Co vlastně očekáváte od státní školky?

andy21
8. led 2013

Mám na mysli, že se od sebe ty státní školky hodně liší, téměř každá školka už dnes běžně nabízí nějaké "nadstandartní" aktivity typu plavání, tanečky, hudební kroužek, lyžování, počítače atd....Jak je to u vás ?
A celkově jak jste náročné, co od školky čekáte ?
Co vás na Vaší školce malinko vytáčí ? 🙂
Zapojuje Vaše školka rodiče hodně do dění ve školce ?
A jak je to se vztahem učitelka a dítě? Jste pro rovný kamarádský vztah nebo by měl být jasný rozdíl a učitelka by už ve školce měla mít autoritu?
Informují Vás učitelky každý den o dítěti?

Jsem zvědavá na Vaše odpovědi 🙂

tinusss
8. led 2013

I když zatím dítě nemám, teprve teď se začneme snažit, tak podle toho co vím např. z praxe, nebo od kamarádek, si myslím, že dnešní státní školky se od nějakých soukromých příliš neliší. Ovšem asi nejvíc záleží na tom, na jakou p.uč. zrovna narazíte, kolik dětí má na starosti, jestli je vůbec možnost nějakého individuálního přístupu. V tomhle si myslím, je jediný rozdíl mezi státní a soukromou.🙂 Jinak aktivity jako třeba plavání apod. mají, myslím, už skoro všechny 🙂

romcovaklarka
8. led 2013

Já mám ještě předškolkáčka 😀 Ale co očekávám. Aktivity a kroužky bych asi ani mít nemusela, spíše bych ocenila, kdyby děti chodily hodně ven, kdyby měly jídlo ve školce ve stylu zdravé výživy. Pokud jde o přístup učitelek, určitě bych uvítala, kdyby se učitelky snažily svoje požadavky dětem spíše vysvětlit, než takovou tu autoritu "bude to tak, protože jsem to řekla". Což je samozřejmě časově náročnější a proto by bylo hezké, kdyby na jednu učitelku nepřipadalo příliš moc dětí... Ale to jsem samozřejmě někde v Utopii 😅 Mno tak asi takhle se mi to zatím zdá 🙂

kikimaruska
8. led 2013

Tady je trošku podobné téma...ohledně toho co maminkám vadí atp...tak pročti 😉
https://www.modrykonik.cz/diskuse/predskolacek/...
Jinak já jsem byla ráda, že nám synka vubec ve 4 letech vzali, jelikož je tu narváno a tříleté děti příjmají dost málo. Malej chodí do státní školky, nabízí kroužek šikulky a snad pro větší angličtinu a aerobik, ale to zatím nic pro nás. Bývalo tam i plavání, o to jsme se dost brali s pár rodiči, ale je tu problém s vedením bazénu, takže to padlo. Pak větší děti jezdí na školku v přírodě. Rodiče školka do dění zapojuje dost, každou chvilku se něco koná a je to ve spolupráci rodičů (mohou a nemusí přijít). Paním učitelkám děti říkají-paní učitelko...a jméno, ale jinak myslím že jsou přátelské. Co se týče informací o dětech, tak slýchám, že to dost řeší, hlavně ty co se teprve nějak aklimatizují a mají nějaké problémy, já sem se občas na malého zeptala sama, ale on už je zvyklý, chodí druhý rok, ikdyž zprvu chodil uplně jinam v jiném bydlišti. Trochu víc jsme to rozebíraly právě v té diskuzi výše.

andy21
autor
8. led 2013

@kikimaruska
děkuji za info, toto téma jsem pročítala celé i přispívala 🙂

Právě se mi zdá, že hodně aktivit je jen pro předškoláky....

Ted jsem přišla do styku se školkou z Prahy 9 Počernic, kteří tu mají u nás na horách týdenní lyžařský kurz! byly tam děti 4-6 let, fakt jako to mi přijde skvělé, něco takového a přesně bylo vidět, že se zrovna sešlo pár nadšených kantorů.... a nemají to vůbec jednoduché, s dětmi bydlí cca 600m od sjezdovky, takže 2 x denně tam a zpět, všechny děti přezout atd, vzít všem lyže do batohů.....to mi přišlo úžasné, taky jsem je hned osobně pochválila 🙂

@romocovaklarka
aby děti jedly a pily zdravě mi jde také a na to jsem právě narážela v té diskuzu viz kikimaruska, že jim tam moc nevadilo, co do dětí lejou za sladké hnusy....

kikimaruska
8. led 2013

@andy21 tak lyžařský kurz, to je skvělé...my se ted nikam na lyže nedostaneme, ale malému bych to ráda zaplatila, oni se i děti líp učí, když je učí někdo jiný-intruktor...než rodiče. U nás pro uplně maličké také nic není, právě ten šikulka je spíš malování atp. a malej je pořád takový třeštidlo že u ničeho moc nevydrží. O to víc mne mrzí ten bazén, že se nemůže učit plavat a bude to mít až někdy ve škole...

leni78
8. led 2013

Nemám dobré skušenosti se školkou. Několikrát se mi stalo, že došlo k vážnému zanedbání péče o syna, tak jeho odjezd do školky v přírodě nepřipadl v úvahu, měla bych strach, kde chuděrka trpí. Nelíbí se mi rutinní zastaralá výtvarná výchova ve školkách a psychicky náročné přehnané přípravy dítěte k zápisu do školy. Líbí se mi, že ve většině školek je možnost výběru spaní, či hraní pro nespavce. Bohužel jsem se setkala i s nucením do jídla. Do budoucna bych uvítala menší kolektivy na jednu učitelku a důraz spíše na individuální a laskavý přístup k dítěti, samozřejmě autorita dospělého v dobrém slova smyslu, až poté tři pr... různých rodilých mluvčí a kravin, které se prezentují jen na oko pro rodiče a za což se mnohdy schová realita všedního dne dítěte .-) Jé, nejradši bych si školku založila, je to můj tajný sen. 🙂

andy21
autor
8. led 2013

@kikimaruska ale to je opravdu až extrémní vyjímka tenlyžařský kurz 🙂

Já právě teď dceru dávám dceru do "Zdravé školky" , kde mají pití i jídlo v souladu s pravidly zdravé výživy, ke každému jídlo je ještě ovocný nebo zeleninový talíř a mají hodně pohybu, každý den ven a před pobytem na hřišti jsou na procházku, otužují se, každý den cvičí, ve školce mají i tělocvičnu, tak jsem na to zvědavá 🙂

andy21
autor
8. led 2013

@leni78
rutinní zastaralá výchova je problém nejen školek, ale i škol, mám tajný sen o nějakém bezvadném reformním ministrovi (ministryni) školství.....
a jak jsi řešila tyto problémy se školkou?stížností? odchodem? jaká byla reakce?

leni78
8. led 2013

@andy21 No bylo to strašný. Věděla jsem, že mám zajímavou práci, a měnit školku by byl problém. Tak jsem držela hubu že jo. Poprvé stál syn celé odpoledne na špičkách ve šněrovacích botách, které neměl na ven na zahradu, ale na ven se mnou, nedostal se nožičkama dovnitř, tak stál uprostřed cesty prokřehlý v mrazu a i když děti lítaly po zahradě a on stál, nikdo to neřešil, byli tam několik hodin. Když jsem pro něj asi ve 4 přišla, byl ve velkým stresu a zábly ho nohy. Chytla jsem ho, že deme a on že nemůže. Šla jsem za učitelkou, řekla jí to a ona začala pleskat něco o tom, že to moh říct a nesmysly, to mu bylo4 roky. Ona to nějak popletla a přitom tam měl na ven bufy připravené okatě, naopak ty šněrovací byly úplně v jiný místnosti. Koukala na mě jak vejr. Pak se kluk počůral dopoledne, šli spinkat, tak si ty mokrý punčocháče sundal dal na židličku, a po spaní si je oblíknul mokrý na sebe, prý mu to vůbec nešlo a čekali na něj a šli v mrazu takový kus na návštěvu do druhé školky a celé odpoledne pochcanej do toho se stresem počůral ještě do kalhot, protože řekl, že chce čůrat, ale prý to má vydržet, že je zima, no jo jinak se mi kluk vůbec nepočůrával. Bylo toho víc, já si vzpomenu a otvírá se mi kudla v kapse děvčata. No řekla jsem to, ale pokaždý na mě čuměla a myslela si o zadnici.

