Co vše má umět 5-ti leté dítě?

pierreetluce
30. čer 2012

Chci se zeptat, manžel má 5-ti, skoro 6-ti letého syna... Přijde mi, že na svůj věk toho moc neumí - nevím jestli na něj nemám vysoké nároky. Najíst se příborem je pomalu pokus o sebevraždu - šermuje kolem sebe vidličkou a nožem, přemýšlí, co patří do jaké ruky, když má jen vidličku, musí si pomáhat prázdnou rukou, aby se vůbec najedl; psaní - umí napsat jen své křestní jméno, u číslic má problém, umí jich asi 5 - zbytek neví jak napsat, ale přečte je; oblékání je taky dřina; plete si barvy, špatně je rozeznává...
Chci toho na takhle staré dítě moc? Máme ho 2 dny v týdnu, nemůžeme všechno dohánět za ty 2 dny...

martiina_k
9. říj 2016

@mirena11 já teda nevím, proč ti tady dávají takovou sodu. Přece pokud máte dítě v péči dva dny v týdnu, to je celkem dost času, tak musíte fungovat jako rodina. Přece nebudeš dítě ignorovat jen proto, že s tebou "nemá nic společného". Klidně jí hlaď po vláskách než usne, klidně jí čti pohádky, proč bys nemohla? Protože jsi ji neporodila? Nevím... podle mě se chováš úplně normálně a dál si buduj s holčičkou hezký vztah. Padl tady jeden rozumný argument - zkuste se domluvit s matkou, zda by ji nemohla dát k vám, když třeba odjíždí do té ciziny nebo na služebku nebo tak a ví, že se tam o ní nebude moct pořádně postarat. Budete mít víc času naučit se to, co holčička neumí. Přece jenom jí nejsou tři, ale je jí pět, je to předškolák, tak si kupte nějaké úkoly pro předškoláky a trénujte si na tom grafomotoriku, počítání a podobné..

amalko
16. říj 2016

@radka11111 tak tenhle problém má i já s holkou ve školce a už jsem byla vyslána k psychoške ☹ jelikož príšty rok by měla jít do školy a neumí si zapamaovať ani pohádku a dokonce každý den s ni probíram jaký je den ☹ Jinak vymenovať dni umí jenom neví jaky je den dneska jaky den byl včera a jaký bude zítra .no skr.na palici ☹ Taky ve škoce má jenom jednu kámošku a pokuď tam neni sedne si na lavičku a sedí tam jak poleno ☹ No nevím doma je to malý živel a ve školce nemá ☹ Tak uvidíme jak nás veme psychoška a co na to řekne i když já si myslím né všechni deti jsou stejne a chytré 🙂

lajla
16. říj 2016

@amalko tak to já bych si taky měla někam zajít...od té doby co jsem na MD se mi pletou dny v týdnu a kolikrát mám po místo pá😂 netrapila bych ji..zkusila bych se zaměřit na jiné věci...úkoly na trénování paměti, pexeso... pohádka je těžký oříšek..třeba ji to ani nebaví

viola1987
18. říj 2016

@mirena11 Jen jsem chtěla podpořit, jak jsem tady četla některé reakce, že až budeš mít svoje dítě tak uvidíš to a to. A představte si, to jak jsem to chtěla tak to je, to co jsem chtěla po přítelovu synovi vyžaduji i po dceři a také ostatní zásady, které jsem si vytyčila dodržuji, nenech se zastrašit tím, že nevíš jaké to je. Jen prostě máš v hlavě už nějakou představu místo toho aby jsi tápala a hledala pokus omyl. A také se nemůže srovnávat, jak tu někdo píše půlroční dítě a pětileté dítě, půlroční dítě se skutečně vzteká a nedá se s tím nic dělat, ale v pěti letech už se dávno muže o věcech mluvit, vysvětlit a podobně, to vůbec nejde srovnávat. Dělej vše tak jak doteď, mě přítel po tom co se nám narodilo dítě si sypal popel na hlavu šíleným způsobem, že mi nevěřil, že se nechal manipulovat okolím, že já to dělám špatně a taky mi řekl, že ted to kluk třeba nechápe, ale jednou mi za ten můj přístup poděkuje. Tak na to mysli a třeba na to přijde i ten tvůj. Jo a PS: spousta chlapů co se týče výchovy fakt tápe, byly tak vychovaný, takže prostě jen nechávají běžet tu výchovu co najela ženská, proto ty musíš chlapovi ukázat a nasměrovat ho do toho.

viola1987
19. říj 2016

@shine2015 jezis ted to ctu cele, co zo je za nesmysly hodna teta? Pokud zije s partnerem je nevlastní matka a pravo co se vychovy stoprocentne ma, pokud vam stačí jen to, co dite nauci ve skolce, pak se nedivim, ze dnes jsou deti tak opozdene, sama jsem to zazila jako uvitelka na 1. Stupni, deti neumeli jist priborem, hrabali di jidla rukama nebo ani neuměli pouzivat vidlicku, jen lzici, o tom ze si nekteri neumeli utirat zadky ani nemluve, za to mobili a tablety ovladali vsichni. A to ze se detem necte a nezpiva a kazdy se.ohani logopedii opet stejny problem. Ja kdyz jsem nekde s pritelem vsude me povazuji za matku ditete, cili, to jak se dite chova a vyjadruje, je i.moje vizitka. A hlavne dite to.ma tezky a v zivote to bude.mit lehky? Ve skole ho taky za kazdy uprdnuti.nebudou chvalit a kdyz ji neco nepujde bude se to muset naucit a ne se na to vyprdnout. To je priprava na zivot v zivote se te nikdo nepta, ty ze jsi z rozvedene rodiny? Tak presto ze nic neumis te vezmem. Zvlast, kdyz ted je z rozvedene rodiny kazde druhe dite. Trochu nad tim co povidate premyslejte.
@monikagurthova

shine2015
19. říj 2016

@viola1987 nikdo Vas nenuti aby jste se mnou souhlasila....
Polud jste precetla me prispevky a nesouhlasite,je to Vase vec. Me je to jedno ;) Ja jsem se vyjadrila a vic netreba.
Mejte se prima.

viola1987
19. říj 2016

@shine2015 sama jsem do takove vychovy byla tlacena a vim.jak.je to hrozne, ta bezmoc je dobre znat taky jiny nazor, jeste od cloveka, ktery to zažil