Dcera chce do školy, ale všichni doporučují odklad

anatanka
10. kvě 2013

Miri je narozená během letních prázdnin. Už to samo o sobě dává trochu důvod k obavě, zda zvládne první třídu mezi i o rok staršími dětmi. Navíc je oproti vrstevníkům menší a drobnější a hlavně dost přecitlivělá. Taky má velké problémy s výslovností. Neumí sykavky (ž, č, š) a samozřejmě R a Ř.

Učitelka ze školky ji do papírů pro pedagogicko-psychologickou poradnu napsala závěr, že rozumově vše dobré, ale není zralá pro školní docházku v sociální oblasti. Mirinka totiž nemá zkrátka v kolektivu neprůbojná, je trochu bulínek, strašná cíťa a hodně špatně snáší změny. Dokonce pro ni je nepřekonatelný problém i spaní ve školce, tak ji vyzvedáváme pořád po obědě.

Druhá na řadu přišla logopedka - taktéž doporučila se školní docházkou počkat.

Třetí byla včera PPP, kde mi po hodinovém samostatném vyšetření bylo oznámeno, že je velmi šikovná, bystrá a prý nadprůměrně inteligentní, nicméně převážně kvůli řeči navrhují také školní docházku odložit, aby se předešlo případným problémům se psaním a čtením, které by mohly vyústit v dyslexii a dysgrafii.

Babička, která je sama učitelkou v první třídě se také přiklání spíše k odkladu.

Čili všichni jsou pro odklad, jenom Mirinka zarputile chce do školy. Nechce vůbec nic slyšet o odkladu nebo nultém, přípravném ročníku ve škole.
Je to její život, tak ji nechám rozhodnout samu za sebe a do školy půjde, ale jistá si tím teda moc nejsem... Taky se mohla narodit v říjnu a byl by klid 😉

fallingstars
10. kvě 2013

@anatanka O některé argumenty bych se já osobně úplně neopírala... 😅 Já jsem byla vždycky nejmladší skoro ve všech ročnících a taky mi to přišlo divné, to ovšem nikdy nezapříčinilo nic kromě toho, že jsem si vždycky vyslechla pár posměšků o tom, jak jsem "malé dítě" od již samozřejmě úplně "dospělých" spolužáků (rozdíl třeba čtvrt roku 😀 ), což mě ovšem alespoň naučilo hájit samu sebe a jako příprava na život to také není k zahození. Myslím, že postupně se rozdíly o tom, kdo je mladší nebo starší setřou a děti se sami sobě budou posmívat kvůli mnoha třeba i míň úsměvným věcem, které už vůbec neovlivníme... 😉

A že ztratí kamarádky? Upřímně, já na prvním stupni základní školy měla skoro každé pololetí jinou "partu", a opravdu se to vytříbilo až na druhém stupni, kde jsem měla tu nej kamarádku, kterou jsem třeba ale poznala až ve třetí třídě (a taky jsme si na začátku prošly různými stavy "nebavení se" 😀 ). Takže to bych moc za bernou minci nebrala... 🙂

berenika39
10. kvě 2013

@anatanka a pak to můžeš vzít obráceně...to, že ona CHCE do školy, je jen její já chci a já chci a já to dostanu. tím, že jí nabídneš i jiný názor, jiné řešení, tak může pochopit, že ne vždycky bude všechno tak, jak ona bude chtít, jak ona řekne. že je potřeba někdy i kompromis, přijmout názor jiný. může sam rozhodovat o tom, co si vezme na sebe, klidně ve 100%, max jí bude zima, může řešit svoje jídlo, to, že nechce být sama v pokoji a že babičku má radši než dědu, ale to, jestli zvládne první třídu se všemi těmi úskalími, to nedokáže sama zvážit. to opravdu není rozhodnutí, to je prostě "hláška".

tajemna30
10. kvě 2013

Přečetla jsem si názor některých maminek, a plně s nimi souhlasím - všichni odborníci ti doporučují odklad, tvá maminka s dlouholetou praxí učitelky, a navíc v 1. třídě ti doporučuje odklad, a pořád mám pocit že není problém jen tvá holčička co chce, ale problém je spíš u tebe. Malá holčička ať ji chceš vychovávat jako rovnocenného "partnera" (což plně chápu), tak v jejím věku, není, což sama jistě uznáš dost vyspělá aby rozhodovala zda půjde do školy či ne. Tak proč nedáš na názor všech? Myslím že tuhle diskusi jsi asi založila že jsi chtěla slyšet opačný názor, než jsi slyšela doted, ale bohužel si myslím - že ten opačný názor máš jen ty a tvá dcerka. Ale nikdo z nás nezná tvou holčičku, aby o tak zásadním kroku rozhodl ... mohu ti jen napsat že můj názor je odklad.

lucidela
10. kvě 2013

Já osobně bych se přiklonila k odkladu. 5 nebo 6-ti letá holčička není podle mě zralá na to, aby sama rozhodla, zda zvládne školní docházku se všemi důsledky. Píšeš, že je hodně citlivá, má problémy s výslovností (děti by se jí mohly smát a to citlivé děti těžko snáší). Teď se sice moc těší, že bude velká školačka, ale za pár týdnů se může nezralost projevit, dcerce se přestane ve škole líbit... Stává se občas, že se dítě vrátí z 1. třídy zpátky do školky z důvodu nezralosti a to je pro citlivé dítě podle mě horší trauma než to, že ještě rok zůstane ve školce. Taky je otázka, proč dcera tolik chce do školy. Vždyť vlastně neví, co ji čeká. Třeba ji jen láká něco nového nebo se jí ve školce nelíbí a tak chce někam pryč, nebo naopak chce pokračovat s kamarádkami ze školky dál do 1.třídy... to všechno ale nejsou opravdu pádné argumenty pro vstup do školy. Píšeš, že je moc inteligentní a šikovná (takže by s učením neměla problémy), ale bohužel v dětském kolektivu často rozhoduje spíše průbojnost a sociální dovednosti. Zkus se zamyslet, co by tvé dcerce mohlo více uškodit: když bude ještě rok muset čekat a bude chvíli z toho smutná, nebo když na vlastní přání nastoupí do školy a pak se třeba začne projevovat sociální nezralost, ona bude nešťastná, zklamaná a znechutí jí to školu na další roky dopředu? Je to její život a má právo dělat vlastní rozhodnutí. Ale ve věcech, se kterými má zkušenosti a může je tedy dobře posoudit. Ale na ta velká rozhodnutí, ke kterým dítě nemá dost vědomostí a zkušeností má přece rodiče. A ti když nevědí, mají zase odborníky, kteří tu jsou od toho, aby poradili.

terkaz
10. kvě 2013

po precteni uvodniho prispevku se docela divim, ze uvazujete o tom, dat dite do skoly, vlastne jen proto, ze mala chce. Vsechny ostatni argumenty jsou jednoznacne proti. Pokud neni holcicka schopna pochopit duvody, proc by vlastne jeste mela zustat ve skolce, tak podle me neni ani na skolu zrala. Az Vam v deseti letech rekne, ja se chci odstehovat, tak ji pomuzete zabalit kufry? Jen proto, ze to chce?
Ja bych navrhovala, vysvetlovat a vysvetlovat, i to, ze o skolu neprijde, kdyz pujde pozdeji...atd. atd. atd...
V tomto pripade je na Vas abyste se rozhodla a ne na Vasi dcerce. Pripadny neuspech ve skole kvuli tem vsem argumentum by mohl mit potom hodne negativni dopad na dalsi pristup Vasi dcerky ke skole.
Muj nazor 🙂

pindruscha
10. kvě 2013

Učím na prvním stupni a máme ve škole děti, které měly mít odklad, teď mají problémy v kolektivu ostatních, protože jsou ještě sociálně nevyzrálé a citlivé. (o řeči ani nemluvím, protože to je rok od roku horší) Za ten rok jí nic neuteče a kdyby teď šla do školy, opravdu by jí to mohlo ublížit.

leikkka
10. kvě 2013

@anatanka dobře 🙂 rozhodnutí je ale na vás rodičích a ne na 5 či 6 tileté holčičce, ať máte nastolenou komunikaci jakoukoli, to jsou věci o kterých děti nerozhodují. Co se týká toho, že umí číst a sčítat a odčítat, to vůbec odkladu nebrání, je na učitelce, aby ji pak zaměstnala a dokázala ji rozvíjet dále. Pokud toto nedokáže, tak není na svém místě. Mně teda nidy nezajímalo jako dítě, zda jsem ve třídě starší či mladší. U svého synka víme, že o rok později půjde, protože je v říjnu, ale když vidím co všechno už umí teď, tak vím, že bude taky v mnohém napřed a učitelka bude mít práci navíc, ale od toho to povlání je. A´t se už rozhodneš jakkoli, každopádně, ať je to hlavně pro malou to nejlepší. Myslím si le, že učitelka v MŠ ji zná z hlediska školních věcí nejvíce - celý rok se na školu připravovali a PPP určitě měli udělat posuek včas, abyste ho už při zápisu měli Nemyslím si, že v této oblasti nastanou pokroky zvratně během několika měsíců. Samozřejmně do konce květnu šanci ho přinést do školy máte, to vím taky. 🙂 Tak A´t se hlavně dobře rozhodete vy hako rodiče, držíme pěstičky

anatanka
autor
10. kvě 2013

@tajemna30 Ja nejak nemam problém ani s tim ani s tim, chci zkratka, aby byla ona spokojena tak jako všechny maminky 🙂 Kdybych se mela jen sama za sebe k necemu přiklonit, tak asi taky spis k tomu ještě počkat - pro jistotu.
Mas ale pravdu, ze jsem v této diskuzi chtěla slyset něco jine 😉 ho

Na ten odklad se zameruji odbornici, ale všichni ostatní v okoli, co Miri znaji, vcetne me nejlepší kamarádky, která je učitelka ve skolce a Miri zna od miminka, rikaji, ze odklad je pro ni uplnej nesmysl a ze ji tim zbytecne zabrzdim atd. Ze jak ji znaji oni, tak je uplne v pohode a sikovna a není proste důvod. Mluveni ze muze dohonit během par mesicu. V beznem zivote jsem se vlastne nesetkala s jedinym clovekem, který by mi řekl něco jiného...

anushka111
10. kvě 2013

Už jsem psala o své osobní zkušenosti, ale ještě mě napadla jedna věc. Tím že jsem to na základce neměla jednoduché právě kvůli těm sociálním vazbám a neprůbojnosti, zošklivil se mi celý vzdělávací systém a dlouho mi trvalo než jsem se začala učit znovu a s dobrým pocitem.

apollo11
11. kvě 2013

@anatanka Já tvůj postoj celkem chápu, asi bych to měla podobně. V tomhle případě bych se nakonec ale stejně rozhodla pro odklad, přece jenom po zvážení všech pro a proti jí může víc uškodit chybně brzký nástup než chybně posunutý. Ano, kolektiv a kamarádky jsou pro její pocit "ukotvení ve světě" důležité už teď, to nepodceňuju, ale v sázce je trochu víc. Však je tím ztratit nemusí. Myslím, že existují způsoby, jak tohle vysvětlit, aniž bys jí "zrazovala", pokud o tom odmítá diskutovat, je to už samo o sobě znakem, že není v její kompetenci rozhodnout se správně a zodpovědně.
Dnes ti odborníci odklad radši dají, než aby šlápli vedle, tím pádem je odkladů víc a víc a jsou na tom bité děti, které nastupují standardně, ale jejich posudek bych brala dost v potaz. Sama jsem zvědavá, jak to bude u nás za tři roky, malá je červnová a doufám, že nebude k odkladu důvod. Hodně štěstí při rozhodování 😉

vladla
11. kvě 2013

@anatanka Moje dcera je narozená v sprnu.Já byla pro odklad,ale kolem rodina prý abych jí do školy dala.Dcera sama také chtěla.
A já si dnes i když je už v druhé třídě,rvu vlasy a nadávám si,že jsem jí ten odklad nedala!!!!! 😒
Takže já bych po zkušenostech co mám dala odklad!!

brigule
11. kvě 2013

A proč tedy byl věk nástupu do školy stanoven na 6, když dostává tolik dětí odklad jako nezralý pro povinnou školní docházku? Nikoho neposuzuju ani neodsuzuju,ale v okolí taky vidím že víc dětí má odklad než regulérní nástup do školy. Pak by se měl nástup do školy všeobecně posunout na 7 a bylo by po problému. Každý dítě je jiný a některý nezralý může být nezralý i v 8 ale do školy stejně musí a problémy se vyskytnou...

zelva
11. kvě 2013

Já bych tedy určitě poslechla odborníky a ne 6ti leté dítě. Kdyby v 7 letech řekla, že do školy prostě nepůjde, tak bys jí určitě neposlechla 😉 Budeme asi rešit něco podobného, syn je narozen 7. září...Ale vzhledem k tomu, že je to kluk, tak tam ten odklad (on to vlastně odklad nebude, nastoupí v 6ti a za týden mu bude 7...) bude rozumnější...

brigule
11. kvě 2013

@anatanka Určitě nemůže nikdo za tebe tady v diskuzi rozhodnout, ale když už tu ta diskuze je a jestli chceš slyšet názory, tak podle toho co píšeš jsem pro nástup do školy.