kikimaruska
8. led 2013

@leni78 😕 to je teda síla...v naší školce chodí děti dost ven a kdykoliv dojdu pro malýho, vidím na topení rukavičky, oteplováčky, oblečení...co mají mokré jim učitelky sami dají uschnout...pokud jsou mokří uvnitř bud že se zvalchovaly ve sněhu anebo kdyby se někdo počural, tak je vysvlíknou, počurané pyžamko nebo spodky dají uschnout a vrátí suché, prcka převlíknou (každý má teda pomalu čtvero oblečení - na cestu do školky to "hezké", pak tepláčky a oblečení do školky dovnitř, pak na ven a ještě náhradní. Mají tam kapsáře a příp.jim vyndají čisté, suché...pokud je tam počuranek co si tak nějak zato všechno, maj tam dokonce nějaký prádýlko navíc na pujčení....A jinak třeba gumáčky povinné nejsou, ale když je mokro a dítko je má, tak dohlídnou aby si vzaly gumáčky a ne normální botky atp.

andy21
autor
9. led 2013

@leni78 to je příšerný 😖 😠

brisalek
9. led 2013

Co čekám od školky: asi podobně ja píše @romcovaklarka Myslím, že by učitelka měla mít autoritu, žádný kamarád a výchova stylu USA...ale přirozenou autoritu a děti ji měli rádi, aby pravidla a požadavky byly podávány mile a vysvětlovány proč se to po dětech chce..ne jen "prostě to uděláš..." Bohužel jak se tady píše při 25 na jednu učitelku je to fakt težké. Takže kdybych mohla něco změnit, tak bych přidala do každé třídy jednu učitelku a přidala peníze na obědy a zavedla nějaké kontroly jak zdravě se dětem vaří (myslím podle zdravého rozumu...aby měli dost masa, zeleniny, ovoce.. polívky z masa a ne z masoxu....ne jen nějaké moderní bio....). Důležité je pro mne, že se o děti starají tak, aby nebyly zbytečně nemocné (starost, jestli jsou dost oblečené, když jdou ven, zkrácení pobytu venku , když je fakt hnusně - smog a mrholení , vlezlo...) Naštestí ve školce kam malá chodí mi zatím přijde, že to tak je a dcera je tam spokojená. Vadí mi, že učitelky někdy jakoukoli připomínku berou moc osobně, místo diskuze, která by vedla ke zlepšení a spokojenosti všech stran. Naopak třeba otužování jsme šťastná , že v naší školce nepropagujou🙂. Každý den neinformují, ale často něco prohodí, co zrovna dneska třeba dcera dělala ...ráno třeba komentují, že už má ve školce kamarádku a že si budou zase hrát s tím a tím.

@leni78 dcera chodila do soukromé školky od 27 měsíců do 36 měsíců...byly tam 4 učitelky na 13-16 dětí. A také se stalo, že dcera se venku někdy (nikdo neví kdy ) počurala, když bylo asi 8 stpnu venku a nikdo si toho nevšiml, když přišli tak ji svlíkli a šla na oběd a byla ve školce ještě skoro hodinu v mokrých legínách. Zjistila jsme to až když jsem pro ní přišla. Měla černé sofshelové kalhoty na černých legínách a prý jak jsou černé nebylo to vidět a nikdo si nevšiml🙂☹☹. Ale asi ten softshel držel z toho čůrání teplo, takže jí asi nebyla zima🙂. Ale ve školce s tolika učitelkama na jedno dítě a platbou 9 tisíc ua měsíc docházky pouze od 8-13 hodin bych čekala lepší péči🙂.

romcovaklarka
9. led 2013

@brisalek To je teda fakt blbý 😕 No, ale zas je fakt, že pokud to nešlo vidět a dítě vypadalo spokojeně, tak zas asi nemůžou všechny děti v pravidelných intervalech ošahávat na zadečku 😅 To by se třeba maminky taky rozčilovaly 😀

brisalek
9. led 2013

@romcovaklarka no ale když jí ty kalhoty sundavali (tam je slíkaly učitelky - bylytam děti od 20 do 36 měsíců) museli to podle mě cítit, že je to mokré, když měla obojí po celých nohou mokrý🙂. No ale neodstonala to a holt nikdo není neomylný🙂

andy21
autor
9. led 2013

@brisalek
jj to je důležité, aby učitelkám bebylo jedno, jak jsou děti oblíklé, jestli jim není zima apod.
A 25 dětí na jednu učitelku to je už celkem extrém ne?
A máš svatou pravdu s tím, že bohužel není osvěta v nějaké diskuzi s rodiči, vše si berou moc osobně...
Co ti vadí na otužování?Ono to není tak drastické, jak si asi představuješ, žádný Vašek pod pumpou 😀

leni78
9. led 2013

S tím počůráním, to je právě to. Učitelka si všimnout nemusí. Ale dítě trpí. Někde je chyba.

romcovaklarka
9. led 2013

@brisalek Hm, to máš vlastně pravdu. No, hlavně, že to "dobře" dopadlo, ale taky by mě to teda naštvalo...

brisalek
10. led 2013

@andy21 já jsem nepříznivec otužování. Ještě jsem totiž neviděla dítě nebo člověka, který byl a je otužovaný a byl by zdravější než jiný. Mám totiž pocit, že u nás se za otužování považuje studený odchov a otužovaní jsou jen prostě méně zimomřivější, snaší lépe nišší teplotu v tom smylu, že jim není zima, ale po stránce imunity a nemocnosti jsou na tom zcela stejně nebo i hůř než děti , které nikdo neotužuje. Prostě podle mne je to jen o genetice. Třeba mám jen smůlu na lidi s okolí, kteří se holedbají otužováním , ale jak si stoupnou do průvanu nedej bože jít na moment na balkon po vykoupání v zimě...hned mají rýmičku...A hlavně nevím, co se pod tím ve školce myslí a jak je to prováděno☹

andy21
autor
12. led 2013

Holky pište pište 🙂

franzovka
19. únor 2013

já musím z vlastní zkušenosti a ze zkušeností svých kamarádek, že je to vždy ani ne tak o učitelkách jako o ředitelce. Pokud ředitelka školky po učitelkách coby jejich nadřízená nic nechce, nejsou motivované a podepisuje se to na jejich přístupu k dětem.
My máme ředitelku, která 2x týdně píše aktuality na webové stránky, neustále vymýšlí a organizuje akce pro děti (některé i za účasti rodičů)a taky se sama zapojuje do výuky (učí děti cizí jazyk) - a ve stejném duchu tím pádem fungují i paní učitelky. Skvěle fungují vazby školka-děti-rodiče, ale je to jen její obětavost a nadšení pro její práci, kterou (bohužel a snad) zhodnotí jen samotné děti, případně jejich rodiče.
Pak vím o opačných extrémech v jiných školkách - dětem pustí učitelky televizi a jdou si s paní ředitelkou vypít kafe, zanedbaná zahrada, děti nechodí ven, protože se učitelkám nechce je oblékat... a jsme u toho - obě tyto paní ředitelky jsou nejspíš úplně stejně ohodnoceny za svou práci. A město, pod které obě školky jako organizace spadají? Tam se nikomu nechce s tím něco dělat, ředitelky si nemusí obhajovat svou práci a když se to někomu nelíbí, má holt smůlu (kamarádce paní ředitelka z té "bezva školky" doporučila, že pokud se jí něco nelíbí, ať si dá dítě jinam, že venku na její místo čeká dalších 20 dětí). Takže je to opravdu jen o lidech...

kamila297
21. únor 2013

Od MŠ očekávám příjemné učitelky, důsledný, avšak vlídný přístup k dětem a jídlo, které chutná a je vyvážené. Zatím se díkybohu všechno splnilo, malej je ve školce moc spokojenej, denně chodí na zahradu, začlenil se do kolektivu, těší se tam a chutná mu. Po rodičích se nějaké extra zapojení nevyžaduje, informace dostáváme, když se zeptáme. Tento styl MŠ nám naprosto vyhovuje.