Aké sú pravidlá pre zápis dieťaťa do 1. ročníka ZŠ v ČR?

denisse
17. pro 2012

Ahojte,
žijeme v ČR, v Prahe. Po novom roku pojdeme s dcerou k zapisu do skoly, ale stale nie sme uplne rozhodnuti, do ktorej skoly ju zapisat. Prosim Vas, mozeme ju zapisat na viac než jednu školu? Musíme ist k zápisu do "spádovej" školy, tj tam, kam patríme podla trvaleho bydliska? Ak je mozne ist v januari na zapis na viac nez jednu skolu, kedy sa musime definitivne rozhodnut?
Neviete, ci su taketo veci niekde na webe? Dakujem za vsetky odpovede.

mataharyy
17. pro 2012

Ve své podstatě můžeš jít na zápis do více škol, do spádové nemusíš, spádová pouze musí vzít přednostně děti ze spádové oblasti. Jináč podmínky jsou vlastně totožné s přijímáním do ZŠ na Slovensku 😉

karotky
17. pro 2012

Já mám pocit,že zápisy probíhají ve stejný den/dny-stejně jako je to ve školkách.Zrovna nedávno jsem si vymněnila pár emailů s nejbližší ZŠ a bylo mi odepsáno,že upřednostňují děti po odkladu,pak ty spádové a nakonec podle toho,v jakém pořadí se dostaví.My spádoví jsme,takže tam naklušeme hned po zahájení,abysme měli větší šanci,že se tam dostaneme.Najdi si webovky té Vaší ZŠ(určitě tam bude kontakt přes emailovou poštu)a pošli jim dotaz. 😉

petrajurinova
17. pro 2012

Ze zákona můžete zapsat dítě jen do 1 základní školy. Pokud se po zápisu před nástupem do 1. třídy rozhodnete, že chcete aby dítě chodilo do jiné školy, musíte zažádat o přestup (i když fakticky do školy v té době ještě nechodí). ¨
Výběr základní školy záleží pouze na rodičích dítěte. Volit mohou z široké nabídky škol, a to jak z hlediska zřizovatele, tak z hlediska způsobů výuky (od škol veřejných přes soukromé a církevní až po školy s různými alternativními způsoby výuky) a vybírat si mohou také podle lokality, ve které se škola nachází. Podle zákona však mají veřejné základní školy (zřizované obcí nebo krajem) vymezené tzv. spádové obvody, ze kterých musí být schopné přijmout všechny děti, které mají v této lokalitě trvalé bydliště.

berenika39
17. pro 2012

Zápisy musí proběhnout v čr mezi 15.1. a 15. 2. každá škola to může mít jinak. povinně musí děti, které mají do začátku šk.roku šest let, dobrovolně mohou děti, které mají 6 let do konce kalendářního roku a dokonce mohou dobrovolně i děti, které mají šest let i mezi lednem a červnem šk.roku. V těch dobrovolných případech je potřeba i vyjádření PPP. Přednost mají děti, které do školy "patří" dle bydliště, pak teprve ty, které ne. Ale určitě je první volba vypátrat všechno v té škole, kam byste rádi šli. Jako obvykle v čr...je v tom hokej.

binki
18. pro 2012

v Praze bych volila ZŠ Guth Jarkovského, znám paní ředitelku, je to velmi dobrá škola pro práci s různými dětmi, různě jazykově vybavenými, je to fajn baba...