Zkušenosti s porodnicemi v ČR

vysocanka
18. led 2008

Litomyšl - Narození miminka je pro ženu sváteční chvíle, na kterou i přes bolesti, které porod provází, s láskou vzpomíná celý život. Někdy se však i tyto vzácné okamžiky mohou změnit v horor. Své o tom ví Radmila Jandová z Nových Sídel na Litomyšlsku.

Výběru porodnice přitom věnovala Radmila (31) velkou pozornost. „S přítelem jsme zjišťovali kde umožňují alternativní porody a zda je možná přítomnost partnera u porodu. Nakonec jsme se rozhodli pro nemocnici v Litomyšli, která se chlubila moderním zázemím, kvalitním personálem a respektováním téměř veškerých přání rodiček," vypráví svůj příběh Radka Jandová. Svého rozhodnutí ale nyní trpce litují. „Když na mě přišly bolesti, přítel volal do porodnice a chtěl vědět, kdo má službu. Od sestry se mu dostalo nevrlé odpovědi, že by se měl starat o jiné věci," říká Jandová. Šok pokračoval i po příjezdu do porodnice. Namísto pozdravu je sestra uvítala slovy: „To jste určitě vy, co volali, tak co se děje?" Podobně reagoval i lékař „Svoji naštvanost, že nemůže v noci spát, nám dával najevo po celou dobu porodu," dodává Jandová.
Přestože žena od začátku požadovala pobyt ve vaně a porod do vody, lékař ji neustále přesvědčoval, že zvládne porodit klasicky. „Pobyt ve vodě v první fázi porodu mi neumožnil. Prý jsem rodící typ a vanu nepotřebuji. Na přítelovy námitky reagovala sestra poznámkami typu, že kdyby rodili chlapi, všichni bychom byli už mrtví. Nakonec pronesla, že neví, jestli poteče teplá voda. To už jsem měla značné bolesti. Doktor mě namísto do vany vzal na vyšetření, které neúměrně protahoval. Když jsem se na křesle svíjela v bolestech stál vedle mě se založenýma rukama a zýval," líčí se slzami v očích zdrcená Radmila.
Napustit vanu přinutil doktora teprve její přítel. „Začal na něho křičet, ať z nás nedělá blbce a přestane mě týrat. Teprve poté vyslal sestru, která vodu napustila. Jejich arogance ale neskončila. Sestra i doktor měli řeči, že voda bude stejně studená a porod se nepodaří. Druhou vanu odmítli napustit. Po porodu doktor odešel, aniž by se mě zeptal, jak se cítím," tvrdí Jandová. Zároveň dodává, že naprosto jiný přístup zažila na novorozeneckém oddělení. „Mě i miminku se věnovali perfektně. Zato jim patří mé poděkování. Díky nim nebudu mít na porod jen špatné vzpomínky," dodává mladá maminka.
Podle tiskového mluvčího nemocnice v Litomyšli Adriana Nemšovského klade jejich zařízení velký důraz na spokojenost pacientů. „Veškerý náš personál je veden k tomu, aby byl pacientům nejen odborným garantem, ale i přítelem a pomocníkem. Pokud došlo k něčemu takovému, co uvádí paní Jandová, je nám to velmi líto," uvedl Nemšovský. Zároveň uvedl, že u porodu stěžovatelky byl přítomen lékař, který s nemocnicí pouze externě spolupracuje. „Je možné, že jemu pak na jménu nemocnice tolik nezáleží, událost s ním každopádně probereme," dodal Nemšovský.

lukin
18. led 2008

😕

zanetka82
18. led 2008

tak trchu to nechapu komu se to stalo a kde ste to vzali 😕 😉

lukin
18. led 2008

Taky to nechápu.

oslik23
18. led 2008

No, vypadá to jako opsaný článek někde z nějakého časopisu 😒

oslik23
18. led 2008

Já mám za sebou dva porody.

Nemocnice Vyškov - ležela jsem dlouho na udržování, nakonec mi praskla plodová voda ve 34.týdnu, co tomu předcházelo nebudu popisovat. Co se týče toho, co se dělo pak, to napíšu - proč ne...
Když mi praskla voda, sestra mi nevěřila, prý jsem se asi na malé "špatně utřela" když jsem jí znovu řekla, že to co teče za mnou a je toho plná chodba není moč, ale plodová voda, přiskočila ke mě s papírkem který přiložila na mojí noční mokrou košili. Papírek změnil barvu a bylo jasno. Ihned sestra volala doktorku a po vyšetření s prohlášením :" No, tak praskla voda. 34.týden, tady to rodit nebudeme - pošlete pro ni sanitku."
Poprosila jsem sestru, jestli by byla tak hodná a zavolala manželovi na pevnou linku (před osmi lety jsem ještě mobil jaksi nevlastnila) na to mi sestra odpověděla :" nejsme tu žádná ústředna" Šokovalo mne to!!
Ležela jsem na ozvách více jak dvě hodiny a bolesti se zvětšovaly..stupňovaly..Nikdo se mnou nebyl. Doktorka mi stroze než odešla oznámila, že jsme prvorodička a hned tak to nebude.. Sestra odešla zpátky s dok. na své oddělení a já měla čekat sama na sanitáře. Bylo to příšerný. Pak jsem uslyšela že někdo chodí po chodbě a tak jsem začala volat. Přišel sanitář - byl v šoku. Jaksi mu nikdo neřekl, že poveze rodící ženu...
Takže i on mne tam jaksi ponechal a odešel se domluvit za setrou co a jak. Další čtvrt hodina byla pro mne ukrutná...To si nikdo neumí představit.
Začala jsem mít velmi silné stahy a v tom se objevila dok. se setrou a sanitářem. Sanitář se netvářil zrovna dvakrát nadšeně.. vyvezli mne tedy ven kde čekala sanitka.. Sanitka z roku raz dva tři..pamatujete na seriál Nemocnice na kraji města? Tak touhle sanitkou jsem měla čest se vést..než však jsem byla do ní přenesena, musel pan sanitář vyházet prázdé kartony od všeho možného..dole na podlaze se váleli flašky od piva.
Myslela jsem, že je to moje poslední hodina. Jízda v sanitce byl taky komfotr první třídy.. ležela jsem na lehátku (přikrytá tenoučkou dekou, která ze mne při jízdě stejně spadla.takže jsme ležela mokrá jen v noční špinavé košili) které nebylo nikde jak se říká "přikurtováno"takže při každé zatáčce jsem jezdila ze strany na stranu - děsný !!!! Nakonec jsem se zuby nehty držela okýnka (gumy co je kolem skla na okně) Cesta trvala příšerně dlouho. Na to, že PÁN saniťák vezl akutní předčasný porod...Po příjezdu na Obilní trh jsem šla rovnou na sál..ve spěchu proběhl klistýr a vyholení a do necelé hodiny byla malá na světě.
Bohužel jsem měla tu smůlu, že v den kdy mi praskla voda měla zrovna službu sestra, co je díky bohu dnes už v důchodě a dok. o které každý věděl, že chlastá jak duha , jak v soukromém životě tak i bohužel v práci je po smrti...(mluvím o Vyškově)
Ležela jsem ve Vyškově několik měsíců na udržování... Doktoři jsou málo sdílní, ne vždy příjemní..Když mne přijali v 13.týdnu s velice silným krvácením !celé kalhoty i nohavice od krve i v botách krev..) tak jedinné na co se mne doktor suše při ultrazvuku zeptal bylo:" Chcete to dítě, nebo ne?" Myslela jsmem ,žejse mi to musí jen zdát!! Kdybych snad tenkrát řekla že jej nechci, asi by mne poslal domů..fakt netuším..Řekla jsem že dítě chci a on na to:" Hm, tak si tu poležíte.prvních 24 hodin rozhodne." a odešel..
Nemám na vyškovskou nemocnici dobrvé vzpomínky,bohužel. Manžel se dozvěděl že se stal tatínkem až druhý den, kdy mu ve vyškově sestra oznámila, že jsme byla v noci převezena do Brna.

Druhé dítko jsem k mé smůle rodila opět ve Vyškově - přístup na porodním sále se vším všudy na jedničku!!!
Ještě musím poznamenat, že při druhém těhotenství jsem na začátku sedmého měsíce měla nastoupit také do nemocnice. Šla jsem ale do Brna na Obilní trh a měla jsem strašný strach.Manžel mne vezl celou ubrečenou..
nakonec nebylo vůbec proč!! Dokotoři měli skvělý, ohleduplný, milý a vstřícný a hlavně LIDSKÝ přístup k pacientkám!!Úžasný!! V nemocnici jsem si pobyla asi 10 dnů a šla v klídku domů. bez stresu, bez strachu, vyrovnaná,paráda!!

Takže - Vyškov ANO na porod, NE na udržování..tedy alespoň před omi léty no i když nedávno ve Vyškově ležela známá a pak byla stejně jako já převezená do Bohunic kde také ležela a říkla to stejné jako já. prostě Brno je Brno a Vyškov je Vyškov.

Toť mé dojmy a omlouvám se, trošku jsem to s tím psaním holky přepískla 😅

dzej
19. led 2008

máte někdo pozitivní zkušenosti s porodnicemi??? 😀

petka80
19. led 2008

Já. S porodnicí v Neratovicích 😵

kristi
19. led 2008

ja taky. Podoli

anta
19. led 2008

Teda holky a pak že se nemám čeho bát, myslím, že není nic horšího než nepříjemný doktor a neochotné sestřičky 😝 😝

dzej
19. led 2008

😀 tak sem s těma pozitivníma, když čtu ty horory výš, tak se začínám víc bát 😀 😠

teddy
19. led 2008

No já taky doufám, že se za pár týdnů taky nebudu muset přidat k případům tady vylíčeným. Mám v plánu jet do Rokycan... Zatím pozitivní reference, tak doufám, že i já budu mít dobrou zkušenost. 😖

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru