč jsem si tuhle porodnici vybrala. A upřímně - nevidím ani důvod, proč bych se ti měla zodpovídat, podle čeho jsem vybírala porodnici

teeerez
4. led 2014

@gepe to se tak neda brat "pokud si nekde nespokojena tak tam nechod", kdyz jsem zaroven nucena si to ze sveho platu hradit :D uprimne budu milionkrat radeji, kdyz si budu moct cast platu co jde na zdravotnictvi nechat a vsechny si platit sama nez v soucasnem systemu :-/ kdyz uz to z toho platu ale hradit musim, tak chci ty sluzby take vyuzit a nelibi se mi, ze porodnice si delaji vcelku co chceji a uctuji kazdou blbost (navic kazda uplne jinak). K porodu v moderni dobre proste jiz patri oba rodice a poplatek za otce je absurdni. Videla bych jeste jako prijatelne, kdyby otec zaplatil nejaky rozumny poplatek za to ze tam je, ktery by byl vysvetlitelny temi "naklady" co tam teoreticky vynegeruje, ale to by byla maximalne nejaka ta stovka, ne 1000 a podobne :-/

pellullinka
4. led 2014

Nevím proč tady z mého pohledu sijete do suzanna123,jen proto,že řekla svůj názor. Pokud si porodnice na tom poplatku tak lpí,mohla podniknout kroky proto,aby byl postup dodržen. A to se nestalo,takže v tomhle případě jen platilo pořekadlo líná huba,holý neštěstí. Někdo to prostě neřeší a někdo ano. To ale neznamená,že by kvůli tomu musela do jiné porodnice nebo tak...nevím,proč se tady o tom tak s ní tak prete 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru