Anglická škôlka. Naučí sa dieťa jazyk?

susik77
6. bře 2008

ahojte, planujem dat malu do cesko-anglickej skolky. Pripada mi to ako dobra investicia-citala som, ze v takom utlom veku sa ucia deti jazyky velmi lahko. S manzelom sme ale obidvaja slovaci, ani jeden z nas nie je native speaker, len pouzivame anglictinu aktivne v praci.Myslite, ze sa mala skutocne anglictinu nauci, alebo je to len taka moda(to si mysli moj manzel 🙂 )Uvitam, ak napisu mamicky, kt. maju deti v anglickej skolke.

lasenka
6. bře 2008

susik - som ucitelka anglictiny a "rukami" mi presli nielen deti ale aj dospeli a z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze nie je dolezity vek ale metoda, akou sa pracuje... ale na tvojom mieste by som nevahala ani trosilinku, len skoda ze u nas je takych moznosti minimum... 😉

petra.r
6. bře 2008

Ahoj susik77, zijem v uk a moj maly ma nieco cez 4 roky. Do školky zacal chodit v anglicku ked mal necele 3 roky a jedine co vedel v anglictine, bolo: chcem pišat, chcem kakat, som hladny. Napriek vsetkemu zacal a trvalo asi pol roka, kym sa rozhovoril v anglictine, najprv len par slov, rozumel viac ako hovoril, ale to je normalne. Dnes je tam uz skoro rok aj pol a mozem povedat, ze jeho anglictina je plynula, prizvuk mu zavidim uz teraz, zacinam od neho pochytavat vyrazy, kt. by som bezne nemala sancu ovladat. Učitelky vedu deti k samostatnosti, k prejavovaniu si nazoru a ide o skolu hrou. V tomto veku vie vsetky pismena abecedy, dokaze ich napisat, pocita do 70, ovlada zakladne geometricke tvary ako štvorec, lichobeznik, teraz pridali aj 3D tvary a zacali sa ucit francuzsky. V tomto veku je mozog dietata ako spongia a ked sa vyucuje formou hry je to aj zabava. Malemu sa tam velmi paci, a je to spokojne dieta. V septembri zacne chodit do angl. skoly.Ja osobne odporucam konat co najskor, lebo je to jeho velka sanca do zivota a deviza, ktoru mu nikto nevezme. 🙂

alena5
12. zář 2008

Dobrý den,

ráda bych se s vámi podělila o moje zkušenosti z anglické školky na Praze 5. Mám dvouletou holčičku, kterou jsem dala párkrát do týdne do školky "Magic rainbow" na Hřebenkách. Jsem velmi příjemně překvapena velmi odborným obsazením pedagogů školky, jsou to rodilí mluvčí s pedagogickým vzděláním a naprosto úžasným přístupem k malým dětem. Prostředí školky je světlé čisté a příjemné. Naše malá holčička začíná nejenom chytat anglická slovíčka, neboť se ve školce opravdu mluví anglicky, ale mají k dispozici spoustu výtvarných a sportovních možností, a tak jsme moc pokojena. 🙂

sassi
12. zář 2008

myslím že sa dieťa v anglickej školke naučí AJ, ale musí byť zabezpečené to, že su tam native speakeri a pani učitelky sa s deťmi rozprávajú prakticky výhradne po anglicky.
Inakšie učenie jazyka v školke neuznávam a neverím, že sa dieťa natrvalo niečo naučí. U nas bola AJ raz do týždna 2 hodiny (120,- za ten čas!!!) a decka sa naučili farby, pozdraviť, čísla do 10 - to je všetko, trošku drahá akože-výuka. My sme nechodili, ja som angličtinárka/nemčinárka, tak sme sa učili niečo doma, ale moc som s tým neexperimentovala, hlavne ked som nevedela, aký jazyk bude mať v 1. triede.

martina7228
18. zář 2008

ahoj petra.r,

dakujem za prispevok ohladom skolky, moj maly ma v januari 09 styri rocky a od pondelka sme zacali chodit prvy krat do skolky. podotykam, ze zijeme v anglicku uz treti rok. maly chodi na 2.5 hodinky denne ale rano zazivame nekonecne stresy - plac. ucitelka mi kazdy den hovori, ze dnes uz plakal menej a menej. ale aj tak maly place a vybehuje z triedy zamnou a jasne,ze ja placem cestou domov.

velmi ma potesilo co si popisala o tvojom malom ako nasava info. mame to podobne. manzelo ho po veceroch uci ang. z knizky. a ako prve - chcem cikat, kakat, som smadny, hladny. a pozna vela ang. vyrazov napr. ovocie, zelenina, domacnost, hracky okolie atd. ale nie vety. len slovicka. myslim, ze nasava presne ako vravis, ako spongia. ale ked sa ho spytam, co robili v skolke...odpovie ...ja neviem.

papa

bejka13
20. zář 2008

petra, mám poznatok , že v anglickej škôlke v UK učila super učiteľka, s perfektným prístupom k deťom a bola Slovenka . Tie domáce sa od nej veľa naučili , lebo na ang.deti treba mať ozaj pevné nervy . prajem veľa radostných chvíľ , tebe i malému !

acinka
21. zář 2008

Určitě to není jen moda...já vedla při normální školce jen kroužek angličtiny a děti se fakt chytaly a myslím, že se mi podařilo je hlavně s angličtinou seznámit a že se jí pak nebudou ve škole bát...bude to pro ně přeci jen trošku známé 🙂

tweetinkapp
27. pro 2008

Maminky a kolko priblizne stoji anglicka skolka v Bratislave?

luciauk
27. pro 2008

susik, zisti si detajly o škôlke, ja si myslím, že je velmi dôležité, aby s detmi rozprávali stále anglicky a najlepšie aby tam boli aj anglickí učitelia, lebo ked počúvam akú angličtinu učia na školách, tak sa mi ježia vlasy.

petra, ja mám podobné skúsenosti, moje dcéry začali chodiť tu do školy/škôlky ked mali 3 a 7 rokov.

martinka, asi treba vytvoriť novú tému pre škôlkárov v UK, lebo táto bola myslená ako anglická škôlka na sk, ale aj tak, chcem ti povedať, že moje deti mali tiež problém sa adaptovať. staršia dva mesiace iba pozerala do zeme. potom sa začala s deťmi naháňať po dvore a postupne chytala slová. mladšia to mala lahšie. rozprávala slovensky a hotovo. prvé dva týždne nechcela chodiť, odchádzala som za velkého kriku. neboj sa, malý si zvykne. tak isto by to prežíval aj na slovensku. jazyk nie je hlavný problém. novým deťom cudzincov sa v školách venujú samostatne učitelky, aby sa doučili základy jazyka. a ked chceš, tak požiadaj na councile o učitela. ak budú mať nejakého k dispozícii, tak ho pošlu do vašej školy/škôlky aspon raz týždenne, aby synčekovi pomohol. mojim dievčatám poslali iba párkrát slovenského učitela, poradili si aj samé. neboj, on sa adaptuje 😉

kristinka.s
22. srp 2012

ahojte, otvaram tuto temu opat, kedze prave riesim tuto otazku. teda hladam tu naj AJ skolku pre svoju dcerku. Mate konkretne skusenosti s AJ skolkou v BA? alebo ako to vlastne vidite s vyucbou AJ v skolkach? ja som sa skusila nad tym zamysliet a urcit si priority ale stale netusim, ktora je naj. pomohli by nejake realne odozvy od skusenejsich: http://www.zariadim.sk/pribeh/anglicka-skolka-a...

hanaflint
29. srp 2012

Ja jsem urcite pro! Nas se skolka sice jeste netyka - dcera ma 1 rok, ale od 4 mesicu chodime do centra Helen Doron na anglictinu a jsme obe nadsene. Hodne jsem se o vyuku jazyku u takto malych deti zajimala, nacetla jsem spoustu zajimavych informaci. Existuji vyzkumy, ktere se touto otazkou zabyvaly a vysledky jasne hovori PRO vyuku jazyku od nejutlejsiho veku. Vse souvisi s vyvojem jazykovych center - do 7 let jsou deti schopne osvojovat si jakykoliv jazyk prirozenou cestou stejne tak, jako materstinu, protoze se ziskane vjemy ukladaji do stejne oblasti v mozku. Taktez psycholog mi doporucil zacit co nejdrive. Po roce v Helen Doron, kdy jsem take v kontaktu s maminkami starsich deti, mohu jen doporucit zacit s jazykem opravdu co nejdrive, protoze jsou na detech videt pokroky a rozvoj, predevsim vsak hravost a lehkost, s jakou se s jazykem seznamuji 😉. Souhlasim vsak castecne se sassi co se metody tyce - urcite je dulezite to, jakou formou je jazyk detem prekladan - v teto oblasti me naprosto uchvatil prave program Helen Doron, ktery stavi na prirozenosti a hre, kdy se deti nenasilnou formou prostrednictvim ruznych aktivit a vyuziti mnoha smyslu seznamuji s cizim jazykem. Doma pak poslouchame CD namluvene native speakry - Karolinka mluvit teprve zacina, ale u starsich deti v centru opravdu slysim krasnou zvucnou AJ 😉

ivankaalenka
30. srp 2012

moja sestra uci v anglickej skolke v BA na kolibe, Gasparko sa to myslim vola a je to tam fajn, hovoria len po anj a je tam pekne prostredie. Co tam je druha skolka, tam bola predtym, tak povedala, ze nic moc. Preto odisla. Teraz tam je aj nova Blue Berry, ale ta neviem aka je. A platia okolo 500€ mesacne.

