Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

3leté děti se musí učit ve školce "samostatnosti"

matysofi2015
10. bře 2017

Ahoj maminky,zarazila mě zpráva,kdy jsem se dozvěděla,že u nás ve školce už ty nejmenší prťata si musí pečivo o svačině mazat sami příborovým nožem.Že to nakázala paní ředitelka,která má státem dotovanou asistentku- svačinářku.Že to nutí děti samostatnosti.To tam ta dotyčná svačinářka nemusí vůbec být a paní ředitelka by si mohla dovolit navíc asistentku-pedagožku.
Náš syn nastoupí až příští rok,ale stejně mě tohle zarazilo a už teď přemýšlím,že ho radši budu dovážet do jiného města.
Pochopím to u 5-ti letých předškoláků,ale že do toho zařazují už i ta malá kuřátka.....

Jaké máte zkušenosti vy?Vždyť doteď stačilo,aby bylo dítko bez plínky a co budou muset zvládat děti do budoucna?Počítat do 10-ti?,znát abecedu?Je mi z toho zle 😖

kajalka
10. bře 2017

Mohly by jim upadnout ruce, že jo?

stratilikova
10. bře 2017

@matysofi2015 neviem, ako je to v našej budúcej škôlke, ale ja by som takéto "učenie" jedine uvítala....môžeš mi objasniť, v čom je to také hrozné? A čo je zlé na tom, aby boli deti vedenet k samostatnosti?

panickatlamicka
10. bře 2017

Rohlik si umi moje dcera (33 mesicu) namazat taky. Ja to schvaluju a neboj, nenechaji ti dite o hladu, pokud mu mazani na rohlik nepujde. Ve skolce, kam chodil syn, deti dokonce pouzivaly pod dozorem ostry kuchynsky nuz.

panickatlamicka
10. bře 2017

Vidim nazev tematu a vyhlizim tvuj nick. 😀 😀 ot: promin, na ip odpovim o vikendu. 😉 @kajalka

kajalka
10. bře 2017

@panickatlamicka Kuš babo 😀

sassanca
10. bře 2017

No učiněna hrůza...ted jsem koukala na nějaký cestovatelský dokument, ani nevim, co to bylo za národ. Nějaký kmen na ostrovech a tam malé deticky (rekla bych ze měli tak 3-4 roky) v ruce ostrý 20cm nůž a pomáhali krájet rodičům jídlo. Pro někoho možná uz extrém, ale myslim, ze čím dřív se dite učí samostatnosti, tim lip 👍

viki788
10. bře 2017

@matysofi2015 Cože?, To jako fakt? To snad ne... můžou vůbec dát tříletým dětem do rukou nůž,i když "jen" příborový? A kolik pak těch nožů musí mít,aby si všechny děti stihly udělat svačinku? Není to třeba jen nějaký výmysl nebo něco špatně pochopeného,nějaký špatný výklad? Nějak se mi tomu nechce věřit... U nás je školka rozdělená na tři oddělení podle věku dětí. Ti malincí tříletí si tam prakticky chodí jen hrát,zabavit se,je to takové hlídání s jídlem a spaním,když jsou rodiče v práci. Ti starší 4-5 let už něco tvoří,učí se písničky,cvičí,malují...prostě klasická školka. Ale všem těmto dětem pomáhají u oblékání,u jídla,na záchodě pokud je potřeba. A pak jsou nejstarší děti,předškoláci,kteří se během toho roku připravují na školu. Takže se učí správně držet tužku,pracovat s nůžkami,lepit,napsat tiskacím své křestní jméno,držet správně příbor,zavázat si tkaničky...ale opravdu nikdo si ve školce nepřipravuje sám svačinku! Ano,jeden týden měli téma ovoce,tak děti s paní učitelkou strouhaly jabka,míchaly těsto a pomáhaly s výrobou koláče,ale ne jako příprava běžné svačinky v každodenním provozu!Divné...

