Zkoušeli jste žádat vrácení poplatku "otec u porodu"?

xvink
4. led 2014

Ahoj holky, potřebuju radu.... Před týdnem se nám v Podolí narodil chlapeček (císařem) a manžel byl u toho. Těsně před tím nás sestra vyzvala k zaplacení toho poplatku, který je v Podolí 1500 Kč. Nechtěla jsem se dohadovat před porodem, aby nám nedělali problémy. Ale vím, že ze zákona má otec nárok být u porodu, a to bez poplatku. Nezkoušel jste někdo zpětně žádat o vrácení toho poplatku? Případně konkrétní odkaz do toho zákona... Díky moc.

baru7
5. led 2014

@suzanna123 no, já myslela dalšího laika mimo pacienta, ale to je jedno 🙂

leni78
5. led 2014

@baru7 Uvedomujes si, jakym zpusobem a za co a do cich kapes he hyrily penize zdravotnich poplatniku ? 😀 Tam opravdu převlečení postele, obed, hygiena, je takovy nadstandard pro cloveka, ktery kazdy mesic cely zivot plati zdravotni pojisteni prave na to, aby o nej bylo v ramci standartu ten tyden postarano ? Ano vycitaji nam i to vyprane prosteradlo, ryzi s omackou, kousek toaletaku. Za ty sumy, ktery tam si clovek mesicne trha od pusy. Tak nam i tohle vyctou za tu letitou spolupraci s pojistovnou a snazi se nam podsouvat, ze chceme neco zadarmo. Jak zadarmo ? To urcite.

baru7
5. led 2014

@gepe 🙂

baru7
5. led 2014

@leni78 no...myslím, že máme obě naprosto diametrálně odlišný pohled, já s Tvým nesouhlasím a svůj Ti nutit nebudu 😉

baru7
5. led 2014

@leni78 mimochodem, nikde není stanoveno, co je Tebou zmiňovaný standard a vedou se o tom letité politické a jiné odborné diskuse, takže naše legislativa je v tomto směru opravdu nedokonalá....

gepe
5. led 2014

@leni78 Ps: pokud porodnice ma plny stav a porod jeste teprve v pocatcich, na prevozu jinam nevidim nic spatneho 🙂

ladylass
5. led 2014

v Plzni se platí taky u normálního porodu 500Kč a u císaře až 2500Kč...

leni78
5. led 2014

@baru7 Muj pohled ze je zjednoduseny ? Pockej, co si to dovolujes ?

leni78
5. led 2014

@gepe To jsem si taky myslela, ale nemaji na to pravo. Dohledej si.

gepe
5. led 2014

@leni78 dovoluje si @baru7 rict svuj nazor a pohled na vec, na ktery ma pravo 😀
Nemaji pravo a to ji jako maji odrodit na standardnim pokoji ci na dermatologii pokud se jedna o nemocnici a ne ciste porodnici? Strucneji, odrodit tam, kde jim z zeny vypadne dite, nebo maji misto? 🙂 uuuf
Ale to uz je OT teto diskuse.

baru7
5. led 2014

@leni78 podle mého názoru vidíš jen jednu stranu mince....a já Ti opravdu nenutím svůj názor a končím diskusi, protože není konstruktivní. A jestli jsem se Tě něčím dotkla, tak se opravdu omlouvám...

leni78
5. led 2014

@baru7 Prosim te standard jsem pouzila jako normalni slovo. Jako pro zlaty stred. Proste standard, nic extra. Nehledej slozitosti.

cabalkova
5. led 2014

@suzanna123 Prave ze to neni rozdil, v obou vstupujes do smluvniho vztahu tim, ze kdyz tam prijdes, prijimas jejich podminky. Pokud nechces za pritomnost u porodu platit, tak jdi proste jinam, zrovna v Praze je fakt porodnic dost a dost.

baru7
5. led 2014

@leni78 no jo....jenže ten zlatý střed není nikde definován... 😉 a fakt nehledám složitosti, ale ono to není černobílé...

leni78
5. led 2014

@baru7 normalne diskutuj k tématu a nepis druhymu ze jeho pohled je zjednoduseny. To same si mysli stovky uzivatelu modreho koníka o jinych nazoru a nema potrebu to sdelovat. Me muze prijit tvuj nazor zjednoduseny, a taky z jedne strany mince a kdesi cosi a koho to zsjima ? Napis k tematu pokud chces a jede se dal.

cabalkova
5. led 2014

@leni78 Jenomze otec u porodu neni pacient a porodnice nema rezii, spojenou s jeho pritomnosti, jak pojistovne vykazat, protoze neni osetrovany a nejedna se o lekarsky vykon. Druhou variantou je poplatky za pritomnost otce u porodu zrusit a pritomnost doprovazejicich osob zakazat, omezit se v poskytovani sluzeb jen na polozky, spadajici pod zdravotni pojisteni a tedy hrazene pojistovnou. Co si vyberes? Ja teda otce u porodu a pruvan v penezence.

leni78
5. led 2014

@baru7 Ano slovo standard neni nikde definovane. Mame standard kafe, standard dovolenou....je to slovo, ktere pouzivame pro zlaty stred. Slovo standard je take synonimum slova standard ve zdravotnictvi. Ja mela na myslitu prvni variantu. Nevinne slovo uzite ve vete.

leni78
5. led 2014

@cabalkova No jasne pises to samé co jsem psala ja 🙂

suzanna123
5. led 2014

@cabalkova no pokud nechápeš rozdíl mezi poplatky ve státní nemocnici a cenami služeb a zboží v soukromém zařízení, tak fakt nemá smysl se s tebou pouštět do diskuze..

orchidis
5. led 2014

@baru7 Baru, reaguji na tohle: "no...tak to vidíš Ty, ale opravdu lékaři a sestry nejsou žádné bestie a věř nebo ne, ale záleží jim na pacientech...".

Dovolím si jen vnést svůj pohled: Nerozumím, jak může tak slušná diskutující, znalá frází "to je tvůj názor, svůj ti nutit nebudu", a další, říci něco takového.

Za svůj život jsem se setkala s mnoha lékaři a ani s jedním, o kterém bych mohla říct, že by mu záleželo na pacientovi. To myslím vážně. Zato bych mohla hodniny povídat a psát o tom, jak jsem se zuby nehty bránila nátlaku: "MUSÍTE brát HA na podporu cyklu." NENÍ MOŽNÉ aby vám HA neseděla." MUSÍTE jít do CARU, protože přirozeně NIKDY neotěhotníte a ani to v žádném případě přirozeně nezkoušejte!
A po porodech (a dvou přiozených otěhotněních na první pokus 😉 ): MUSÍTE rodit v leže na zádech, MUSÍTE tu zůstat 4 dny v nemocnici a podobně.

Takže si dovolím vnést svůj názor na lékaře a současný zdravotnický systém - je to jen business a nic jiného, lékařům (snad ne úplně všem) jde především o prachy a co se sester týče, tak mě už roky naprosto děsí, jak na zdrávky chodí holky, co celou základku propadaly. A jak to pak má vypadat, že... 😅

leni78
5. led 2014

@gepe nerozumim, jaka dermatologie

mirunka4
5. led 2014

holky nekdo tady psal ze jsou v praze 3 nemocnice kde se neplatí..vedela by nektera kde? a jestli je to pravda? 🙂

baru7
5. led 2014

@orchidis mrzí mě, že máš takovou zkušenost, já ji mám díkybohu dobrou....

gepe
5. led 2014

@cabalkova & @baru7 svestky s hruskama, hrusky s jablkama. Nekdy to neni jednoduchy 😅
@orchidis taky me to mrzi, mam pouze dobrou zkusenost...

baru7
5. led 2014

@gepe 😀 😀

leni78
5. led 2014

@cabalkova Pises to samé v tom smyslu co ja, ze otec nema zdravotni problem ale je jako doprovod sveho ditete, na coz ma pravo. A dodam ze porodnice nemuze otce u porodu vlastniho ditete zakazat, protoze na to ma ze zakona pravo. Proto je to takovy problem a my jsme hloupi ze takove sumy platime. Ano, at si reknou za rezii, myslim ze to budou maximálně 200.

cabalkova
5. led 2014

@suzanna123 Jak uz jsem psala, porodnice poskytuje lekarskou peci a tu ma hrazenou ze zdravotniho pojisteni. Pritomnost otce u porodu ovsem neni lekarskym zakrokem, z pojisteni hrazena neni a jako takova neni lekarskym zakrokem porodnice, nybrz sluzbou, kterou ti porodnice muze, ale nemusi nabidnout. Jako takova je teda to same, jako kafe v kavarne a z meho pohledu je v poradku, ze je hrazena. Diskutovat by se dalo o rozdilne vysi poplatku v ruznych porodnicich, ale princip zustava stejny. Pritomnost otce u porodu neni hrazena pojistovnou a proto ma porodnice pravo chtit ji zaplatit od otce, kdyz tam chce byt.

cabalkova
5. led 2014

@orchidis Bavila jsem se na tohle tema se svou gynekolozkou, ktera zaroven slouzi v porodnici. Rikala mi, jak ji opet vytocila zprava v televizi, jak jsou na tom porodnici dobre. Za dvanactihodinovou smenu odrodila jedenact miminek a dostala za ni tri tisice hrubeho, to ti prijde jako prehnana financni odmena? Moje lekarka je vyborna, pecliva a lidska, a pokud by byla ochotna odrodit me, rada ji dam nekolik tisic na ruku... jen at se na mne obohati, budu jenom rada. Bohuzel to nejde, smlouva s porodnici ji to neumoznuje.

gepe
5. led 2014

@leni78 kdyz nasi dceri praskne slepe strevo, pujde na chirurgicky zakrok, tak dle nejen Tveho vykladu Mam Pravo byt bezplatne pritomna jako doprovod vlastniho ditete pri zdravotnim zakroku. Parada to fakt chci videt 🙂
Jinak nemocnice v pripade hospitalizace ditete chteji za dospely doprovod od 100kc/den. Kdyz jsi tak znala v teto pravni oblasti. Kdo mi to proplati? Platila jsem na konci sestinedeli 500,- 🙂

cabalkova
5. led 2014

@leni78 Souhlas. Nepolemizuju o tom, ze poplatky za otce jsou mnohde premrstene, na druhou stranu volim porodnici podle celkove nalady a v Podoli jsem proste mela pocit, ze je to tak trochu kasicka na penize cele... tak jsem sla jinam. Byla to moje volba tam nejit, stejne jako se nekdo jiny rozhodne tam jit, v tom pripade by ho ale vyse poplatku nemela zaskocit.

Rodila jsem v Horovicich, poplatek za otce byl 500, dostal erarni mundur, podle potreby vodu a caj a zaplatili jsme to bez mrknuti oka.

Jen teda nevim, jak je to s tim doprovodem ditete. Ve chvili, kdy rodis, tak je tam otec jako tvuj doprovod, nikoli doprovod ditete. A o tom se, pokud vim, v zakone nic nepravi, ze by pacient pri zakroku v nemocnici mel pravo na doprovod, asi to bude trochu slozitejsi. Otci pak nemuzou zakazat navstevy ditete ve stanovene hodiny na sestinedeli, ktere podleha jinemu rezimu, nez pak treba detske oddeleni.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru