Dát či nedát dítě do školky, když se narodí mimčo?

hanule05
11. bře 2010

Ahoj,

prosím o radu či vaše zkušenosti. Máme holčičku, které budou koncem května 3 roky. Druhé mimčo se má narodit začátkem května. A my teď řešíme, zda starší dcerku dát od září do školky či nikoli.

A ptám se kvůli nemocnosti ve školce. Totiž naše dětská lékařka mi doporučuje dát dcerku do školky až dýl, protože pravděpodobně kdykoliv donese ze školky nějakej bacil (a ten první půl rok to bývá dost často, říká se týden zdravý, týden a dýl nemocný), tak to mimčo chytne taky, ale u miminka to bývá o dost drastičtější (třeba starší donese rýmu, kašel, mimčo to odstůně zápalem plic).

Blbý je, že se dcerka do školky vyloženě těší, chodíváme tam občas vyzvedávat kamarádky prcka a Anička by tam nejradši vždycky zůstala. A teď každý den říká, "já jsem veliká, půjdu do školky, tam si budu hrát, zpívat, malovat." Má taky kolem sebe spoustu kamarádů, kteří budou nastupovat do školky, právě teď v září. Takže kdyby nenastoupila, tak by vlastně zůstala sama bez kamarádů jenom se mnou a mimčem.

Ale na druhou stranu, zase nechci zvyšovat riziko různých nemocí u miminka, kdyby Anička do školky nastoupila.

Dle doktorky je lepší, když už je mimčo starš (už má drobet vypěstovanou imunitu) - kolem roku, pak už starší sourozenec do školky nastoupit může.

Tak fakt nevím.

Díky za rady

andy80
12. bře 2010

Ahoj holky, Jiříkovi byli v lednu 3 roky, Anežka se narodila v květnu. Do školky jsem ho od září dala, už tam chodí druhým rokem. Je lepší, když chodí do školy, potřebuje děti a naučí se tam spoustu věcí. Když Anežka byla miminečko, tak se doma s námi nudil, ve školce se vyřádil. Dneska už si spolu taky vyhrají a je to jiné, ale do školky chodí rád, má tam spoutu kamarádů. První rok jsem pro něj chodila po obědě, ve školce nespal, protože mi to tak vyhovovalo, malá spala dvě hodiny dopoledne dvě hodiny odpoledne a přes poledne byla vzhůru. Teď už ve školce spí, protože malá spí přes poledne, tak hned jak se vyspinká (mezi druhou a půl třetí), tak jdeme pro něj.

hakanka
13. bře 2010

Ahoj, řeším podobný problém. Do školky jsem malého zapsala, snad nás vezmou a pak se budu rozhodovat podle zravotního stavu dětí. Malý je dost akční, myslím, že mu školka prospěje. Podle momentální situace ho tam budu dávat na 5 dní v měsící, na 4 hodiny nebo na celý den. Zatím spíš počítám na dopoledne na 4 hodiny, s tím, že školkovné budu platit samozdřejmě celé.

pucik
13. bře 2010

ahojky, tak my jsme na tom podobně, malej má nastoupit od září do školky a Eliška se má narodit na začátku června. To už nebude zas tak čerstvě malinká, tak ho normálně do školky dám, abych si já odpočinula a on byl mezi kamarády a vyhrál, stejně bych se mu nemola tolik věnovat. Je dobrý, že se spolu sžijí a nodstrčíme ho hned. Já si myslím, že ty nemoci může chytnout kdekoliv, i když ve školce je asi větší pravděpodobnost, že se nakazí,ale snažíme se i teď chodit do miniškolek,tak snad si získá trochu imunitu,tak uvidíme, když by to nešlo, tak se můžu snadno rozhodnout, že do školky chodit nebude,když je ta možnost. Takže já jsem za to, aby šle do školky a pak se uvidí, zvlášť když se tam těší. Ale rozhodnutí je samo na každém, tak přeju dobrou volbu a zdravé prcky 🙂 😉

simlenka
14. bře 2010

Ahoj,nasi male by byly v zari 2,5r. mama na me tlaci at si vyjednam od ledna skolku,male se narodi ted v dubnu,ale nejak se k tomu nemam - ne kvuli nemocem a tak,ale neumim si predstavit byt bez ni a mit doma jen to mimco,ona se na nej hrozne tesi a mela bych pocit ze ji od mimca a kvuli mimcu odstrkuju - ja vim,ze to tak neni,ale vnitrne to tak citim a mam vycitky ☹ asi to bude narocnejsi,ale ja se tesim na to jak si spolu budem uzivat miminka.

rewq
14. bře 2010

simlenka: udělej to tak, jak cítíš. Jak ti říká instinkt. To je nejsprávnější volba. Žádná jiná. Někomu se ve školce líbí, jinému ne. Kdyby si časem změnila názor a měla pocit, že bude dcerce ve školce líp, tak ji nahlásíš. Momentálně to udělej tak, jak si TY myslíš, že je nejlepší. Toť má rada! 😉

el267
14. bře 2010

Ahoj, souhlasím s rewg 😉
Mojí malé byly 2 roky a já už to doma taky slyším, že jakmile jí budou 3 má jí do školky , jako ostatní děti.
😒
Ale já si to nemyslím, plánujeme další miminko a malou dám do školky nejdřív od 4 🙂 Tak to prostě cítím já.
Jsem z generace dětí, které byly ve školce už od 2 let.A dodnes mám z toho zážitky, jak jsem tam plakala.
Myslím si, že malé děti by měly být s mámou a pokud si máma myslí, že to její dítě je připravené jít do školky, tak ať ho tam dá.

romana29
15. bře 2010

Víte ještě o čem jsem uvažovala?
Některé píšete, že je pro vás brzo, dávat dítě ve třech letech, případně, že se těší na druhé miminko. Ale zamyslely jste se nad tím, že až bude mít druhé dítě tři roky, tak prostě do té školky půjde, ať se bude chtít, nebo ne? Pokud teda někdo nepočítá s tím, že bude mít co tři roky další a další děti?
Mě se to třeba taky moc nelíbí ta představa, že tak malej a bude celej den beze mě a já bez něho, když jsme teď pořád spolu...ale to druhý už na výběr mít nebude, teda aspoň v mém případě, prostě půjde do školky a já do práce a tím to končí.

samik2008
15. bře 2010

Naše Juli šla do školky,když já jsem čekala malého,nastoupila na začátku září a malej se narodil na konci září.Nejdřív chodila po obědě domů a pak listopadu už tam bývala i na spaní a vůbec jí to nevadilo,pro mě to bylo i lepší,že jsem se mohla věnovat malému a potom jak přišla tak i jí.Myslím že ve školce zas tolik nestrádala,byla mezi dětmi a myslím že byla spokojená a je doteď.Samozřejmě že se mi po ní i stýskalo přece jenom jsme byli skoro pořád spolu ale prostě to tak bylo.

samik2008
15. bře 2010

A jak píše Romana,malej jakmile bude mít tři roky taky nastoupí do školky a já do práce,takže mu vlastně nic jiného nezbyde.

rewq
15. bře 2010

romana29: otázka tohoto téma přeci zní jinak. Nejde o to, jestli dát dítě "už" ve 3 letech do školky, ale jestli to nebude mít zdravotní vliv (bacily, viry apod.) na nově narozené mimčo. Pokud už po druhém dítěti nebude následovat třetí, tak žádné "zdravotní ohrožení" nehrozí a pokud se my budeme chystat do práce, tak ho do té školky zřejmě dáme, protože nám už opravdu nic jiného nezbyde.

monik76
15. bře 2010

Ja jsem rada, ze jsem maleho dala do skolky, ikdyz mela Ema neco malo pres mesic. Uz jen proto, ze se citil odstrceny, nechapal, ze ted musim kojit, ted musim prebalit, ted musi byt potichu, protoze mala spi, proste cekal, ze se mu budu venovat tak jako driv a mrzelo ho, ze to nejde. Rozhodne to pro neho ve skolce bylo lepsi nez doma, vyhral si, a to ze byl nemocny, to si myslim, by byl i tak, nehlede na to, ze mala si ty nemoce prosla s nim a doktorka rikala, ze ona uz tak casto nemocna jako on ve skolce nebude, pac si tim prochazi uz ted.

romana29
15. bře 2010

rewq já vím, ale některé to právě pojaly tak, že je jim líto dávat první dítě do školky...když s ním můžou být doma a s druhým taky, že se třeba na nového sourozence těší atd.
Byla to jen taková moje úvaha, o které jsem taky přemýšlela 🙂.
Stejně se každá rozhodne podle sebe, pochybuju, že by někoho ovlivnila nějaká diskuze 🙂 a tak to má být. Každý má svůj názor a přístup.

sshiva
21. bře 2011

Riešim otázku : v auguste sa nám narodí mimčo a doma máme skoro 2 ročného drobca, máme možnosť umožniť mu navštevovať školičku (súkromnú, kde berú aj menšie detičky), hoci aj na 1 deň v týždni, záleží na nás. Rada by som mu umožnila kontakt s deťmi a dopriala nové zážitky a podnety, hlavne sa bojím že keď sa bábo narodí, nebudem mať na staršie dietko toľko času...ale zároveň si kladiem otázku, či je to vhodné? Zvýši sa riziko prenosu roznych detských infekcií a rovnako mám obavy aký bude mať na drobca kolektív vplyv, čo sa naučí...odpozoruje 😅
Aké máte skúsenosti, doporučujete dať dieťa v 2. rokoch do kolektívu?

andyalukasek2008
21. bře 2011

Chápu sice Tvé obavy, ale do školky bych starší asi dala, kór když se těší, odpadá Ti starost kdyby to pozdějic brala tak, že ji tam třeba jakoby odkládáš a žárlila by...
Co se týče nemocí - obavu chápu, ale jelikož budeš doma na MD, máš jedinečnou možnost první dítko prostě do školky nedát a nechat doma při první epidemii nachlazení ve školce apod, při řádění chřipek, při výskytu vší, spály apod. neduhů. Takže nikde není řečeno, že bude dítko věčně nemocné...