Co říkáte na smíšené třídy ve školce?

georgine
3. zář 2007

Ahoj maminky, chtela jsem znát vás názor na smíšené třídy ve školce.. Malý bude mit v breznu 3 roky a uz od ledna pujde na skusenou do skolky, jenomze problem alespon pro me je takový , ze ve skolce jsou vsechny deti spojene bez ohledu na vek... Jaké máte zkušenosti, případne názory.. Dekuji apreji hezký den..

rozarka65
9. říj 2013

Ahojky,u nás ve školce je 50 dětí ve dvou třídách...je to teprve dva roky,co jsou ty třídy smíšené...já si myslím,že je to dobře...navzájem si pomáhají...Já teda nejsem učitelka,ale na kroužku,kde je mám také smíšené...je krásně vidět,jak si navzájem pomáhají... 🙂

leni78
9. říj 2013

@olgas No klasika, přesně takovou změnu chování měl ten muj. Bylo mu čerstvě tři, je na konci srpna. Jenže do toho surově odstrkoval deti ve volnem čase na pisku, hájil si svůj prostor, bylo to hrozný. teď mu je 10 let a to období, kdy byl agresivní, to byla přesně doba ve smíšené třídě. Od te doby premyslivy pohodový kluk. Takze tenkrát z toho měl opravdu následky. Do takové třídy me deti uz ne, jsem poucena. Ono se od toho jednou možná ustoupí, ale zatim je malá konkurence, tak oblbuji, jak je to pro deti úžasné. To určitě. Imho.

petrajurinova
9. říj 2013

@leni78 jistě máš naprostou pravdu, děti a lidi různého věku nemůžou fungovat pohromadě. Vlastně je zázrak, že svět, který není rozdělený na věkové skupiny se ještě nepřestal točit. Aby společnost mohla fungovat, mělo by věkové třídění začít nejlépe hned po narození a skončit až po smrti. A mělo by se to zavést všude, proč by venku na hřišti měly být batolata s předškolákama a školákama pohromadě - to nemůže fungovat, měly by se vytvořit hřiště jen pro určitý věk a děcku vysvětlit, že jakmile oslaví narozeniny, tak na tohle určité hřiště už nesmí, protože ode dneška už nemůže s Jeníkem, který je o tři týdny mladší dokázat existovat pohromadě. Je to přece mnohem přirozenější dát děti dohromady jen s dětmi stejného věku, než je nechat aby se naučily vycházet s mladšími a staršími. A nejlépe by bylo rozdělit to i dále, v jedné kanceláři by neměli pracovat lidi různého věku, je to špatný koncept aby byli pohromadě absolventi s lidmi těsně před důchodem - ještě by ti mladí mohli od těch dědků chytit podivné návyky 😒

paolin
9. říj 2013

Do smíšené třídy děti chodí celkem už 5 let a spokojení jsme moc 🙂 Sem tam si na mladší děti dovoliili předškoláci, ale učitelky situaci vždy srovnaly. Syn má vývojovou vadu a pozitivní vliv od starších dětí na něj byl obrovský. Děti si pomáhaly, byly tolerantnější. Nadávky nebo sprostá slova jsem za tu dobu teda nikdy neslyšela. Každopádně každé dítě je jiné a vyhovuje mu něco jiného.

blanka.k
9. říj 2013

Syn nastoupil do smíšené třídy v září (3roky 3 měs.)...měla jsem strach, je tam nejmladší, nejmenší , navíc 1 učitelka na 25 dětí. Předtím chodil do soukormé miniškolky, kde byly děti od 2 do 4,5let, taky tam tedy byly děti 2x starší,ale szas 2uč/13dětí... Obávala jsem se, že starší si s mladšími nebudou hrát, pomáhat atd. a opak je pravdou, funguje to perfektně , dokonce tam má i "osobní" oblíkačku, větší holčičku, která ho oblíká, dobrovolně 🙂 (syn je modrooký drobný blonďáček, takže si omotal kolem prstu nejen učitelky, ale i ty starší holčičky 😀 ) Nedělám si iluze, že nějaký problém nepřijde, ale jsem příjemně překvapená, jak to funguje 😉 I to, že předškoláci třeba lepí nálepky na papír podle čísel,které jim učitelka napíše, mladší si hrají nebo pozorují a "okoukávají" co se starší učí

olgas
10. říj 2013

holkky, já nepopírám, že to může fungovat, v některých věcech určitě , určitě ti starší táhnou ty mladší dál, pomůžou obléct, to tomu mému pomáhají taky, to co jsem psala , je ale zase ta negativní stránka věci a já teda fakt nevím jak k ní mám přistupovat. u nás mám prostě pocit, že do té vedlejší trídy si paní učitelk a vybrala děti, které jsou pohodové a bez problémů a v té naší třídě jsou takoví ti co si s něma buď dřív ostatní nevěděli rady nebo ti co se jim prostě nehodí, protože hned neposlechnou,nejsou prostě tak lehce manipulovatelní jako jiné děti. 😒 A když je v té třídě 20ti dětí, na které je jedna učitelka, takových "divočáků" víc, tak to je pak prostě mnohem těžší práce s nimi no 😖

leni78
10. říj 2013

Mě by určitě vyhovovalo rozdělení dětí max ob dva roky a určitě menší počet dětí ve třídě.

blanka.k
10. říj 2013

Tak dnes jsem zjistila jednu věc...aby naše paní učitelka mohla jít s dětma ven, tak jelikož je 1 (já myslela, že na procházku jsou 2, že v té době se jim překrývají služby), tak dává 5 dětí z 25 do jiné třídy, aby s nima mohla jít sama....střídá to, prý za chvíli přijde řada na ty nejmladší....to bude problém, syn byl v jiné třídě 2x (když jsem nestihla dojít včas a slučují se odpo) a hrozně brečel...už i chápu,proč furt mluví "a maminko, dnes nepůjdu do Mravenečků (= ta druhá třída), že?" 😅
a to ještě můžu být ráda, že je jich ve třídě 25, starostka odmítla podat žádost, abych ijm bylo 28, to už by ta učitelka fakt nedala.... 😅

paolin
10. říj 2013

@olgas Tak to je těžký s těmi slovíčky radit ☹ Určitě by se mi nelíbilo, kdyby se mladší děti nemohly zapojit nebo je někdo ve školce mlátil nebo se učily sprostý slova - ty starší to ale někdo musel naučit, že. U nás ve třídě byla skupinka kluků, která byla šílená, když to na ně přišlo. Ale učitelky je dokázaly uhlídat. Jeden nový 3letý chlapeček všechny mlátil, bral hračky z ruky, prostě agresivní. Takže učitelka nedělala první měsíce nic jiného, než pořád chodila za ním a dokola opakovala, že to se nedělá, to není správně. Vždy na něj hezky, za což jsem ji obdivovala 😉 Z toho jedna předškolačka ubližovala menším dětem. Jednou srazila a zalehla tříletého chlapečka a byla na něj dooost hrubá. Tak jsem na ni houkla, že to dělat nebude. A ona? Prý že jí to maminka a babička dovolila a paní učitelka si na ní nesmí nic dovolit. Jsem se na ní usmála, že já nejsem paní učitelka a jestli bude ubližovat dětem, že si to s ní vypořádám a s její maminkou pak taky. Ona děti i kousala a nakonec na ni houklo pár tatínků a byl klid. Řešit to přes rodiče někdy bohužel nemá absolutně smysl, dokonce jedni rodiče dítě podporovali, jen ať se bije a škrábe a jak se hezky prosazuje. Takže za mě je to pedagogickém vedení, hodně o výchově a o přístupu.

paolin
10. říj 2013

@blanka.k u nás bylo 28 dětí ve třídě..to je fakt síla!

leni78
10. říj 2013

@blanka.k To se u nad dělo taky. Prisla jsem po obědě pro kluka a na dveřích napis ze jdou spát jinam tak jsem brala dite no ten byl tak rád ze nemusí k cizí tetě a dětem. Ja to rikam porad, ze tam delaj haryky a ne cool koncepty a nikdo mi nevěří. Vsechno to jsou jen interní problémy a deti to odnáší. Imho.

leni78
10. říj 2013

@paolin Taky si musime uvědomit, ze to tříleté mohlo kousat a škrábat jako reakcí na smíšenou třídu. Tříleté a šestileté dite ma absolutně rozdílnou psychiku v rámci dělení se o hračky, kamarádství, vlastního prostoru. Uz jsem zde psala, ze muj tříletý se stal v dobe smíšené tridy agresívním. Pritom jinak celou dobu srdečný klidný kluk. Paní učitelka mu muže říkat ze se to nesmí ale to dítě je úplně jinde v tu chvíli.

nessik
10. říj 2013

Ahoj holky, tak já mám tuto zkušenost. Moje čtyřletá dcerka chodila loni do věkově smíšené třídy (3-6 let). Starší děti si s ní hrály, byla tam moc spokojená. Vůbec neplakala. Letos to rozdělili a je ve třídě, kde jsou děti 3-4 roky. Je tam téměř nejstarší a pořád pláče a vůbec tam nechce chodit. Ty malé děti si zřejmě neumí kolektivně hrát a ona se tam strašně nudí. Navíc je tam bije jeden malý chlapeček a i když to paní učitelka řeší, tak nemá oči všude. Je mi jí líto a je škoda, že už není ve smíšené třídě.

paolin
10. říj 2013

@leni78 tohle tříleté ten případ tedy nebyl 🙂 on neuměl ani jíst vidličkou, ani poděkovat. nemyslím si, že by to ve třídě se samými tříletými nedělal.

s tím přesouváním a spojováním i u nás. to mě prudilo neskutečně, páč jakákoliv změna byla velký velký problém 😠 proč tohle dětem dělají, pokud není opravdu akutní stav, to nechápu!

blanka.k
10. říj 2013

@paolin nebylo to na Vinohradech? 😀 Ty právě paní starostka zmiňovala, že tam to tak mají, ale že to u nás nechce 😉

Jinak teda musím říct,jak byl můj syna akční, v té soukromé školce neposlouchal, nedělal nikdy nic co měl, doma taky na zabití, tak ve školce ho hrozně chválí, doma přijde a hraje si sám v klidu 2 hod. s vláčkama... úplně vyměněný 😅 Ale jo, vlastně min.týden prohlásil, že kohosi zabije, už nevím, na koho to bylo mířené,jen mi pak na dotaz oznámil, že to taky říkal nějaký chlapeček ve školce...a na zast.MHD křičel, že pindík je vlastně ču...k , že to prý říkala paní učietelka (to pochybuju, ale věřím, že to má taky ze školky)....ale když vidím některé tatánky, tak vím, že tyhle slova znají i 3leté, to nemusí být smíšenou třídou a 6-7letýma dětma

paolin
10. říj 2013

@blanka.k Blani nee 🙂 teď má syn ve třídě 14 dětí a to je tedy výrazná změna 😀

leni78
10. říj 2013

@blanka.k Sprosta slova jsou to nejmenší, to jsou Imho malichernosti. Horší je, jak se dite cítí. Ja viděla ty nejmenší jako totálně bezradne.

glimmer
10. říj 2013

u nás ve školce je 25 dětí, je to jedna smíšená třída. Mě to přijde v pořádku, větší děti většinou pomáhají těm malým a malé se zase naučí komunikovat s těma většíma. Anička je od září ve školce a vzala to naprosto v pohodě. Myslím, že nikoho z rodičů to nenapadlo ani řešit.

paolin
10. říj 2013

naše učitelka říkala, že její zkušenost je, že spousta 3letých dětí by ve školce vůbec neměla být. že jsou na to opravdu
nezralé.

schnek
10. říj 2013

nás tedy moc smíšená třída nenadchla. Tedy samozřejmě nejde jen a jen o smíšenou třídu, myslím, ýe to prostě učitelky ve třídě, kam chodil nejstarší, neměly moc zmáknuté. Šel v 5 letech, takže byl mezi těmi strašími a většinou to vypadalo tak, že se učitelky věnovaly těm menším, nebo si někde hrály s holčičkama a kluci si dělali ze školky kůlničku ☹ Jediný, co nám to přineslo, je, že kluk ze sebe dělá kašpara, předhání se, aby udělal co největší kravinu, nebo kravinama ty ostatní kolem sebe vysloveně otravuje a navádí je. Přestal se rozdělovat, všechno je jenom jeho, všechny odtrkuje a tluče. Myslím, že jsem celkově vybrali mizernou školku, ale ani v konceptu smíšených tříd nevidím nic přínosného. Mladší kluk je ve školce, kde jsou třídy mladších a starších dětí a je to úplně o něčem jiném. Ono se těžko bude plánovat nějaká činnost, co by bavila ty starší, zvládli ji i ti mladší a dvě učitelky se z těch víc jak 20 dětí nezbláznily. Za mě smíšená třída není moc velká výhra.

blanka.k
10. říj 2013

@paolin Nám řekli rovnou, že mají měsíc na to, aby si dítě zvyklo, že během té doby nám prostě dítě "vrátí", když zjistí, že není připraveno, ať s tím počítáme, že se to může stát....

leni78
10. říj 2013

@blanka.k To je dobrý teda 🙂 Každopádně to by mělo následovat az po nějakém schváleném postupu, například pedagogická psycholožka a společná snaha všech zúčastněných na zdárném začlenění. Ne ze si učitelka rekne, tohle dite tady měsíc buli tak půjde pryč. To musi byt supr pro samozivitelku, která někde maka aby dítě uzivila. Zní to prostě hrozně jednostranně.

baris
10. říj 2013

U nás jsou jenom smíšené třídy a nic proti nim nemám. Mladší děti vidí, že se musí poslouchat a starší dětí je "táhnou". Starší děti se zase učí starat o ty menší, pomáhají jim.

@paolin @blanka.k nám říkala dětská psycholožka, že okolo 50% dětí není připraveno jít ve 3 letech do školky. Starší dcera to nedala, tak jsem jí stáhla a šla až po 4 letech a doteďka bojujeme - nechtějí chodit do školky. I když tam mají kamarády, hrají si. Ale doma je doma 😀

A opravdu se dneska nedivím, že se třídy slučují - na společné. Dneska přivedou ve 3 letech rodiče dítě do školky s tím, že po obědě by mu mohli dát ještě plínku na spaní, sám se neobleče, nenají, neumí si hrát v kolektivu ... Dovedete si představit, že máte obléct 28dětí na procházku a pak zase sevléct??? To ani nikam nemusí jít, protože než dooblečou posledního, tak zase můžou svlíkat prvního. Já vím, budete mi hned odporovat, že vaše dítě jedlo samo od roka, plínku nemá od 1,5roka, ve 2 letech si zavázalo tkaničky a ve 3 letech umělo už celou encyklopedii. Realita je bohužel jiná - šikovných 3-letých dětí je tak do 30%. Zbytek neumí nic nebo jen část.

A že některé děti jiné šikanují??? To ale není chyba smíšených tříd - je to vina rodičů, že své děti podporují v těchto činnostech 😠 To chce vyliskat především rodiče.

blanka.k
10. říj 2013

@leni78 já se toho taky děsila, ředitelka strašila "jak dítě nebude umět tohle a támhleto....", taky jsem si nechtěla brá tmoc práce, abych stíhala, kdyby byl ještě doma, a nakonec v pohodě, neslyšela jsem, že by někdy někoho vyhodili...ale je fakt, že často berou jen 4leté a starší děti, že na jiné není místo 😅 Ale přiznám se, že vzhledem k tomu, jaký je syn akční, a zároveň nespolupracující, tak bych se ani nedivila a neprotestovala, kdyby prostě řekli, že to sním fakt nejde, i teď kolikrát mi chce učitelka něco říct a říkám si "a je to tady....už se začal "projevovat"....a ono ne, buď ho chválí, nebo včera jsem řešili, že měl menší úraz atd...

leni78
10. říj 2013

@baris Je normální, že tříleté dítě si neumí hrát v kolektivu. Hrají si spíš vedle sebe, nez spolu. 28 dětí na jednu učitelku ? To je prostě špatný. Tady je potřeba změna. Me jako matku absolutně nezajímá, ze učitelka kvuli počtu deti nestíhá.dite ji sveruju, aby o něj bylo postaráno. Proč nedají do jedné třídy více učitelek, kdyz uz nemají prostory na víc tříd ?

baris
10. říj 2013

@leni78 finance - to je ten důvod. Stát nepřidá peníze, tak je není z čeho platit. Proto je ve třídě 28dětí a učitelky jsou tam spolu max. od 10 do 13hod. A to podle ombucmana mají navýšit kapacit tříd, aby byly přijaty všechny děti, takže se může stát, že tam bude i přes 35dětí 😠. A to se opravdu nedá stíhat - to by pak jenom učitelka poletovala od jednoho dítěte k druhému a utírala jim nosy, zadky, oblékala ...

Ano, souhlasím, že to 3-leté dítě neumí, ale když vidí, že ostatní (starší děti) si spolu hrají, tak chce taky a naučí se to tak. Musí k tomu dospět.

schnek
10. říj 2013

@baris ad společné hraní - ano, ti prckové to od těch starších okouknou a chtějí taky, ale jak, že... 5leťák prostě není zvědavej na to, jak mu 3leťák rozbombarduje během pár vteřin jeho mistrovské dílo z kostek. Přesně to si myslím, že je příčinou synova hamounění a agrese - to je moje, neahej na to a vypadni.

petrajurinova
10. říj 2013

@blanka.k 1 učitelka na 25 dětí ve školce? 😲 To je snad mimo zákon - ne?! Nevím to teda jistě, ale mám pocit, že ve vyhlášce je, že 1 učitelka v MŠ sama může mít na starosti nanejvýš 20 dětí a i to mi příjde dost hodně - když třeba některé dítko potřebuje pomoct po "velké" na WC, nebo osprchovat při "nehodě", tak kdo je s těma ostatníma dětma?

paolin
10. říj 2013

@baris mluvíš mi z duše 🙂 Ze začátku jsem trávila poměrnou část dopoledne ve školce se synem. Odchod na vycházku byl ve stylu - polovina dětí se musela oblíct, další dělaly neplechu, oblečený děti se nudily a bylo jim horko...mazec a to jsem tam oblíkala taky. A pak učitelka ještě dostala odpo nadaný, že Pepíček neměl venku punčocháče a co si ta učitelka myslí.

@petrajurinova jedna učitelka může mít max 21 dětí. Ale praxe je samo jiná. Běžně je dopoledne na 28 jedna učitelka.

@leni78 učitelka je zaměstanec. Ta nemůže za to, že je na děti sama. Pokud tě to jako matku nezajíma, je potřeba se ozvat vedení nebo zřizovateli MŠ.

paolin
10. říj 2013

Jo a kdy si má šanci učitelka odskočit, to je mi záhadou doteď.