Dáváte dítě do MŠ ve dnech volna, i když jste doma?

odetka
17. dub 2012

Jsme malá venkovská školka. Ředitel školy vyhlásil volné dny pro školu na 30. 4. a 7. 5. s tím, že pokud nebude mít většina dětí z MŠ zájem, bude uzavřena i MŠ. Já jsem na mateřské s mladším dítětem a přesto jsem staršího syna do školky na tyto dny přihlásila. Učitelka na mě koukala divně a hned šla říkat kolegyni, že bych si mohla kluka taky nechat doma, když nechodim do práce. Očividně jí vadilo, že by kvůli takovejm jako jsem já musela do práce. Jenže já si myslím, že je to normální pracovní den, já kdybych chodila do práce, tak bych tam taky musela jako většina lidí. A kluk chodí do školky rád, 4 dny za sebou doma se zbytečně nudí, takhle by měl aspoň program a byl mezi dětma. Jaký na to máte názor a dali byste v takovéhle situaci dítko do školky?

fiallinka
20. dub 2012

Dávám, pro mne je to den jako jiný, kdy jsem sama doma s druhým dítětem... ale situace tedy nebývá nikdy taková, že jinak by školka byla pro nezájem "zrušena"... pokud máme volno doma všichni, tak to je jiné, využijeme ho k výletům, ale takhle fakt nevidím důvod. A za neprofesionální považuju dělat rozdíl mezi matkama na mateřské a v práci, nedá se přece paušalizovat...

Syn má školku rád, brečí, když tam nejde.... zabaví se víc jak doma (hlavně při škaredém počasí)...

Něco jiného je, když jsou třídy spojené... a další věc je, kdo se dítěte ve školce "zbavuje" a kdo ne... každopádně fakt to nejde strkat do jednoho pytle - každé dítě je jiné, má jiné sourozence, někdo při mateřské pracuje z domu, což učitelky nevidí (ale je takových dost)...

zelvy
20. dub 2012

Ahoj, syna 5let mám ve školce a jsem doma s dvouletou dcerou, pokud jsou nějaké školní prázdniny, ptají se také ve školce, zda budeme chodit, nebo bude doma. Vždy mu prázdniny udělám , dokud nejsem v práci a jde to a tak mu to také okomentuji. Je rád, zajedeme na nějaké hřiště , kam se často nedostanem , nebo se sejdeme s kamarády, na které nemáme normálně tolik času, je to pro nás všechny příjemná změna.

hallas
27. dub 2012

Ono jde taky hlavně o to, že v těchto dnech je ve školce málo dětí, to znamená, že učitelky je sloučí do méně tříd, než když je běžný provoz, tím pádem děti jsou v jiném prostředí a mezi jinými pro ně neznámými dětmi. Právo je tam přivést samozřejmě máme, ale je potřeba zvážit, jak taková změna prostředí působí právě na naše děti. Já mám zkušenost, že starší to zvládal uplně v pohodě - nic jiného mu ani nezbylo, musela jsem do práce a navíc tím, že byl sám, se do kolektivu těšil vždycky, Mladší ale změny prostředí snáší hůř a taky ví, že doma by nebyl sám..Jinak mám ale opravdu zkušenosti, že v omezeném provozu školky, ať už jsou to tyto dny nebo jakékoliv školní prázdniny, chodí převážně děti matek, které jsou doma. Fakt nechápu, jak to ty pracující dělají - lépe řečeno, kde to volno berou??? Poraďte 😎

coxa
27. dub 2012

U nás je to jak kdy, prázdniny většinou neřešíme a chodí, když jsou takhle volné dny a pak následuje svátek tak ho doma nechávám. U nás ve školce je to také tak, že když je málo dětí tak je zavřená, ale je to spíše na domluvě, my vycházíme vstříc školce a školka nám. 😵

pmk
5. kvě 2012

Nedávám,pokud nemusím do práce.Většinou to vím dopředu,že bude nějaké volno,pracuji na směny,tak si prostě napíšu požadavek na volno a jsem s dětmi doma.Prodloužíme si víkend a užíváme si,že nemusíme ráno nikam chvátat.A samo něco podnikneme,výlet nebo jen zahrada atd.

