Zkoušeli jste žádat vrácení poplatku "otec u porodu"?

xvink
4. led 2014

Ahoj holky, potřebuju radu.... Před týdnem se nám v Podolí narodil chlapeček (císařem) a manžel byl u toho. Těsně před tím nás sestra vyzvala k zaplacení toho poplatku, který je v Podolí 1500 Kč. Nechtěla jsem se dohadovat před porodem, aby nám nedělali problémy. Ale vím, že ze zákona má otec nárok být u porodu, a to bez poplatku. Nezkoušel jste někdo zpětně žádat o vrácení toho poplatku? Případně konkrétní odkaz do toho zákona... Díky moc.

suzanna123
4. led 2014

@chris_n myslím, že úplně standardně. Samozřejmě to nebyla přijemná situace a můžu si říkat, že by byli milejší nebo ochotnější, kdybych to zaplatila, ale to si může říkat i každý, kdo nedal úplatek..

kettynka1234
4. led 2014

u klasického porodu se za otce u porodu platí kolem 500,- ( záleží na porodnici.) Náš třetí porod byl císařem a ten by stál 1500,- manžela jsem u sebe něchtěla ( už tak jsem byla dost vystrašená a ubrečená) Až odváželi děti na mytí, měření, vážení a prohlídku, byl u toho ( za to nic neplatil)

gepe
4. led 2014

@suzanna123 uplatek? Nezlob se, ale tohle nazvani poplatku v porodnicichh mi prijde neadekvatni. To uz uplaci kde kdo u odbornych lekaru 😅 A to co jsem psala ma i souvislost s otcem u porodu. Nikdo Te nezpovidal, pouze jsem vyslovila jednoduchou otazku 🙂 odpoved je asi tajna 😅 nebo to je tim, ze rodit napr. v Podoli ci Apolinare je moderni 😉 sve nazory na poplatky jsme si sdelily, o to v diskusi jde, za me uzaviram.
@teeerez souhlasim s Tebou ohl. odvodu atd. co jsi napsala 🙂 kdyby to tak slo a kdyz spocitam, kolik s manzelem mesicne stndardne odvedeme statu na zdrav.poj. tak napr. v Podoli rodim denne s poplatkem za otce cca polovinu mesice 😀 to nemluve o socialnim grr. To uz je vsak jine tema. 😅
Nikdo se do suzanna123 nenavazel, pouze se vymenovaly nazory.

pellullinka
4. led 2014

@gepe ona ale nepojmenovala poplatek úplatkem 🙂 stačí si to pořádně přečíst a nepredjimat 🙂

gepe
4. led 2014

@pellullinka podivej se o par zprav zpet 🙂

vera_vila
4. led 2014

Zákon sice říká, že člověk má právo, ale ne že má "bezplatné" právo... Člověk má spoustu práv a za spoustu z nich platí, aniž by to vůbec řešil... Stejně tak má člověk právo na bezplatné ošetření u lékaře a přitom jsme všichni povinně platili lékařům poplatek za kteroukoliv jinou než preventivní prohlídku, protože to někdo uzákonil... A nikdo neřešil, jestli je to oprávněné nebo není a proč se to vlastně platí a zda si to můžeme požadovat od doktorů zpátky, když vlastně máme právo na bezplatnou lékařskou péči...
Já osobně bych od porodnice nic nežádala... Je to její vnitřní předpis, z nějakého důvodu ten poplatek mají (i když 1500 se mi zdá dost) a nějaké náklady ten poplatek kryje... A určitě o něm informují na svých stránkách... Pokud se někdo proti němu ohradí a oni i přesto pustí otce k porodu i bez jeho úhrady, je to jejich dobrá vůle a jejich rozhodnutí... Bránit proti němu jsi se měla před jeho zaplacením, teď už by Ti ho nejspíš stejně nevrátili...

toga25
4. led 2014

Ahoj maminky, můžu mít dotaz (asi hloupý)? Ten poplatek otce u porodu proplatí asi pojišťovna tatínka že? Já mám totiž jinou a moje to proplácí, kdyžto pojišťovna od přítele ne. Takže pokud bych zašla po porodu mou pojišťovnu a požadovala proplacení, asi bych neuspěla že, nebo máte jiné zkušenosti? 🙂

gepe
4. led 2014

@toga25 pojistovna maminky 🙂 nevim jak jinde, OZP to ma v ramci prispevku pro maminky a novorozence. Mrkni na web svoji pojistovny co ma za programy a co vse proplaci 😉

toga25
4. led 2014

Tyo, tak to jste mě mile potěšila, když jsem to četla, tak sem si říkala, že škoda, ale takhle je to super, že to můžu chtít i já 🙂 Každá korunka pro miminko pak dobrá 🙂

gepe
4. led 2014

@toga25 to jsem rada 🙂 a presne tak, kazda koruna pro mimco dobra 😅

toga25
4. led 2014

😉 Jsem nováček, tak se hodně ptám, vůbec netuším, co všechno mě čeká 😀

gepe
4. led 2014

@toga25 jen se ptej, od toho mame pusu a za zeptani nic nedas 🙂 tedy tady spis ruce 😉 😅

kacenka1979
5. led 2014

tak ja davala 1500 otec to nestihnul maleho pak jen pochoval ale byl tam takze jsem ani nezadala o vraceni...jinak ten poplatek jsem brala jako soucast k tehotenstvi tak me to ani nedrasa....treba zas nepocitali penize za maleho ...segra treba platila ...

