Zkoušeli jste žádat vrácení poplatku "otec u porodu"?

xvink
4. led 2014

Ahoj holky, potřebuju radu.... Před týdnem se nám v Podolí narodil chlapeček (císařem) a manžel byl u toho. Těsně před tím nás sestra vyzvala k zaplacení toho poplatku, který je v Podolí 1500 Kč. Nechtěla jsem se dohadovat před porodem, aby nám nedělali problémy. Ale vím, že ze zákona má otec nárok být u porodu, a to bez poplatku. Nezkoušel jste někdo zpětně žádat o vrácení toho poplatku? Případně konkrétní odkaz do toho zákona... Díky moc.

chris_n
5. led 2014

@leni78 podle mě právě v tomhle se schová i ten otec. Na druhou stranu se s tím dá diskutovat no.

zuzi.111
5. led 2014

Dobry den, damy. Tady je zajimavy vynatek z jednoho clanku k teto problematice.

Porušují porodnice Listinu základních práv a svobod?

Objevily se ale určité názory, že otec má na přítomnost u porodu přirozené právo, nejde tudíž o žádný nadstandard. „Zpoplatnění doprovodu otce dítěte při porodu zasahuje do práva na nerušený soukromý a rodinný život, které je garantováno Listinou základních práv a svobod ČR a do kterého porod, a tedy příchod nového člena rodiny, nepochybně patří,“ píše se v prohlášení Občanského sdružení Aperio, které se zajímá o problematiku rodičovství. Podle odborníků z Aperia je vyžadováním poplatků otcům znemožněno i uplatňování rodičovské zodpovědnosti, která je rodičům dítěte dána zákonem.
„Jde o souhrn práv a povinností rodičů vůči nezletilému dítěti. Do okamžiku narození je dítě podle zákona součástí těla matky, narozením ale dítě získává právní subjektivitu a rodičům, matce i otci, vznikne rodičovská zodpovědnost,“ vysvětluje se v prohlášení Aperia. Od toho okamžiku oba rodiče ručí za zásadní rozhodnutí týkající se například zdravotních úkonů, které na dítěti mají být provedeny, kde k nim dojde a podobně. „Je tedy nadmíru vhodné, aby otec u porodu byl, aby mohl vykonávat svou rodičovskou zodpovědnost k dítěti co možná nejdříve po jejím vzniku,“ píše se v závěru prohlášení Aperia.

Hmm, zajimave, takze Pri tomto vysvetleni zakona bych rekla, ze otec ma plne pravo byt u porodu az po vypuzeni ditete z tela matky. Takze kdyby to chtel nekdo striktne vyzadovat dle pravnich norem, byla by to docela zajimava praxe. Otec by mel plne pravo prijit az ve finale. 😉

chris_n
5. led 2014

@zuzi.111 což se ale někde podle mě i děje teda ....

zuzi.111
5. led 2014

@chris_n Jsem presvedcena, ze nemocnice moc dobre vedi, zda dane pravo na poplatky maji ci nemaji. My vsichni tady muzeme pouze diskutovat a polemizovat nad spravedlnosti a moralkou daneho systemu... Jsme lajci. Ale verim, ze treba takove podoli ma velmi kvalitni pravni oddeleni, ktere vi, co si mohou a nemohou dovolit.

suzanna123
5. led 2014

@zuzi.111 nevím, jak to vypadá s právním oddělením nemocnic - fakt netuším. Ale souhlasím, že ty nemocnice moc dobře vědí, na co mají nárok a na co ne. Na vymáhání těch poplatků evidentně ne.

chris_n
5. led 2014

@zuzi.111 proto bych ten poplatek nenazývala protiprávním, pouze tedy nemorálním. A jak jsem tu ukazovala, některá porodnice to nazývá poplatek za přítomnost další osoby u porodu. Není specifikovaný otec. V tomto případě já nevidím rozdíl mezi tím, jestli ja budu mít u sebe manžela (přítele) nebo svou matku. Oba udělají stejný náklad a jeden by platil a druhý ne? To by bylo divné.

Každopádně je to asi i o tom, jak si to kdo vybojuje v porodnici 🙂

leni78
5. led 2014

@zuzi.111 Ale otec ma pravo byt i u vysetreni, kde je s telem ditete manipulovano uz pred porodem. Copak je nekde nejaky poplatek za pritomnost otce u ultrazvuku ? Není. U soudu by jiste porod uspel jako manipulace s ditetem uvnitr tela matky. Verim tomu.

leni78
5. led 2014

@chris_n Ja si myslim, ze tam se prave ten otec neschova. Protoze zatimco babicka neni zakonnym zastupcemditete, otec ano a on ma pravo tam proste prirozene byt.

chris_n
5. led 2014

@leni78 zase to bude o výkladu. Přesto, že já to tak považovat nemusím, tak v porodnici ti můžou říct... a váš manžel není blízká osoba? Je to opět diskutabilní.

chris_n
5. led 2014

@leni78 ale kdo by se soudil? jako jednotlivec? Je to přehnané to takhle připodobňovat, ale tohle je poplatek, jako to bylo s vedením hypotečního účtu. Taky až hromadné žaloby atd... to zrušily. Tak si to zase banka nahrabala jinde. Však tady to bude taky tak. Porodnice si to nahoní jinde 😉

leni78
5. led 2014

@chris_n Ty tam nechces videt to, ze otec je zakonny zastupce ditete, ma pravo tam byt bezpodminecne. To neni dalsi osoba u porodu a i kdyz si to tak nazvou, nejsou v pravu.

chris_n
5. led 2014

@leni78 ja se na to snažím nahlížet z obou stran, jak z mojí, tak z toho, čím bude argumentovat porodnice.

leni78
5. led 2014

@chris_n odpovedela bych, ze otec je nejenom blizka osoba, jako treba babicka, ale zaroven zakonny zastupce ditete, ktery ma pravo byt kdekoliv s nim. Krome situaci zachrany jeho zivota, tzn tezkych operaci appod.

leni78
5. led 2014

@chris_n ano, a porodnice ma hodne ostre lokty, proto se podavaji zaloby a je to na soudci.

chris_n
5. led 2014

@leni78 to ano, každopádně teda ja nesouhlasím v tom případě ani s poplatekem za blízkou osobu. Jak jsem tu už psala, ta osoba nadělá stejné "náklady", jako otec dítěte. Takže když by měl být otec osvobozen, proč by měla jiná osoba platit, notabene rodinný příslušník.

leni78
5. led 2014

@chris_n Porodnice si to obavam uz jinde nenahrabe, protoze lide prestavaji byt hloupi. Lidi zacnou vic uplatnovat sva prava, nenechat se zadupat personalem. Ja jsem pripravena jit po 24 hodinach po porodu domu. . Taky vlada snad zacne vic proverovat uniky ve zdravotnictvi. Alespon se o tom hodne mluvi.

chris_n
5. led 2014

@leni78 já jako prvorodička určitě do 24 hodin domu nepůjdu 😉 a rodina by mě ani nenechala. A to ani manžel. A ve vládu důvěru nemám...

leni78
5. led 2014

@chris_n ano ale osobu blizkou si platis jako svou podporu, takze neco navic, kdezto ten otec tam ma pravo byt i kdyba jste se prave rozvadeli. Proste je to otec a ma stejna prava jako matka. Kdyby rodil otec, matka ma pravo tam byt. Tohle uz je strasne pritazene za vlasy, ale nekdo dnes porad jeste neumi uchopit to, ze otec ma opravdu prava jako matka. Nedavno se jedna pani ptala, jestli ma uvest do papiru u doktorky, ze muze otci ditete poskytovat info. No ten papir byl pro pripad dalsi zmocnene osoby, samozrejme otec ma na vse ohledne decka stejna prava jako matka.

chris_n
5. led 2014

@leni78 chápu, co se snažíš tím právem otce vysvětlit 🙂. Jen jak se tu diskutovalo o tom "nákladu" na další osobu, tak já prost nevidím rozdíl v tom použití oblečení (o ničem jiném to vlastně není) u otce či jiné osoby 🙂.

leni78
5. led 2014

@chris_n To je na kazdem samozrejme, ja cekam treti a z hruzostrasnych zkusenosti z porodnic domu pujdu. Minule jsem dite nedala z ruky ani na vterinu, ale i tak byl pro me pobyt utrpenim doslova. Kazdopadne ta moznost tady je a neni treba z porodnice delat tovarnu namvyrabeni pacientu. V zahranici je bezne jit domu po porodu, zadne hruzy se nekonaji.

mitote
5. led 2014

holky, ale vy tady casto zminujete to, ze treba i otec u porodu praci ulehci, pomuze atp.... ale co jini tatinkove? Nervaci? Kteri kdyz prijde na vec jsou vic pro skodu, nez uzitek? Kdy je jeste lekari ve finale musi uklidnovat, popr kdyz se jim tam tatinek slozi? hm?

Jinak ja jse teda poplatek neplatila. Porodnice ma napsano 500Kc, ale nikdo nam nic neuctoval. Ale to bylo asi take dano situaci, kdy se vubec nevedelo, jestli se miminko narodi zive. Takze nas absolutne nechali at si delame co chceme.