ladydi
5. kvě 2012

Tak já to napíšu za pracující maminky. Když si člověk nemůže vzít v práci volno a nemůže být doma, tak mě naprosto vytáčí, když se věčně ve školce podepisuje, zda školku potřebuju a nebo ne. Školka je tu snad hlavně pro pracující a když z 28dětí je tam jen cca 6dětí od maminek co chodí do práce a jakmile je nějaké vono, všechny co jsou na mateřský hned podepisují, že tu školku nepotřebují a na základě toho je školka zavřená, to se mě otvírá kudla v kapse. Dítě, kterému jsou 4roky doma samotné nechat člověk nemůže a když vám sdělí, že pro malý zájem bude zavřeno. A co ty maminky co chodí do práce, mají děti vystřelit na měsíc když nemají hlídání??!! Nevím, proč by měla mít školka všechny prázdniny co má škola a proč by si měla prodlužovat prázdniny před a po Vánocích o letních prázdninách nemluvím, když nám zavřou školku bez týdne na dva měsíce, to mám s dítětem dělat potom co. Jsem ráda za každou maminu co je na mateřský, když napíše, že dá o prázdninách dítě do školky, protože každý dítě se počítá a pro ty, co tu školku opravdu potřebujou, je to velká pomoc. Toť můj názor.

karotky
5. kvě 2012

U nás v takových(volných)dnech slučují všechny třídy do jedné a jelikož nechci,aby byl Adámek kvůli 1.-2.dnům ve stresu,tak ho tam nedávám.Ale první týden,jeden týden mezi a poslední týden let.prázdnin ho tam dávám,protože by se s námi ty 2 měsíce doma užíral nudou. 😉
@marinka ,.......................Adámek bývá také dost často marod,ale to mě nenutí k tomu,abych ho tam za každou cenu v průběhu škol.roku dávala,protože mu většinou ten stres(ze změny učitelky a spolužáků)oslabí organismus a je větší šance,že se ho chytí nějaký bacil ☹

momis
5. kvě 2012

já jsem na rodičovské a dávám, když je zdravý, proč ne , je mezi kamarády a mají tam program. Doma pak vymýšlí jen kraviny, i když se mu člověk věnuje.

vercaberca
5. kvě 2012

ahojky všem,
jsem strašně moc ráda za naši školku. v době prázdnin se učitelky ptají, jestli bude dítko chodit nebo ne. podle toho zorganizují den (počet tříd, učitelek). nikdy se nestalo, aby zavřeli školku. pokud by byl malý počet dětí, tak se sloučí s další školkou. tak to je i o velkých prázdninách.

osobně jsem pracující na MD. přesto si nechávám malou o prázdninách doma. ve školce ji to baví, ale doma se mnou taky. já se na prázdniny těším taky - nemusíme vstávat a máme volnější denní režim.

nedá mi to se nevyjádřit k potřebě učitelek si vybírat dovolenou nebo mít taky volno. ksichtit se můžou na ředitele, ale ne na rodiče. ze zákona má normální zaměstnanec 4 týdny dovolené, učitelky/učitelé víc (mám pocit, že 8 týdnů, ale jistá si nejsem). je snad málo, že mají každý víkend volný? mnoho zaměstnání nemá ani to. takže kecy o tom, že chtějí taky volnější den (méně dětí) si nechte na někoho jiného.
že bychom chodili jenom po jedné straně chodníku, aby technické služby měli taky volnější den, ne?
tyhle lidský hlediska jsou někdy opravdu šikanující.
btw. naše školka má ve dnech prázdnin taky volnější režim. učitelky jsou v pohodě a rodičům nevadí, že učitelky ten den nic nevytváří a nechají děti, aby si den korigovaly sami. často jsem zažila, že odpoledne si některé děti malují, modelínují, navlékají korálky a ostatní si hráli na koberci nebo lezli po prolézačkách, co mají ve třídě. prostě každý podle svého gusta. a učitelky mají kávičku. to myslím v dobrém. doma taky nejsem v pozoru. holčičky mě nechávají taky svůj prostor. vzájemně si vyhovíme.

je to jenom o organizaci školky. možná by stálo za to si s ředitelem promluvit a navrhnout řešení vyhovující co největšímu počtu lidí na obou stranách.

apollo11
6. kvě 2012

Naopak bych se snažila si volný den s děckem užít 😵 rutinních dnů je až až...

betuse
6. kvě 2012

Taky jsem učitelka v MŠ a abych pravdu řekla, samozřejmě si mš platíte a máte právo dát do mš dítě, ale zároveň, když se v mš vyhlásí omezený provoz a my tam musíme být kvůli třeba 3 dětem, maminek na mateřské, taky nás to trochu štve.Abych upřesnila, nemáme moc možností , kdy si vybrat dovolenou v průběhu roku..........ale může Vám to být také jedno......................ale věřte že v naší situaci byste reagovali stejně. A je to na Vaší dobré vůli.............. 😉
A druhá věc, ze které se ježím - že se s maminkou nebo rodinou dítě nudí( po pár dnech).................. k tomu dodávám jen - BEZ KOMENTÁŘE ☹