nevee
5. led 2014

Já jsem ten poplatek platila teď v Podolí před 14 dnama a v tý pokladně jsem se jich ptala, jaký má Podolí stanovisko k tomu, že to má být ze zákona zdarma a ta pokladní mi řekla, že to jim tam lidi řikaj často, ale že to je nařízení ředitelem, a jestli s tim nesouhlasim, ať si to jdu dojednat s nim. Což jsem samozřejmě nešla, ale nemohla jsem se aspoň nezeptat. Osobně mi to přijde taky dost přemrštěný, neřeknu, kdyby chtěli 500 Kč, ale 1500 Kč už je fakt dost. Např. FN Vinohrady nic nevybíraj. Ale mám to tam daleko a rozhodně by to pro mě nebyl důvod měnit porodnici, za screeningy jsme s manželem zaplatili daleko víc a taky toho nelitujem. Ale ta výše se mi opravdu nelíbí.

ventilkova
5. led 2014

.... No ja tedy nevim, ale jestli si dopredu zjistim, kolik se kde plati a nelibi se mi to, jdu proste rodit jinam... Nezlobte se, ale to, ze pak budu premyslet, jak dostat penize zpatky, ac jsem se predtim bez vytek uhradila, mi pripada prinejmensim podivne 🙂

Ja jsem treti den po cisari a fakt mam uplne jiny starosti, jsem na nadstandartnim pokoji, aby za nami mohl i nas sestilety syn a kdybych mela premyslet jako vy, tak uz ted mi srotuje v hlave, jak to nakonec nezaplatit, kdyz pak pujdu domu.

Je kazdeho volba, co si vybere ... A kritizovat pak nemocnici za poplatek, ktery jsem vedela dopredu, tak to pardon, tedy

Mimochodem, ja jsem muze pri cisari na sale mit ani nemohla a zaplatili jsme tisic korun... A to mohl az na porodni box a ani nahodou by nas nenapadlo premyslet tak, jako vy

ventilkova
5. led 2014

A pokud by snad padl dotaz, proc se preme s autorkou teto diskuze, ptala se na nas nazor... Neni tedy snad od veci odpovedet, co si myslime. At uz je nase odpoved jakakoliv! 🙂

sonik05
5. led 2014

@ventilkova Promiň, ale s tím nesouhlasím. Otec u porodu není NADSTANDARDNÍ služba, tak proč by měla být placená. Je to neoprávněné obohacování ze strany porodnice.
Že si dopřeješ komfort po porodu a platíš si nadstandardní pokoj, to už je něco jiného.

A vybrat si jinou porodnici? Ano, proč ne v kraji, kde není nutná ani registrace k porodu. Třeba v Praze jsi ráda, že se vůbec někam dostaneš! Tady ti řeknou, že mají jen 12 volných míst na termín Tvého porodu a když je plno, máš smůlu. A všechny porodnice zde mají registraci ve stejný den (ve 14+0tt), takže když nestihneš jednu, budeš ráda za jinou. Tady to prostě o výběru moc není.

suzanna123
5. led 2014

@ventilkova a když budete dávat dítě do státní školky, kterou máte vedle domu a tam vám řeknou, že mají vnitřní předpis, že se platí 5000 měsíčně, tak to taky zaplatíte nebo půjdete jinam?
@gepe ne, opravdu jsem nenazvala poplatek za otce u porodu úplatkem. Zkus si to přečíst znovu a líp 😉

pellullinka
5. led 2014

@gepe já sem tu zprávu zpět četla,ale význam jste nepochopila vy,nikdo tady poplatek úplatkem nenazval 🙂 stačí si přečíst text správně 🙂

gepe
5. led 2014

@suzanna123 mas pravdu, nenapsala jsi primo doslova: "poplatek za otce u porodu je uplatek". 🙂 kulantneji napsano viz. vyse ".... . Samozřejmě to nebyla přijemná situace a můžu si říkat, že by byli milejší nebo ochotnější, kdybych to zaplatila, ale to si může říkat i každý, kdo nedal úplatek.." ja to tak pochopila a chapu i nadale. 😉 a nechci se fakt dohadovat 🙂
@pellullinka njn, asi si budu muset vzit bryle 🙂 odpocinout si a az pak nasledne cist a cokoliv prispivat 😀

pellullinka
5. led 2014

@ventilkova dotaz proč se někdo pre s autorkou dotazu tady vůbec nepadl 🙂

suzanna123
5. led 2014

@gepe tak to jsi to pochopila špatně 😉

gepe
5. led 2014

@suzanna123 no vidis, kazda vidime veci jinak, vcetne placeni poplatku za otce 😉

liss_durman
5. led 2014

@suzanna123 Ano, když budu chtít dát dítě do školky a jiná státní mi nebude vonět nebo tam nebudou mít místo a vím, že vedle baráku mám takovou, kde se platí 5000 a já si samozřejmě tyhle informace zjistím dopředu a dítě tam dát potřebuju, ano, zaplatím jim to. Stejně tak když chci z nějakého důvodu rodit v Podolí a ne jinde, zjistím si jejich vnitřní předpisy a jsem s nimi srozuměna, respektuju je a zaplatím, co požadují a pak si hlavně nestěžuju. Tak jsi měla jít rodit jinam, kde se to neplatí, já fakt nechápu logiku toho, že se v tom pak někdo hrabe. Osobně bych do takové porodnice rodit nešla ani s nějakou indikací, protože i v okresních porodnicích jsou dobří doktoři, kteří musí takovou situaci zvládnout. A pak nemusím řešit, že jsem platila 1500 za otce u porodu. Pro mě je otec u porodu důležitá věc, stejně tak je pro mě 1500 hodně peněz, takže u mě by ve výběru taková porodnice neuspěla a šla bych jinam.

mafeska
5. led 2014

já si myslim že neuspěješ. Rodila jsem v mimopražské porodnici takže to bylo 500, nabízeli mu pití myslim že i kafe, všímaly i ho, komunikovaly takže to nebylo tak že by tam byl jak duch, nic proti tomu poplatku nemám. Zaplatili jsme k tomu těch 100kč na den (nevím jak to nazývají) a vyřízeno. Nenapadlo mě chtít to po nich zpátky. A souhlasim s @ventilkova pokud se mi to nelíbí, jdu prostě jinam 🙂

sonik05
5. led 2014

Já teda nechápu, proč tady každý "kamenuje" zakladatelku. Porodnice se chovají protizákonně a nikomu z Vás to nevadí? Porodnice spoléhají na to, že maminky budou držet hubu a krok, proto to vybírají. Kdyby takových, jako je zakladatelka bylo víc, tak se neplatí tento poplatek nikde.

A ty, které tu píší, že půjdou jinam, jsou převážně z malých regionů, kde se o místo v porodnici prát nemusíš.

suzanna123
5. led 2014

@liss_durman vážně? Ředitelka STÁTNÍ školky si svévolně zavede poplatek, pro který nemá jakoukoliv oporu v zákoně a ty to budeš respektovat a zaplatíš jí to nebo budeš vozit dítě do vedlejší vesnice? Tak k tomu fakt nemám slov...

liss_durman
5. led 2014

@sonik05 Ale vždyť i v Praze jsou porodnice, kde se tolik neplatí a do okolních porodnic si přeci můžeš dojet, když budeš hodně chtít. Já to mám třeba do nejbližší porodnice 50km, takže pojedu i do okresní dlouho a spoléhám na to, že dojedu včas 🙂 Tak proč nemůže Pražanda rodit třeba v Benešově nebo jinde? Ale když chci prostě za každou cenu jít do Podolí a přes to vlak nejede, tak se musím smířit s tím, že je to tak, jak chtějí oni. Ano, je to vydřidušina. Ale kdyby se půlka rodiček, které se tam cpou a stojí fronty na registraci, sebrala a šla jinam, třeba by přístup změnili i tam.

suzanna123
5. led 2014

@ventilkova nepodsunujte mi, prosím, své domněnky. Je rozdíl mezi nadstandardním pokojem a poplatkem za otce u porodu. Ten rozdíl mimo jiné spočívá i v tom, že kdybyste nahlásila, že za ten pokoj nehodláte platit, tak vás z něho hezky rychle vystěhujou a moc bych se divila, kdyby vám ho nenaúčtovali, i kdybyste tam strávila půl hodiny. To, že když odmítnete zaplatit za otce u porodu a oni ani nemrknou, podle mě svědčí o tom, že jsou si moc dobře vědomi toho, že na ten poplatek nemají nárok.

baru7
5. led 2014

@suzanna123
@gepe
@chris_n ahoj děvčata, zaujala mě vaše diskuse, tak jsem schválně nakoukla do příslušného ustanovení zákona o zdravotních službách a podle mého názoru tedy z něj vyplývá, že osoba blízká být přítomna při poskytování lékařské péče být může, nicméně je tam ten dovětek - v souladu s vnitřním řádem. A má-li nemocnice ve svém interním předpisu, že se za účast otce u porodu platí poplatek, pak to podle mě je zcela v souladu s tímto ustanovením....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru