Co je důvodem odkladu školní docházky?

pavlina05
28. lis 2013

Holky, mám doma pětileťáka.
Je pozorný, vnímavý uličníček. Snaží se psát, počítat ,...prostě se chová tak jako každé jiné dítě v jeho věku.
Jak poznám, že nemá na to jít ještě do školy:
Včera mi p.uč. sdělila, že jestli jsme nezvažovali odklad. Že je malý takový mazlivý, lenošný, vše mu dlouho trvá.
Obrázky kreslí jinak než děti z jeho třídy,...
Chodíme sice na předškolní přípravu, tam se učí jemnou motoriku ruky, jak držet tužku, jak se chovat ve škole,...ale zatím jsem markantní rozdíly nepoznala.
Snad jen, že je stydlivý, není tak akční jako jiné děti.
Jak by jste se rozhodovaly vy?
Očekávala jsem radu pedagoga, ale asi jsem nečekala, že mi sdělí tak radikální odpověď.
Zvažovala jsem odklad díky tomu, že mám ještě druhé dítě a mohli být oba spolu ve školce, že jdu do práce, bude toho víc než dost na starost,...
ale zase dávat odklad jen pro moji pohodlnost a že se to dnes tak dělá...?
Jsem z toho malinko přešlá-jako matka jsem snad selhala ve své výchově?
Až moc se věnuji svým dětem, že pak nejsou samostatné a lenošné?
Nejspíš vše ještě posoudí psycholog-pedagog.poradna, vím.
Ale chtěla jsem slyšet nízory, zkušenosti od vás.
Děkuji

romcovaklarka
28. lis 2013

Já mám ještě prcky, takže nevím, ale rozhodně si nemysli, že jsi selhala ve výchově! Každé dítko je pro školu zralé jindy, je to temperamentem, povahou... určitě to není tvoje selhání, i kdyby ti doporučili, že je odklad pro něj lepší, neber to jako nějakou prohru... Pokud je malý stydlivější, zakřiknutější, možná by mu odklad udělal dobře, než aby šel hned a pak třeba mezi děti špatně zapadl. Poradna to rozsekne, ale neber ten "verdikt" tak, že jedno nebo druhé řešení je špatně nebo že jsi selhala 😉

llluckaaa
28. lis 2013

My už máme asi rozhodnuto 😒 Syn chodí do předškoláčku, kde je vede učitelka ze základky, a zrovna včera jsem s ní měla rozhovor. Prý by byla spíš pro odklad, ale mám to ještě probrat ve školce. Syn sice plní úkoly, nestydí se, umí se zeptat... jenom mu všechno déle trvá, je o hlavu menší než jeho spolužáci (prý by mohl mít problém na některé věci ve škole dosáhnout), sebeobsluha taky ještě není dokonalá. K tomu nedokonalá výslovnost....
Ještě se zeptám ve školce a nechám ho vyšetřit psychologem.
Já si teda nepřipadám, že bych v něčem selhala. Syn je prostě narozen na konci prázdnin a proti starším dětem nestíhá...

dadushe
28. lis 2013

Tak předně už jenom to, že se takhle zajímáš a řešíš ukazuje, že jsi skvělá máma 🙂 První třída je pro dítě pěkný záhul (i pro rodiče) a vůbec už neplatí, že odklad = ostuda, nedostatečná výchova nebo cokoli jiného negativního.
Jediné co mě teda zaráží je,že nevím proč se to řeší už teď v listopadu, zápisy bývají až v únoru, to je ještě dost času, u dětí je každý měsíc vidět. Do školy by taky malý nastoupil až v září, kdoví kde bude tou dobou se svojí sociální a emocionální zralostí. 😎
Cituji: "O odklad musí zákonný zástupce dítěte písemně požádat do 31. 5. příslušného kalendářního roku, kdy má dítě zahájit povinnou školní docházku." To je opravdu ještě čas a ta PPP to určitě pomůže rozštípnout🙂
Ono i kdyby jsi se jako máma rozkrájela na nudličky, tak zralost je specifická pro každé dítě, nedá se to na 100% vyřešit výchovou, souvisí to s centrálním nervovým systémem i určitou psychickou a fyzickou připraveností 🙂 Držím palceee 😉

andrissek
28. lis 2013

Náš syn má odklad ,ale určitě to neberu jako selhání spíše že má ještě rok k dobru pořádně dozrát do školy.

zzuzinda
28. lis 2013

Selhání to není! Každé dítko je jiné. Určitě jděte do pedagogicko psychologické poradny. My budeme mít i ve školce testy školní zralosti u všech děti, u kterých to rodiče budou chtít. My je chceme, pak budou rozhovory s psycholožkou a učitelkou z první třídy, které testy budou dělat. Uvidíš, co ti poradí v poradně. každé dítě je jiné a u předškoláčků se všechno mění klidně z měsíce na měsíc. Adam neuměl vybarvovat, neuměl kreslit a během týdne na školce v přírodě se to naučil a kreslí. I když nám paní učitelka taky říkala, že nemaluje detaily u postav, ale u aut je nakrelí doknale 😉 Kdyžtak s ním doma zkus takové ty pracovní sešity - pro děti od 5 let a tak. Jdou pořídit všude možně i za dobrou cenu nebo si vytiskni nějaké pracovní listy. I tady na MK je skupina předškoláci, tam je spousta informací a uvidíš 🙂 A když půjde o rok později, nic se neděje 🙂 A že je mazlivý a lenošný, užívej si, některé děti se mazlit nechtějí vůbec a neposedí 🙂

berenika39
28. lis 2013

Asi ti napíši téměř to samé - na 100% jsi úplně skvělá maminka, nic jsi nezanedbala neselhala jsi a tuhle myšlenku opusť.
To, jaké je tvoje dítě ted, v pěti letech, je prostě obyčejný přirozený vývoj , který se dá ovlivnit oběma směry, to jistě ano, ale největší podíl na tom má osobnost dítěte, povaha, jeho genetická výbava.
Ani trochu bych si to nebrala do hlavy v negativním smyslu - možná pro něj bude to úplně nejlepší, co můžeš udělat, když rok počkáte, pokud taková doporučení přijdou od pedagoga, psychologa, odborníka...k nim přidáš svůj názor na věc a uvidíš...dřív to bylo tak, že logopedie byla postrach a dítě, které tam chodilo, bylo "divné" a pozadu. dneska ? Logo je pro mě moc fajn berlička, kde se i já učím, jak s petrem pracovat a jak mu pomáhat. Takže i PPP není ostuda, ale pomoc. Tak to ber.
Mám to úplně stejně, Petr je 16.8., z logo návrh na odklad, fyzicky drobek a prcek a brzda taková, jinak v hlavě to má srovnané, někdy až moc. Jdu s ním na test školní zralosti úplně mimo - ne ve školce, ne na logo, prostě jsem našla úplně jinde, u psycholožky, která ho vůbec nezná. K zápisu samo půjdeme, ale když převáží názory na odklad, rok počkáme. Pro mě příjemnější varianta. To bez váhání přiznávám.

Důvodem může být cokoliv, co by ve škole mohlo prvnáčkovi působit problémy....mluvení (nemůže správně psát, když neumí mluvit, neslyší správné hlásky - jednoduše řečeno), fyzično - měl by si rukou dosáhnout na opačné ucho přes hlavu, orientační test🙂)), špatný vývoj kresby, horší komunikace , nepřizpůsobivost, citová závislost, komunikace třeba vázne...nevím, toho je moc, posoudit to můžeš ideálně ty ve spolupráci s psychologem).

Držím palce, at se rozhodnete správně.

pavlina05
autor
28. lis 2013

@llluckaaa na tom budeme asi podobně, optám se u nás v předškolní přípravce a proberu to ještě jednou ve školce.A pak v poradně.,Jen je mi to jaksi líto. Asi jsem to nečekala,..

@zzuzinda díky,my právě ty pracovní listy máme, pravidelně trénujeme, malujeme.Já jsem dost kreativní a zapojuji do činností i své děti
@berenika39 děkuji, výstižné,...

V hlavě se mi toho honí spousty, možná na ten odklad bude,....asi je to všechno ve mě, že jsem si myslela, že půjde do školy.
Dnes ráno povídal, že už půjde do školy brzy, naznačila jsem, mu, že možná ještě ne, že se ještě uvidí, že možná počká na kamarády...a on mi na to řekl, že by to asi tak bylo lepší počkat 😀

zzuzinda
28. lis 2013

@pavlina05 Tak vidíš, věnuješ se mu, takže jsi výborná máma 🙂 Uvidíš, jak se to bude vyvíjet, má ještě času...Hlavně, aby byl spokojený 🙂

pavlina05
autor
28. lis 2013

@zzuzinda přesně tak, hlavně aby byl šťastný a netrápilo jej nic a nikdo 🙂

zzuzinda
28. lis 2013

@pavlina05 Jo, jo 🙂

elastiq
28. lis 2013

Určitě pozná každá máma, jaké má doma dítě a pokud je aspoň trochu dobrá učitelka ve školce, tak také poradí, záleží určitě na více faktorech, jak dítě udrží pozornost, co ho baví a nebaví, jak dloho se dokáže soustředit, jestli umí všechno dobře vyslovovat, vyjádřit se a také je důležité jak je dítko průbojné, nebo naopak tiché a stydlivé, určitě je velký rozdíl když je průbojný sebevědomý pěkně rostlý kluk, či holka a proti tomu o hlavu menší, tichý, stydlivý, kluk či holka. Určitě všechni víme, jak některé děti dokážou být "dravé". Když je to dítě v letních měsících, odklad bych určitě zvažovala, ale je to strašně individuální, viděla jsem i dvě stejně staré děti, které přitom byly fyzicky i mentálně úplně někde jinde. Jak říkám, každá máma už má svůj názor, poradí učitelka ze školky a potom se jde ještě na schůzku do pedagogicko-psychologické poradny

krystalka
29. lis 2013

Rozhodně to není tvoje chyba, prostě ne každé téměř 6 leté dítě je na školu zralé, nechala bych to zhodnotit pedagogicko-psychologické poradně....my jdeme v lednu taky k zápisu a budeme dávat odklad stoprocentně, ale syn má dysfázii, sice třeba na počítání je šikovný, písmenka ho taky zajímají, ale má právě velký problém s pozorností, se sluchovým rozlišováním, potřebujeme doladit výslovnost...a je takový emocionálně přecitlivělý, celkově nezralý, občas se chová jako o dost mladší dítě....takže nakonec půjde až v 7,5 letech, ale vzhledem k tomu, že dneska má spousta dětí odklad i z méně závažných důvodů, tak si myslím, že to bude tak akorát....vůbec si neumím představit, že by šel už tohle září....

kamila297
29. lis 2013

Správná úvodní otázka. Když jsem nastupovala do 1. třídy já, tak ač jsem rozená na konci července, tak nikdo nepřemýšlel o tom, že bych měla jít "o rok později". To tenkrát před těmi desetiletími byla spíš výjimka. Ve třídě jsem byla automaticky mezi nejmladšími a byli tam i mladší, třeba rození i koncem srpna a taky neměli odklad. Dneska mi trochu připadá, že je to jaksi v módě - v některých rodinách je to "výhodné", protože můžou být sourozenci spolu ve školce nebo je rodič na MD, tak co by dítěti neprodloužil dětství... Tyhle důvody opravdu nechápu. Pak mi připadá, že příčin pro odklad je nějak mnoho - dítě se nesoustředí, špatně vyslovuje, je bojácné anebo moc divoké, je drobné, je moc hravé bla bla bla. Kde je chyba? V dnešním uspěchaném světě plném podnětů a různých smogů (nejen z aut), že jsou jimi děti přehlceny a tudíž pak mají určité problémy, kvůli nimž nemůžou nastoupit do školy? Vždyť kolik je najednou dětí s vadami "dys" - předtím se o nich ani nevědělo a vše plynulo normálně. Obávám se, že dneska se všechno příliš moc vědecky řeší a tím se zbytečně stresují jak děti, tak rodiče.

krystalka
29. lis 2013

@kamila297 - tak já taky nechápu třeba důvody typu - aby jim prodloužili dětství apod....ale zase leckdy je ten odklad fakt prospěšný.....a myslím, že dříve samozřejmě určitě taky byly děti s různými "dys..", hyperaktivní (myslím doopravdy s diagnózou, ne jen "divoké") apod., jen nebyly vždycky rozpoznané a nikdo to moc neřešil, buď skončily ve zvláštní škole a nebo prostě byly celou dobu daleko méně úspěšné, než by mohly být....a kolikrát by stačilo jen málo, ale nějaký individuální přístup se moc nenosil....

leni78
29. lis 2013

Velmi často jsou šestileté děti na školu jeste malé. Zvlášť v dnešním bidnem stavu školství a vyhorelych učitelů. Strašně moc záleží na učiteli a kolektivu. Myslim si, ze sebevědomí rodiče s dobrou péčí a zájmem o dítě vědí velmi dobře, zda odklad, či škola. Pak jeste zkonzultovat s poradnou. Většinou odborník potvrdí postoj rodičů. Teď nemluvím o rodičích, kteří volí odklad nehledě na vyzralost dítěte. Jeste jedna věc. Přehodnotila bych navstevovani školní přípravky, hodně odborníků naopak doporučuje počkat az do první tridy. Podobně jako učení o prázdninách, dítě jen zatěžuje v dobe naroku na odpočinek.

krystalka
29. lis 2013

@dadushe - tak třeba u nás ve škole je zápis už v polovině ledna....a výběr školy řeším už od jara a to půjde až skoro za 2 roky 😉, ale on je dysfatik, od 3,5 let chodíme na logopedii a pořád máme ještě dost co napravovat, chodí i do speciální školky, pracují s ním v SPC, podle psycholožky máme téměř jistou dysgrafii a možná se objeví ještě nějaké další "dys", k tomu je úzkostný, sociálně totálně nezralý....takže u nás není s odkladem co řešit a školu vybíráme dost obezřetně...

evulinkab
29. lis 2013

@pavlina05 Tak já bych to určite probrala hlavne ve školce s oběma p. učitelkama(určite má dve), co si myslí, jaký mají názor...do nástupu do ZŠ ješte zbývá 3/4 roku, takže to, že je syn hravý se muže ješte zmenit...Každopádne myslím, že uplně nejlépe odpoví práve p.učitelky ve školce, tráví tam s ním čas a mají srovnání a taky vy jako rodiče mužete posoudit, jaký syn je, jestli mu ješte rok chození do školky prospěje a nebo se tam už bude nudit-určite vám syn doma říká, jak se mu ve školce líbí,, jestli si tam hraje nebo se nudí.K názoru PPP bych se až tak moc nepřiklánela...do poradny jde s dítetem človek proto, že potrebuje doporučení a oni tam to díte neznají, vidí ho chvili a dítko se tam muže chovat jinak.

leni78
29. lis 2013

@evulinkab Ja mam s ppp výbornou zkušenost. Paní byla opravdu profesionalni a znalkyne oboru, to jsem zirala, jak mi syna odborne proklepla. A bylo jasno. Naopak ja osobně bych na učitelky ve školce nedala. Mnohdy jsou Imho dost mimo.

leni78
29. lis 2013

Muj syn je na konci srpna, ale o to nejde. On je chytré dítě, počítal, četl, aniž by ho to někdo učil, jen jsem mu pomáhala, kdyz ho neco zajímalo. Ale odklad dostal proto, ze se dle ppp nebyl schopen soustředit po vyučovací hodinu. Ani náhodou. Prostě maly jeste. Pecka, ja zirala.

evulinkab
29. lis 2013

@leni78 Podívej, pamatuji si tvuj nazor na paní učitelky z jiné diskuze-že je vetšina vyhořelých a jak tvrdíš ty, jsou mimo...Já s timhle nesouhlasím.Učitelky tráví s detmi ve školce pomalu vice času než vlastní rodič a můžou objektivně posoudit, jak se díte chová, jestli je hravé, jestli mu odklad prospěje či nikoliv, atd..Tohle proste paní, která vidí díte jednou, posoudit nemuže.Ano, s dítetem si povídá,atd..., napíše nějaký záver(četla jsem jich už hodně), ale dle mého má vetší váhu názor učitelek a lidí, kteří jsou s dítetem mnohem časteji a kteří ho mohou dlouhodobě pozorovat při hře a spontální činnosti.PPP muže doporučit odklad, ale v konečné fázi je to rozhodnutí na rodičích.A ti by meli zvážit všechna PRO a PROTI.

leni78
29. lis 2013

@evulinkab Ja to vidím přesně naopak, ale to vůbec nevadí 🙂

leni78
29. lis 2013

@evulinkab Jo a jeste s tím odkladem, ja jsem si myslela, ze kdyz ppp napíše, ze je dite ok, tak musí, i kdyz rodiče tvrdí opak. Tak to koukám...

jarkalada
29. lis 2013

@leni78 to máš stejný, jako když si určitá skupina obyvatel stěžuje, že jejich děti "jsou posílány" do zvláštních škol - ale bez souhlasu rodičů je tam nikdo nedostane.. 😎

evulinkab
29. lis 2013

@leni78 Aby nedošlo k omylu-já nepsala, že díte nemusí nastoupit do školy, i když PPP napíše, že je ok.Já napsala , že PPP bud odklad doporučí a nebo ne.Když napíší, že dítěti doporučují odklad, tak stejne je na rodičích, jestli ten odklad uskuteční(v tom případe musí požádat o odklad ředitele školy, který jim vyhoví, když donesou doporučení) a nebo to dítko do te 1.třídy nastoupit nechají(treba je proto, že se rozmysleli, apod...)
jak to funguje, když si rodiče přejí odklad a PPP napíše, že je díte pro školu zralé..hmmm, s tím jsem se jeste nesetkala a podle mě potom tam asi figuruje ředitel školy, ale to fakt nevím

janiart
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
evulinkab
29. lis 2013

@leni78 Jo tak jsem si to ted vyhledala na netu-ředitel školy vyhoví a uskuteční odklad v případe, že doporučení o odklad jsou kladná.V opačném případe ne.
Nicmene jak jsem psala, v tom prvním případe je to na rodičích, ppp dá doporučení odkladu, ale oni sami se rozhodnou, zda ho nakonec uskuteční..

leni78
1. pro 2013

@evulinkab Jasně, protože školni dochazka je povinná a přes to vlak nejede. Proto se rodič nemůže rozhodnout sám o odkladu. Chápu. A myslím si, ze kdyby mohli rozhodovat rodiče, postupne by všichni šli az v sedmi letech. 🙂🙂

pavlina05
autor
13. led 2014

Tak holky, čas kvapí a blíží se zápisy do škol.
Co je potřeba umět, na co dítě připravit, popř. co jej naučit?
Nějaké rady?

pisisvori
14. led 2014

@berenika39
@krystalka holky jaké problémy mají vaše děti s výslovností? Dceři je 4,5 a stále neumí K a V, F, nezměkčuje. Samozřejmě i R a Ř (i když to se mi zdá, že už se začíná objevovat). Na logopedii se snažím chodit už 2 roky, ale vždy nás "odmítnou" s tím, že je n ato malá a ať přijdeme v 5, že je to os luchové diferenciaci a že je na to ještě malá. Trénovali jsme F a teď máme přijít v únoru a začneme už snad pořádně. To K a V jsou totiž hlásky, která by měla umět už okolo 2 let a mě se to prostě pořád nezdá☹. Jinak je moc šikovná, krásně drží tužku už tak od 2 let, barvy, písmenka abecedy už umí taky od té doby . Písmenka umí už i napsat. Počítat umí do 30, už i na prstech sčítá a odčítá, pořád něco stříhá, kreslí , vyrábí, ale na druhou stranu je velký mamánek a stydlivka (na dotazy neodpovídá, nepozdraví....).