karotky
11. kvě 2013

@brigule ,.......................to by po problému nebylo,protože je spousta dětí,které jsou na školu vyzrálé už v 5.letech a kdyby něměly další 3 roky postup výš,nebylo by to pro ně vůbec dobré.Odkladu jako takových je pouhá 1/3,což podle mě není moc.Na zvážení by to bylo,kdyby se jednalo o 2/3 nebo i o polovinu.Každé dítě je jiné,každé vyspívá/dozrává v jiném věku a je moc dobře,že se to vždy řešilo a řeší individuálně 😎
Odklad se může dát je jednou-podruhé jen ve vyjímečných případech,jako je těžký úraz a dlouhý pobyt v nemocnici.Rozhodně neznám nikoho,kdo by nastupoval do 1.třídy až v 8.letech-to už se spíš řeší nástupem do speciální školy-kdysi se jim říkalo zvláštní 🙂

ssassi
11. kvě 2013

@anatanka a jaká je diagnóza od logopedky? pokud v PPP vidí problém jen v řeči? kdyby se nasadila intenzivní terapie? jakože ne jednou za tři týdny jak proplácí pojišťovna, ale opravdu intenzivně? někoho soukromě třebas 4x týdně? a sama s malou pořádně zapracovat? pokud jinde opravdu není problém a malá je šikovná, byla by to škoda

anatanka
autor
12. kvě 2013

@ssassi Diky, ja to prave vidim taky tak nejak podobne. V PPP se vyjadrili, ze jediny problém je ta rec.
Zastupkyne ve skole, kam ma Miri nastupovat je mamcina kamarádka a sehnala nam pry skvělou logopedku, která uz je v duchodu, tak se na Miri prijede v utery podivat a reknem si, co by se s tim pripadne ještě dalo delat a zda by se to mohlo stihnout.

andulkaavetrelec
12. kvě 2013

Příspěvek mi přijde z mého pohledu "legrační", neb jsem úplně na druhé straně problému. Pro syna jsem chtěla odklad, neb je narozen 30.7. V poradně mi ale odklad nedoporučili, ve školce taky ne, ani u zápisu. Holt se bude muset ve škole nějak "probít"...
Začíná číst, co je napsáno velkými písmeny, píše velkými písmeny věty, sčítá a odčítá do deseti, pořád něco maluje (chodí na kreslení), na logopedii jsme chodili od září a konečně začal ˇpřed několika dny vyslovovat "r" ve všech slovech, zbývá nám tedy už jen "ř".
Ve školce máme jedno dítě po odkladu a fakt čouhá: umí číst, je o hlavu větší, rychlejší, průbojnější. Ve škole ale, kam nastupuje, budou po odkladu jen 3 děti ze 73, takže jedno v každé třídě...

alma13277
12. kvě 2013

@anatanka Přijde mi, že pokud jde z pohledu PPP "jen" o řeč a dcera bude do září ve skvělé logo péči, tak bych byla pro nástup do školy a pokud by se řeč nezdařila, vyřešit situaci nultým ročníkem. Držím palce 😉

anatanka
autor
14. kvě 2013

Tak mam snad konecne vyreseno. Dnes jsme byly na logo a resil se tam celou dobu prave nastup do skoly. Logopedka rikala, ze ona tedy rozhodne nemyslela, ze je to jasne na odklad, ze se spis vyjádřila v tom, ze odklad male nicim neublizi. Delala ji dnes dokonce i testy na pripadne znamky dyslexie a dysgrafie, se kterou me tak vystrasili v PPP a Miri mela cele tri listy bez jedine chyby. Logo rekla zaver, ze ona ji jako vylozene odkladove dite nevidi a ze by ji mozna nakonec i vic ublizil ten pocit, když se cely rok pripravuje na to, ze v zari nastupuje do první tridy a strasne se tam tesi a nakonec by jako jedina z rocniku a z kamaradek nenastoupila.
Odpo jsme byly ještě ze znamosti u jedne udajne vyborne logopedky a i ta rikala, ze v nastupu nevidi problem. Dokonce ji chválila, ze cekala nejakou hruzu a přitom je v sikovna...
Miri taky vcera z toho sileneho strachu, ze nenastoupi najednou samo ze dne na den naskočilo š a ž, jen to ještě nepouziva ve slove, ale to je jen o treninku. A ona se ted strasne snazi.Takze když zabereme, tak se snad většina stihne do zari.