mamavera
31. srp 2012

mamičky, je síce super, že sa deti učia jazyk už v škôlke, ale ak idú do bežnej školy, tak začínajú znova od začiatku...Je perfektné, keď sa to učia hravou formou, inak by sa to ani deti v predškolskom veku učiť nemali, ale ťažko je nájsť školu, kde môžu pokračovať, väčšinou je tom tak, že sa musia prispôsobiť väčšine a učia sa znovu farby, počítať ...

renatkak
4. zář 2012

Děti jsou na jazyky jako houby🙂 i když ještě nemluví tak rozumí. Dítě zvládne i více jazyků....Mám to ověřené od dětí, které mi prošli rukama.

monika15
4. zář 2012

@susik77
len rada... dobre si over skolku !!!
moja sesternica robila v jednej a anglicky sa tam hovorilo minimum :((((((((((((

ivka225
5. zář 2012

Je to len móda. Asi pred 3 rokmi boli zverejnené výsledky seriózneho výskumu, ktorý dokázal, že je jedno, či sa dieťa začne po anglicky učiť od škôlky alebo od druhého stupňa. Na konci strednej školy nie sú medzi jednými a druhými žiadne podstatné rozdiely. Myslím že sa to dosť podrobne rozoberalo v časopise Týždeň.

miskax2
5. zář 2012

joj keby som mala aj ja taku moznost dat dceru do anglickej skolky uz je tam 😎 hlavne si skolku over kedze pouzivas AJ aktivne myslim ze po rozhovore s ucitelkou budes vediet posudit jej uroven a ak by sa dalo chod sa pozriet ako vyucuje ako pracuje s detmi myslim ze by ti mali v takejto poziadavke vyhoviet zalezi od toho ako sa jej budete nasledne venovat vy ak aj u vas doma budete pokracovat v tom co mala pochyti v skolke urcite sa to vyplati 😉

anatanka
13. zář 2012

Taky jsem byvala anglictinarka a detskym kurzum Aj moc neholduju, zvlast tem v MS, protoze, jak uz nekdo psal, je to slabe a deti se tam fakt vetsinou nauci jen ty uplne zakladni slova, ktere je v klidu clovek muze naucit sam doma. I presto jsem letos Miri do kurzu Aj prihlasila, aby nebyla jedina out... 😉
Deti se sice jazyk uci rychle, ale musi to byt aktivni uceni - cili nejlepe, pokud jsou primo v tom prostredi a to casto a pravidelne. Pokud bych mela moznost, tak bych Miriam do anglicke skolky dat chtela, ale hodne peclive bych si tu skolku vybirala. At je neuci sice rodili mluvci, ale povolanim jinak zednik (priklad z praxe) nebo slecna, co ma sice pedagogicke vzdelani, ale vyslovnost Aj hroznou a v zahranici ani nikdy nebyla.

V praci se setkavam temer jen s detma, ktere chodi do Opet Gate a jinych prestiznich skol a hrozne me mrzi, ze Miriam nemuzu taky poskytnout takovy komfort vzdelani...

adetka
13. zář 2012

ja som tento rok (posledny rok v skolke) prihlasila dcerku na anglicky kurz (2 x do tyzdna po 45 minut) hravou formou: pesnicky, divadielko... viem, ze ak chcem aby si zlepsovala a udrziavala znalost - musela by na nu chodit uz stale... ale rada by som aby mala aspon nejake zaklady pred nastupom do skoly...
ja som nemcinarka... ale kedze si neverim vo vyslovnosti - dcerku sama neucim... a rovnako manzel

mamkamarketa
14. zář 2012

@anatanka ahoj,
Ciste nahodou nevis kolik je v open gate skolne? Nas to sice ceka az za par let,ale uz ted pokukujeme.
Me se zamlouva riverside, ISP...ale proste ty skolny jsou prehnany 😒

anatanka
14. zář 2012

Tak to bohuzel nevim. Na strankach to nemaji? Kazdopadne Opet Gate bude mit skolne priblizne stejne jako ISP. Myslim, ze na stovku to rocne vyjde...
Co se tyka tvych favoritu - vy jste z Prahy 6 nebo budes denne dovazet?

mamkamarketa
14. zář 2012

@anatanka museli by sme ho dovazet. Ale to by delal muz.
ISP ma skolne jeste vyssi. Co si pamatuju kolem 250 000 rocne. Ale ted si jista nejsem, ale i riverside na tom bude podobne

anatanka
14. zář 2012

@mamkamarketa
Aha, tak to jsem asi par let zpatky... 😀