Odklad bych jí dávat nechtěla... protože je velká a už teď vypadá na 6 a vždycky vysoká bude a protože mi přijde, že každý zbytečně promeškaný rok v životě pak chybí.....a jednak proto, že já si myslím, že se to přehání a ve většině případů to prostě potřeba není a není to dobré. Jak píše výše @kamila297 jen proto, že některé dítě je více hravé jiné více stydlivé...mají všechny odklad. Vždyť to tak bude celý život. Jeden člověk je uzavřenější, jiný se předvádí a je extrovert, někdo je trémista, druhý sebevědomý....to se jim potom celý život bude něco odkládat ? Ta harnice je podle mne velmi jemná a křehká co je varianta normy a co už potřebuje nějakou pomoc = odklad...A myslímm, že jako ve všem i tady oba extrémy hodnš škodí, jak ten přísný = kdy odklad neměl skoro nikdo narozený před 1.9. tak i ten hooodně benevolentní, kdy naopak má odklad každé druhé dítě a často "pro nic za nic".
Takže to zvažování je potřeba hodně hodně opatrné a podložené z více stran (PPP i třeba dva názory, učitelky ve školce, kamarádky, které s náma tráví čas, pocit rodičů..)

rioko
14. led 2014

Jsem učitelka ve školce a zároveň maminka skoro 5 letého kluka. Jako učitelka mám zkušenost, že některé odklady jsou zbytečné a některé naopak by byly potřeba a rodiče se tomu brání.Zbytečné například považuji,pokud si rodič prosadí odklad jen k vůli své pohodlnosti - aby se nemusel s dítětem učit a více se mu věnovat - např, u nás je chlapec, který nemá žádné problémy, logoped, PPP, učitelka doporučili nástup do školy, přesto si maminka vyběhala odklad. Chlapec se teď ve školce nudí, nic ho nebaví, navíc mu odešly do školy všichni kamarádi. Takže je to trápení pro něho i učitelku, jen maminka je asi v klidu. Jiný extrém je nevyzrálé dítě, které si chce hlavně hrát, nevydrží u činnosti - kreslení, jemná motorika a podobně a rodič si prosadí školu, že mu to přijde zbytečné - nebo proto, že je dítě velké a pak by ve školce přečuhovalo. Je potřeba si uvědomit, že problémy se pak s dítětem potáhnout dál. Můj syn je narozený v březnu, takže by normálně za rok a půl mohl dos školy. Přesto budeme uvažovat o odkladu. Syn chodí na logopedii, chybí mu ještě dost na doučení, navíc má poruchy pozornosti a nevydrží i činnosti - u hry ano, ale třeba na logopedii je 30 minut utrpení, po 10 minutách chce odejít a končit. Nebaví ho kreslení, plnění úkolů. A přitom kdybych to měla hodnotit podle toho co umí, je velice chytrý, počítá, zná všechny barvy s odstínama, tvary, podle psycholožky je v hodně věcech napřed, ale právě ta vytrvalost, trpělivost u práce je ve škole často důležitejší, než to jestli má nějaké vědomosti. My to ještě neřešíme úplně, ještě letos není předškolák, ale určitě dáme na doporučení učitelek i mu necháme udělat test školní zralosti a pokud nám ho doporučí, určitě budeme souhlasit - a to syn je taky hodně vysoký a bude ve třídě vyčnívat, ale raději to, než aby měl pak problémy které se s ním potáhnout