4letý syn neumí všechna písmena, máme jít na logopedii?

sabulili
11. dub 2014
Uživatel sabulili je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od sabulili.

Ahoj maminky. Mám starosti ohledně řeči mého 4letého syna. Od cca 2 a čtvrt let začal mluvit, já a mí blízcí mu rozumíme, ale přijde mi, že na svůj věk strašně moc písmen neumí. nejvíc mě bije do uší, že neumí K, stále ho nahrazuje T. R aŘ samozřejmě taky ne, a ani sykavky s háčkem nevysloví. prostě strašně moc písmen. Jak říkám, já mu rozumím, ale ostatní lidé jen něco. Mám mu dát ještě čas, nebo máme jít na logopedii? ještě podotknu, že synovi jsou čerstvě 4 roky, je koncem března.

berenika39
11. dub 2014

Logopedii. Určitě. Není to žádná ostuda, navedou vás, jak pracovat doma, bude se učit postupně tak, jak to má být...čím dřív začnete, tím snáz to půjde. Kdybyste to odkládali, může si zafixovat špatnou výslovnost tak, že to půjde napravit velmi obtížně, dá to víc práce, zabere spoustu času. 4 roky je ideální věk - bude spolupracovat, a není ještě pozdě. Držím palce, at to jde hladce.

pettule
11. dub 2014

Ono hodně záleží na dítku, zda bude s paní logopedkou spolupracovat či ne. Né každé dítě spolupracuje 🙂. U nás je výhoda, že děti mají logopedii ve školce. Já na doporučení školky začala s klukem chodit v pěti letech a během půl roku se vše naučil. Také neuměl spoustu písmenek 🙂. Ale možná lepší když poradí nějaký odborník 🙂. Toto je jen, jak to je u nás 🙂.

renros
11. dub 2014

Naprosto souhlasím s berenika39, víc nemám co dodat!!!! Syn měl 4 roky v prosinci, skoro 2 měsíce s nim na logo chodím, protože neměkcí (ď, ť, ň). Dej si ale brácha na výběr logopedky, ber jen s referenci. My máme super paní, béhem vteřiny si Vikiho získala, vubec to nebere jako néjaké učení.
Šťastnou ruku při výběru, určitě tam zajdi, ať se mu to víc a víc nefixuje.

betelgeuzz
11. dub 2014

Taky bych zkusila logopeda. Třeba u nás chodí každý měsíc do MC logopedka, a když se mi vývoj řeči nezdál, zašla jsem za ní. Od 3,5 let jsme trénovaly L, protože ho špatně vyslovovala. TAdy je video od logopedky, kde vysvětluje, jaký je vývoj řeči a co má dítě umět http://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-s... vyber si část Vývoj řeči

sabulili
autor
11. dub 2014
Uživatel sabulili je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od sabulili.

děkuji za názory. akorát s tou spoluprací bude trochu problém, syn s cizíma lidma moc mluvit nechce ☹ ještě donedávna vůbec, poslední 2 měsíce už na dotaz od cizího aspoň něco zamumlá, ale vyloženě spolupracovat asi nebude 🙄

pettule
11. dub 2014

@sabulili právě jsem to měla stejné, malý vůbec nechtěl spolupracovat. Právě i paní učitelka ve školce, která intenzivně spolupracuje s klinickou logopedkou, nám doporučila, ať chvilku ještě počkáme, takže jsme začali až v těch pěti letech a bylo to fakt bezva 🙂.

speedygon
12. dub 2014

Naše malá má diagnostikovanou vývojovou dysfázii a docházíme na logopedii. Bohužel však pouze jednou měsíčně(častěji bychom si to museli platit a na to finance nejsou)...navíc bude dcerka chodit do speciální školky, kde je logopedka....Ona s logopedkou zatím až tak moc bohužel nespolupracuje, ale pomaloučku se posunuje kupředu sama, jak někde něco odposlouchá. Sice neumí dost písmen a je líná se snažit, ale každý pokrok udělá radost.

andelka
12. dub 2014

Můj má téměř 4roky a na logopedii chodíme od ledna, nicméně u nás je to složitější, řešíme opožděný vývoj řeči, ne jen nevyslovování některých hlásek. Napřed musí mít zásobu a rozkecat se ve větách, teprve potom budeme řešit výslovnost. Vývojovou dysfázii naštěstí nemá. Ale i tak to bude na dlouho. Chodíme 1x za měsíc, pokroky dělá. Ohledně cizích lidí byl vždycky stydlivý, ale logopedka je super, tam spolupracoval krásně hned na první návštěvě a těší se tam.
Já bych logo už zkusila..navíc u nás jsou dlouhé čekačky pokud se člověk netrefí zrovna do období kdy se přijímá. Naše logopedka přijímala koncem prosince, a nové bude až v září.

misahorackova
12. dub 2014

Také souhlasím s Berenikou39. Syn (v lednu mu byly 4) nám začal vyslovovat zadní R, prostě ráčkuje. Tak jsem ho objednala na orientační logopedické vyšetření ve školce, kde přišli i na špatné T (jazýček ven). Takže jsme začali chodit na logopedii. A taky nám bylo řečeno, že čím dříve, tím lépe. Sykavky se mu během měsíce, kdy jsme pravidelně denně cvičili, úplně spravily, ale s tím R budeme mít ještě dost práce, protože ho už půl roku používá a má to zažité...

pamal
12. dub 2014

@sabulili určitě jít na logopedii. Se synem jsem začala chodit od 3,5 roku, a i když je za náma obrovský kus práce, tak budu ráda, když do začátku školní docházky všechno spravíme. Syn měl přirostlý jazyk, který mu musel být řešen operačně a nejvíce práce spočívá v jeho posilování.

petrajurinova
12. dub 2014

@sabulili já chodím na logopedii se starším dítkem (v 7 letech má ještě problémy s výslovností Ř) a dcerku (4,5 roku) jsem měla s sebou asi 2x - naposled v lednu. Dcerce sice naskakuje do řeči R, ale s háčkovanýma sykavkama (Ž Š Č) bojuje - umí je vyslovit když se soustředí, ale v běžné řeči je nepoužívá, protože většinou mluví s úsměvem od ucha k uchu. Logopedka doporučila zatím jenom doma zkoušet špulit pusu (alá kačer Hanychová) a u toho napodobovat vláček a čas od času v rámci hry zkoušet říkat básničky s tou našpulenou pusou. A přivézt dceru jako klientku mám až po 5. narozeninách pokud se to do té doby nezlepší.