Dávat "UM" i ve školkovém a předškolním věku?

veverka.terka
14. dub 2015

Dcerka má tedka 2 roky a 2 měsíce. Hodně sem zvažovala, jestli pokračovat ještě s UM, když jí právě byly 2 roky. Dcerka pila a pije Sunar Complex. Nakonec sem ze svého okolí byla ujištěna, že je dobré dávat ještě UM i v tomto věku, že na klasické mlíčko je přece jen čas a UM má potřebné složení pro dobrý vývoj a růst dítěte. Je fakt, že dnecrka pije tedka už Sunar jen jedenkrát denně, tak to není až taková šílená cenová pálka jako když byla menší. No, a zajímá mě a přemýšlela sem, zda jí pak, i když bude chodit do školky třeba dávat "UM"? Jestli to opravdu má cenu nebo je to jen hit? Viděla sem, že je ted nové mlíčko Sunarky právě pro děti od 3 let, tak jestli třeba někdo používáte, jak dětem chutná a jaký máte názor v tomto věku ještě dávat dá se říct UM?Zatím máme ještě rok na to čas, ale nevím, zda to není zbytečné už pak v tom školkovém věku. Díky za názory 😉

slunickova123
14. dub 2015

Myslim ze je to zbytecne i ted - bezne kravske krabicove mleko se muze od dvou let. Pokud nema dite ABKM,samozrejme.

xvitk101
14. dub 2015

Synovi budou za chvilku taky dva roky a stále pijě UM. V 19 měsících jsem ho odstavila od MM. Moje mamka a manžel mi tvrdí, ať dávám normálně kravské, ale ono to UM má o polovinu méně bílkovin, tak nevím. Zatím máme zásoby, tak určitě budu dávat ještě UM.

madulinka
14. dub 2015

@veverka.terka tak naše školková je od září, teď jí jsou 3 a čtvrt roku a UM pije stále.. Je to z toho důvodu, že jiné mlíko nepozře - nechutná ji, a já jí ho nijak nutit nechci.. Řekne si sama, že chce mlíčko, to její - dostává ho večer a ráno a pomaloučku polehoučku si sama říká o menší a menší dávky - dnes vypila už jen 90 ml. Žádné jiné mléčné výrobky nejí, takže si myslím, že si řekne sama, kdy už to "její" mlíko nechce. Ve školce dostávají klasické, ale prý ho tam nepije..

andrrriiik
14. dub 2015

Je to zbytečné,jen tahání peněz z lidí.Dítě může pít KM od roka,nebo jen mléčné výrobky stačí.

zuuuzaaa
14. dub 2015

Malý taky stále pije UM sunar complex - mléčné výrobky moc nejí a kravské mléko mu nechutná...tak pro nás je to jediný mléčný zdroj...a pokračovat budeme dokud mu to bude chutnat..

mandala
14. dub 2015

Ve školce taky dostane obyč. krabicové kravské mléko, já bych spíš začala přenaučovat, aby tam pak nenastal problém, že ho nebude chtít. 😉

leniczka23
14. dub 2015

Taky si myslím,že je to spíš o tahání peněz než o zdraví, pokud má dítě zdravou a vyváženou stravu má vitaminů dost.. Syn UM nepije od roka, prostě ho začal odmítat.. žije.. 😀 a kromě jedné rýmy nevím co je nemoc nebo nachlazení.. Takže až takový zázrak to nebude.. Pokud ho bude chtít večer před spaním, je na něj zvyklá a kravské nechce, nevidím důvod proč nedat.. Ale pokud si dá teplé kravské, na UM už bych se pak vyprdla.. 🙂

lv
14. dub 2015

Mala ho pije 1-2x denně, 150ml. Dokud ho bude chtít, bude ho mít. Někdy týden sama vynechá, nenabizim, nenutim, když si řekne ma, když ne tak ne.., občas dávám rostlinná, samotné kravské ji nechtěná, aspoň napůl. Ve školce si bud da, nebo ne, to se uvidí.

andelka
14. dub 2015

Starší přestal pít um sám od sebe,ve 2 a čtvrt. Ve školce nic od mléka na pití nepozre.
Mladší má čerstvě 3 roky a um ještě pije. Ale má poslední pixlu. Potom nebude nic,protože normální mliko nechce. Ale mléčné výrobky jí.

zo_ja
14. dub 2015

Jeden náš kojenec na přelomu roku z plného kojení přešel na příkrmy tak nějak dost rychle, takže k MM si vypil ještě litr KM, podotýkám na vyžádání, bez nabízení. K tomu bílý jogurty.
Takže pokud nejsou zdravotní důvody, tak nevím, proč udržovat na UM? Ostatní mléčný výrobky taky nejí?
Na KM není nic špatnýho, spíš koupit dobrý.
Pokud je v nějaký rozumný kvalitě, je to určitě lepší než UM - to je jen chemie.

msonulka
14. dub 2015

Dcera má 3,5 roku do školky chodí a ráno si dá ještě UM. Nemá problém i s kravským, to pije zase večer. Miluje jogurty, sýry. Ale tak nějak mám pocit, že je to dobré, když to pije. Jí to chutná, nějak ji ho nevnucuju. Takže dokud ho bude chtít, tak ho dostane. Někdo kojí, někdo dává UM.

srneckav
14. dub 2015

Moje holčička Sunar ještě pořád pije, miluje ho. Už si občas dá i kakao, ale dřív nechtěla vůbec. Ani nic jiného z mléčných výrobků. Ráno si o něho řekne, lehne si na postel, nechá se přikrýt a řekne nerušit🙂 Taková její chvilka pohody.

suzanna123
14. dub 2015

dceru jsem kojila do roku a půl a ani mě nenapadlo jí pak dávat UM. A kravské mléko k pití jí taky nedávám, jen jogurty, občas tvrdý sýr - mléko nebo smetanu jen v omáčkách apod. Důležitější než mléko mi přijde pestrá a vyvážená strava

veverka.terka
autor
15. dub 2015

@slunickova123 hele, jako může se věcí 😀 ale mně jde spíš o to, zda je to pro dítě dobré či ne.....
@madulinka jo, takto to má moje neteř, ve školce si třeba cucke kakaa, ale doma pije kalsický Sunar....jen by měla zajímalo, to dáváte pořád UM č.4? Sunar, nutrilon, hami...Nezkoušela sme právě třeba ten Sunar 5 nebo to mlíčko pro děti od 3 let? myslím, že to má sunar jako novinku, slyšela sem to od kamarádky, tak by mě zajímalo, jaký to je....jaký je složení a tak, sama sem to v ruce neměla.
@andrrriiik tak v roce bych určitě dítěti kravský mlíčko nedala...myslím si, že to je ještě skoro mimino a to určitě potřebuje "pořádný" mlíčko a navíc KM taky stojí nejaký peníze, navíc bych určitě nedávala jen krbicový, ale třeba z mlékomatu a to zase vydrží jen nějakou omezenou dobu....jestli jde tedka o peníze, tak si myslím, že v roce bych to teda vůbec neřešila...já sem nad tím fakt uvažovala až tedka nedávno, ale když vidím, jak dcerka ten sunar pije s chutí a má jen jednu flašku denně, tedka má oblíbený jahodový a je fakt chutově moc dobrý 😉 , tak proč ne?! určitě je tam vyvážené to množství všech látek, co dítě potřebuje a v roce bych rozhodně KR nedala, ale je to jen můj názor

veverka.terka
autor
15. dub 2015

@mandala já ymslím, že když dítěti nebude klasické mlíko chutnat, tak ho prostě pít nebude a hotovo... každé dítě má nějakou věc, která mu nechutná, tak si ymslím, že dkyž to ve školce chtít pít nebude, tak si dá čaj 😉
@lv 😉 moje dcerka taky občas ucucne kakaa, ale říká, že to není to ejjí mlíčko 🙂
@msonulka to je bezva kompromis 😉 😉 😉 a vy ste taky nezkoušely to pětkové mlíčko, když říkáte, že dcerka už chodí do školky? co používáte za UM?
@srneckav to je krásný, takže má vyloženě sunar spojený s pohodičkou a její "intimní" chvilkou" jj, to znám, moje dcerka ho vždycky vypije do poslední kapky taky v postýlce a pak jen říká, už není a každý ráno na mě křičí, dkyž se vzbudí, "mamííí, vstávat, mlíčko, pohádky", tak mi to taky přijde jako hezkej rituál 😉 😉

veverka.terka
autor
15. dub 2015

@suzanna123 jako pestrá strava musí být i ke KM i k UM, si myslím....moje dcerka zase jogurty a tvarohy moc nejí, tak max.1x týdně, hodně jí je nabízím, ale bohužel i já jim moc neholduju, takže ais bude po mě 😉 🙂 , tak u nás je ten sunar hlavní zdroj vápníku

leniczka23
15. dub 2015

@veverka.terka A víš, že třeba takový mák obsahuje 12x více vápníku než mléko a je v jeho obsahu na prvním místě? Takže šup šup dělat makový koláč..😀

veverka.terka
autor
15. dub 2015

@andrrriiik jo a ještě k tomu, že může od roka KV. přemýšlím a neznám nikoho, kdo by fakt od roku dával KV, max. v roce a půl až dvou. a zas taková šílená pátka to není, třeba právě ten sunar, co pijeme, je na trhu za slušnou cenu, často býví v akcích a třeba nutrilon je určo dražší....
zkoušeli sme třeba i jiná mlíčka, levnější, ale ta jí nechutnala. začínaly sme s Bebou a to byl mazec, ta nahořklá chut, moc sem se právě na ten sunar netvářila, ale pak mi ho doporučily kamošky a i paní v lékárně a fakt ta chut je nesrovnatelná, taková jedná, lahodná 😀 😀 😀

@madulinka tak šup ochutnat ten pětkový, at vímě, jak chutná 😉 😉 😉

veverka.terka
autor
15. dub 2015

@leniczka23 to sem ani entušila,jéé, moje dcerka miluje mák...ale zase je docela tučný a hůř stravitelný 😉 zrovna před chvilkou dosnídala makový hřeben 🙂ale zase toho maku člověk nemá přísun každý den nějaký větší množštví....

suzanna123
15. dub 2015

@veverka.terka tak jí udělej makové "mléko". Mimochodem, z čeho myslíš, že se vyrábí ten sunar, když kravské mléko bys dceři nedala?

leniczka23
15. dub 2015

@veverka.terka Vidíš..ona ví co potřebuje..Není potřeba ho jíst každý den..já třeba dělám rostlinné mlíčko máku..Nasypu pytlík máku do litru vody,případně trošku osladím,nechám přes noc a ráno rozmixuju..pak mu z toho dělám třeba kaše k snídani.. Pokud nechce mléčné výrobky, tak si to zapamatuj.. Mák je v tomhle jednička..🙂

andrrriiik
15. dub 2015

@veverka.terka Tak v roce už toho moc nevypije.My kupujem KM ve velkém,takže to finančně ani nepocítíme.A když ne teda KM,tak stačí mléčné výrobky.Když ale nic jiného nechce než UM,je to něco jiného 😉 A s tím taháním peněz jsem to myslela tak,že ti výrobci ti řeknou,že máš dávat do 3let,ale je to zbytečné.Normální doktor ti řekne od roka není třeba.

veverka.terka
autor
15. dub 2015

@suzanna123 já vím, že se dělá z KM, ale je upraveno pro potřebu toho dítěte...
@leniczka23 jéé, to si napíšu, já sama mám mám hodně ráda 🙂 ale zase přece jen ten sunar je rychlejší a pohodlnější 🙂 😀 😀 😀 a dcerka pije ten sunar ráno, takže bych si to musela chystat nějak dopředu. ale určitě to vyzkouším 🙂
@andrrriiik no, zrovna moje Drm, nám teda říkala, že by s kravským mlíčkem počkala....jako říkala to teda tak v roce a půl. a navíc já sama sem zdravotní sestřička, takže zatím sdílím názor, že UM je zdravější než KM. toho se napije ještě celej život dost 😀 no, u nás by právě nikdo to KM mlíko, třeba z mlíkomatu, nepil. já hodně trpím na průjmy z mléčných výrobků, takže klasický mlíko piju docela málo, jogurty a tvarohy moc nemusím, tak spíš jen sýry tvrdý. a dcerka měla právě taky v roce docela jakýsi střevní problémy a tak asi bude taková náchylnější po mě 😖

blondynka400
15. dub 2015

@veverka.terka jestli ho chce pít a chutná jí, dávej ho do té doby, co ho bude chtít. Spíš bych se za pár měsíců zaměřila na to, z čeho to pije, tedy láhev. A dost často se stává, že když dáš pryč dudlíkovou láhev, mléko pít přestanou. Neříkám, že UM je něco extra, ale rozhodně jim to neublíží 🙂
Moje starší (5 let) občas UM taky pije, takové to Nestle v krabičce 200ml s brčkem, studené. Má to jako největší pochoutku, tak si to občas koupí. Fakt nevím, proč bych jí to měla zakazovat 😉

sarihy
15. dub 2015

Starší pila UM do 3,5L..ranní rituál...do 3L normálně z flašky s dudlíkem....pak jsem jí to začala dávat do hrnečku a ona si to postupně odbourala...mladší pila do 2L, ale ona chtěla vše, co ségra, takže zákonitě ráno pak mlíko nechtěla.

andrrriiik
15. dub 2015

@veverka.terka Aha,tak to jo 🙂

saminomimino
15. dub 2015

Dítě s normální vyváženou stravou nepotřebuje žádné mléko ani UM a už vůbec né kravské trvanlivé 😀 to mně pobavilo,to ani není mléko navíc je pro tele,vápníku je milionkrát více v potravinách jako ořechy mák a X dalších druhů,když už tak spíše mléčné výrobky,tam by se nějaký vápník našel.Já jak děti dokojím a odstaví se žádné mléko už nepřijímají ani to pro telata

mandala
15. dub 2015

@veverka.terka Jestli ji to v té školce umožní, aby jí vařili čaj místo kakaa, u nás se s tím teda nepářou, musí jíst i pít, to co ostatní. Dcera právě taky nechtěla pít mléko a kvůli tomu se jí do školky ani nechtělo chodit, proto se na to dívám z tohoto pohledu a nerada bych, aby se situace zase opakovala.

heduska82
15. dub 2015

@veverka.terka asi takhle. Starsi mi uderem roku prestal pit UM, ted mu jsou 3 a do dnesniho dne by se ho nenapil, pozvracel by se, az takovy ma k nemu odpor. Ale je fakt, ze denne ma jogurt nebo tvaroh. Mladsiho hodlam z UM odstavit taky, taky ma denne jogurt, navic jsme bojovali s abkm a uz se odmitam doprosovat o spec.mleko, kdyz jogurt projde v pohode. Urcite mlekem neuskodis, ale v tomto veku je to proste zbytecne. 😉

veverka.terka
autor
15. dub 2015

@blondynka400 ano, pijem z klasické dudlíkové flašky. uvidíme, jak to bude dál, třeba si sama řekne, že už mlíčko nechce....ale jinak jí ho zatím odpírat nebudu. jde mi pak spíš fakt o ten školkový věk, 3 a více...