Daly byste 3leté dítě do MŠ v po příchodu sourozence?

solvejg
3. led 2013

Ahoj, ráda bych znala Váš názor na mou věc, jak byste v mém případě zareagovaly vy. Zápisy do školek se blíží.....Mám dceru, které budou koncem srpna tři roky. Je moc šikovná....trošku vyčůraná (zkouší to na mě), ale hodně rychle se učí. Děti má moc ráda, snaží se s nimi okamžitě družit (spíše tedy s těmi staršími), ale je na mě hodně fixovaná. Sice byla už od malinka hlídána, neboť jsem si dodělávala školu, ale vždycky mi nějaké dlouhodobé (den ve škole) absence dávala pěkně sežrat. V červenci by jí měl přibýt sourozenec a já, ač původně rozhodnutá, že do školky půjde, začínám váhat. Mám strach, aby si nemylslela, že jí už nemám ráda a chci jí někam odložit. Taky mám hrůzu, že mi bude pořád ze školky tahat nějaké nemoci, na miminko žárlit a bude tam nešťastná, jelikož jí přecejen budou čerstvě tři roky. Jak byste se zachovaly vy? Nebude lepší, když si na sebe budou chvli se sourozencem zvykat, bude mi s ním jakože pomáhat, víc se sblíží. Je mi jasné, že pro mě by asi bylo náročnější, kdyby zůstala doma. Díky🙂

camelinka
3. led 2013

@solvejg nemam vlastni zkusenost, ale kamaradka mela presne to stejne.
Ze zacatku po narozeni dcery nechala kluka doma,prave proto, aby se necitil odstrceny,ale asi po mesici ho dala do skolky, protoze mu porad musela vysvetlovat, ze ted nema cas, protoze koji/uspava/prebaluje/vari a nevim co jeste, takze paradoxne na tom byli lip, kdyz byl ve skolce, tam se vyradil s detma a doma pak na nej mela cas, protoze uz mela vicemene doma vsechno hotove a uz byl doma z prace tatinek 😉

maxiiim
3. led 2013

ahojky, dceři budou tři roky v dubnu a někdy na přelomu března a dubna nám přibude prcek. Jsem rozhodnutá dát ji do školky. Sice mám trochu obavu o to, že bude nemocná a bude to přenášet na malého, ale myslím, že do školky už fakt musí, má ráda kolektiv, mě už docházejí nápady na písničky, básničky a vymýšlení činností, takže my určitě k zápisu půjdeme.
Dopředu je těžko říct, jak bude prcek reagovat. Třeba se bude do školky těšit a nebude jí vadit, že ty budeš doma s malou/malým. Třeba by se jí nelíbilo právě, když by viděla, že se staráš více o miminko, tak pro ni bude lepší dát ji do školky.
Mno....můžeš ji tam zkusit dát a není problém tam pak dle situace přestat/nepřestat chodit..... (nevím tedy ale jaké jsou podmínky se školným, jeho vrácením atd...)

solvejg
autor
3. led 2013

@camelinka To mě nenapadlo, že by se mohla nudit a být otrávená, že na ní nemám čas. Já ji původně do školky dát chtěla a s tím těhotenstvím, jsem začala váhat. Taky bych jí mohla zkusit dát do školky později, třeba od listopadu, s tím, že bych si tam teda patila školkovné, aby mi drželi místo...každopádně díky za postřeh🙂

slunicko26
3. led 2013

Ahojda, taky u nás nastane tato otázka, ale nějaký čas než budou V. 3 roky bude s námi a prckem a doma a jakmile jí budou 3 roky tak půjde do školky, já chodila od 2 a nijak se to na mě neprojevilo, dítě je v kolektivu je to pro ní lepší, je jasný, že jí nebudu odstrkovat, aby měla pocit méněcenosti .

camelinka
3. led 2013

@solvejg neni zac,kazdy ditko je jiny a jak rikam, vlastni zkusenost nemam.preju hodne stesti 😉

veruska007
3. led 2013

@solvejg Záleží na povaze dítěte - já bych své dítě dala. Náš tříletý už byl doma na zbláznění, ve školce dělají fůru aktivit, na které s miminkem doma nejspíš nebudeš mít čas. Dokonce ve školce chce i spávat a když ho za odměnu nechám doma, tak mi celý den kňourá, kdy už půjde do školky. Když se mi narodil (nespavý, nepoložitelný) prcek, měl starší 2,5 roku a skvělé byly dva dny v týdnu, kdy byl v soukromé školce. Doma to bylo fajn tak den, dva, kdy ho bavilo, že miminko kojím a jemu čtu... ale pak se začal nudit... klasikou byly krize v době oběda, přišli jsme z venku, miminko chtělo kojit, starší krmit a já nevěděla, co dřív 😝

solvejg
autor
3. led 2013

@maxiiim A budeš dceru dávat do školky už od toho dubna, nebo až od září? Kdyby až od září, tak už si na bráchu přece jen stihne zvyknout....já se taky bojím, aby malá tu školku zvládala v čerstvých třech letech...všechny ty přidružené aktivity, oblíkání atd...Moc by se mi líbila varianta, kdy bych jí dala do školky o nějaký měsíc později, než od září....ale nevím nevím, jak by se na to tvářili....

veruska007
3. led 2013

@solvejg No, a hlavně mimčo budeš mít v červenci, měsíc si to doma vyzkoušíš s oběma... a pokud Ti mladší dítko vezmou do školky a zjistíš, že by mu bylo doma lépe, můžeš ho odhlásit a potěšit první maminku pod čarou 😉.

lck79
3. led 2013

@solvejg Já jsem v takovém případě rozhodně zastáncem školky. Malému byly 3 roky v září a v říjnu se nám narodila dcera. Od září je malej ve školce (celodenně, i se spaním) a já si to nemůžu vynachválit. Dopoledne mám čas se věnovat malé, odpoledne jdu procházkou s kočárem pro malýho do školky, kde se mezitím dost vyřádil a pohrál si s dětma. Myslím, že by spíš žárlil a cítil se odstrčený, kdyby zůstal se mnou doma a viděl, že už se nemůžu věnovat jen jemu tak jako dřív. Teď má tu "výsadu" jako starší, že má už svoje vlastní kamarády ve školce, svůj kolektiv a nenudí se doma jen s maminkou a miminem.Je fakt, že už jsme mu teda školku vychvalovali dobrej půlrok předem, jak to bude super mezi dětma, aby se tam těšil 🙂 A co se týče různých nemocí, co si děti předávají mezi sebou ve školce, tak musím zaťukat, zatím nepřišel ani s rýmou 😉

solvejg
autor
3. led 2013

@veruska007 Ano, to je druhá stránka problému....zvládnout a zabavit doma miminko i akčního staršího sourozence 😀 Jen nevím, z čeho mám větší strach...jestli z toho, že se dceři nebude líbit ve školce a bude se cítit odstrčeně a nepochopeně, nebo z toho, že se ze dvou dětí doma zblázním 😀

misulka88
3. led 2013

@solvejg Jsem učitelkou v MŠ a čerstvé tříleťáky tam máme. Zaleží na samostatnosti a osobnosti dítěte, jak je vyzrálé a jestli je připravené na školku. Je potřeba, aby si umělo samo dojít na záchod. Na začátku se u některých dětí doporučuje, aby si pomalu začalo zvykat na školku, třeba na pár dní v týdnu po třeba 3 hodinách. A od ledna třeba najet na celodenní provoz. Ale některé děti to zvládají hned, jiné později 🙂

solvejg
autor
3. led 2013

@lck79 Tak to jsi mě moc potěšla... I tou zprávou o nemocech🙂 Jak to tak vidím, tak ten zápis zkusíme, když s tím máte povětšinou dobré zkušenosti....třeba jsem opravdu jen přecitlivělá a malá to zvládne líp, než já...

veruska007
3. led 2013

@solvejg když bude ve školce problém, tak ji přece můžeš odhlásit kdykoli a ještě Ti nějaká jiná maminka bude vděčná 😉. A taky je varianta, že Ti dcerku do školky vůbec nevezmou, můj starší šel do státní školky v 3,5 letech a je tam druhý nejmladší, někde berou až 5 leté děti... tak uvidíš.

vrana
3. led 2013

Ahoj, měla jsem to stejně. Starší byly loni v říjnu 3, od září ji vzali do školky a v říjnu se nám narodila malá. Starší to nesla dobře, do školky se moc těšila a vyzvedávala jsem ji prvním měsíc po obědě, nespala tam. Pak spát chtěla, tak jsem ji nechávala déle. Ale začala hodně marodit, tak po novém roce jsme spaní zrušili, od té doby se to se zdravím lehce zlepšilo. Blbý bylo, že všechny rýmy a kašle chytala samozřejmě malá. Jenže tomu se nedá moc ubránit, bohužel a já jen doufám, že si tyhle všechny školkové nemoci prožije už teď a do školky pak nastoupí s nějakou imunitou. Jinak co se žárlivosti týče, v tomhle neporadím. Se starší nikdy problém v žárlivosti nebyl, holky spolu mají moc hezký vztah a spoustu toho můžou ovlivnit i rodiče. Ve školce vidím jeden velký klad, a to že starší sourozenec není odstaven na druhou kolej, je mezi kamarády, kde si hraje, tvoří, věnují se mu. Zatímco když byla se mnou doma, třeba když marodila, byla jsem na ni věčně protivná ať tohle nedělá, je potichu, nebere malé to a to, zkrátka všechno se chca nechca víceméně podřizovalo miminu. Takhle chodila dopoledne do školky, já jsem se věnovala doma malé a neměla jsem výčitky, že se nemůžu tolik věnovat té starší a odpoledne jsme pak trávili všichni společně a těšili se na sebe, starší vyprávěla zážitky ze školky a když jsem ji chodila vyzvedávat, tak se mladší sestřičkou chlubila a chodila ji ukazovat.

@solvejg nesmíš k tomu přistupovat tak, že ji někam odkládáš, ber si z toho naopak to pozitivní, co jí to může dát navíc oproti tobě. Být ve tvé kůži, normálně školku od září vezmu. Kdyby byl problém, tak ji odtamtud kdykoliv můžeš vzít a přerušit to. Ale pak je otázka, co by se stalo za rok. Dáš ji znovu? Nebude se případná scéna opakovat, že mladší může být s tebou doma a ona ne? Kdyby problémy nastaly, řešila bych to i s učitelkama, jak bych se měla zachovat, jestli nedávat ji do školky je zrovna to správné řešení.

solvejg
autor
3. led 2013

@misulka88 Díky za rekaci🙂 A myslíš, že by v případě, kdy by byla od září do školky přijata, mohla třeba měsíc či dva chodit jen na dopoledne, nebo jen nějaký den a teprve později na celou dobu docházky? Ona se k tomu asi každá školka staví jinak, že?Nějak nejprve potřebuji mít jistotu, že na to už vyzrálá je... abych jí nenutila do něčeho, na co ještě nemá....

solvejg
autor
3. led 2013

@veruska007 Já právě nevím, jak je to s tím odhlašováním dítěte v průběhu roku atd...zatím jsem o tom přemýšlela ryze na teoretické bázi...ale asi máš pravdu....zkusím to a uvidím. Jinak oni u nás ve čtvrti letos zvyšovali kapacitu školek, takže naděje na přijetí je celkem reálná...

misulka88
3. led 2013

@solvejg Ano, u nás to tak funguje, že děti které do školky nastupují poprvé, tak u nich je horší adaptace na nové prostředí - že je bez maminky, musí si zvykat na novou autoritu (učitelku), nové prostředí, musí začít dodržovat určitá pravidla, tak u nich je možno, že chodí třeba na pár hodin v týdnu, aby si začalo pomalu zvykat. Ale samozřejmě záleží vždy na určité školce. A zda je vyzrálá - uvidíš, jak se chová k ostatním dětem, zda bez tebe vydrží pár hodin, jestli si dojde na záchod atd... to pozná učitelka brzo a doporučí co a jak 😉

veruska007
3. led 2013

@solvejg Za mne je to mnohem klidnější, když budeš mít doma jen miminko a klid na něj. Je pravda, že během toho prvního roku si děti nejlépe udělaly blízký vztah. Ale byl to mazec s oběma doma. Léto bylo v pohodě, byli jsme hodně venku, kojila jsem v parku nebo na pískovišti... ale třeba zima... to byla krize. Venku to bylo v pohodě, mimčo v kočárku, starší za ruku, ale doma - to jsem nevěděla, o koho se starat dřív, v 5 týdnech starší miminku málem vypíchl oko vláčkem... kdybych měla možnost státní školky, starší je tam hned 😀 .

solvejg
autor
3. led 2013

@vrana Vidíš, a já se právě bála, že v té školce si bude připadat odstavená na druhou kolej....a ono to tak asi není. Leccos mi tu otevřelo oči. Je pravda, že se školkou nebudu moci ani v nejmenším soutěžit v rozmanitosti různých aktivit a budu ráda, když stihnu základní úkony související s obstaráním domácnosti a dětí.....akorát ty nemoci mě děsí. Ale nic není be chybičky, že ano...Díky 🙂

veruska007
3. led 2013

ale ber to tak, že píšu jako matka extravertního dítka (teda, nevím po kom je), které vyhledává kontakt, od 1,5 roku chodil na 1-2 dny v týdnu bez problémů do soukromé školky, kolektiv miluje, hlídací příbuzenstvo nemáme, ale nechal se rád pohlídat kdykoli kýmkoli a dodnes mi z tramvaje ukazuje, kde kdy byl na hlídání jak to bylo super 😉

veruska007
3. led 2013

@solvejg U nás ve školce to nějaké maminky dělají tak, že je tam dítě jen na 3h/denně: dítě lze přivést až na 9 a po obědě jde domů. Ale učitelky to teda na rodičáku nedoporučovaly, že jsou to outsideři, protože jsou tam jen na organizované aktivity a při volných hrách, které probíhají ráno nebo odpoledne, nemají šanci si najít kamarády.

maximka33
3. led 2013

@solvejg tak myslím, že můžeš udělat kompromis, do školky ji dát na pár dní v týdnu, případně pro ni chodit po obědě. my toto nemusíme řešit, Martínek chodí do školky už skoro 2 roky a v létě přibude sourozenec. ale myslím, že takhle velké dítě už potřebuje společnost dětí a zábavy pro svůj věk. určitě bych byla pro školku. našemu to hodně pomohlo, trochu se socializoval a doma už tolik nezlobil, nezbyla mu energie 😉

solvejg
autor
3. led 2013

@veruska007 Zima je krize i s jedním, natož se dvěma, to máš určitě pravdu 😀 Zápis tedy zkusíme a dám malé tu šanci být s vrstevníky v kolektivu a uvidím, jak se s tím popere....

pajusa
3. led 2013

@solvejg já bych do školky dala 🙂 syn už sice do školky chodil, když se narodil jeho brácha, ale jak už psaly výše holky, dá se modifikovat docházka (chození po O apod), myslím, že by i šlo si ji platit, i kdyby tam nechodil (v naší mš by to tak šlo). S nemocema bohužel spíš počítej, starší syn byl 3 roky zdravý a jakmile nastoupil do školky, tak to začalo a musel se "aklimatizovat". Od té doby sem tam přinese rýmu a no a mladší to má hned taky, to je fakt, ale nic vážnějšího to zatím nebylo...

maximka33
3. led 2013

@solvejg hodně pomůže, pokud dcerka bude mít kamarádku, co taky chodí do školky , do sttejné třídy. holky si na to možná i víc potrpí. tak máte čas někoho najít. my malého taky někdy ráno lákáme, že Betynka a Lukáš už na něj ve školce čekají a funguje to.

margeta
3. led 2013

Ten náš je společenský, takže mu školka strašně prospěla. Navíc se tam naučil strašnou spoustu věcí. Na mladšího naštěstí nežárlil a nemoci si nosí ze školky minimálně.

vrana
3. led 2013

@veruska007 U nás je to dost běžné, že děti chodí po obědě domů (naopak do odpoledne tam zůstává menšina) a nikdo je za outsidery nepovažuje. Po spaní už chodí jen ven, pokud je teplo, případně si hrají v pokojíčku. Hlavní aktivity jako tvoření, divadýlka a pod. probíhají vždycky dopoledne. 😉

dorinek
3. led 2013

@solvejg - tak já jsem přesně tuhle situaci zažila. Dceři byly v září 3 roky a v půlce září se nám měl narodit syn. Taky jsem váhala, myslela jsem, že si ji nechám ještě alespoň to šestinedělí doma, právě kvůli zvyknutí si na mimčo a těm nemocem. Ale nakonec jsem ji tam od 1. září dala a jsem za to ráda. Jednak si tam hned zvykla, byly tam i další nové děti, takže učitelky se jim víc věnovaly, nepřišla tedy do "zajetého" kolektivu. Jednak už na ní bylo znát, že se se mnou doma nudí, já už toho měla poslední měsíc plný kecky, potřebovala jsem víc odpočívat, takže žádný dlouhý procházky, spíš takový nenáročný hry, kdy já spíš ležela a ona kolem mě řádila...a to ji moc nebavilo, když jsem neřádila s ní. Toho si ve školce užije dost. Hodně jsme jí vysvětlovali, jak to po narození brášky bude vypadat, připravovali jsme ji na to, že miminko dá hodně práce, že se o něj budu muset hodně starat, atd... o to víc se jí teď věnuje tatínek. A ty nemoci ?? No taky jsem se toho bála, ale naštěstí se nic takového nepotvrdilo. Dcera sice sem tam přitáhne nějakou tu rýmu, ale naštěstí to hned chytnu já, syn zatím dobrý, možná že je to tím, že kojím, nebo prostě má dobrou imunitu, nevím... Každopádně jestli něco má chytnout, tak to chytne spíš až bude větší, si myslím....Dcera taky od nás jako kojený miminko nikdy nic nechytla, až po prvním roce života sem tam nějaká ta rýma...
A navíc nevím jak to plánuješ ty, ale já dceru dávám jen na dopoledne. Po obědě si ji beru domů, bylo by mi líto nechávat jí tam ož do půl čtvrtý, když jsem doma. Ze školky jdeme většinou ještě na procházku a pak na sebe už máme do večera víc času. A dopoledne je to fakt úleva, když je ve školce, mám víc času na kluka a na domácnost. Vůbec toho nelituju, že jsem ji tam dala, je na ní vidět, že je tam ráda a žárlivost se u nás teda vůbec neprojevila, pořád jsme se o příchodu miminka bavili a vysvětlovali a vysvětlovali a ujišťovali, že ji máme rádi...aby si to v tý makovičce srovnala.
A u vás to máte jednodušší, vždyť budete ještě kus prázdin spolu doma, tak si za tu dobu zvykne.. Neboj se toho, když to nepůjde, tak to nelámej přes koleno. Vždycky jí můžeš nechat doma.

vrana
3. led 2013

@veruska007 jé promiň, jsem to špatně přečetla, pochopila jsem ty společné aktivity odpoledne a ono šlo o hraní s kamarády. Tak ani s tím problém nemáme. Mají i to dopoledne členěné tak, že je tam vždy vyhrazená chvíle kdy si hrají "neorganizovaně" nebo venku. Kamarádek si dcera našla požehnaně, až jsem na besídce koukala 😀

jancip
3. led 2013

Kamarádce se narodila dcera na konci srpna a hned pár dnů na to, šel syn do školky. Ze začátku to že prý nesl hodně špatně, že začal být i agresivní, ale brzy se to srovnalo. Pokud se má sourozenec narodit měsíc před nástupem do školky, tak bych to asi s tou školkou riskla a zkusila ji na ni připravovat. Ono oboje má své pro i proti.