betelgeuzz
10. bře 2017

@viki788 proč by nemohly mít tříleté děti příborový nůž? moje holky v té době jedly příborem. Samozřejmě, že tím nožem nic moc nenakrály, ale aspoň se snažily nahrnout si jím třeba těstoviny na vidličku.
Spoustu dětí i takhle malých baví příprava jídla a pak jim i víc chutná. Nevím, jak to bude probíhat v té školce, ale moje představas je, že děti dostanou pečivo a pomazánku v misce, kdo si sám namaže, namaže, kdo ne, tomu namažou učitelky, ne, že bude o hladu.

viki788
10. bře 2017

A jak tady píší holky nade mnou,ano,děti mají být samostatnější,mé děti si taky umí udělat jídlo samy,ale učím je to doma,mám na ně čas,pod dohledem. Ne aby si tříleté dítě dělalo ve školce samo svačinku,to mi přijde podivné...ne to,že se učí samostatnosti,spíš jakou formou. Učit samostatnosti se dá mnohem jinak,kdyby je raději učili zapínat knoflíky a utírat si zadek a ne aby si tříleté dítě umělo namazat chleba...to si myslím,že ve třech letech opravdu není potřeba.

sassanca
10. bře 2017

Jaký je rozdíl v tom, jestli si knoflík zapne dite samo nebo mu ho zapne učitelka? Stejne tak s namazanim chleba...

buzipes
10. bře 2017

Můj syn chodí do školky do třídy 2 letých dětí a strašně jsem toto uvítala, mají zde stoleček kde se chystá jídlo a kdo má zrovna hlad jde si tam a ano zvládnou si sami natřít chleba, rozkrojit jablko (tím s Ikei)nalít pití s konvičky, .....sem tam něco upadne, ale nikdo z toho nedělá tragédii a dětem to strašně pomohlo i v jídle, když si to sám nachystá přijde mi že si to i s větší chutí pak sní 🙂

stratilikova
10. bře 2017

@viki788 a to je taký obrovský rozdiel, ucit zapnúť gombík a natrieť chlieb? A v čom? Ženy, ja fakt nechápem....

verena
10. bře 2017

Záleží, jak to bude probihat. Ale z mych zkušenosti si dovedu představit, z existuje dokopat třicet deti k natření chlebiku, opravit, co se nepovedlo, utřít rozmatlanou pomazánku apod. Bude o hodně větší dřina, než si stoupnout k pultu a namazat třicet chlebů. Takže ta svačinařka se takhle mnohem více nadre a musí do toho dat více entusiasmu. Já bych to asi uvítala. Ale je fakt, že myšlenka svacinarky je podivna funkce, taky si spíš dokážu představit další pomocnou pedagogickou silu, ktera mimo jine treba pomůže i se svacinami.

dokument
10. bře 2017

kdyz se jim to chce po nich uklizet... priboroveho noze bych se nebala. Ale nevim, jestli trilety deti budou tak disciplinovany, to jim bude trvat vecnost, nez se vubec vypravi ven. Jinak v tom zadnou zavadu nevidim (ale myslim si, ze to potreba neni, ze priroda si to zaridi, jednoho dne to proste zvladnou i bez treninku, jako skoro vsechno, ta motorika bude tak vyspela u nich, ze proste vezmou nozik a namazou jednou a umi to, a jestli nacvicuji, ze bez prace nejsou kolace, ze veci se nezjevi jen tak a ted tu jsou, tak to zase vidim pozitivne). No ale ze se nekde uci predskolaci napsat svoje jmeno. To ja opravdu nechapu. Zrovna ma dite, ktery toto bavi a dela to samo. Ale kdyby to nedelalo, tak nechapu proc by to melo umet. To se ma ucit ve skole. Za nas se nic takove umet nemuselo. Hlavne, ze jsou dnes vsichni od skolky gramotni, pak vylezou dve vysoke skoly a neumi napsat tvrde a mekke i (y) 😀

verena
10. bře 2017

A mimochodem nožík muže byt i plastový a la příbory z ikea.

