Adaptace dítěte ve školce. Jakou máte zkušenost?

bettyx
15. kvě 2012

zdravím všechny maminky které posílají, nebo už mají děti ve školce... můj starší syn nastupuje v září do místní mateřinky a když jsme si šli s dětmi pohrát ať se trochu otrkají a on se rozhlídne co a jak, tak jsme se setkali s agresivními dětmi! konkrétně o rok starší holčička nám malýho mlátila houpačkou a její přihlížející maminka se zdála být pyšná jak to holka pěkně umí... s manželem jsme se rozhodli tam nejít protože od září už ho tam ochraňovat nebudeme 😖 ... syn navíc nemluví! ne, jako ostatní -teprve začíná, takže se bohužel slovně neožene...
Ráda si popovídám s maminkami které mají stejnou zkušenost, jakoukoliv zkušenost, nebo obavu

ined77
15. kvě 2012

@bettyx ...ahoj 🙂 , tak nejsem si úplně jistá, jestli najdete školku, kde nebude žádné agresivní dítě ☹ ...já bych se tedy ozvala a k dané mamince něco podotkla 😠 .
jinak myslím, že tohle ohlídají paní učitelky...synek do školky chodí a zatím žádné problémy s nějakou agresivitou jsme neřešili.
osobně jsem se nástupu také celkem bála, náš malý sice už mluvil poměrně hodně, ale zase špatně vyslovuje, dost špatně...ale ani s tím zatím problém nebyl.myslím, že paní učitelky své děti pak dobře poznají a takové ty rošťáky a agresory ohlídají ostřížím zrakem 😉 .

mamkamarketa
15. kvě 2012

@bettyx ahoj. presne tohle znam. ale ty rodice bych profackovala. jeste si mnou ruce radosti,jak maji sebevedome dite,co se ve svete neztrati 🙄 😠
ja bych v tomhle spolehala na ucitelky. klidne se jich zeptat. zdali zasahuji mezi deti drive nez ''tece krev''
syn taky mluvil desne malo, do skolky sel pomerne brzo (2r3m) a bylo to dobry.
hodne stesti

bettyx
autor
15. kvě 2012

@ined77 ahoj, děkuji za příspěvek... tiše závidím... já když to viděla, tka se mi chtělo řvát... tři roky si toho chlapečka svýho piplám a nějaká mrňavá a rok starší potvora mi ho mlátí houpačkou! ale když tu bylo pálení čarodějnic, tak do něj jeden chlapeček strčil na hřišti! až ho porazil a náš malý se za sebe postavil dokonale!!! zvednul se a dal mu parádní facku! tak jsme ho normálně vychválili, že když mu někdo něco dělá, tak se nemá nechat... tak snad to tak bude i ve školce.. třeba byl pravý mužský a nechtěl praštit holku.... on pak ustoupil.. to dělá i na hřišti.. když tam potká sběratelský děti, tak jim ještě všechno nacpe, jako kdyby jim řikal ať si to spolknou 😉 .. on je velmi kamarádský, společenský, děti má rád a mě je ho pak strašně líto když se mu nedostane to co on dá zpátky...
učitelka je moje spolužačka ze SŠ, teď jí moc nemusíme, nějak jí stoupnul kořínek, ale normálně jí teď podlejzáme právě kvůli dětem! aby měli kluci "protekci"

bettyx
autor
15. kvě 2012

@mamkamarketa ahoj, též děkuji... a rodiče jsou fakt někdy na pár facek.. to s čím se setkávám je snad nemožný... kolikrát mi přijde že jsem asi nenormální máma když svýho chlapečka na hřišti rovnám aby se choval slušně -jako potřeba to moc neni, ale párkrát to potřeba bylo -třeba když házel písek... Jinak má 3 roky a 3měsíce a je u základních slov, která začal říkat před třetími narozeninami... ještě v únoru řikal jen mamama... pak začal říkat jednoduchá slova.. někdy má slovo za den -někdy několik za den, někdy jedno za dva dny, někdy za týden... ale když je z něčeho rozrušený -že neví co by prvního udělal, vyzkoušel, tak mele digidigidigidigi... a strašně rychle! teď začal zpíval bí-tů-bí.. kisi-sá-sí.. už to zpívá dva dny.. má to furt stejnou melodii, písmenka nemění, melodii známe všichni, ale nikdo si nemůžeme vzpomenout odkud ji známe.. tak snad na tom budeme jako vy a rozkecáme se...
a jak jste to nakonec zvládli? když malý prolomil ledy v mluvení, tak se to zlepšílo? nebo ještě před tím????

andyalukasek2008
15. kvě 2012

@bettyx Asi tak, mám Lukáška podobné nátury... Ono, ruku na srdce, je to tím, že si je takhle pipláme 🙂, vychovaný slušně, moc hodný a myslím slušně vychovaný... Paní učitelky si jej jen chválí, ale... Lukáš nastoupil do školky v září, také měl problémy s pozdějším nástupem řeči, ale to se neboj, i přes vysokou nemocnost v zimě se rozkecal, že dneska bych brala špunty do uší, v kombinaci s obdobím "proč" šílené 😀 😀 😀 ...
Ve školce jsou agresivní děti, pokud to tak někdo nemá, má obrovské štěstí a zároveň neštěstí... Máme ve třídě (třída je smíšená) velmi agresivního sedmiletého chlapečka s odloženou školní docházkou, a vyloženě děti bije, kohokoliv, malé, velké, starší, nejmladší, slyšela jsem od jiných maminek, že už jako tříletý všechny okolo bil, zřejmě návyky z domova, maminku to nechává naprosto chladnou, odpoví, že se doma bije s bráchou a je zvyklý... Staršího bráchu jsem viděla, asi dvanáctiletý haban, pokud se ventiluje na sedmiletém, tak něco není v pořádku ani tam, stějně jako že maminka to neřeší a nechce řešit... ani přes doporučení paní učitelek maminka s tím nic u odborníků nedělá a nemají páku jak ji donutit..., přito, porucha chování je zřejmá... Navíc je vzrůstem opravdu vysoký, takže vše dokupy, bije holky i kluky, zacpává jim pusu... Lukáškovi jsme říkali, ať mu říká, že se mu to nelíbí... Nepomohlo, za nějakou dobu se manžel naštval a řekl mu, ať mu to oplatí a nenechá se... Luky zvedl oči a řekl mu, že on ale přece děti bít neumí... Ach jo, vychováváme špatně, je moc hodný, neublížil by ani komárovi, do dnešní doby ne moc dobrý vstup ☹, myslím, bez ostrých loktů, ale já z něj mít agresora nechci... Nakonec jsme aspoň našli řešení, aby když to bolí, to šel říci paní učitelce... Vím, že žalovat se nemá, a ani na jiné děti nežauluje, ale toto je opravdu extrém...
Chápu, že máš z toho obavy, ale co dělat? Izolovat prcky nemůžeme ☹... Nejhorší je, že se to pak přesně tento přístup přenáší i do základní školy, kdy si paní učitelky stěžují, že jsou rodiče horší jak děti a nemají jako učitelé doma autoritu a rodiče je před dětmi shazují...
Pro nás doma prostě paní učitelka autorita je a basta...
Paní učitelky učí to samé, že oplácet se nemá, ale asertivně říci, mě se to nelíbí, co mi děláš... Ale konflikty řeší, jenže nemohou vidět vše..
Nemám štěstí potkat onoho chlapečka v šatničce ☹, hodlám mu důrazně říci, že k Lukymu si prostě dovolovat nebude a basta, když to neumí mamina jeho... Vzít to přijatelnou, ale důraznou formou...
A fakt je, že i když půjde teď do školy, najde se jiný ☹...
Toto je opravdu extrém, ale u ostatních dětí, páč je víc co se jich plácne a někoho plácnou, Lukymu stačilo, aby řekl, nedělej mi to...

bettyx
autor
15. kvě 2012

@andyalukasek2008 řeči se bojím... snažím se dělat co můžu aby začal mluvit.. úspěchy máme, ale jak jsem psala mamkamarketka -prostě jak je vzrušení, tak se patlá digidigidigidigi... bohužel jsem se setkala i s maminkama který mi řekly ať se nad sebou zamyslím -pokud jde o mluvení, ale v tomhle jsem opravdu nikde chybu neudělala... prostě nemluví a já doufám, že už konečně začne, protože to patlání je hrozná bariéra.. v podstatě naše domluva je na ukazování, odvádění, dostrkování a řvaní -já sním problém nemám -jsem s ním každičký den tři roky -ale to řvaní je děs a mám to dvakrát, páč máme ještě půlročního chlapečka..
co jsem tak slyšela o téhle holčičce -jsme na vesnici, tady se ví pomalu všechno... tak ona je zlá tak obecně a bohužel není jediná... je tu ještě jedna podobná, ale ta je teď v první třídě a šikanuje už děti tam -ale všechny! taky jsme s ní měli tady na hřišti haló -nařkla mýho Štěpu že jí píchnul klackem do oka -ale nebyla to pravda -na rozdíl od její maminky já si svýho dítěte všímala a pak mu ještě, panenka roztomilá, dala vypít vodu z kačáku a kluk měl týden průjem!!! to jsem nestihla zasáhnout včas -bohužel... pak chlapeček -tomu dal Štěpa facku za to že ho schodil na zem, to se mi líbilo, to byla chvála a tahle holka... a tu ani nevzali na školku v přírodě kvůli jejímu chování.. a jak jsem si všimla na tom hřišti, tak se tam k ní měla jen jedna jiná holčička a to jsem pak slyšela že si notujou, takže spolu fajn, ostatní nein... a její maminka je taky dáreček! kromě jí má ještě kluka -tomu je 5! a ten od dvou chodí přes celou ves sám na hřiště.. ona se ani netají tim že jí nebaví se o ty děti starat a že kdyby její pán na nich netrval, tak je nikdy neměla... je doma, do práce nechodí a děti vodí do školky manžel ráno jako první a vyzvedává je taky on a jsou tam poslední a několikkrát se stalo že tam kvůli nim zůstala nějaká úča dýl! maminka je prostě nevyzvedne a má to 5min. cesty po svých.. a táta byl hodně zaměstnaný...
a souhlasím s tím, že někde to ty děti vidět a odkoukat musí!

mamkamarketa
16. kvě 2012

@bettyx ahoj,
u nas to nemluveni bylo a je dane dvojazycnou vychovou. syn v tech 2r3m kdyz nastupoval do skolky mluvil velmi malo a jen zakladni slova (piti,mama,culat,nechci...) anglicky rozumel,ale nemluvil,protoze byl se mnou doma a s manzelem se vidaji jen o vikendu. ve skolce se rozmluvil. ale anglicky. cesky mluvi samozrejme lepe nez driv uz se zacal ptat ''a plooc?''
urcite se zeptej ucitelek zdali mezi deti zasahuji. ja totiz nejsem zastanem takoveho toho ''neplest se mezi deti'' uz jsem to nekde psala. deti nejsou zviratka,tam vzdycky ten silnejsi vyhraje. je potreba,aby uctelka/rodic se mezi deti vlozila a dala jasna pravidla.

ined77
16. kvě 2012

@bettyx ...ahoj, myslím,že u nás ve školce se taky najde nějaké to agresivnější dítko, to si iluze nedělám, ale myslela jsem to spíš tak, že jsme nemuseli řešit něco co by se týkalo přímo mého synka 😉 .a ani od známých maminek jsem zatím nic neslyšela.
já mám strach zase do budoucna z takové bandy tady u nás na sídlišti, je jim kolem 6,7 let a jsou opravdu vyhlášení lumpové 😖 ...mně je na jednu stranu takových dětí líto, nemůžou za to, ale jen do té doby než začnou ubližovat mým dětem nebo jsem-li svědkem něčeho nad čím prostě nemůžu mávnout rukou..to se pak ozvu a srovnávám to do latě.ale fakt se celkem děsím doby, kdy můj chlapeček dospěje k tomu, aby chodil sám ven 😔 .
co se týče toho mluvení....chodíte s tím někam? teda pokud nevadí že se ptám, nemusíš odpovídat 😉 .

katchula
16. kvě 2012

Ahoj, syn začal chodit do školky v listopadu ve 3 letech. Za toho půl roku si stěžoval asi 3x nebo 4x, nejdřív, že ho někdo kopl na schodech do nohy. A teď za poslední měsíc přišel dvakrát pokousaný. Jednou na ruce, tam měl modřinu určitě minimálně týden a teď naposledy na tváři, to jsem tedy zírala 😲 Ale učitelky se k tomu vždy postavily, dětem (kousajícím) vynadaly a poslaly je na hanbu. Nějaký běžný pošťuchování je všude, to mi nevadí, dítě se musí naučit se bránit. Náš syn tedy je ten typ, co hned začne ječet a myslím si, že i hluchýho by to vyburcovalo 😀 Doma jsme mu nejdřív řekli, že pokud by mu někdo dělal něco, co se mu nelíbí, tak ať mu poví, že se to nedělá. Po posledním kousanci mu ale muž řekl ať toho dotyčného příště praští. Ve mně se to tedy pere, nelíbí se mi, aby syn někoho bouchal, ale na druhou stranu v případě obrany když na toho agresora nic jinýho neplatí, tak nevim 😒 Určitě nechci, aby si to nechal jen tak líbit. Zase nechci, aby to pak syn bral jako běžnou věc někoho praštit. Jinak syn s mluvením problém nemá vůbec a je spíše kamarádský, sám by na nikoho nezaútočil.

Ovšem to co tady píšete o agresivní holčičce a o tom klukovi 7letém to už je silný kafe ☹ 😠 Taky nechápu ty matky, co si na hřišti sedí, drbou a dětí si za celý odpoledne ani nevšimnou o nějakém vychovávání nemůže být řeč 🙄

Ad žalování – v tomhle věku to neberu jako žalování když si dítě stěžuje učitelce, že mu někdo něco zlýho provede.

hehena
16. kvě 2012

@bettyx já se v tomhle ještě moc ovládat neumím a asi bych mamince řekla něco moc pěknýho :(, což by teda nebylo moc výchovný, ale když mlátí její dcera jiný dítě a ona jako matka jí neusměrní, tak to vlastně není výchovný už vůbec. já zatím o školce jen uvažuju, z toho důvodu, že náš syn se teprve nějakým způsobem socializuje, doteď se bál dětí, no a taky z toho důvodu, že nemluví. říká už víc jak 4 měsíce použe pár slov - máma, táta, bába, NE (to je samozřejmě hodně používaný 🙂), tě (ještě) a jéje (jejda).... říkal i djé (kde je) nebo mnam (mňam), ale to z nějakýho důvodu vypustil..... jak ho rozmluvit nevím, nechce poslouchat říkanky, nesnáší zpívání, to začne vyloženě křičet néééé..... no a agresivních dětí se taky bojím. i proto, že to naše pídě je takovej introvert, tak aby z toho pak neměl paniku....

mě by zajímalo, jak se obecně ve školkách tváří na nemluvící děti?

bettyx
autor
16. kvě 2012

@ined77 ne, nechodíme.... náš pediatr řekl že kluk je patlaví, protože on jako mluví, ale takovou svou řečí a většina pediatrů dává dětem v tomhle čas že posílají na vyšetření až po roce pravidelný docházky do školky když pokroky nejsou, nebo jsou minimální, takže se dá říct že díky tomu se dostal náš malej do školky, protože máme ještě půlročního chlapečka a do práce se tudíž teď nechystám... jak jsem psala... ještě v únoru řikal jen mamama, apk přidal tedy duc.. ale teď už je těch slov mnohem, mnohem ví c a v tý školce je logopedka a když ho právě teď viděla, tak taky řekla že prostě jen patlá a že její dyn taky patlá a že s ním se to tedy táhne furt a že mu bude 38 -že když chce honem něco říct, tak prý mu nikdo nerozumí... U nás v rodině, ani v manželově rodině, nejsou žádné vady řeči, ale někdo první být musí, že... ale u manžela v rodině je teda to, že již několik dětí začalo mluvit až ve čtyřech letech -například manželova sestřenice do čtyř let jen mlčela nebo řvala a pak se prostě rozpovídala a fakt pusu teď nazavře...
teď si Štěpa přinesl kartičky s obrázky (cvičím s ním sama -podle jeho nálady) a teď mi zopakoval ucho, cukr a kyti -vyslovil to uho, su-k. a kyti -takže paráda.. teď dopoledne máme rovnou tři slova 😀 ..

ined77
16. kvě 2012

@bettyx ...díky 🙂 .no takovým tempem bude brzy mluvit až z něj bude hlava bolet 😵 😀, super 🙂!
právě že náš malý taky patle, odborně trpí dyslálií 😝 .a přesně, na tříleté naše dr. jen řekla, že řeč se mu vyvíjí(teda podle mého popisu) a že počkáme do 4 let.školka mu hodně pomohla, on teda mluví dobře, ve větách, v souvětích, i gramaticky dobře...no občas poplete rody, ale to je normální.u nás je nutné ho hodně opravovat...říkal třeba gagička místo babička, dnes to tak občas taky ještě řekne, ale už se dokáže opravit a vyslovit správně babička.nebo řekne foukat, ale filip vylovil jako šilip....včera to F řekl prvně ve všem správně 😵. ale přes to všechno jsem s ním začala chodit na logopedii....sice....spolupráce z jeho strany nic moc, on je divoký a dlouho pozornost neudrží, ale taky už nějaké pokroky máme a je to hlavně o tom cvičení doma 😉 .
no ale to jsme odbočily 😉 .

bettyx
autor
16. kvě 2012

@hehena tak to tiše závidím! já jsem taková upejpavá zase... ale máma mi teď řekla ať rodiče obejdu a v klidu rejpu do těch dětí, že jim mám řikat že jsou hnusný a fuj a že teda kdyby bylo ono dítě moje, tak si to zapamatuje, nebo aby se nedivila až jí moje díťátko přijde natáhnout -protože on to už udělal... jeden chlapeček hoschodil na zem -jen tak a náš malý se zvednul a dal mu facku až mu odletěla čepice, rozeřval se a pravděpodobně se rozběhl žalovat mámě... -le to je známá, tak by se mohla pokusit přijít že Štěpa jí seknul kluka... známým se nebojim říct co si myslim, ale cizím jo... jeden nikdy neví v týhle době...
pokud jde o mluvení, tak teda my měli v únoru tři roky.. do tý doby jsme řikali jen mamama, ne to ne a nebudu... nic víc... ale zvláštní je, že v roce jsme měli mama, tata, baba, káka (klárka -teta jeho), bum (pití), ham, papa, pak po roce přidal papat.. pak nám najednou umřela jeho prababička, takže si dokážeš představit tu atmosféru -za dva měsíce umřel můj táta a začalo to nanovo.. a on prostě v tomhle období přestal mluvit úplně a pak až po pár týdnech začal říkat znova mama.. ale tím to končilo.. a teď nám doktor řikal před tříletou kontrolou že pokud se nezlepší, že to budeme řešit, tak jsem se do něj fakt obula -byl to stres pro oba, al eběhem prvního dne, jsem z něj vydolovala duc na berany berany, pak do týdne řikal táta (po dvou letech!), volal babí a tatí, mamama přestal řikal -to neřiká...
takže máte pomalu rok čas a jestli chodíte mezi děti,t ak se bát nemusíte.. tady moc děti nejsou a my chodíme na hřiště asi nějak retardovaně -na rozdíl od jiných, páč my chodíme tak v půl třetí a ostatní chodí tak v pět, ale to my máme tvořivou hodinku a dělám večeři a připravujeme se spinkat!

ined77
16. kvě 2012

@hehena ...náš malý se taky rozmluvil pozdě.do dvou let jen slova, před 2,5 rokem jednoduché věty a pak už se to rozjelo.
malý do školky šel a mluvil, ale tak, že mu málokdo rozuměl, ale musím teda říct, že se mi nikdy nestalo (ač jsem to spíš čekala 😅 ), že by to byl nějaký problém.pokud dítko rozumí co se mu říká a co se po něm chce, myslím, že to zase až takový problém není.
ale učitelka nejsem... 😉

bettyx
autor
16. kvě 2012

@ined77 to jo.. tak my cvičíme jen doma, nic víc zatím.. a doufám, že teda v tý školce to bude lepší.. my máem taky nálady -prostě buď se mu chce, nebo nechce.. už jsme od něj taky slyšeli jak si brblá pro sebe Štěpa -takže svoje jméno evidentně zná a umí říct, ale když se ho zeptám jak se jmenuje,t ak mio s velkou slvou začne počítat prstíčky a taky je zvláštní že když se zeptám kolik mu je tak napočítá teda tři a ukazuje, ale když se ho jednou zeptala pani v obchodě, tak jí bez váhání oznámil či... takže fakt sranda... a každičký den mu řikáme čau, ahoj..a on nic! na všechno papá... a pak ho zdravil kluk od sousedů a řekl mu agój! tak jsme zírali pak na jednu ženskou to křičel tak dlouho než odpověděla -to nebyl spokojený že nemá odpověď a za chvilku začal i s čau... sice je to cau, ale lepší jak papá, nebo hučení
zatím budu osobně spoléhat na logopedku ve školce... ale taky to vidím tak že nás to nemine, neva!! 🙂...

ined77
16. kvě 2012

@bettyx ...kdyby jsi chtěla, tak tady v tom tématu ti hodně poradí co se týče řeči osůbka pod nickem sisstin....mně pomohla tenkrát hodně co se týče mluvení 😉
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/maminky-...

ined77
16. kvě 2012

@bettyx ..mě totiž ve vašem případě docela zarazilo jedno, že dříve mluvil víc 😨 ...a tak nějak vím, že když už dítko něco říkalo a přestalo, že to není zrovna o.k. 😔
ale...nejsem odborník a nechci malovat čerta na zeď 😉

bettyx
autor
16. kvě 2012

@ined77 néééé, to nikdy.. tam jsem se byla podívat a ptala jsem se jaká dělají logopedové s dětmi cvičení a co jsem dostala za odpověď?? chdáku, ty máš doma těžkýho autistu, to je mi tě líto, další -ta co to založila.. že mám těžkýho dysfatika, že ona má lehkýho a když jsem si přečetla co to je, tak jsem se musela smát (vzhledem k tomu že by to měl mít náš kluk, ne tý pani) protože tyhle děti pozdě chodí, pozdě sedí, pozdě lezou, neumí chodit po schodech, neumí pomáhat se oblíkat a samosebou chybí řeč (a to je záležitost těch lehčích, ty těžší to maj ještě horší)... jenže my chodili v roce, lezli v 8měs., seděli v 6měs., po schodech Štěpa chodí sám bez nás od dvou let bez problémů, motoriku má super, skládá perfektně lego od 1,5roku, stejně tak puzzle pro nejmenší o 12dílech, sám se oblíkne -jen mu oblečení podám tak jak má být ve směru a on už se oblíkne v pohodě sám... a jen´diný co u nás je, že prostě špatně mluví -neni mlčoch... takže sjem se fakt smála... a další máma mi tam pak napsala že miluje matky který se zajímají spíš o svou pohodlnost než aby dojížděly jinam k doktorovi.. a to bylo v souvislosti že nezměním našeho pediatra jenom kvůli tomu že je mu přes osmdesát a že nenapsal klukovi lístek na logopedii a nebudu dojíždět s dvou capartama 4km k doktorovi... že ona by radši platila taxika... tak jsem se právě na ní ohradila že nevymetám perlovku abych si mohla měsíčně zaplatiti 4jízdy taxikem a 2 čekání... (což nebylo myšlený tak že ona ji vymetá)

bettyx
autor
16. kvě 2012

@ined77 už jsem psala -on přestal mluvit, když se nám v roidině nahromadila úmrtí.. při tom prvním se najednou ocitl na chvilku sám -byl hlídaný když ta zpráva přišla a já si ho pak šla najít! pochopitelně vylekaný uplakaný a při tom druhym úmrtí musel, bohužel, všechno se mnou absolvovat... musela s ním jet za bráchou který tátu našel a taky to nebylo hezký... prostě toho na něj bylo po psychycký stránce moc a právě v tomhle období přestal mluvit... moje známá přestala takhle mluvit ve čtyřech letech.. když jela s odiči v autě, tak jim auto za nimi pocuchalo kufr a ona přestala mluvit a trvalo jí to skoro rok než zase začala a to se nikomu nic nestalo

ined77
16. kvě 2012

@bettyx ...aha, tak to promiň 😔 .já to tam tenkrát jen řešila se sisstin, právě jsem jí jen popsala celou situaci, co malý dělá a nedělá co říká a neříká....a ona sama mi řekla, že máme jen trošku opožděný nástup řeči, to samé pak potvrdila neuroložka, protože když jsem sepsala počet slov, které matyášek říkal...tak to bylo naprosto v průměru ač se mi to zprvu nezdálo 😉 .

ined77
16. kvě 2012

@bettyx ..tak ano, psychika udělá své, to je pravda ☹

bettyx
autor
16. kvě 2012

@ined77 no a mě sisstin napsala že mám těžkýho dysfatika a že je to špatný a blá blá blá... navíc ani nevím jak je na tom profesně že teda si troufá po internetu takhle mámy znepokojovat, nebo utěšovat.. jako třeba my, údajní těžcí dysfatici, máme dyslálii .-patláme... toť vše... prostě sama jsem přesvědčená o tom že kdyby nebylo těch dvou situací takhle rychle po sobě, že to mohlo být jinak... jen ať patlá -každej jsme nějakej, ale on neni v ničem opožděný, není nešikovný, ve spoustě věcech je napřed, takže fakt lepší jak fóra jsou odborníci -v tom fóru z nás udělali autistu -to je moc -tak jsem se zpřáhla s logopedkou a ta se tomu všemu vysmála...
tady je to ale o školce 😉 .. kdo má zkušenost, nebo strach z toho že budou jejich děti otloukánci

hehena
16. kvě 2012

@ined77 no náš prcek těch slov říká právě jen 6 a už 4 měsíce.... :( zlepšení vůbec žádný. právě říkal ještě další asi 4 a ty už neříká. takže ve 2,5 letech u nás věty nehrozí. jinak motoricky je taky všechno v pohodě, jen třeba nemá trpělivost, že bych skládal puzzle jako syn @bettyx to fakt ne. on si s tím pár minutek hraje a pak to začne rozhazovat.

mě by to cela zajímalo mamky, jak s nimi tu řeč procvičujete? Jakub má pasivní slovní zásobu dobrou, rozumí mi, vím, že slyší, neb reaguje i když mi nevidí do obličeje, nebo z vedlejší místnosti.... ale jak to podpořit prostě nevim. nechce ani číst, leda si tak ukazovat a pojmenovávat, když čtu, začne mi okamžitě obracet listy...

hehena
16. kvě 2012

@bettyx no tak já ten strach mám, u některých starších dětí. naopak teď se mi teda stalo s kamarádčiným ročním synem, že když jsme se sešli v dětským koutku tak do něj náš syn 2x strčil...... což jsem teda byla velmi překvapená. tak asi je to tak, že je rád se staršími, nebo stejně starými, ale mladších se bojí, na nic jinýho jsme tam s kamarádkou nepřišly. ona teda byla docela v klidu, prý má starší ségru, tak je zvyklej, no ale pro mě to byla hodně neobvyklá situace... takže tak nějak mám obavu z obou stran. těm agresivnějším starším dětem se ubrání málokterý mladší, i když je průbojný...

blka
16. kvě 2012

Narazila jsem na toto téma a vidím, že je tu spousta nemluvících dětí. Můj syn taky nemluví. Má asi 30 slov, kdy převažují citoslovce. Teď v červnu bude mít 3 roky a je to asi 14 dní, co mi řekl mami. Do té doby nic.
V pondělí bude nastupovat do soukr. školky a v září u nás do státní. Jdu do práce už teď a musím ho někde umístit. Tak doufám, že se tam rozmluví a otrká a pak v té státní, kde jsou smíšené třídy, nebude nějaký outsider, oťukánek a už tam snad nebude plakat. Je totiž hrozný mamánek, takže z toho pondělí mám celkem obavu. Paní ředitelka říkala, že tam s ním můžu třeba 2 dny být a pak odcházet na hodinu, na 2, ale já rovnou odejdu už ten první den, protože se bojím, aby pak neměl v hlavičce zmatek, že jsem tam předtím s ním mohla být a najednou nemůžu.
Děti má rád, do koutku chodí rád, ale pořád hlídá, jestli tam jsem. Tak snad to nějak zvládneme - oba 😀

