3leté posláno k psychologovi. Co nás čeká?

terka2018
17. bře 2021

Ahoj maminky,

dneska sme byli u logopeda (syn má za měsíc 3 roky), kde nám řekla že je Motoricky velmi šikovný, ale poslala nás k psychologovi. Syn říká jednoduché věty typu: Hači máma, háji panda, papa děda, kde je pití, na auti. Ahoj je ajiii, děkuji je děkaaan. Docela mě to vyděsilo a nevím co očekávat. pediatricce sem volala, že nás tam poslala, říkala že souhlasí. (v 1,5r sem měla prý více odpovědi Ne v tom dotazníku, ale vypisovala jsem ho dost narychlo a zpětně si uvědomuji že vše ok, což se potvrdilo i na prohlídce v 2. Roce.) no jenže syn je vztekloun, neposedi, třeba teď sme si říkali slovíčka podle kartiček (písmenka už pozná všechny, pozná že p jako popelari což jsou popija) řekl booty, dále citron citoo. Hráli sme jakože s plysakama že každý to řekne a zatleska se, nechce se mu totiž moc mluvit, celou dobu u hry poskakoval, blbl s auticky apod. Dále si hrajeme jako na hasiče, sanitku atd. Jenže je pravda, že srovnáva autíčka do rád, s detmiok, atak sem si myslela že to může být spíš že mě nekdy nerespektuje, je živější a tak, ale docela se obávám že to může být nějaká diagnóza. Barvy, zvládá od mala, chce bych říkala básnícicky, přijde mi že rozumí, ale když nechce neposlechne.. Docela se obávám co nás čeká,.

veritanas
17. bře 2021

Z tvého projevu se mi zdá, že se bojíš toho, že má tvůj syn poruchu autistického spektra. To je teď děsně moderní diagnóza a všichni z ní mají respekt a obavy
Jak mi jednou řekl psycholog, každé dítě, které máte problémy s komunikací není autista. Můj synek byl do dvou let téměř němý. Řekl přesně pět slov. Do teď chodí na logopedii a cvičíme. Neboj se, určitě je všechno v pořádku, jenom se mu nechce mluvit..

veritanas
17. bře 2021

Mimochodem teď nás taky logopedka poslala k psychologovi a taky mě to překvapilo i naši doktorku. Prý nás tam posílá kvůli školní zralosti, jestli jsou jeho problémy s řečí projevem jazykové neobratnosti nebo zralosti. I když se mi to moc nezdá, tak jsem ho objednala i kvůli škole, teda..

luciksima
17. bře 2021

Teda,ale na svůj věk je hodně chytrý a šikovný....kdyby byli u něj nějaké nesrovnalosti poznala by jsi to určitě sama.dcera v jeho věku co umí tvůj syn neuměla nic ta začla teprve mluvit...ona teda DG má Adhd a vývojovou dysfazii,ale u nás už jsem věděla od malička že je jiná než jiné děti...

pexi
17. bře 2021

@terka2018 vůbec bych se nebála. Upřímně ve 3 letech se dají rozeznat spíš závažné poruchy, a na tu mají mnohdy rodiče již sami podezření. To se mi zdá, že se vás netýká. To, co to pro vás může spíš znamenat je, že se logopedce něco nezdá a chce, abyste vše podchytili včas a neměli zbytečně potíže v budoucnu (a právě potom nevyfasovali některou diagnózu).

jannym
17. bře 2021

Ja bych to brala od ni jako prevenci a snahu vyloucit ty nejhorsi varianty a vubec bych se nestresovala

lenerka1
17. bře 2021

Nestresovala bych se, určitě jde o prevenci, a rovnání věcí do řad je normální vývojové období, neznám přesný termín, ale je to důležité pro rozvoj matematického myšlení. A že nevydrží u řízené aktivity, některé děti to tak mají, potřebují víc akce...skvělá je na to teorie typů, dá se vygooglit.

lv
17. bře 2021

Psycholog jen zhodnotí, není důvod se bát nálepek, diagnoz

janina228
17. bře 2021

@terka2018 ahoj,dotaz asi mimo,ale proč jste byli takhle brzo na logopedii..?

ito
17. bře 2021

@terka2018 Muj syn se poradne rozmluvil az po 4 roce. Do te doby bida. K logopedce jsme chodili od 5. roku a protoze je pilny, za pul roku vypiloval vsechny resty vcefne R a Ř. Nas by urcite k te psycholozce poslali taky, kdybych s nim sla k logopedovi driv. Dodneska neni zadny extra mluvka oproti ostatnim detem, ale je chytry, umi hezky zpivat, pamatuje si basnicky i pisnicky a kdyz se mu zrovna chce, tak povida. Na logopedii nas v tech 5 letech chvalila jake dela pokroky, i kdyz ji moc nevypravel. Vic neresim ...

veruuu_kubesovic
17. bře 2021

to se chodí ve 3letech na logopedii? mám syna, kterému budou v květnu 3roky, autíčka i mašinky dává do řady, neposedí, skáče, běhá, nepozná teda žádné písmenka a ani toho moc nenamluví...nikdo nás nikam neposílal, proč taky? pak se není čemu divit, že tě posílají dál k psychologovi...
dcera začala mluvit až ve 3,5letech ze dne na den a rovnou ve větách, na logopedii šla až v 5letech, k psychologovi až kvůli odkladu do školy, myslím, že syn bude úplně to samé...

terka2018
autor
17. bře 2021

@veritanas
@luciksima
@pexi
@jannym
@lenerka1
@lv
@janina228
@ito
@veruuu_kubesovic

Dekuji Vám za odpovědi 🙂 no věc se má tak, že už v 1,5r mě doktorka *strasila*, že mám kontaktovat Nautis. To sem nechápala. Nicméně sem si říkala, že to není potřeba, tak sem neřešila. Ve 2 letech na prohlídce na mě vytasila, že má umět 100 slov, je fakt, že v ordinaci spíš vyvadel jak byl klidný. Takže mi to nedalo a kontaktovala jsem Teda logopeda, kde brali až snad za půl roku, Teda teď, tak sem si řekla že tam Teda zajdeme. Tady nás Teda taky dokázali na psychologické vyšetření, pediatřicka tě určitě souhlasí a jsme objednání na 3letou prohlídku. No malej opravdu neposedi, je akční, zivej, na first biku rádi, ale já ho mám takhle ráda. Navíc, když razantně reknu stůj, poslechne, pozná kdy je červená a stojí se a tak. Z mého osobního pocitu tam není nic nepořádku, ano vzteka se, když není po jeho/něco nejde/ slovní komunikace je tenčí, žádné básničky neříká jako jeho vrstevníci. Ale když se říct ode mě básničku, co dělá mimicky se mnou, řekne Hapka baatě (žabka skáče na blátě..) a já v mluvení vidím pokroky, vždyť teď začal spojovat jednoduše věty, tak si říkám jesi není jen moc zbytečně neukazneny nebo jak to říct. Žádný náznaky já osobně neviděla, proto sem se ptala, jaké vlastně mají být, přeci jen jsou odborníci oni, ne já. Takže už mám trochu pochyby a návštěvu psychologa si neumím představit. Co se týče úplně autismu, to snad nevidím, vždyt tam všechny důležité znaky nejsou, jen Teda že si staví do rad auta, vztekani s machanim rukama občas no. Ale nedávno sme se stěhovali, vzal to v pohodě, myslím, že i chápe že bydlíme v jiném, že tam v tom starém už nebydlím apod, tak kdyby to byl přímo na nějaký Nautis, tak by změny nepřijal tak kladné. Ale nejsem odborník no.

hanka_12345
17. bře 2021

Poslu ti zpravu

veruuu_kubesovic
17. bře 2021

@terka2018
a který 3leták není akční?a umět 100 slov? To jsi mě pobavila, můj syn umí sotva 10 + ví jak dělá pes, kočka a prasátko, umí postavit komín z kostek, snaží se cmarat na papír...

pexi
17. bře 2021

@terka2018 myslím si, že jak lékařka tak logopedka nechtějí nic zanedbat, a to je vlastně dobře. Ještě mě napadá (ačkoliv předpokládám, že to již máte za sebou), že bych nechala zkontrolovat i sluch.

janina228
17. bře 2021

@terka2018 ať je to jak chce, v necelých třech letech nevím co na logopedii posuzovali.. ale nejsem doktor, tak to je čistě můj osobní názor🙂.. u psychologa to bude všechno úplně v klidu, dítě si tam pohraje a ani nebude tušit,že je u doktora.. koukni na recenze kdo je ve tvém okolí nejlepší.. možná bych udělala zpětně to samé i u logopedie..

klaari
17. bře 2021

jde zas o tabulky, opravdu na kazde prohlidce ma dle veku znat 10, 50, 100 slov, to je proste tabulka a zalezi na pediatrovi jak to hroti nebo ne. U nas se vsude doporucuje logopedie kolem 5 roku, kde se řeši už konkretni hlasky....sluch se nyni povinne resi na 5 lete prohlidce, musi posilat na ORL.

sarad
17. bře 2021

@veruuu_kubesovic Muj syn chodil ve 3,5 letech do logopedicke skolky. V tu dobu trpel silnou koktavosti. Ve 3 letech mluvil hezky ve vetach a pak zacal den ze dne koktat. Rada na tu skolku vzpominam, moc mu pomohli a dnes (1.trida) by neodbornik uz nic nepoznal.

fandysek_1
17. bře 2021

@terka2018 mám podobně starého syna a také, už chodíme na logopedii. Také má dle logopedky vyvojovou dysfazii. On fakt téměř nemluvil a co teď trénujeme dle knížky začíná pomalu mluvit. Mám radost, že konečně vím, jak mu pomoc. Zatím nás na psychologii neposlala, ale říkala mi, že se může objevit třeba nějaký autismus, atd, ale to nejspíš nebude náš případ. On jen nemluvil. Máte doporučené nějaké cvičení?