myskin
6. kvě 2012

U nás ve školce vždy v takové dny děti slučují a maminky na RD tam děti nedávají. Alespoň v naší třídě. A takové názory rádoby učitelek (kaculetka,...) že to co oni zvládnou s 25 dětmi a podobné řeči 😠 . Já tedy žádnou maminku na RD neznám co by se dítěte zbavovala do večera a o svátcích. Já jsem na RD a do školky dávám dceru protože už zkrátka potřebuje svoje vrstevníky. Pro mě je i náročnější že chodí do školky. Máme ji docela daleko, ať prší nebo sněží tak ženeme s miminem s kočárem, ze školky tahá neustále nemoci které si pak předáme všichni. Takže je to někdy pakárna. Ale dávám ji tam dál, protože se těší na děti, doma jsme dost aktivní, ale tohle jí prostě nenahradíme. A maminky na RD co k nám chodí si nechají dítě doma i s rýmičkou a nepřejte si vidět s čím tam chodí děti pracujících mamin. To já jen aby se tady maminám na RD nesazovala psí hlava 😀

timbouctou
6. kvě 2012

nečetla jsem to tu všechno, protože se některé názory dost opakují. Souhlasím s @myskin, my dáváme staršího do školky pořád, i když jsem na MD, ale ani ne tak z pohodlnosti, ale že se mu tam líbí a nejradši by tam byl i o víkendu a vůbec nejlíp, kdyby ho maminka chodila jen navštěvovat, aby mohl být pořád s Jonáškem ,Míšou, Adámkem atd. Vlastně ano, dávám ho tam z pohodlnosti, protože jsem tak pohodlná, že odmítám od rána do večera poslouchat: " a kdy už zase bude školka? Tak když dneska není, pudeme někam na návštěvu? A může Míša k nám na hraní?" A půjde tam i na dva týdny o prázdninách, šel by i na víc, ale není to bohužel státní školka, takže už by se nám to vymklo z rozpočtu. A kdo svý dítě trápí odloučením od vrstevníků, ten je u mě sobecký rodič.

vroninka
15. kvě 2012

Já se těm dětičkám nedivím, že jsou rády ve školce..Mít takovou sobeckou matku..Také budu raději mimo domov..Můj názor.

white_tie
15. kvě 2012

Tak já musím říct, že každý z příspěvků má něco do sebe. Náš Maxík bude mít teď v červnu tři roky. Do školky chodí už od září (měl dva roky a asi dva měsíce). Chodil na pět dní v měsíci, předtím jsme měli chůvu, ale vyšlo na nás místo, tak od září nastoupil. Chodím do práce, na směnný provoz (den, noc, dva dny volno), takže jsme těmi pěti dny vždy tak akorát pokryli ty dny, které vycházely na to, kdy jsem byla celý den v práci. Občas to nevyšlo, musely zaskočit babičky, nebo jsme museli shánět hlídání jinak. Od ledna, tj. od dvou a půl let, chodí do školky každý den. Je tam strašně spokojený, nadšený, nechce chodit vůbec domů, v kolektivu ho to baví a naučil se spoustu věcí. Chodí do školky, když může, a bude chodit i celé prázdniny (krom jednoho týdne, kdy budem mít s manželem oba dovolenou). Musí, protože babičky i prababičky jsou relativně mladé a pracují ještě všechny, takže prázdninové hlídání nehrozí.
Fakt je ale ten, že když se řeší provoz školky a je napsáno na seznamu málo dětí, tak si Maxe taky nechám doma (pokud nemusím do práce). Nedělá mi to problém, když mám volno, ale když musím do práce, musí i on do školky. Navíc je ve školce spokojenej a nějaký zavření o velikonočních prázdninách ani nemívaj. Řešily se u nás jen vánoční a jarní prázdniny - a v té době jsem si přeházela směny v práci, abych s ním mohla být doma. Myslím, že se vše dá vždy udělat, záleží hlavně na ochotě maminek něco řešit a na vzájemné spolupráci...

ferrie
27. kvě 2012

Ahoj,
já obvykle nedávám, protože ve státní svátky bývá zavřená. Ale někdy, když je otevřená, tak ji dám a jde třeba po spikání domů nebo po obědě :o)

poupe
27. kvě 2012

já taky nedávám, nebudu dávat ani přes prázdniny, bude se asi někdy nudit, ale něco vymyslíme, K.ráda chodí do školky a proto tam hlavně chodí. To že tu někdo psal, že dávají matky na RD děti do školky, že s nima nechtějí být( v podobném smyslu) to mi příjde jako blbost 😖

samik2008
27. kvě 2012

Dceru sem nedávala do školky ve dnech volna,byla sem na RD se synem,tak zůstávala s náma a vždy sem vymyslela takový program aby se líbil i dceři i synovi.A mimochodem vodívala sem ji tam kolem 8 hodiny ráno a pro ni chodila v 15 hodin,hned jak pojedla svačinku,nikdy sem ji tam nenechávala až do zavíračky.

misi78
4. čer 2012

Ahoj, ja teda na MD nejsem, pracuji. Ale rozhodnuti i maminek ovlivni i me. Pokud by deti nechali doma tak nas pracujicich bude mene a skolka se zavre. Kam ja mam pak syna dat? Prarodice oba 50 km daleko.
Co se tyka vybirani dovolene pani ucitelek nebudu to komentovat. Je to problem zamestnavatele. Nas se taky klienti neptaji kdy si vyberete dovolenou. Banka je proste otevrena od pul devate do sesti a hotovo. Kolikrat je nas tam tak malo, ze se tvori fronty, klienti po nas rvou. V MS maji vetsinou o prazdninach mesic zavreno, pracovni doba vetsinou max do pul pate. Proto davam od cervence syna do soukrome skolky kde maji az do sesti a o prazdninach i mezi svatky o Vanocich otevreno porad.

amanda80
4. črc 2012

Ahoj.Myslím,že je to normální dát dítě do školky i přes volno,proč taky né?Když tam dítě chodí rádo,není problém.A učitelky mají být rády,že mají práci.Ve městě jsem neslyšela,že by byl problém.Dáváme vnuka do školky jsou tam super učitelky a nikdo se nikdy nezmínil,že někdo nepracuje.Jsou hodné a milé a děti se tam těší.Záleží asi hodně na tom jestli ta školka je na úrovni.Příjemný den

anta
20. črc 2012

Zajímavé téma 😉 Jsme s manželem oba pracující. Nás se nikdo neptal, jen nám suše oznámily /učitelky/, že bude otevřeno jen 14 dní - zrovna v době, kdy mám dovolenou, kterou si přesunout nemůžu. Honzík tam chodit nebude, když mám dovču, už se těším, až si ho užiju, až mě uši bolet budou 😀 😀 😀 Jsou sice otevřené tři školky po Kladně, ale přesně ani nevím, kde jsou. Tak jsme to holt vyřešili tím, že dítě nám chodí do centra na hlídání dětí - je to mastné, ale na dovolenou nejedeme, tak to pro našeho miláčka uděláme 😉 S některými názory souhlasím, že je trochu tristní, že pracujeme a nemáme možnost hlídání, a nikoho to nezajímá. Ono by se v té školce nikomu nic nestalo, kdyby nám pracujícím vyšli vstříc a učitelky se tam přes ty prázdniny prostřídaly v dovolených. Já teda nevím, jak vy, ale já nárok na dva měsíce v kuse na dovolenou nemám. Zavřít školku skoro na celé prázdniny mi přijde poněkud nešťastné 😒 Zkušenosti s matkami na RD, které dávají děti do školky, nemám v tom smyslu, že nevím, kdy si je vyzvedávají a tak. Věřím ale, že musí být záhul starat se o jednoho sakra aktivního raubíře či raubířku a jeden nemohoucí uzlíček a musí to být na budku. Jinak se "k bitce" pracující vs. nepracující či matky na RD nevyjadřuji, nemám na to vyhraněný názor a je mi to vcelku jedno 😎 Hlavní je, že jsme se do školky dostali a máme vystaráno až do školy 🙂

iza
4. srp 2012

No my ho nedáváme ...ale syn to ve školce zrovna dvakrát nemusí 🙂

atrami
4. srp 2012

Dávam, nakoľko sme s manželom, chodíme do práce a tiež máme prácu, kde si nemožme vybrať voľno kedy chceme. Nám vadí iba ak oznámia zo dňa na deň, že školka bude zatvorená. Vedeli sme, že školka bude otvorená do 27.7. a den predtým povedali, že majú málo deti a školka už v piatok nebude. U nás je to problém a museli sme zháňať niekoho na stráženie.
Pokial som bola na MD a nemala som niečo súrne, deti boli doma.

vladkasch
23. srp 2012

Jsem nezaměstnaná,ale se zdravotními potížemi,které se řeší častými návštěvami u lékařů a následně procedurami na zlepšení zdravotního stavu.Mám pětiletou holčičku a to co jsem zažila a zažívám při předávání ve školce je až podobné terorismu a nátlaku na mou osobu,jestli je to nutné,aby malá chodila do školky.Je smutné,když donesu papír o častých procedurách,které mě čekali celý červenec skoro denně a paní ředitelka zvedne telefon a zavolá si přímo lékařce a chce po ní,aby nahlásila přesné dny.......ještě teď mi je z toho všeho nanic.-((......Mám obavy,že mi snad malou v září nevezmou do školky vůbec a zase řeknou,že si jí mám vozit k lékařům sebou.!!