Nájem v Praze. Je pravda, že na jeden byt je až 100 zájemců?

5. srp 2022

Holky potrebovala bych poradit. S manzelem bydlime v Praze, zatim v pronajmu. Konci nam smlouva a majitel chce zvysit najem, tak to budeme ukoncovat. A ted me chytla malem pepka...na jeden byt v Praze se hlasi kolem 100 zajemcu! Je to vubec mozny? Nemuzeme nic sehnat, nechapu to. Taky je to uz hodne drahy, nevim jestli zustavat v Praze nebo jit pryc z Prahy. Nevim co delat.

hojda
5. srp 2022

Nový nebo starší byt?

autor
5. srp 2022

Jako dalo by sa to zvladnout financne. Ale dostali jsme nabidku za 14 000 se vsim vsudy, pani ma vysoke zalohy coz je fajn.

autor
5. srp 2022

@hojda Je po rekonstrukci.

barumrallyebum
5. srp 2022

Zalezi odkud pochazite a co delate za praci. Podle me nema cenu zit v Praze, pokud clovek nedela karieru a nevydelava buhvi kolik. My se odstehovali zpatky na moravu a hodne jsme si polepsili.

barumrallyebum
5. srp 2022

Prazsky byt pronajimame.

autor
5. srp 2022

@barumrallyebum Ja delam sanitarku a do toho jeste delam kurz osetrovatelky. Penize za tuhle praci nejsou nic moc, ale prace me bavi a mam ji rada.

autor
5. srp 2022

@barumrallyebum My pochazime z Ostravy 😀

hojda
5. srp 2022

A ten byt za 14 už jste viděli? Máte to nějak domluvené?

barumrallyebum
5. srp 2022

Aha, tak to muzes delat i v Ove, za plus minus stejne penize a daleko nizsi najem, ne? Zalezi samozrejme i na manzelovi jestli by v Ostrave nasel uplatneni. Ale napr ja v Praze delala prodavacku v "lepsich" obchodech, bydlela jsem v 2kk na kraji Prahy, vsude daleko, porad sama..po prestehovani na Moravu delam taky prodavacku, za stejne penize, bydlim ve velkem byte v centru mesta, vsude to mam kousek..a diky babickam i muzu chodit do prace.

autor
5. srp 2022

@hojda Byli jsme na prohlidce v pondeli, byt je taky 1kk a je o neco malo vetsi nez ten, kde bydlime ted a daji se zavrit dvere do loznice, coz je super, alespon nenacichnou periny od vareni.

autor
5. srp 2022

@hojda Pani dnes volala, ze jestli chceme byt je nas. Nevyhoda je modra zona, ale to je to nejmensi.

hojda
5. srp 2022

Tak byt máte, takže řešíš, jestli zůstat v Praze?

autor
5. srp 2022

@hojda Pani volala az pote, co jsem zalozila diskuzi. Uz jsem byla zoufala, projeli jsme nekolik bytu a nic, az ted.

autor
5. srp 2022

@hojda Pani volala az pote, co jsem zalozila diskuzi. Uz jsem byla zoufala, projeli jsme nekolik bytu a nic, az ted.

dandaa
5. srp 2022

Pronajímáme byty a děláme správu nemovitostí . Takže mohu říct jsem z oboru. Ukrajinců je v Praze jako zájemců o bydlení opravdu hodně(koupě i nájem). My neděláme rozdíly takže se vybere zájemce dle kritérií. Nehledej na na sreality, ale mrkni do skupin na FB . Zdražení nájmů teprve přijde, přeci jen ta inflace je brutální.

autor
5. srp 2022

Hlavne ze lichozrout tady dela chytrou.

autor
5. srp 2022

@dandaa A co myslis, kam az vyleti najem?

dandaa
5. srp 2022

Vzhledem k inflaci a růstu úroků u hypoték očekáváme zvýšení o 10-20% , jde o zpětnou vazbu od našich klientů. Spoustu z nich má na investiční byty hypotéky a časem budou mít vyšší splátky, které nemusí pokrýt výše nájmu. Proto ho budou muset zvednout. Zákonem je umožněno zvedat nájem o inflaci. My třeba budeme zvedat o 10% ,ale taky jsme nikomu nájem za poslední tři,čtyři roky nezvedli . Možná časem bude větší nabídka nájmů jelikož se zastavil prodej a pro majitele bude lepší mít někoho v nájmu než prázdný byt.

autor
5. srp 2022

@dandaa Dekuji za info. Myslis ze se ted vyplati vzit hypoteku nebo radeji pockat?

dandaa
5. srp 2022

V Praze je nesmysl kupovat . Pro Vas by bylo vhodné spíše menší město kde za 3mil koupíte 2kk a budete platit hypo stejnou jako nájem v Praze.

jelenice_zavodnice
5. srp 2022

@dandaa Procetla jsem tady tu diskuzi a snad autorka promine za odboceni od tematu ale rada bych se te prosim zeptala, jestli se da nekde dohledavat, jaky velky vlastnicky podil maji v CR, potazmo v Praze zahranicni investicni fondy, zejmena penzijniho charakteru. Kolik % nemovitosti vlastni tyto fondy, resp. jestli je vubec mozne dohledat mne, jakozto radovemu obcanovi vlastnickou struktukturu nemovitosti v CR pokud ji vlastni tento fond.
Zajima mne to ciste ze studijnich duvodu, studuji a pripravuji jednu praci. Dostala se ke mne zajimava informace ale ja si zdroje rada overuji, tak patram dal😁
Jinak diky za informaci, ze lide z UA maji v soucasnosti vliv na nemovitosti v CR, ale je to stav od jara letosniho roku nebo se tento vliv zacal projevovat uz pred valkou na UA?

