3,5 letá dcera ve školce nemluví. Setkaly jste se s tím?

cocoska
2. únor 2011

dcerka ma 3,5 roku a ve skolce nemluvi, doma nebo se znamymi komunikuje normalne. Do skolky chodi uz ctvrtym mesicem - kam ji postavi, tam stoji 😔 .
Nemluvi s ucitelkami i detmi.
Setkaly jste se s tim?

ria80
2. únor 2011

Naše mluví jen s učitelkami,jinak je někde zalezlá v koutě.Ale chodí jen jednou týdně a když to vidíme,tak do běžný školky asi chodit zatím nebude.

myscha
3. únor 2011

Napadá mě jen selektivní mutismus, myslím, že tak se to jmenuje, někde jsem to četla. Dítě mluví jen s někým. Tak pohledej na netu, jestli by to odpovídalo, ale jsem naprostý laik, jen mě to tak napadlo.

A nebo je pro ní školka přílišný stres a ještě to úplně nezvládá....

vojtisek2007
3. únor 2011

@cocoska skus napsat sisstin nebo do tématu "nestandartní děti" v kategorii matka-otec-rodina, určitě ti něco poradí....

lenkabu
3. únor 2011

Já jsem se s tím setkala u sebe 😀 První rok ve školce jsem si sedla do kouta hrála si s jednou hračkou a odpovídala sotva když jsem byla tázána,až když nastoupil i brácha tak mně vtáhl do kolektivu.

ria80
3. únor 2011

Taky jsem se s tím setkala u sebe. 😀 Asi je to dědičný.Nic si z toho nedělám.

cocoska
autor
4. únor 2011

opet se hlasim. tak mame pokrok - trosku si uz hraje s detmi 😵
ona do skolky chodi rada a kdyz odchazime ze skolky, tak by tam i chtela dele zustat. takze nema zadny negativni postoj, to je pro me hlavni.
uvidime, jak to pujde dal....
ps. myslim, ze to komplikuji i nemoci, kdy proste treba na tyden ve skolce chybi a pak se adaptuje jakoby odpocatku.

ria80
4. únor 2011

Naše taky do školičky chodí ráda,ono ji baví někde sedět,dělat,že neexistuje a přitom všechno pozorovat a o všem vědět.Asi z ní bude detektiv. 😀
Hlavně at po ní nikdo nechce,aby se zapojovala do společných aktivit!

beruska24.9.
16. led 2013

@ria80
@cocoska

ahoj, jak to u vás probíhalo, nastalo postupně nějaké zlepšení??
Teď řeším, že dcerka mluví jen doma (začala mluvit po 3. roce, dřív měla jen pár slov) a teď pusu nezavře, ve školce nemluví vůbec, nebo když někdo přijede k nám (i koho zná), tak ji trvá min. púl hodiny, než se osmělí něco říct, u dr. a pod. také nemluví. No a ve školce to je celkem problém, dnes jsem mluvila opět s učitelkou. Dcerka nedostala bonbon (někdo slavil), protože nechtěla poděkovat a učitelka, že ji ho tam nechá a zkusí to zítra. Dcerka to obrečela. Vysvětlovala jsem pak učitelce, že nevím, co s tím, že ji základy slušného chování učím od malička, že dr. na foniatrii řekl nechat, že k tomu dojde časem. Nojo, jenže učitelka, že se učí sociální chování, že ostatní také musí děkovat, zdravit, že to je špatný příklad jiným dětem, že to budou muset s druhou učitelkou nějak vymyslet, např. že se učitelka k dcerce skloní, jako že ji to šeptá do ucha, aby ostatní děti nemyslely, že se nic nestane, když nebudou dodržovat základy slušného chování. Na jednu stranu učitelky chápu, na druhou se trápím tím, jak dcerce pomoci překonat strach nebo co ji brání, aby jinde mluvila..
Omlouvám se za dlouhý příspěvek..