Jinak souhlasim s tim, ze porodnice na to ma pravo. Pokud je v zakone odkaz na vnitrni predpisy a nemocnico to v nich ma, pak proc ne. Navic jak tu psala chris_n. Tatinek u porodu platit nema a babicka jo? KDyby to tak udelali, zase by byly dalsi dohady. A pak taky, kde mas jistotu, ze je u porodu vzdy otec ditete? Ze to neni novy manzel ktery pouze dite vezme za sve, atd...?

chris_n
5. led 2014

@leni78 souhlasím 🙂 já si tam ty tři dny klidně poležím, když nevím co a jak 🙂. Navíc věřím v recenze na porodnici i zkušenost z rodiny... takže to snad žádné utrpení nebude 🙂

leni78
5. led 2014

@chris_n Ano celou dobu se bavime o poplatku. Rikam ze poplatek za konkretni vec, ktera je dolozena, je v ooradku, proc ne. Kdo by si nekoupil igelit na nohy a papirovou kosili ? Vsechno neco stoji. Ale poplatek za pritomnost by nemel byt.

leni78
5. led 2014

@chris_n Ja jsem minule rodila v nymburku a recenze maji krasny. Bohuzel jsem vyfasovala porodnika rasa, ktwry je bolestivosti uz pri vysetreni povestny po celem okoli a sestru uplnou mimonku. Proste smula. Ten se na me vyradil. Takze za me, vse je o lidech, o personalu. Nejlepsi je, kdyz dopredu vis, kdo ti bude asistovat u porodu.

leni78
5. led 2014

@mitote TAtinek u porodu je ve vetsine pripadu bezproblemova vec. Bohuzel nejvic trenic zpusobuje personal.

chris_n
5. led 2014

@leni78 to ja doufam, že by to mohla být moje gynekoložka.

carrie_b
5. led 2014

Já jsem rodila před šesti týdny, s partnerem jsme se dohodli, že přímo u porodu nebude. Pomohl mi tedy pouze s věcmi na porodní sál (pokoj, rodila jsem přirozeně) a poslala jsem ho do "čekárny", protože bylo jasné, že už to nebude trvat dlouho🙂. Jenže když přišla PA na to, že sama na šňůrku, kterou mám sestry zavolat, až ucítím tlak na konečník, nedosáhnu, rovnou mi oznámila, že mi partnera přivede a hotovo!!! Prý má spolupracovat! Nakonec jsem byla ráda, že tam byl se mnou, samozřejmě, u klystýru nebo píchnutí vody bych ho mít nechtěla, ale velmi mi pomohlo při bolestech zad. Za přítomnost otce po nás nikdo nic nechtěl, naštěstí, protože v tomto případě byl personál rád, že ušetřil jednu pracovní sílu, která by tam se mnou seděla, čekala, tahala za šňůrku🙂. Partner u přirozeného porodu je tedy dle mě spíše nápomocen a platit by tak v žádném případě neměl!!!

mitote
5. led 2014

@leni78 jak to muzes vedet? ty jsi porodnik, ze vis, jaci jsou tatinci u porodu? Ja sice nezazila jednoho taitnka primo u porodu, ale pak u ditete na neontologii a jake hystericke sceny tam denne predvadel, to bylo moc na vsechny... lekari mu vysvetlovali at se uklidni, sestricky se za rohem smaly a ja jsem protacela oci... a to opravdu denne trictvrte hodiny mluvil s lekari a kdyby mohl tak jim snad da pistoli k hlave aby mu rekli, ze dite bude v poradku... podotykam, ze je to vysokoskolsky vzdelany zdpovedny chlap... takze nechtela bych videt jak vyvadel u porodu. A nebude takovej sam.

leni78
5. led 2014

@mitote No vidíš, vyjimka potvrzuje pravidlo. Ale kolik takovych tatínků je ? Ja jsem za cely svuj zivot neslyselao jedinem, ktery by omdlel, nebo nekde hystercil a pod. Proste nikde. V mediich nikde. Porodnik nejsem 😀

ventilkova
5. led 2014

@suzanna123 neco jsem vam podsouvala? To snad ne;) jen tak mimochodem vy rozhodne nejste maminkou, ktera u porodu byla tak "statecna" a odmitla zaplatit poplatek ;) pokud se pletu, tak me opravte ;) vy jste byli zticha, poplatek zaplatili a ted ho chcete zpatky? ;) potom je tato diskuze sle vedena trochu jinym smerem ;))

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru