Dcera chce do školy, ale všichni doporučují odklad

anatanka
10. kvě 2013

Miri je narozená během letních prázdnin. Už to samo o sobě dává trochu důvod k obavě, zda zvládne první třídu mezi i o rok staršími dětmi. Navíc je oproti vrstevníkům menší a drobnější a hlavně dost přecitlivělá. Taky má velké problémy s výslovností. Neumí sykavky (ž, č, š) a samozřejmě R a Ř.

Učitelka ze školky ji do papírů pro pedagogicko-psychologickou poradnu napsala závěr, že rozumově vše dobré, ale není zralá pro školní docházku v sociální oblasti. Mirinka totiž nemá zkrátka v kolektivu neprůbojná, je trochu bulínek, strašná cíťa a hodně špatně snáší změny. Dokonce pro ni je nepřekonatelný problém i spaní ve školce, tak ji vyzvedáváme pořád po obědě.

Druhá na řadu přišla logopedka - taktéž doporučila se školní docházkou počkat.

Třetí byla včera PPP, kde mi po hodinovém samostatném vyšetření bylo oznámeno, že je velmi šikovná, bystrá a prý nadprůměrně inteligentní, nicméně převážně kvůli řeči navrhují také školní docházku odložit, aby se předešlo případným problémům se psaním a čtením, které by mohly vyústit v dyslexii a dysgrafii.

Babička, která je sama učitelkou v první třídě se také přiklání spíše k odkladu.

Čili všichni jsou pro odklad, jenom Mirinka zarputile chce do školy. Nechce vůbec nic slyšet o odkladu nebo nultém, přípravném ročníku ve škole.
Je to její život, tak ji nechám rozhodnout samu za sebe a do školy půjde, ale jistá si tím teda moc nejsem... Taky se mohla narodit v říjnu a byl by klid 😉

primaska
4. bře 2015

@anatanka Já bych dala na svůj pocit a na odborníky.. Teda, zaujalo mě, že chceš nechat pětileté dítě, aby se samo rozhodlo.. je to její život.. No, páni.. její život to je, ale kdo se umí v pěti letech rozhodnout.. Ve finále žádné rozhodnutí není správně nebo špatné, je to prostě rozhodnutí, ale rozhodně bych to nenechávala na malém dítěti..

anatanka
autor
4. bře 2015

@snazilkabara
@kamila297
@primaska

Diskuze uz je stara, jen ji tu nekdo ted obnovil. Dcera uz je davno v druhe tride a na vsech vysvedcenich zatim byly same jednicky a je ve skole uplne v pohode, az na obcasne pohadanice s kamoskama 🙂

primaska
5. bře 2015

@anatanka No tak super 😀

evik19
9. bře 2015

Já sama jsem zářijová a učitelky ve školce navrhovaly našim, aby mě dali do školy dřív, tedy v necelých 6 letech. To stejné navrhly rodičům mé kamarádky, která je taky narozená v září. Rodiče se nás tehdy zeptaly, jestli už chceme do školy, my se ale shodly na tom, že nechceme a oboje rodiče to respektovali. Riskovali ale to, že za rok se budeme ve škole fakt už úplně nudit, protože i v těch necelých 6 jsme už uměly obě číst, počítat atd. Fakt je ten, že jsme se - obzvlášť já - díky tomuhle kroku nikdy nenaučily učit, protože jsme byly až asi do 5. třídy zvyklé na to, že všechno umíme. Na gymplu to pak byl docela pád do reality, když jsme zjistily, že se taky budeme muset učit.
Já si myslím, že odborníci určitě mají erudované názory, ale nikdo tvoji dcerku nezná tak, jako ty. Každý ti tu napíše, jaká to bude pro malou strašná rána, až ve škole selže, ale nevím, proč by tak nutně musela selhat, když říkáš, že rozumově na to má. Jestli je cíťa a mamánek, tak to klidně může být i za rok, za dva nebo za tři úplně stejné. Tichá a klidná třeba bude už napořád, nevím, proč by to měl být ve škole takový problém, když by nastupovala do třídy s kamarádkami, které už zná a mají ji rády takovou, jaká je. Naopak, když bys ji třeba ve školce nechala, může to její sebevědomí taky pošramotit. Já bych si ještě asi nechala ten čas do konce května na rozmyšlenou a pořádně to zvážila. Nemyslím si, že názor dcery není důležitý. Jasně, že se nerozhoduje asi úplně podle toho, co je dobré pro její budoucnost, ale to neznamená, že rozumové rozhodnutí musí nakonec ve finále být to nejelpší. Ať se rozhodneš jakkoliv, stejně nikdy nebudeš vědět, jak by to vypadalo, kdybys zvolila tu druhou variantu...Moc jsem ti neporadila, ale chápu tě a držím palce, ať už se rozhodnete jakkoliv.