dandaa
5. srp 2022

@jelenice_zavodnice dohledat se dá vše, zdroj můžu zjistit. Můj muž pracoval pro investiční fondy . Nebo mi napiš do zprávy co přesně chceš ověřit. Už před válkou tu občané UA kupovali i si pronajímali nemovitosti. My měli dost takových klientů, většina zde uz nějakou dobu pracovala . Samozřejmě s válkou ta čísla o dost vzrostla. Češi teď zase dost investují do nemovitostí v zahraničí jelikož v ČR není aktuálně zajímavý výnos.

ruzova_pastelka
5. srp 2022

@jelenice_zavodnice Já to vím, tak ti odpovím 🙂 Ale nejsem si jistá - zajímají tě rezidenční nebo i komerční nemovitosti? Nemovitostní fondy jsou velmi regulované, tudíž tahle informace bude veřejná. Tedy konkrétně si dohledáš hodnotu těch fondů a pak si to můžeš odhadnout. Pokud bys to chtěla přesněji, tak staťák by měl mít nějaký odhad celkové ceny nemovitostí v ČR. Tu cenu fondů bych začala hledat u Asociace pro kapitálový trh a ČNB. Ale bude to nula nula nic. Vem si, že 80 % nemovitostí v ČR spadá na vlastnické bydlení. A zahraničním fondům se investice do českých nemovitostí nevyplatí kvůli měnovému riziku. Je krajně pravděpodobné, že pokud jde o rezidenční nemovitosti, bude se to procento blížit nule.

sudylichozrout
5. srp 2022

1+kk v Praze 4, 5, 8 a 9. Na Sreality vice nez 100 bytu za cenu zacinajici na 10,5 tisice. Docela normalni byty, zadne sklepy. Tak nevim, zda nam tady nekdo nekeca...

ruzova_pastelka
5. srp 2022

@jelenice_zavodnice Jo ale co by mohlo být zajímavější je podíl rezidenčních nemovitostí vlastněných zahraničními firmami, ať už za účelem pronájmu anebo ubytováváni svých vlastních pracovníků. To už je ale mimo mé znalosti 🤷‍♀️

jelenice_zavodnice
5. srp 2022

@dandaa Moc dekuji za odpoved. Napisu vecer z PC, co asi tak hledam.

jelenice_zavodnice
5. srp 2022

@ruzova_pastelka Zajímají mne momentalne prave ty rezidencni jelikoz situace na trhu s bydlením je takova jaka je a porad se hleda nejaky vinik 🙂 A docetla jsem se, ze vzhledem k penzijnim reformam mimo CR se porad hledaji zajimave investicni moznosti pro budouci duchodce z zemi na zapad od CR. A CR je pry poslednich par let velice zajimava moznost dlouhodobych investic. Ale, nezdalo se mi to prave z toho duvodu, ze tady je ten vysoky podil vlastnickeho bydleni, jak by bylo pak mozne, ze cele rezidencni projekty tady skupuji jeste pred vystavbou nejake zahranic. fondy. Co znam z okoli, tak rodina vyssi stredni tridy vlastni nekolik nemovitosti díky levným hypotekam a moznostem, které tady poslední dekádu byli. A dalsi vec, jak zminujes, je to menove riziko, které vylucuje ty fondy, i kdyz ceska koruna posledni roky zadne velke vykyvy nema a i kdyby k nim doslo, CNB, jak ukazali, umi intervenovat 🙂
No ale nevím, ráda bych o tom vedela víc, tak hledám a patram, beru v uvahu ruzne veci.

jelenice_zavodnice
5. srp 2022

@ruzova_pastelka To je také zajímavá věc ale uplne mimo mne. Ráda bych o tom vedela víc, jen nevím kde hledat.
Dekuji za objasneni situace 🙂

martinka_33
5. srp 2022

@sudylichozrout přemýšlím o tvém výroku "kdo na to nemá ať se odstěhuje", chceš tedy, aby v Praze zůstali jen ti, kteří dělají zajímavě ohodnocenou práci 🤔 Myslíš, že Praha nepotřebuje prodavačky, učitelky, řidiče MHD, zdravotní sestřičky, kuchaře do školních jídelen, popeláře a jiné nezajímavě ohodnocené profese? Co když tito nebudou mít finance na život v Praze? Dle tvé rady se odstěhují do levnějšího kraje, kde budou svou profesi vykonávat za o trochu méně peněz, ovšem s mnohem nižšími náklady.
Nebo počítáš s tím, že tyto nelukrativní profese budou v Praze vykonávat přistěhovalci vděční za cokoliv a ochotní bydlet 4 v garsonce?

sudylichozrout
5. srp 2022

@martinka_33 Praha nabizi hodne pracovnich pozic s platovou hladinou, aby se tu bydlet jakz takz dalo. Ten, kdo ma i presto penez mene, se, pokud chce bydlet v Praze, holt musi spokojit s mensim bydlenim. Tak to proste je a cokoliv jineho by bylo nepripustne zasahovani do trhu. Zdravotni sestricky, ucitele... Ti vsichni uplati v Praze normalni bydleni, protoze dnes uz fakt neplati, ze drou uplne bidu s nouzi. Pripadne mohou dojizdet z obci za Prahou, kde je najem klidne o 5 i 7 tisic mensi nez v Praze a stale se to vyplati. Bracha je ucitel a kazdy den dojizdel do Prahy z Hradce Kralove ucit. Bydlel tam se slecnou. Vsechno jde. Zalezi jen na tom, co proto jsme schopni dat.