Zkoušeli jste žádat vrácení poplatku "otec u porodu"?

xvink
4. led 2014

Ahoj holky, potřebuju radu.... Před týdnem se nám v Podolí narodil chlapeček (císařem) a manžel byl u toho. Těsně před tím nás sestra vyzvala k zaplacení toho poplatku, který je v Podolí 1500 Kč. Nechtěla jsem se dohadovat před porodem, aby nám nedělali problémy. Ale vím, že ze zákona má otec nárok být u porodu, a to bez poplatku. Nezkoušel jste někdo zpětně žádat o vrácení toho poplatku? Případně konkrétní odkaz do toho zákona... Díky moc.

chris_n
4. led 2014

@xvink to není tak podle mě úplně pravda. Je to jen výklad zákona a některé porodnice od toho upustily. Ale jinde se to normálně platí. Podle mě neuspěješ.

hedusska
4. led 2014

@xvink co tedy vím , tak se to platí....tgakže asi nic nevrátí

veruunek
4. led 2014

třeba je to poplatek ne přímo za přítomnost otce u porodu, ale možná za jednorázové oblečení a tak podobně?

marukm
4. led 2014

@xvink Mají právo ten poplatek chtít (a pochybuju, že ho tady v Praze někde nechtějí). To jste si bohužel měli zjistit už předtím, ale podle mě s vrácením nepochodíte.

victress
4. led 2014

@veruunek to by to jednorázové oblečení muselo být ze zlata, kdyby stálo 1500 kč. podle mě nemocnice žádné extra velké náklady s otcem u porodu nemají a jenom na tom nehorázně vydělávají a taky nechtějí, aby se jim tam motal laik, kdyby se něco zrovna nedařilo...

@xvink možná je něco v Listině základních práv a svobod - nějaká věta o tom, že oba rodiče mají právo být u porodu bezplatně...

victress
4. led 2014

@marukm podle mě na to právo nemají, a právě proto to nazývají poplatkem za oblečení atd. aby to z lidí přeci jen dostali...

chris_n
4. led 2014

@marukm jsou v praze 3 porodnice, kde se od lonska neplatí.

chris_n
4. led 2014

@victress je to normálně nazvané jako poplatek za přítomnost osoby u porrodu. A třeba u nás v porodnici je odstupnované, jestli jde o normální porod nebo o císaře.

pellullinka
4. led 2014

U nás se platila 500kč,ale od května letošního roku se prý už v Táborské porodnici neplatí nic. Podívejte se na programy své zdravotní pojišťovny,cpzp třeba 500kč za otce u porodu proplaci

marukm
4. led 2014

@victress Aha, tak v tom případě nechápu, jak to mohou vybírat?:/ Pokud to nějakým způsobem odporuje zákonu...

victress
4. led 2014

@chris_n a za dvojčata se platí dvakrát?? 😀

chris_n
4. led 2014

@victress ne, ale někde ti otce ani k císaři nepustí :P

chris_n
4. led 2014

@marukm ale ono to neodporuje, v zákoně to vysloveně není napsané. Jde o to, jak si to kdo vykládá.

victress
4. led 2014

@marukm před 2 lety jsme platili 400 kč, ale zas to není taková pálka jako 1500 kč, člověk nechce dělat problémy když tam kvílí bolestí a oni na to spoléhají, že se nebude nikdo cukat...

victress
4. led 2014

@chris_n jj, to vím, je to operace jako každá jiná...;

gepe
4. led 2014

V Podoli jsme zaplatili 1500,-. Moje zdravotni pojistovna mi ted posle 3000,- , ktere mj. obsahuji castku za manzela u porodu. 🙂 chtit cokoliv vracet od porodnice me ani nenapadlo, ani bych to neudelala. Byli jsme oba spokojeni, pro nas dva to neni samozrejmost a bereme to jako druh nadstandardu. A to i presto, ze diky sekci manzel nedostal svacinu 😀 to ze jsme pri porodu nasi male byli oba dva spolu , je penezi pro nas neocenitelne. 🙂

marukm
4. led 2014

@chris_n
@victress

Klasika. Tohle je zase možný jenom u nás.:D

chris_n
4. led 2014

@gepe co máš za pojištovnu, že si dostala 3 tisíce? mě dá max. 2000

gepe
4. led 2014

@chris_n OZP pro maminky, novorozence 2000,- 🙂 1000,- kredit mam navic za to, ze k nim diky me presel od jine pojistovny 😀

luc1979
4. led 2014

@victress ne, za dvojky se platí jen jednou, ale manžel u porodu stejně nemohl být, jen mu nechali mi dát před uspáním pusu a pak ho teda nechali nakouknout jak kluky vyšetřují a přeměřují pediatři, a měl tedy půjčený obleček

chris_n
4. led 2014

@gepe aha, to ja mam kredit jen 180 😀 za délku pojištění 😀

gepe
4. led 2014

ja mela sekci ve spinalu, byl se mnou, s malou, i s nami obema celou dobu az do odvozu me na JIP. Osobne predal sestricce malou z novorozeneckyho a se mnou se rozloucil pro ten den jeste primo pred JIP. Jeste mi I volal na Jip.
@chris_n vychytala jsem to dobre, nepopiram 😀 jsem u nich pojistena od 1997, skoda ze nedavaji I bonusy za vernost 😉 😀

suzanna123
4. led 2014

@xvink tak to pochybuju. My jsme jim hned na začátku řekli, že to platit nebudeme. Taky jsem z toho měla obavy a nevím, jestli by měli jiný přístup, kdybychom to zaplatili - rozhodně jsem měla spoustu výhrad. Ale jak říkám - nevím, jestli to má souvislost. Ale přišlo nám absurdní za to platit i dříve a poté, co vešel v platnost ten zákon teprve. Kdyby chtěli 500 Kč, tak bych to neřešila, ale 1500 mi přijde hodně za čárou. Na druhou stranu u císaře můžou otce odmítnout, takže tam bych to asi odmávla, že je to určitý nadstandard

gepe
4. led 2014

@suzanna123 podle me je jedno o jaky porod jde, je to nadstandard za me. Nemocnice maji vnitrni predpisy a smernice, clovek ma vzdy svobodnou volbu vyberu. Nechces platit? Tak neplat a pak nebud nespokojena, pripadne jdi jinam. Jak taky psala @chris_n zalezi na vykladu zakona, za sebe nazorem jsem uz prispela.

gepe
4. led 2014

Apropo, prirozeny porod je bez jakykoliv zasahu a medikace. Jinak byt jen epidural, ci nastrih apod. uz spada do operacniho.

chris_n
4. led 2014

@gepe dávají , od letoška... dle délky pojištění dostaneš body, koukni do Vitakarty.

marukm
4. led 2014

Je pravda, že si nedokážu představit, že dorazím do porodnice a budu se tam s někým dohadovat, že to platit nebudeme..myslím, že takovej stres navíc, po tom asi žádná netoužíme...:/

chris_n
4. led 2014

@suzanna123 a to ti ho tam pustili, kdyz jste to odmítali platit

suzanna123
4. led 2014

@gepe co je na tom nadstandardního??? Nevím, jak jiní, ale pro mého muže to nebyla žádná show, ale byl tam proto, aby mi pomáhal. O tom, že se jednalo o jeho dítě, takže mi přijde naprosto samozřejmé, že má právo být přítomen u jeho narození, ani nemluvím. To není o tom, že někdo takhle ohýbá zákon, ale o tom, že naopak porodnice, které ten poplatek stále vybírají, ten zákon nerespektují a vykládají si ho po svém. Porodnice má právo si od otce nechat zaplatit náklady s jeho přítomností spojenou. V případě mého porodu nula nula nic - možná byl na záchodě, tak leda za spotřebovanou vodu...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru