3leté dítě a nechce moc mluvit. Co ve školce?

dolihalovaz
17. bře 2016

moje dítě moc nemluví ve 3 letech. a to by měl jít v září do školky. bude to problém? já mu rozumím jako že si ukáže nebo tak řekne máme, táto, bábo, tam, kde je, to, a místo auto řekne brmbrm, místo vrána udělá zvuk, prostě zvířata říká jen zvuky. doktorka mi řekla že ho mám nechat žít. že na golo se chodí až tak 4-5.letech. mají s tím ve školce problém? a co se týče té školky - musí jest všechno ve školce? stojí nad dětmi dokud to nesní? jak za mě třeba....děkuji

malalucinka
17. bře 2016

my taky ještě nemluvime ,spis jen par slov.....do logopeda chodíme (resila ybch to dřív jak ve 4-5),a pujde od zari do logopedicke tridky.....jako mluveni ve skolce nepotrebuje ale osobne podle svého dítěte bych rekla ze bude chudak, moji dceru jiné deti ignoruji když se s nemá nedomluvi....ale zase na druhou stranu,kolektiv muze dite rozmluvit

hojda
17. bře 2016

Ze školky znám chlapečka, co moc nemluví a ve školce docela dost plakal, ale u něj bylo i to, že ho rodiče nikam moc nebraly mezi děti, tak to byl dvojí šok. Školka mu může pomoci se rozmluvit, ale taky může být flustrovaný z toho, že se nedomluví. Dopředu to bohužel asi těžško odhadnete, Nezbývá než počkat do září. Každopádně pokud máte možnost s nějakou kamarádkou třeba chodit do školky vyzvedávat její dítě, tak by to bylo fajn, že by si malý okouknul to prostředí a většinou se pak děti těší, když je tam konečně pustí🙂 a můžou i dovnitř na hračky a ne jen okukovat.

jjustyna
17. bře 2016

Můj syn ve 3 letech používal slova asi jako váš. Ve školce neměl problém. Učitelky mi i třeba říkaly, že základ se s ním krásně domluví, že je dobré, že jim všechno rozumí a snaží se, ale když začne něco povídat, tak mu jen přikyvují a jsou rády, že začínají do jeho mluvy pronikat. Dnes je mu 3 a půl a po půl roce ve školce krásně mluví, komunikuje mnohem líp. Nikdy z toho neudělal problém ani on, ani nikdo ze školky. S tím jídlem si všímám, že je to tak, že když dítě nechce pomazánku, dají mu aspoň suchý rohlík, když nechce nějaké jídlo vůbec, nenutí ho. Co se týká množství, nikdy nenutí dojídat, jen případně řeknou mamince - dnes málo obědval, svačil... dejte mu něco. Já jsem z malé vesnice, máme tu skvělé paní učitelky a dá se s nimi na čemkoliv domluvit, o čemkoliv promluvit. Bude to asi školku od školky jiné, ale přijde mi, že ty učitelky mají zájem hlavně o to, aby jim děti neplakaly, byly spokojené a byly tam rády...

jjustyna
17. bře 2016

@malalucinka tak to já mám takovou zkušenost, že třeba děti se ptají mě, proč syn nemluví, ale nesmějí se mu, neignorují ho. Vezmou do ho hry, vysvětlí co po něm chtějí a on se jim přizpůsobí. A po půlroce ve školce opravdu o moc líp mluví.

jjustyna
17. bře 2016

@hojda je fakt, že dítě to může stresovat. Já jsem u syna třeba pozorovala, že se mu jen mluvit nechce. On všechno věděl, všechno říct i třeba zkusil, i když špatně, ale nepoužíval to. Jemu bylo naprosto jedno, jestli se domluví nebo ne, vždy to nějak udělal, ale může se člověk setkat s opakem.

malalucinka
17. bře 2016

@jjustyna já mám právě negativní zkušenost,ještě když malá je hodně introvertní a spíše nedominantní....raději je sama....ale někdy mám až na krajíčku jak vidím, že chce si s něma hrát a oni ji odhánějí.....a to hlavně děti z rodiny (bratranci a sestřenice)....asi taky záleží na kolektivu deti.....ja se ji snazim rat často mezi deti,ale dopada to tak ze si hraje sama

hojda
17. bře 2016

@jjustyna Vím právě, že učitelky z něj byly taky nešťastné a přitom jsou fakt moc fajn a snaží se, ale říkaly, že v jeho případě by bylo lepší, aby byl ještě doma.