hojda
16. led 2013

Vzálené příbuné syn, mluví jen s matkou, otcem a matčinou stranou příbuzenstva. Ve škole vůbec, vůbec ho ústně nezkoušejí, píše jen písemky..

ria80
16. led 2013

@beruska24.9. Ano, postupně se to zlepšuje. Ve školce se už docela líbí, i když by stejně byla radši doma. Se známýma lidma začala trochu mluvit, i ve školce s některýma dětma. Ale pozdravit, to ne. Stydí se, toho člověka nezná. Teď půjdeme k zápisu, takže jsem připravená na ostudu, že nepozdraví, a neřekne vůbec nic, natož básničku. No nevadí, stejně chceme odklad.

gabulka10
16. led 2013

Myslím,že na to jsem stejně a je to v genech 😉 rozhodně to neznamená,že nemluví,odříkává písníčky i básničky jak na kolovrátku,ale když se ji někdo cizí na něco zeptá,tak mlčí ☹ školka nás čeká od března,tak uvidíme 😲

beruska24.9.
16. led 2013

@hojda
@ria80
@gabulka10
Holky, díky!
Dcerce se ve školce líbí (tady žádné děti nepotkáváme, všichni zalezlí doma), i když občas má výpadek, že se ji tam nechce. Což beru jako ´´normální´´, mně se kolikrát také nechtělo do práce 😀 Jinak ve školce spí od druhého dne - na vlastní žádost 😉 Rozmluvila se prakticky až ve školce, po cca 2 měsících, co tam chodila. Tedy, po té době začala mluvit doma, ve školce ne.. Ještě na vánoční besídce jsem se ptala, zda s nimi (nebo i sama pro sebe) ve školce mluví. Vůbec nic. Dnes mi učitelka řekla, že ji zaslechla, že si sama při hraní něco povídala. Takže zase malý krůček vpřed 😵
Básničky začala říkat také až poslední dobou. Některé, co si říkáme doma, některé přinese ze školky. Některé umí části, některé téměř celé, i když trochu zkomolené. Ale i tak to je ohromný pokrok, když ´´mluví´´ asi 2m.

Ještě, to asi @ria80 by mi mohla říct svůj názor, mě napadlo - zkusit se zeptat učitelky, zda by pro dcerku nebylo lepší zopakovat si tuhle třídu ve školce (nejmenší děti, jsou děleny podle věku) nebo to neřešit a počkat, zda se rozmluví, když né tento školní rok, tak příští ve vyšší třídě? Do školy stejně budu chtít odklad (i když to je zatím daleko), je rozená na podzim. Díky!

gabulka10
16. led 2013

Za měsíc a půl se ozvem,jak nám to jde ve školce 😉 jenom se bojím toho,aby nevolala už dopo maminku a maminka v práci..raději jsem začala chodit o pět měsíců dřív na poloviční úvazek,at si malá zvyká,že nejsem hned po ruce 😅 ..no snad to zmáknem,všivhni to přežili,tak my taky 🙂

beruska24.9.
17. led 2013

@gabulka10 Třeba mile překvapí a zvykne si rychle. Každé dítě je v tomhle jiné.
Jen ti mohu poradit (z osobní zkušenosti) - netrap se předem a nevymýšlej různé scénáře, nemá to smysl, řeš to, až školka začne. 😉
Já se trápila celé prázdniny a pak bylo všechno jinak a řešila jsem naprosto jiné věci při zvykání na školku.

beruska24.9.
31. led 2013

@hojda
@ria80
@gabulka10

Tak minulý týden v pátek mi učitelka řekla, že dcerka s nimi začala ve školce mluvit, že říká básničky, zpívá si v umývárce..... Jsem měla ohromnou radost. 😵 😵 😵 No a tento týden je zase nemocná ☹ Tak doufám, že bude v mluvení pokračovat i po nemoci, až se do školky zase vrátí....

hojda
31. led 2013

@beruska24.9. super 😉

gabulka10
31. led 2013

Jupí,super úspěch!My to přece zvládnem 🙂 a určitě se bude těšit do školky a všem vytře zrak 😀