terkaz
10. bře 2017

Take mi na tom neprijde nic spatneho. Kdybych dala nasemu 2,5 letemu synovi do ruky priborovy nuz, take se bude snazit si rohlik namazat.
Ale on je hodne sikovny, chce vse delat sam, takze je naprosto sobestacny, vcetne jidla, zachodu, oblekani, v obchode, v knihovne si vyridi co potrebuje, krasne mluvi. Takze asi tak 🙂
Jen at se deticky snazi, urcite je to i bude bavit a budou si pripadat duleziti 🙂

panickatlamicka
10. bře 2017

@betelgeuzz podle me to uci deti nejen samostatnosti, ale i pomoci druhym: ,,Marusko, pomuzes Anetce prosim namazat rohlik? Jeste ji to tak nejde..." a praci v kolektivu:,,Deti, svacinka! Vasiku, vem noze a rozdej kamaradum, Helenko, rozdej rohliky,prosim. Zdenicko, utres stolecek ?......"
Pochybuji, ze si ,,celka" da kopyta nahoru a decka, pose.te se.

listopadka1
10. bře 2017

Ahoj, já učím v Montessori školce a u nás je to úplně běžné, že děti dělají samy vše, co zvládnou. Konkrétně o svačině dostanou nakrájené pečivo, ovoce nebo zeleninu a pomazánku a samy si vyberou, co chtějí, pečivo si namažou a pak po sobě také umyjí nádobí. Nejde tu o to, že šetří práci svačinářce (ta má práci i tak, musí vše připravit, nakrájet a pak zase uklidit + u nás je to práce hodpodyně, která se stará o celou jídelnu), ale právě o to, že se děti učí samostatnosti, ohleduplnosti k ostatním (vědí, že si nemohou vzít např všechno ovoce, protože by na ostatní nezbylo), pořádku a čistotě, slušnému stolování (jedí vždy pouze 4 děti naráz všichni spolu u stolečku) a také je to učí umět posoudit, kolik toho opravdu sní, tedy i jistou samostatnost v rozhodování. JInak jak píše Viki788, my je samozřejmě učíme i zapínat knoflíky a utírat si zadek a řekla bych, že to dělají v každé školce. JInak za mě tedy nevidím důvod, proč by 3leté děti neměly mazat chleba, když to zvládnou. Ono je to většinou i baví,dává jim to pocit, že jsou schopné se o sebe postarat a to je přeci fajn.

viki788
10. bře 2017

@sassanca
@stratilikova Tak rozdíl je třeba v tom,že tříletému dítěti je mnohem více k užitku umět se samo oblékat,což se po něm bude vyžadovat stále ,než si dělat samo svačinku,což mu v běžném životě za úkol asi nikdo nedá. Jsou jim tři,nemusejí umět udělat si jídlo,ale obléknout ano. Prostě samostatnost přiměřeně věku. Poku si ty děti nedělají jídlo ve školce denodenně a povinně,spíš sem tam jako zábava,pak v pořádku. Ale aby to dělaly běžně,povinně,jako součást výuky,to mi přijde zbytečné,to prostě ve třech letech umět opravdu nemusí.

verena
10. bře 2017

@dokument no nezertuj u staršího na zápisu meli napsat jméno na lísteček a jít ho nalepit na stromek na nástěnce. Byl to hromadny hravy zápis a rodiče u toho nebyli. Syn na to nebyl a uměl aspoň takovou zkraceninu, ale někdy ji napsal zrcadlove. Nevím, jak se mu to povedlo, ale primacky na ZŠ nakonec udělal!

tulikiss
10. bře 2017

koukam ze nektere maminky asi nemaji co na praci kdyz resi takove voloviny. skolka je hlavne vzdelavaci zarizeni takze tam ty deti kupodivu vzdelavaji.

anlek
10. bře 2017

Byla bych ráda, že dítě se může učit běžné věci. Svačinářka dětem bude pomáhat. Musí to nachystat, pomocí těm, kdo to sami nezvládnou. Naopak mi přijde snazší pro personál vše přichystat a děti jen jedí. Učit je být soběstační je určitě náročnější. Nikdo nepředpokládá, že to budou umět hned a perfektně.