jjustyna
17. bře 2016

@malalucinka můj malý si právě taky rád hrával sám, mezi děti jsme chodili, ale většinou si hrál sám a k dětem se přidal málo kdy. Ale ve školce se to rychle otočilo. To je právě asi ten rozdíl, že mému malému bylo jedno, jestli se domluví nebo ne. On i teď, když něco třeba řekne špatně a kamarád mu nerozumí, tak se zachová stylem: no tak se mnou nemluv, když mi nerozumíš. Do školky chodí vlastně od září a už před vánoci mi učitelka říkala, že si rychle zvykl na kolektiv a že sám zatím snahu o zapojení nemá, ale do hry se nechá vtáhnout, dnes už je to tak i tak... bohužel je špatné, že s tím rodič dost málo nadělá..

malalucinka
17. bře 2016

@jjustyna nj jenze ta moje je desna citlivka, někdo ji ignoruje a ona v koute place

jjustyna
17. bře 2016

@malalucinka to je těžké pro ni i pro mamku ☹

malalucinka
17. bře 2016

@jjustyna proto souhlasím s @hojda lepsi je pro takove dite aby bylo ještě doma....doufam ze do zari se mi rozmluvi a bude to lepsi

ia.
17. bře 2016

náš starší syn nemluvil, resp. tak že mu nikdo nerozuměl a problémy ve školce byly, neuměl si vydobýt pozornost od dětí a tak je kousal 😨 už to vypadalo že ho budu muset stáhnout ze školky, ale po vánocích se to zlepšilo, lehce se rozmluvil a už přestal děti kousat. Bylo mi ho líto, protože on potřeboval děti kolem sebe, školku miloval, jen nevěděl jak upoutat pozornost...takže první měsíce byly krušné, pak dobrý

malalucinka
17. bře 2016

@ia. presne tohle mi občas udela dcera,ublizuje jim když si ji nevsimaj

skubca
17. bře 2016

Starší syn na tom byl podobně. Na 3leté prohlídce neřekl nic, takže nás doktor poslal na vyšetření sluchu i zraku, protože mu neukázal, kam ukazují ruce na tabuli, a i na logopedii. Mluvil základ, ukazoval a spíš si došel sám, vylezl... než aby si o něco řekl. Rozumněl všemu, když se pro něco poslal, přinesl. U zápisu do školky jsem se ptala ředitelky, zda to nevadí a prý, pokud si dorozumí základní věci (záchod), obstará se sám... není problém a třeba mu to i pomůže. Na logopedii jsme byli v srpnu a ptali se nás, zda půjdeme do školky, že by to mohlo pomoci. No ve školce to bylo na začátku krušné, jsem doma, ale zvykl si, je introvert a hraje si sám. V listopadu jsme šli na logo znovu a paní doktorka se nestačila divit, jak se rozmluvil. Teď nezastaví pusu. Na logu ho zkoušela z barviček, doplňování puzzle, ukazovala obrázky a on odpovídal po svém (zvuky 🙂 ).

dolihalovaz
autor
17. bře 2016

a co když se třeba ve spaní počůrá ve školce? dělají z toho něco učitelky? oblíkají se vaše děti sami?

dolihalovaz
autor
17. bře 2016

a ten náš taky. všemu rozumí, vše udělá, barvy jen ukáže. ví kde co lítá ale prostě to neřekne

dolihalovaz
autor
17. bře 2016

@hojda a chodím s ním do rodinného centra a hraje si více méně sám. děti mu nevadí teda pokud mu neberou nějakou hračku kterou zrovna chce. 🙂 děti asi registruje ale moc s nimi není. raději sám. možná proto že je jedináček zatím a je na to zvyklý. nevím.

kika_21
17. bře 2016

@dolihalovaz Jednou toho řekne ,neboj. Třeba je to introvert. Dcera má spolužáka, je raději sám.Je mu 9 let, na škole v přírodě je rád, ale už prý jet nechce, prostě je uzavřený-chápu to. 🙂

alyssa18
17. bře 2016

Před mateřskou jsem učila ve školce a můžeš být v pohodě, on to tam pak nějak zvládne. 🙂 Měla jsem jednou chlapečka, který, když chtěl jít čurat, říkal jen "pipi" a to byla vesměs veškerá jeho konverzace. Ale nakonec jsme to spolu nějak překonali a myslím, že s hodnými učitelkami to tak dopadne i u vás. 🙂

leikkka
17. bře 2016

my jsme taky nemluvili ještě na 2,5 letech,pak šel do školky a během dvou týdnů slova přibývala a teď na 3 letech pusu nezavře. každé dítě to má jinak, do 4-5 let mají na řeč čas. on se rozmluví nebojte se

kalo
17. bře 2016

@dolihalovaz Je velký rozdíl, jestli je to dítě, se kterým jste řeč a komunikaci nikdy neřešili s doktory, nikdy od narození nemělo žádný problém., vyvíjí a chová se naprosto standartně. Takové dítě většinou normálně naskočí a mluvit bude, prostě jen se zpožděním.
Další varianta je opačný případ (dítě s nějakými problémy od narození), tam je dost pravděpodobné, že se problémy potáhnou. V tomto případě bych nástup do školky (do běžné MŠ) ve 3 letech zvážila a min.rok bych ho nechala doma.
PS: ve 3 letech na logopedickou péči není určitě brzo. Naopak ve 4-5 letech by mohlo být pozdě a náprava náročnější

dolihalovaz
autor
17. bře 2016

a jak oni na té logopedii ho tam donutí aby mluvil? když mu třeba já řeknu nějaký slovo aby to zopakoval tak to neřekne. pak treba říkám po písmenku V R A N A .. tak to třeba zopakuje ale dohromady to neřekne.

naomi6
18. bře 2016

@dolihalovaz Já myslím, že to není problém. Musí si umět říct, že se mu chce čurat, to je základ a zbytek bych neřešila. Děti se často ve školce rozmluví. Pokud by to trvalo i nadále v té školce, tak bych na logo rozhodně šla dříve než ve čtyřech letech. Jinak u nás ve školce děti do jídla nenutí, ale vyzvou je, aby aspoň ochutnaly to, co neznají, aby to prostě zkusily. Držím palce 😉

dolihalovaz
autor
18. bře 2016

no s tím záchodem to bude problém. on plínu doma nenosí. jen na noc a na odpolední spaní. ale on když jí nemá tak na záchod nejde a ani se nepočůrá. on než aby tam šel tak to raději vydrží. prostě má určité trauma z nemocnice a on prostě si na ten záchod ani nečník nesedne.

akankeo
18. bře 2016

@dolihalovaz aby to nebylo jak u nas, dcera nemluvila, protoze nemusela. Stacily ji posunky, nekdy ani to ne, obletovala sem ji jak holubicku. Nastesti me na to upozornila tchyne, ze to dite proste nema duvod se vyjadrovat, tak jsem teprve zmirnila. Jinak na logopedii nebo treba u prarodicu muzou naucit mluvit velmi snadno, protoze pokud dite neco bude chtit, bude si muset rict, ostatni to nevyctou. Jinak skolku nejvic zajima jestli jim tam bude rozumet a nebude se tam pocuravat.

dolihalovaz
autor
18. bře 2016

@akankeo takže jste mu přestala rozumět ? že nevíte co chce a tak.

akankeo
18. bře 2016

@dolihalovaz postupne ano a hlavne sem prestala davat takove ty patraci doplnujici otazky, ze dne na den to samozrejme nejde, to by skoncilo bojkotem a oboustranou frustraci. Ale nejvetsi pomoc je stejne jine prostredi, protoze tam proste nikdo rozumet nebude, po tydnu u prarodicu vzdy dcera neskutecne poskocila, ale to zas hodne zalezi na povaze a pristupu ostatnich

dolihalovaz
autor
18. bře 2016

@akankeo třeba je jen lenošný, no... uvidíme.

evulina77
18. bře 2016

@dolihalovaz rozhodně bych se dětskou nechala poslat ke klinické logopedce a nechala malýho zkontrolovat. Klinický logoped ti může říct co a jak. Rozhodně bych nečekala, že se sám od sebe rozmluvý, jistě může, ale taky třeba bude potřebovat pomoct...

akankeo
18. bře 2016

@dolihalovaz nenazvala bych to lenosny, jen kdyz komunikace funguje, tak se rozviji v necem jinem 🙂 . predpokladam, ze je vetsinou casu s Vami a minimalne s nekym cizim, tak to nemusi resit.