Uz se asi nedozvim, jestli jsem udelala dobre rozhodnuti, ale podle svého vnitřního pocitu citim, ze jo, tak snad nejaka ta intuice funguje 🙂

elilly
15. kvě 2013

@anatanka ahoj, nasla som diskusiu az teraz - ked uz mas rozhodnute, ale napisem aj tak 🙂 my sme s dcerou (srpnovou) riesili to iste .. teda, ze je na rozhrani, ci do tej skoly ist alebo rok pockat a tiez vysetrenie ppp, logopedia .. zaver: kedze sa velmi tesi, pripravne ulohy ju bavia a sama sa chce ucit, bolo nam odporucene do skoly ist. Pani z ppp jasne povedala, ze za ten rok odkladu by sa jej Velke Chcenie ist do skoly mohlo zmenit na Velku Averziu voci skole a uceniu ako takemu, a to by sme este len mali problem. Ako pises, mala skolu pozna, ide s kamaratkami, je inteligentna, sikovna - nie je dovod, preco by to nemohla zvladnut ;)

Myslim ze ste sa rozhodli dobre, prihliadnut na nazor dcery - ktory na zaver podporili aj odbornici 🙂

P.s.: pokial je dieta citlive a socialne neinteraguje ako jeho vrstovnici, kde je napisane, ze za rok sa to zmeni? Kolko deti aj po odklade ma stale problemy s adaptaciou? Ten rok navyse nie je vseliek a vasej malej skolacke zelam start spravnou nohou 🙂

andulkaavetrelec
15. kvě 2013

Nám bylo v poradně řečeno, že je to u nás povaha a ta se nezmění, že bude vždycky vybočovat...
@anatanka Přeju, aby tvé rozhodnutí bylo šťastné a problémy ve škole malé nebo žádné...

jolysek
3. bře 2015

@anatanka zajímalo by mě, jak ses nakonec rozhodla. Co malá v první třídě?

elu
3. bře 2015

já myslím, že jde spíš o to, proč je tak citlivá, jestli je to její povaha, tak ta nebude za rok jiná, jestli je to nevyzrálostí tak budiž, ale to spíš musí vědět rodiče, moje hočička je taky červnová.....ráček, takže prubojná nebude ani v deseti 🙂

anatanka
autor
4. bře 2015

@jolysek Resis to same?
Mala do skoly sla. Jestli by bylo lepe, kdyby mela byvala odklad, uz nezjistim, ale je ve skole v pohode.

viky007
4. bře 2015

@anatanka Mám obě děti narozené také v letních měsících (červen, červenec), obě do školy šli v řádném termínu, i když to byl boj, tak to zvládli - ani jedno nemělo problémy s řečí. Ve vašem případě, a podle toho co píšete, bych ale dceru do školy nedávala. Trápili by jste všichni, a problémy s řečí by opravdu mohli vyústit do nějaké poruchy. Navíc ostatní děti dokážou být někdy neuvěřitelně zlé, a mohly by si Vaši dceru kvůli řeči dobírat. Osobně bych ji nechala ještě v předškoláčcích s tím, že bych ji intenzivně na školu připravovala. Začala bych tím, že bych ji v žádném případě nevyzvedávala ze školky po obědě. Taky bych dala na názor učitelek z mateřské školy, tráví s těmi dětmi opravdu hodně času, a za ty roky, co tu práci dělají, už dokážou rozpoznat, kdy je dítě připravené a kdy ne. Rozhodnutí je ale samozřejmě jen na Vás.

viky007
4. bře 2015

@anatanka A tak vidím, že už je to vyřešeno 🙂 Ať se Vám ve škole daří 🙂

jolysek
4. bře 2015

@anatanka jj, přesně tak, jako bys popsala naší malou. Takže googlim 🙂 a zajímalo mě jak jste se rozhodli a jestli třeba nelituješ. To je dobře, že se malé ve škole líbí

kamila297
4. bře 2015

Domnívám se, že 5leté dítě není kompetentní rozhodnout, navzdory názorům odborníků, o své blízké a celkem zásadní budoucnosti. Být ve vaší kůži, všechny síly bych napřela k tomu, abych dceři vysvětlila důvody a hlavně výhody odkladu. Vždyť přípravka v ZŠ je vlastně "malá škola", která by jí jen prospěla. A děti jsou kruté, přece nechcete, aby vaše dcerka byla báječným terčem šikany.

snazilkabara
4. bře 2015

Já s odklady také nesouhlasím. Těžko radit...pokud ale do školy chce a asi ji to ve školce zrovna nenadchlo zda se.i proto se asi těši. Držím palce ať se rozhodnete dobře.