jihajiha
12. bře 2015

@anatanka tak jsi mě trošku uklidnila. Pročítala jsem tuto diskuzi a taky teď rozhodujeme, co s naším srpnovým synem - zda má jít nebo ne. Nám teda nikdo neřekl, že by neměl jít. Logopedie v pohodě, ve školce taky učitelka říkala, že dobrý, teď čekám na pedagogicko - psycho.poradnu, jak to tam dopadne, ale zápis zvládl bez problémů. Jen je prostě hodně citlivý, tak bych ho nechtěla nějak stresovat, ale nejspíš to dopadne tak, že do školy půjde a pak budeme nějak válčit. NO ještě uvidíme.
A malá to teda zvládla v pohodě ten nástup do školy?

tarra27
12. bře 2015

My máme dceru v srpnu a odklad mít bude. Nenecam ji ve třídě s o rok starsima detma. Mela by to těžší. Navíc když ji nepůjde matika, muze byt dobra v TV nebo je šance ze nebude nejhorší.

pkolin
12. bře 2015

Já tedy vůbec nejsem zastáncem odkladů, je jich poslední dobou opravdu hodně a já si pamatuji, že se mnou do školy chodily děti narozené na konci srpna a jiné narozené např. v říjnu (tzn. opravu roční věkový rozdíl) a nikdy jsem v těchto dětech nezaznamenala rozdíl. Ale nerada vidím, když si rodiče sami určují, kdy půjde jejich dítě do školy. Od toho jsou opravu odborníci a pokud ti jich několik řeklo, že odklad ano, pak bych o něm opravdu vážně uvažovala. Jsem celkem liberální rodič (ale s pevnými pravidly ve výchově), syna často nechávám, ať se rozhodne sám, případně se mu snažím vysvětlit svůj pohled na věc, ale v tatového záležitosti bych se ho rozhodně neptala, vysvětlila bych mu, proč ještě nemůže jít. V tomto věku vážně nelze na děti dát, ona tam pravděpodobně chce kvůli kamarádkám... Jinak synovi bude 6 v červnu a do školy jde. Taky se mě často ptají, zda dáme odklad atd. ale nevidím důvod. Je velmi šikovný, chytrý, umí všechna písmenka, je výřečný, chodí nakupovat, nestydí se atd. a ani ze školky ani od jinud nepřišel žádný popud k tomu, aby měl odklad... Hodně štěstí v rozhodování...

jolysek
12. bře 2015

@tarra27 pokud máš pocit, že dcerka na školu nemá, dej jí odklad. Ale určitě by nebyla nejhorší, protože bude mladší

tarra27
12. bře 2015

@jolysek já uvidím podle děti ve školce. Pokud by bylo ve třídě hodně odkladu z předešlého roku - tudíž hodně starších děti o rok a víc,tak ji odklad budu chtít dat určite. Uvidíme taky co řeknou učitelky a jak na tom bude, ale já jsem spis pro odklad. Vůbec kdyz vidím jak v naše okolí chodí o rok později i dubnové děti,které maji důvod ze jsou ještě hravé....me to pak přijde nefer vůči mému decku, kdyz by mela byt i o rok a pet mesicu mladsi. To proste znat je a ohledy na ni nikdo nike brat nebude. Uvidíme.

jihajiha
12. bře 2015

@tarra27 u nás je to tak, že je v ročníku hodně dětí narozených na podzim a pak v létě dalšího roku - syn je v létě, takže je tam děsně velkej skok. Jenže všechny děti jdou do školy, takže já bych byla zase pro to, aby nás sprnovej Matýsek šel do školy, navíc učitelka ve školce mi říkala, že by potřeboval 2-3 měsíce školky, ten rok je hodně dlouhej a jen z toho důvodu, že je hravej.... to bych odklad nedávala, to je podle mě pohodlnost rodičů...ale neodsuzuju, je to můj názor

kacka.l
12. bře 2015

Muj syn je koncem cervna. To je do srpna 60 dni. Do skoly jde. Take tam budou deti s odkladem. Pokud je sikovna. Umi se soustredit a ppp doporuci nevahała bych.

lumixii
12. bře 2015

Nedá mi to také nereagovat. Zkusím to nějak zkrátit. Mám dvě děti, u prvního jsem chtěla dát roční odklad, neboť byl od doby, co začal chodit do školky hodně a často nemocný, a tím pádem do školky téměř nechodil, a hlavně byl a je stále i když je mu už 12 let cíťa. Malý chtěl za každou cenu do školy, neboť šli i jeho kamarádi. Můj ex rozhodl, že malý do školy nastoupí bez odkladu. Nechtěla jsem se dohadovat, a tak šel. Učitelka v MŠ mi říkala, at to ještě zvážíme, že by to pro něj bylo lepší, kdyby jsme o ten odklad zažádali. Každé pololetí měl zameškáno více jak 200 hodin, první třídu jsme dělali de fakto dálkově a zvládli jsme jí na samé 1. Učitelka mi poradila, aby jsme došli do pedagogicko psychologické porady, že kdyby mu našli nějakou dyslexii, že by mu mohla ulevovat a nemusel by neustále dohánět tolika učiva. "Bohužel" jsme tam dopadli výborně. Žádná vada se nenašla a tak se musel učit na plno. 😀 Při konzultaci, mi bylo řečeno, že má velice vyvinuté logické myšlení na úrovní třeťáka atd.. ale že psychicky nebyl připraven do školy nastoupit. A v ten moment jsem si řekla, že příště už stejnou chybu neudělám.
Letos jsem byla s mým mladším synem u zápisu, a rovnou jsem nahlásila, že budeme chtít odklad. Malej těžko snáší školku, loni jsme ho museli ze školky úplně stáhnout, nebot začal mít noční děsy, až jsme z toho skončili na neurologii v nemocnici. Letos je to lepší, ale stejně do školky chodit moc nechce, musí chodit domů po obědě, nespí tam, kolikrát tam nechce ani jíst. Nedokážu si vůbec představit, že byl měl jít do školly, když nezvládá školku. Ve školce může nějaký den vynechat, ale do školy musí chodit každý den.
V pedagogicko psychologické poradně, opět prošel bez problémů, dostali jsme pochvalu, jak je šikovnej, jak umí spoustu věcí, které někteří prvnáci neumí, ale že se přiklání k odkladu, protože není připraven na to jít do školy. Rodiče mě přesvědčovali at ho do školy dám, on sám chtěl jeden čas taky.. ale promluvila jsme si s ním, a snažila mu vysvětlit, co pozitivního získá tím, když ještě rok zůstane ve školce. A ted už to bere, jako samozřejmou věc, že do školy půjde až o rok dýl. Nevidím na tom vůbec nic špatného a ani nic pohodlného pro rodiče. Jen moje vlastní zkušenost.

anatanka
autor
13. bře 2015

@jihajiha Jj, psala jsem uz vys... Mala nemela zadny problem a porad se drzi nazoru, ze skola je mnohem lepsi nez skolka 🙂 Ve tride ma dokonce 5 holcicek, co jsou narozene taky o prazdninach jako ona, takze jim vsem ani na konci druhe tridy nebude jeste 8, ale na druhou stranu tam ma i nekolik deti, kterym uz 8 bylo davno a nekterym je dokonce i 9 🙂 Takze trochu mis-mas, tak jako vsude.

Kazdopadne, jestli by bylo jeste neco jinak a lepsi, kdyby mela odklad, se uz nedovim....

lucka662006
13. lis 2019

@anatanka Ahoj, řešíme zrovna to samé. Vím, že Tvůj příspěvek je už starší, chtěla jsem se zeptat, zda nakonec školní docházka byla ok, tj. zda měla dcerka dobré známky a zda se jí ve škole líbilo? Hodně to teď řešíme. Učitelka z MŠ si chce se mnou promluvit, zdá se jí, že syn není na školu připravený, ale on je prostě jen stydlivý, proto na učitelku sám od sebe nemluví. Ale vše, co mu řekne, běžně a hezky splní. Dobře počítá, zná barvy, dobře drží tužku, kreslí teda docela mizerně, umí napsat své křestní jméno. Jen je stydlivý. U stolu nesedí rovně, ale porci sní celou. Oblékne si levou bačkorku na pravou nohu. Ze schodů někdy nestřídá nohy. Jsou jen 3 kluci ve třídě v MŠ, proto se učitelce zdá, že je spíš z těch "pozadu", holky jsou tam napřed bych řekla... Dopadli jste nakonec ok? Děkuju a hezký večer.

zelenaesmolda
13. lis 2019

@anatanka
vsichni doporucuji odklad tak bych se tim ridila.5 lete dite z toho fakt jeste nema rozum.

anatanka
autor
6. pro 2019

@lucka662006 A proc Vy za sebe nechcete odklad? Jestli je stydlivy a neumi se uplne prosadit v kolektivu, tak i to je duvod, proc by mu treba jeden rok navic pomohl. Ono prece jen mezi klukama se to pocita zase trochu jinak nez mezi holkama. Tam je to casem i hodne o fyzicke strance, o sebevedomi, o sile, o muske energii...
U nas to probehlo bez problemu, dcera patrila vzdycky mezi nejlepsi ve tride, co se tyka znamek - chovani a pristup uz horsi 😀 Ted je již v sedmy a pravda je, ze si na to obcas jeste vzpomenu, jak by to bylo, kdyby chodila o rok niz. Tím, jak je vlastne nejmladsi ze tridy, tak mi prijde, ze je zbytecne napred v nekterych vecech, protoze vsechny jeji kamaradky jsou treba o rok i vice starsi (prave vzhledem k odkladum). Ale neni to pro me zadny prekvapeni, protoze i tohle byl jeden z aspektu, ktery jsem tenkrat resila.

ilema
6. pro 2019

@anatanka můžu vám asi jen závidět, že to u vás proběhlo takhle dobře. Já právě řeším, celkem nešťastná, moji dceru, která nastoupila do první třídy, už druhý týden jsem musela řešit děti, které ji začaly lehce šikanovat. Je narozená o prázdninách, celkově je drobná a šílená cíťa, což se bohužel nejvíc projevilo až teď ve škole. Ve školce i při zápisu byly učitelky pro, aby nastoupila, že je šikovná, chytrá, jen se trochu stydí. Stydí a bojí, bojí se říct, když něčemu nerozumí, bojí se číst nahlas, bojí se chyby. Ať do ní vrchem spodem hustím, že je normální dělat chyby a že se díky tomu učí a nikdo se ji smát nebude, nic. Ve škole stale natahuje moldanky defacto kvůli všemu, je pomalejší a nestíhá učitelky a děti tempo. Doma ji nemůžeme nic říct, hned brečí a zasekne se a přestane spolupracovat, když se učíme. Navíc bývá nemocna, takže tím víc zaostava za ostatními dětmi. Je mi to toho na nic. Do školy se těšila a teď to má za trest. Přemýšlím, jestli máme navštívit ppp, nebo ji mám najít dětského psychologa, aby se tak nebála a zvýšila si sebevědomí. Jsem v koncich, každý den ji opakuju, že je šikovná a chytra a že společným trénováním doženeme ostatní děti. Zavřu za ní dveře a svírá se mi žaludek, co zas bude ve škole. Před ní to nedávám znát, ale je mi ji hrozně líto a nejraději bych si nafackovala, že jsem ji odklad nedala.

anatanka
autor
6. pro 2019

@ilema To dopredu clovek nikdy nevi, jak veci budou probihat. Nemate u Vas na skole treba pripravnou tridu, ze by sla jeste tam? Nekdy i to pomuze detem se vic adaptovat...

marketa11112
6. pro 2019

Volila bych kompromis. Skolu, nulty rocnik. mohla by byt spokojena vic, nez kdyz zustane ve skolce.