palja
17. bře 2021

@sarad moje dcera taky začne od září chodit do logopedické školky, teď bude mít 3 roky. Do normální školky by ji nevzali, ona komunikuje, říká pár slov, ale špatně a větu neřekne, říká věty typu dedede de, tetete heeee eeeee a tak jí nerozumím ani já ani manžel, nevíme co pořádně chce takže se často vzteká, že je nepochopena. Chodíme k logopedce, ta ví jak s ní pracovat, poradí i nám co cvičit, na co se zaměřit. Nemyslím že je něco špatného na tom, že tříleté dítě chodí na logopedii. A psychologické vyšetření je součástí toho kolečka vyšetření. Doufám, že dcera jednou taky bude mluvit. Je dobré, že vám tam pomohli 🍀💞

fandysek_1
17. bře 2021

@janina228 no já jsem také koukala, co všechno se dá u logopedky dělat s tak malým dítětem. Ukazovala obrázky zvířat a chtěla pojmenovat, jednoduché řikanky, atd. Pro mě to bylo poučné a dost nám to pomohlo jak k tomu přistupovat. Já na našem viděla, že by mluvil, ale nešlo mu to. Teď vím, jak na to a daří se nám přidávat slova a skloňování.

janina228
17. bře 2021

@fandysek_1 to jsem právě netušila, tak jsem zas o něco chytřejší😉. Mám logopedii spojenou jen se správnou výslovností, ne s "rozmluvením se". Proto mi i přišlo,že docházet na logopedii dříve než před 4 rokem je moc brzy. Nějak jsem žila v tom,že se to moc neřeší (nebylo to ani v jednom případě moje téma, tak nejspíš to bylo proto). No je fajn vědět,jak to vlastně je😉

jipe
17. bře 2021

@veruuu_kubesovic se starším jsem chodila na logopedii taky od tří, ale on mluvil dost, ale blbě (neuměl K, G), s dcerou bych ted měla chodit taky, ale zatím odkládám kvůli covidu, ale říkala pediatra, že nechat to nejdýl do 4 let (ona teda taky mluví hodně, ale má blbou výslovnost)

martt
17. bře 2021

@terka2018 Nečetla jsem všechny komentáře . Ale za mne . Hlavně zachovej klid . Ono i když by synovi urcil psycholog nějakou "diagnozu" , tak s největší pravděpodobností by to nebylo napořád. Na víc to pořád nic neznamená . To co popisuješ sedí na mého mladšího syna ,který se rozmluvil az někdy na 3,5 letech a je bez "diagnozy normální dite". Mam ještě staršího syna s poruchou autistickeho spektra a na něm by jsi tona první pohled vůbec nepoznala. Je pravda ,ze si s nim ani doktoři moc nevedi rady kam ho "zaskatulkovat"🤣. To uz mu vystřídali 3 diagnozy 🤣🤣🤣. Co poradim zkus si najít opravdu dobrou psycholožku aby vas hned neposilala k psychiatrovi apod....

marge_s
17. bře 2021

@terka2018 a v tech dvou letech vas do nautisu chtela poslat proc? Tusis?

dashyyy
18. bře 2021

@veruuu_kubesovic
@janina228 nás pediatra na tříletce taky poslala na logopedii a já jsem hrozně ráda, že to udělala.. bez její pomoci by zřejmě nezačal mluvit nikdy, nemohl by.. jsou děti co to rozjedou samy, protože prostě mají své tempo a jsou děti, které ale mají problém a taková včasná diagnostika je obrovská pomoc 🙂 nechci ani domýšlet, kde by teď můj F. byl, kdybychom nezačali hned na třech letech

prejeta_zaba
18. bře 2021

No já bych řekla, že máš hodně tabulkovou pediatričku a divokého syna. Myslím si, že kdyby každý takhle sepsal, jak jeho dítě mluví, skoro vždycky to bude citoo místo citron a pojáži místo popeláři... Důležité je, že zásobu rozšiřuje, že má pojmenování pro tu danou věc a není všechno jenom ee, huhu a táta... 🤷‍♀️ Asi žádné takhle malé dítě (kór divoké) nemluví jak moderátor, že. 🙄 To samé s psychologem, když bude chtít, bude vypichovat neposednost, rovnání do řad a horší výslovnost a už bude dělat diagnózu a nebo řekne, že je to běžné a maximálně něco poradí. Smířila bych se s tím, že mám živé dítě a ne panenku v koutě, co recituje a podle toho se zařídila. Pokud by se vyskytovaly problémy víc, kolečka psychologů, logopedů apod. bych si oběhla až v předškolním období a ne se snaživým aktivním batoletem. 🤷‍♀️ Pediatrička ať si třeba tu slovní zásobu přepočítá, jestli to náhodou není 97 nebo 101 slov. 🙄🤣