Dát či nedát dítě do školky, když se narodí mimčo?

hanule05
11. bře 2010

Ahoj,

prosím o radu či vaše zkušenosti. Máme holčičku, které budou koncem května 3 roky. Druhé mimčo se má narodit začátkem května. A my teď řešíme, zda starší dcerku dát od září do školky či nikoli.

A ptám se kvůli nemocnosti ve školce. Totiž naše dětská lékařka mi doporučuje dát dcerku do školky až dýl, protože pravděpodobně kdykoliv donese ze školky nějakej bacil (a ten první půl rok to bývá dost často, říká se týden zdravý, týden a dýl nemocný), tak to mimčo chytne taky, ale u miminka to bývá o dost drastičtější (třeba starší donese rýmu, kašel, mimčo to odstůně zápalem plic).

Blbý je, že se dcerka do školky vyloženě těší, chodíváme tam občas vyzvedávat kamarádky prcka a Anička by tam nejradši vždycky zůstala. A teď každý den říká, "já jsem veliká, půjdu do školky, tam si budu hrát, zpívat, malovat." Má taky kolem sebe spoustu kamarádů, kteří budou nastupovat do školky, právě teď v září. Takže kdyby nenastoupila, tak by vlastně zůstala sama bez kamarádů jenom se mnou a mimčem.

Ale na druhou stranu, zase nechci zvyšovat riziko různých nemocí u miminka, kdyby Anička do školky nastoupila.

Dle doktorky je lepší, když už je mimčo starš (už má drobet vypěstovanou imunitu) - kolem roku, pak už starší sourozenec do školky nastoupit může.

Tak fakt nevím.

Díky za rady

romana29
11. bře 2010

Mě se malé narodí v srpnu a Danda bude od září chodit do školky - pokud bude volné místo a nebudou chtít nebrat děti, jejichž matky jsou na další mateřské.
Já vůbec neuvažuji o tom, ho tam nedávat kvůli nemocem....
Zajímá mě, co napíšou ostatní matky, ale tohle mě teda nenapadlo a zdá se mi to přehnané - z mého pohledu, ale jiný pohled nikomu neberu.
Malej se může nakazit kdekoliv - v obchodě, v autobuse, u kámošky, to bych s ním pak nemohla chodit nikde. Některé děti jsou častěji nemocné, ale nemyslím, že by to byla většina.
Nejbližší kamarádka normálně malého dala do školky, dítě měla dubnové a přestože malý je relativně často nemocný, tak malá se od něj nikdy nenakazila.

martimarti
11. bře 2010

Hanulko, u nás v Plzni maminka na MD s druhým miminkem nemá šanci ☹ ☹ starší dítě do školky dát, prostě jí ho neveznou, když je doma ☹ ☹ K tvému problému: to ti moc neporadím, chápu tvé pochybnosti, aby se nenakazilo miminko, ale zase když se Anička do školky tak těší... ☹ ☹ ...těžko radit ☹

rimmel
11. bře 2010

no, ak budes mimi zvladat aj pri starsej dcerke, dala by som na radu a so skolkou pockala.

ale ak to bude pre teba narocne, tak by som dcerku dala do skolky asi skorej, ale urcite nie v prvych mesiacoch zivota.

a co sa dcerky tyka a jej kamaratov..nedali by sa najst ini kamarati?

no je to dilema ale myslim si ze zdravie je dolezitejsie..ale fakt neviem, nemas to lahke 😔
uvidis ako bude ked sa male narodi 😉

rimmel
11. bře 2010

romana myslim si ze riziko chytit chorobu v skolke je vacsie ako napr. v ochode, nakolko je tam telesny kontakt a potom doma dcerka tymto kontaktom moze nakazit babatko..

timbouctou
11. bře 2010

Ahoj, já teda tohle dilema nemám, mě kluka do školky nevezmou až se narodí druhé, tady je narváno až po půdu 😠 Ale my byly čtyři děti v rozpětí cca 2,5 roku, do školky jsme chodily všechny a nic strašného se nám nikdy nestalo. Kamarádka má teď tříletého chlapečka, ten chodí do škoky od dvou aby tam chodil dřív, než se narodil druhý, aby si nemyslel, že tam chodí kvůli němu, a ze školky si nic nepřinesl, zato tatínek donesl z práce a malej to chytil, horečky, antibiotika a tak. Naštěstí mimčo nechytlo nic. Takže si myslím, že tvé obavy jsou zbytečné.

leonik
11. bře 2010

Ahojky, tak já tohle taky řešila. Dcera chodila do školky a v lednu se nám mělo narodit mimčo. Do školky jsem jí právě ze strachu, aby nedotáhla na malýho nějakej bacil nedala. I přesto, že do školky nechodila, tak bacila pochytila někde jinde a malej to od ní chytl, když mu byly tři týdny 😒 Ale stejně bych jí tam dala až by bylo mimčo starší, pak tu případnou nemoc už zas líp snese. Teď už je malej starší, ale jak chodí holka do školky, jsou každou chvíli nemocní oba 😒 U nás ve školce dvě maminky mají čerstvě narozený miminka, a ty svoje starší děti do školky normálně dávají. No ale když vidím, jak ty děcka tam kašlou..tak bych se zrovna o tak malý mimi bála 😖

prochi
11. bře 2010

Ahoj, byli jsme v podobný situaci, malá se narodila koncem června a malej šel do školky v půli října (v dosažení třech let věku). Naše mudra je zase názoru, že pro miminko je lepší, když malej donese ze školky kde co a malý se tím bude posilovat imunita.
Musím přiznat, že u nás se potvrdilo to, že se první rok školky víc marodí, než tam vůbec chodí. Do třech let malej byl zdravej jak řípa a neměl ani ATB. Hned po nástupu do školky 3x zánět středouší a 3x ATB. V současnosti je to tak, že je ve školce přibližně dva týdny v pohodě a pak týden doma. Malá to kupodivu nijak drasticky neodnáší. Byla nějaká ta rýmička, ale maximálně třídenní, jinak nic.
Moje rada je, pokud ti starší dítko vezmou, i když jsi na MD s mladším, a holčička se očividně do školky těší, tak neváhej! Stáhnout ji můžeš vždycky, když by to náhodou nešlo. A nebo si můžete místo od září platit a holčička půjde do školky až od ledna, kdy miminku už bude víc jak sedm měsíců.
Náš mladej je ve školce šťastnej a můžu stoprocentně říct, že je mu tam líp, než se mnou a mimčem doma 😉

helcenka
11. bře 2010

Já tedy nemám ještě druhé mimčo, ale teď ho chceme, takže to možná vyjde plus mínus, když budou synovi 3 roky. Se školkou počítám, pokud mi ho tam vezmou. Určitě ho tam chci dát, nemoci může chytnout kdekoli, manžel taky čas od času přinese domů rýmu a my to od něj ani nechytneme. 😀
Mám kamarádku, která dala také syna do školky, když mu byli 3 roky, za tři měsíce jim přibylo mimčo a i když starší syn byl každou chvilku nemocný, druhý syn to od něj ve většině případů nechytil, nebo to odnesl rýmou a jednou naopak měl jako půlroční laryngitidu jako první, pak se přidal zánět průdušek a starší syn to chytil od něj...
Takže bych to nebrala ja pravidlo, že mimčo bude pořád nemocné.

monik76
12. bře 2010

Tak u nas to bylo tak, malej se narodil v kvetnu a v zari 2007 normalne nastoupil do skolky, to u jsem byla tehotna a mala se narodila v prosinci, v lednu jsem ho nechala doma, bylo to pro me pohodlnejsi a pak uz mazal do skolky. jasne ze byval nemocny, to proste v zime jsme vseci, jako treba ted my dva s manzelem, ani nevim kde jsme k tomu prisli, mala obcas od neho nejakou rymu chytla, ale nic vazneho.
Hanule, jestli jsem to dobre pochopila, tak druhe mimco bude mit v zari skoro pul roku, tak bych malou rozhodne do skolky dala a vubec bych to neresila.

radka.m.
12. bře 2010

Hanule-vůbec bych tohle zatím neřešila,nemáš důvod si s tím zbytečně zatěžovat hlavu,pokud nemáš opravdu nemocné dítě s chronickým onemocněním a zákaz od lékaře,tak bych prcka v klidu do školky dala,zvlášt,když se tam těší,když uvidíš,že je chřipkové období a děti jsou ve školce dost nachlazené,tak prostě máš vždy tu možnost nechat svého prcka doma,jinak přesně,jak píšou holky,chytit můžeš kdekoliv cokoliv,nemá cenu ze zdravých dětí dělat skleníkové děti,pokud jsou zdravé,vždyt by jsi fakt nemohla třeba ani na nákup,aby jste něco nechytli,především chřipky se přenášejí právě vzduchem,nemusí k tomu být ani kontakt 😉

rioko
12. bře 2010

taky je možné si dítě nechat doma v období nějakých chřipek a tak, aby se minimalizovalo riziko nakažení a ze zkušenosti učitelky ve školce můžu říct, že některé děti jsou první rok nemocné pořád a některé zase vůbec, není to pravidlo, i když samozřejmě děti jsou náchylnější... já bych to zkusila a pokud bude opravdu hodně nemocné, můžeš to taky prostě ten rok ukončit a dítě nastoupí až za rok, taky jsem měla takové děti

hanule05
autor
12. bře 2010

ahoj,

děkuju všem za rady.

Teď v dubnu ji každopádně do školky necháme zapsat a uvidíme. V září mimču budou čtyři měsíce, tak už nebude úplně "čerstvoučké", zkusíme dát starší do školky od září a kdyby bývala nějak nemocnější, tak bych ji raději stáhla.

Jinak ta Mudr. mi říkala, že má zkušenosti s tím, že když dítě nastoupí ne v září ale až od ledna či února, tak už je to lepší, děti jsou tam více promořený a už tak nestůňou a taky ty bacily v té době už jsou více "vymrzlý" a neřádí tak jako na začátku zimy.

A taky je lepší je nenechávat tak první rok spát, protože jak se uklízejí lůžkoviny dohromady, tak ty bacily tam přímo bují, prý že ty děti, které tam nespávají, jsou zdravější, než ty, které tam spí.

Akorát, že Anička je alergik, přece jenom ta imunita je drobet oslabenější než je to u zdravých dětí - nealergiků.

Jsou to pořád starosti, že jo 🙂

reruna
12. bře 2010

Ahoj, já zkušenost nemám, malý měl teprve 2, když se narodil brácha, takže byl s náma doma, ale ségra tu zkušenost má a katastrofa, starší dcera má sníženou imunitu a ve školce chytla kde co, od října jsou permanentně nemocní, ona i miminko, ze ségry je mátoha, neustále po doktorech a nemocnicích... myslím, že i dítě, které má normální imunitu s příchodem podzimu a v kolektivu určitě bacily nějaké pochytá, takže z mého pohledu, já bych starší dítě do školky hned nedala... možná i s ohledem na psychiku... miminko, nová situace v rodině, stres a do toho ještě školka... to je ale třeba jen můj pohled na věc...

sherry28
12. bře 2010

hanule05: tak já mám staršího syna a nastupoval do školky od září 🙂 kdy jsem byla těhotná (6.měsíc), ale u zápisu jsme byli v březnu a neměla jsem ponětí, že jsem v jiném stavu 😨 takže mi přišlo ze školky rozhodnutí, že ho přijali 😉 byly mu 4. roky a když jsem se dozvěděla, že jsem těhotná, tak nastalo dilema, dát či nedát do školky 😅 buď tedy uvolním místo jiné mamce a nebo prostě bude chodit. Rozhodla jsem se pro druhou možnost. A musím říct, že jsem udělala dobře 🙂 doma jsem kojila přibližně 45 minut a to skoro pořád, nebo přebalovala atd. vždyť to znáte a on by se strašně nudil, byl už ve věku, kdy potřeboval kolektiv a nějaké činnosti a já bych mu je nemohla všechny pokrýt ☹ bráška se mu narodil v prosinci, tak jsem ho od půlky prosince do února ze školky stáhla. Byla jsem v šestinedělí, takže jsme byli převážně doma, ale platila jsem školce školné v plné výšši jako by tam chodil 🙂 Do školky ho denně vozím i s malým (od jeho třech měsíců)a vůbec nelituji. Jinak je pravda, že Lukášek je často nemocný, tudíž i Mareček to vždy chytne od něj, ale je to většinou jen rýma a kašel (a jeto v období chřipek) 😒 pokud máš tu možnost a vezmou ti jí do školky, tak bych neváhala 😉 🙂 Zároveň jsme si tímto také zvykli na nějaký režim vstávání a ty dny mají smysl. A kluci se vždycky na sebe strašně těší. Teď už je to předškoláček a od září jdeme do 1.třídy a vím, že jsme plně připraveni na denní vstávání a vyšikování se.

ined77
12. bře 2010

ahojky 🙂 ,
zatím teda máme jedno dítko,ale máme v plánu jít do druhého 🙂.
já bych malého do školky určitě dala,horší je,že tohle u nás nehrozí...tady mi ho prostě nevezmou ☹ .
je tu moc dětí a školek málo...co mi říkala nedávno kamarádka(pracující)...malou vodí do školky vzdálené dobře 3 km,protože jiné místo nebylo a paní jí říkala,že pokud nechce,je v pořádí dalších 60 maminek 😖 .
po mých zkušenostech s naším kloučkem když byl malinké miminko bych určitě neváhala 😅 .

zubecek
12. bře 2010

ahoj, já měla druhé mimčo, když už první chodil, ale ptala jsem se Dr. kvůli nemocem a řekla mi, že je to jedno, jestli ho na chvíli odhlásím, či ne, že si to mimi vybudovat imunitu musí. řekla bych, že se dvěma dětma je to pořád dokola, nemoc chytne jeden, druhý a pak já... antibiotika měl malý taky až první rok ve školce, a to hned třikrát, mimi to moc nechytalo, asi tím kojením, ale já tím byla vyčerpaná a chytla všechno, takže žádný med to nebyl. Takže teď to už dva roky řeším tak, že v období nemocí ve školce a přes zimu jsme často odhlášení a jsme doma. Nejhorší totiž je, když nemáte, kdo by malé pohlídal či velké vodil, musíte každý den dvakrát do školky s kočárkem tahat i to malé. a to si říkáte, že když to tam nechytne ten větší, tak ten menší určitě, nehledě na to, že se zimním oblíkáním to opravdu není sranda, protože pokud to malé na tu chvíli ve školce nevyslečete, pěkně se spotí a bude nemocný raz dva.To my ještě musíme kočár nechat na mraze před školkou...Takže já bych radila malou přihlásit, pokud ji vezmou, ale nelámat to přes koleno (na což jsem bohužel nepřišla hned), a když se hold nebude chtít, tak nepůjdete.

sherry28
12. bře 2010

hanule05: hlavně ti držím pěsti, aby tě vzali (nevím jak je to u vás), ale tady berou přednostně předškoláky(5 let) a pak ty děti, jejichž mamky chodí do práce a pak jsou na řadě čtyřletí a až nakonec pokud je místo 😕 jsou děti mladší čtyř let, jejichž mamky jsou na MD nebo nezaměstnáné 😉 tak ať vám to vyjde 😉 🙂

mapris
12. bře 2010

hanule05,
nestihla jsem precit vsechny prispevky.. Ale... Ja mam dcerku listopadovou a syn se narodil v rijnu. Dala jsem ji do skolky driv nez se tom narodil. Je tam nadsena. Je take alergik. Bere leky na alergii a ma prokazane slabe astma.. Od alergolozky jsme dostali leky na imunitu a Terka byla nemocna snad dva tydny v listopadu a pak pred mesicem se zapalem plic. Tom bohuzel od ni v lednu chytil rymu a ted taky byl trochu nemocny, ale zatim se to vzdycky nejak vyresilo... Pokud se tam mala tesi, tak bych ji tam dala. Jak pise prochi, stahnout ji muzes vzdycky. Ja davam terku do skolky jen na dopoledne a az ted rekla, ze by tam spinkala, tak uvidime. A nebo muzes dat dcerku na tech pet dni v mesici od zari a pak treba od ledna na cele dopoledne... Terka je ve skolce stastna, tak proc ji to kazit...

lusi80
12. bře 2010

tak já toto vůbec neřešila,protože mám kluky o 4 roky od sebe,starší šel do školky ve 3 letech a za rok se narodil ten mladší.Celé šestinedělí jsem měla staršího doma a potom šupal,samo jsem jim školné platila.Nemocnej nebýval vůbec ale z nástupem do školky ve 3 letech to začalo 🙂 rýma,kašel,někdy i angína,týden ve školce nebo 14 dní,potom doma,když měl malej 6 týdnů tak šupal starší do školky,nosil nám rýmu,kašel,malej to sice chytil ale byl kojenej tak se to dalo vydržet,nic dramatickyho 😉 byla jsem ráda že tam je,měl už přece jenom 4 roky a já mu doma nestačila,skákat kolem mimča,domácnosti a ještě jeho,je tam rád,musím říct že se tam toho naučil hooooodně než se mnou 🙂 teď už má imunitu tak vytvořenou že mívá jenom rýmu a kašel a ten menší samo to chytne taky,jen na Vánoce 2008 si donesl Vánoční dárek ze školky,a to neštovice,mladší to chytil za 10 dní myslím,přežily jsme to v pohodě,jen po nich měly hooodně oslabenou imunitu,ale jinak školky nelituju a pokud někdo má dítě přuhlášené do školky a čeká druhé,tak já bych ho tam dala,třeba o měsíc později až bude mimi starší ale jak se tady hodně píše,imunitu si vytvořit musí 🙂

silvik
12. bře 2010

Ahojky..
Naše Barunka nastoupila do školky, když měla 3,5 roku (je březnová), doma jsme měli tou dobou i 16měsíční Markétku. Byla jsem doma, do školky by Barunka tehdy jít nemusela. Hrozně moc ale taky chtěla. Tak začala chodit /vzali ji tehdy bezproblémů/, ale po pár dnech začala kňourat a brblat, že se jí do školky nechce a kdesi cosi.... trvalo to tak 2 až 3 měsíce.... prostě zjistila, že se musí chodit pravidelně, i když se jí zrovna nechce, že by si vlastně místo školky mohla hrát doma s Markétkou...... Ale chodila dál, časem se to zlomilo a už pak chodila ráda, našla si tam kamarádky, teď se už do školky těší....
Nejhorší pro mě bylo, ráno a v poledne nabalit i Markétku za jakéhokoliv počasí a vyrazit pro Barunku do školky.... Občas jsem zalitovala, že kdyby Barunka ve školce nebyla, tak bych nemusela Markétku tahat tam a zpátky, bylo mi jí líto jí ráno taky budit, ale taky si zvykla a už chodí s Barunkou do školky ráda.... Také jsem ale pozorovala, že se Markétka dopoledne nudí, neuměla si totiž bez Barunky hrát... měla jsem jí proto furt za zadkem....
Nemocní jsme byli taky dost, pravidlem bylo, že s čím přišla Barunka, to za chvíli chytla i Markétka... ale mudr nám to docela schvaloval, říkal, že si tím dítě Markétka buduje imunitu společně se školačkou BArunkou...

silvik
12. bře 2010

Takže kdybych to měla shrnout, kdybych se měla znova rozhodovat, asi bych počkala a dala jí do školky o rok později....

sherry28
12. bře 2010

silvik: mám tři sourozence(bratra a dvě sestry) a sestry jsou Bára a Markéta 😉 🙂 to jsem nepatří, ale nedalo mi to

silvik
12. bře 2010

Sharry 😀 😀 Pozdravuj ségry (nebo spíše rodiče), že maj hezká jména..... 😵 😀

sherry28
12. bře 2010

silvik: ano,to oblékání je šílené, ale já nechala i letos celý leden doma, takže ta zima se překlene, také mám Marečka za zadkem, ae je to pro a proti, když jsou zase spolu dlouho, tak zase zloběj(aspoň u nás to tak je) takže člověk si nevybere 😅 já jsem ale ráda, že chodil 😉 🙂 nebyl problém ho stáhnout nebo nechat doma, přeci jenom to není škola

sherry28
12. bře 2010

silvik. jména to jsou krásná 🙂

sherry28
12. bře 2010

silvik: a také koukám, že jsi z Kutné Hory 😉 já tedy přímo ne, ale okres Kutná Hora ano 🙂 Uhlířské Janovice 😉 🙂

silvik
12. bře 2010

Sherry.. my jsme z Čáslavi..... 😉
Sherry, Mareček byl malinký, když začal Lukášek chodil do školky.. s ním by se opravdu doma "nudil" 😀 Kdežto u nás měla Markétka už 16 měsíců, když Barunka začala chodit do školky, už byla taková hravá, daly se s ní dělat různé lumpárny.... Ale doposud chodí jenom na dopoledne, tak si holky spolu odpoledne vyhrají až až.... 😉
Taky se občas stalo, že jsem Barunku ze školky odhlásila jenom proto, že hlásili mrazy apod....

macejka
12. bře 2010

Ahojky..,
tak já řešila podobnou situaci.Filípkovi byly tři roky v srpnu,do školky ho přijali,když už jsem byla těhotná.Já jsem naopak věděla,že těhu jsem a do školky jsem ho dát chtěla,ale řešila jsem jestli od září nebo až od ledna a to hlavně proto,že je docela mamánek,tak aby na Markétku(která se narodila v červenci) nežárlil,jako že on jde do školky a ona bude se mnou doma.Byla jsem dokonce na přednášce z dětskou psycholožkou a ptala jsem se jí na to a ona říkala,že by ho dala hned od září,prostě ať si zvyká co nejdříve.No,tak začal chodit v září,první týden byl drsný,řval a do třídy vůbec nechtěl,ale překonali jsme to a teď by do školky nejraději chodil i když je nemocný 😅 Má tam kamarády,baví ho to tam,má školku rád.
Co se týká nemocí tak je pravda,že od září ve školce nebyl jediný měsíc celý,vždy je to tak,že 14 dní školka a pak týde-dva doma,ale vždy měl rýmu+kašel,nic vážnějšího(ťuk,ťuk,ťuk).Jenže zase,těžko říct jestli je to vyloženě kolektivem,protože syn na záněty HCD a DCD trpí od roka,nebyl snad měsíc nebo ob měsíc,co by neměl rýmu nebo i kašel.Párkrát měl i bronchitidu,byli jsme na alergo.a je alergik.Malá od něj rýmu chytla už 3x a 2x jí to také sedlo na průdušky.Jenže pak měla rýmu,i když malý byl zdraví takže teď i s dcerou chodíme na alergologii a zjišťují příčiny.
Takže tím chci říct,že u nás to nachlazení nebude asi jen školkou,prostě syn na to trpí ž déle.Jinak mně to vyšlo tak,že 6-ti nedělí jsem byla doma a pak v zářízačal do školky chodit.Na rytmus brzkého vstávání a vyzvedávání jsme si zvykli celkem brzy,zima je en blbá tím navlékáním.Malá vždy po cestě do školky v kočáru usne takže i v mrazu ji nechám venku(vidím na ni oknem),aby se ve školce nespotila.Já jsem malého nechávala doma jen,když bylo venku ráno nad -8-10´C,abych s ní nemusela chodit ven v takovém mrazu.Ale to bylo všeho všudy 2x.
Tak Hanule05,pokud bude mít tvé mimčo v září 4 měsíce,dceru už bych do školky dala,pokud jak píšeš,se těší. 😉

macejka
12. bře 2010

Ještě jsem chtěla říct,že jsem syna do školky hlásila proto,že je dost akční,do slova tady skáče jak rarach a neví kolikrát coby "roupama".Venku na hřišti mezi dětma byl ve svém živlu takže já jsem viděla školku jako dobré východisko,že bude mít zábavu,když já zrovna nebudu mít tolik času hrát s ním ty jeho hry a tak...A ať si říká kdo chce co chce,tak já jsem teda kolikrát za to "volné" dopoledne jen s jedním dítkem moooc ráda 😅

sherry28
12. bře 2010

silvik: no Mareček ještě nebyl na světě, když začal Luky chodit do školky 😉 teď už si spolu vyhrajou, ale dokážou i dost zlobit, že mi jde hlava kolem 😔 takže jsem ráda za každé dopoledne s jedním (jako macejka), oni si to odpoledne vynahradí (jezdím pro něj na druhou hodinu hned po spaní)😀