bettyx
autor
16. kvě 2012

@hehena u nás je taky pasivní zásoba v pohodě... to je prostě tak že nemluví jako jiní v jejich ročníku,a le jsou na tom i hůř... no, mě Štěpa právě prvně seknul toho kluka na hřišti že mu to vrátil, jinak ne -on je takový že když nevidí zájem, nebo vidí že děti jsou hamižný, tak se na ně vykašle,a le teď si chtěl hrát a ta holka prostě byla na něj taková hnusná... pokud jde o ty puzzle -tak on je pravda postaví, ale taky to nemá že by na to jako nějaký génius mrknul a sestavil.. někdy to postaví, jindy po staví třeba desetkrát a jindy s tím jen háže, nebo to staví na etapy... jak kdy! někdy si hezky hraje s legem, jindy to jen háže a bordelí.. ale sestaví to...
A jak jsem na těch nestandartních dětech chtěla poradit nějaký cvičení,t ak mi nikdo nic neporadil, jen mě litovali že mám autistu.. tak jsem se koukala na internet pár dní a našla logopedický obrázky, máme kartičky s obrázky -vypadají jako normální hrací karty, koupili jsme hru povím ti mami a ukazujeme si a opakujeme to slovo několikkrát a když vidim že se snaží tu pusinku alespoň naštelovat aby z něj něco vylezlo, tak mi to stačí a už v ten moment chválím jak se hezky snaží, jen mu stačí to vyslovit, nebo jsme nakoupili spoustu věcí a potřeb na kreslení a tvoření a vyrábíme a popisujeme a upřesňujeme.. takže u nás obrázky, hry a tvoření.. velmi ryche se naučil mi pojenovat všechna zvířátka selskýho dvorku a pár zoo zvířátek.. a spousta z nich jak dělají.. haf, mňau, bé, mé, chrochtání, kvákání.. chce to prostě trpělivosta hlavně vychytávat dobu kdy on má sám zájem si s tímhle hrát a zkoušet a netrvat na opakování ani pozornosti...

bettyx
autor
16. kvě 2012

@blka jééé, tak to ti nezávidím! já dávala hodně malýho na hlídání k babičce hlavně v době těhotenství když jsem chodila na kontroly a docela se to naučil že odejdu.. předtím to bylo stejný! jak jsem zaklapla dveře, tak se k nim postavil a plakal a plakal až usnul a když jsem se vrátila, tak už jsem se nedostala ani na záchod dokud on neusnul, protože jakmile jsem zmizla za rohem, tak se spustil neutišitelný pláč... a měla jsem děsnou obavu z porodnice, jak to zvládne a bylo to naprosto v pohodě! já odjela do porodnice v sedm večer, on mě viděl odcházet, tak brečel, ale hned usnul a ráno už nevěděl že někde má nějakou mámu.. takže pohoda.. vůbec neplakal, ale chtěl chodit do našeho pokoje -to chtěl hodně, ale neplakal! takže bych řekla že to bude dobrý! nejlepší asi bude tam třeba ho dát a odejít a fakt se vrátit trřeba za dvě hodiny, za tři.. na druhou stranu tam budou děti a jiný hračky a program, takže třeba to zvládne dobře 🙂... hlavně se vypařit v momentě kdy asi nebude koukat... no a mluvení -to je začarovaný kruh.. podle mě je to i dobou.. všude televize, dvd, pc a ty děti si prostě zabručí a máma je hned celá divá mu vyhovět -teda takhle je to u nás.. ráno mickeyho clubík, pak pohádka když vařim, pak jdeme většinou ven když je hezky, nebo podle nálady a večer při vaření zase pohádka, anebo mi i chodí pomáhat... fakt jak kdy.. tak budeme dětem věřit, že tam spustí

bettyx
autor
16. kvě 2012

@hehena jo, a teda je fakt že Štěpovi čtení nevadí a na dobrou noc čteme pohádky, nebo zpíváme o zvířátkách..

blka
16. kvě 2012

@bettyx Prosím tě, nemáš odkaz na ty logopedické obrázky?
Tou dnešní dobou máš pravdu, taky hodně pouštíme pohádky ☹ . I když, někdy u nich vydrží třeba hodinu, jindy ani ne 5 minut.
Mě právě ředitelka říkala, že mu mám říct, že jdu třeba k doktorovi a odejít, ale to vypaření se mi taky jeví jako lepší možnost 😅 . On s babičkou jde, třeba teď šel, to je v pohodě, ale to proto, že ji zná. On jak nezná cizí lidí a prostředí, tak je celej hotovej.
Já jsem si právě říkala, že odejdu a nechám ho tam do oběda, ale budu na telefonu, kdyby náhodou, ať pro něho můžu hned přijít. Příchod je do půl 9, v 9 svačina a to bude lepší, když tam nebudu, protože by nechtěl jíst (je hrozný nejedlík) a v 10 chodí ven a to by mohl být spokojený. Nějak si nepřipouštím, že to nepůjde, i když su z toho hotová a budu brečet i já 😅 , tak snad to nějak půjde.

ined77
16. kvě 2012

@bettyx ...v pořádku, na mě se nezlob.nakonec je to tvůj syn, takže vše záleží na tobě 😉.
o čem je téma vím 😉