tulikiss
10. bře 2017

@viki788
u nas je v podminkach u prijeti ditete do skolky, ze musi umet se samo obleknout tak nejak nevim proc by ho mely ucit se oblekat, kdyz to uz ma umet. max pomuzou s knoflikem nebo tkanickama ci zipem.

dokument
10. bře 2017

@verena ja tomu verim, ale zda se mi to zbytecny, aby to umeli pred nastupem na ZS

sassanca
10. bře 2017

@viki788 kdo říká, ze si mají umět udělat jídlo ve 3 letech?Vaří si snad obědy? Mají si jen namazat chleba, proste se zapojují si běžných každodenních záležitostí. Stejne jako se musi umět obliknout. Ja se musím fakt smát, ze to někdo vidí jako problém 😀

betelgeuzz
10. bře 2017

@viki788 píšeš, že 3 letému dítěti je víc k užitku, když se umí obléknout, než namazat chleba. A ono se to nějak vylučuje? že když si bude mazat svačinku, tak se nebude muset oblékat? Já nevidím důvod, proč by nemohlo dělat oboje. A ani u jednoho mi nepříjde, že by se to ty děti "učily". to by znamenalo, že učitelka řekne: teď se budeme učit oblékat a budou to trénovat, a teď se budeme učit mazat chleba a zase budou trénovat. Ale ve školce to jde přirozeně, při provozu a hlavně nápodobou.

marion2017
10. bře 2017

Tak to opravdu nechapu! Naopak, ja jsem tohle vyhledavala, aby je ucitelky podporovaly v samostatnosti, rozvijely jejich schopnosti a dovednosti. Ma to co delat i s motorikou a cim vice takovych vjemu, tim lepe. V tomto veku se uci deti nejrychleji...Nasi dceru takhle vedeme ve vsem, proto krasne v tom veku mluvila, umela se oblekat, zapinat knofliky a vse ostatni. Maminek, ktere tohle nechapou je mi lito.. Jinak s mou 4,5 letou dcerou chdi do skolky holcicka, ktera ma pri prichodu i odchodu dudel, jsou tam deti, ktere si neutrou zadek ci se sami neumi obleci. Ucitelky jsou podpory, a kdyz to detem nepujde, pomuzou a nenechaji je o hladu 😊. Kdo chce ale kam, pomozme mu tam.

marion2017
10. bře 2017

PS: takhle svagrova nosi vse detem pod nos v 18ti a divi se, ze dnes neuklidi, nepomuzou apod. Proc by taky, kdyz jim peceni holubi letaji cely zivot do pusy..

vanea
10. bře 2017

No jako já nevím, ale i když sama si to nepamatuju, tak mám spoustu fotek ze školky i z domova, kde jsem jako totální prtě normálně chleba mazala a učila jsem se pracovat trochu s rukama, navíc jsem na všech fotkách děsně vyřehtaná, takže mi to asi nepůsobilo žádná traumata..nepřijde mi to jako něco, co by mělo dítě ohrozit, nebo nějak poškodit...přijde mi to jako základní věc, navíc nemusí používat žádné ostré nože, jsou to obyč kuchyňáky, případně ty odlehčené či dokonce plastové příbory...buď ráda, že ho takto zapojují...bude mít pak lepší ruční obratnost a může mu to pomoct s mnoha věcma.. navíc si nemyslím, že by tam ty "kuřátka" svačinářka nechala, aby si namazaly svačinu ;) prostě jim s tím pomáhá, nebo spíš oni pomáhají jí, je to všechno o spolupráci, vedení těch dětí i tak, aby je to bavilo a něco se přiučili...já bych za to byla ráda🙂 zbytečně se plašíš🙂

hojda
10. bře 2017

Kdo maže, ten jede. U nás si mažou taky😉 a moc je to baví.

Sem začni psát odpověď...

Odešli