Dcerce doporučili odklad školní docházky, nechci ho

pavlina276
23. bře 2014

Ahoj, můžete mi prosím poradit? Byli jsme u zápisu a vše proběhlo Ok, řekli nám že můžeme nastoupit. Byli jsme rádi, dcerka se do školy těší, ale. Po zápisech nám ve školce řekli, že by doporučili odklad.Na logopedii nás ze školky poslali až teď v únoru (proč tak pozdě...). Šly jsme tedy do PPP. Tam nám také doporučili odklad - špatná soustředěnost + špatná řeč. Stále se z toho nemůžu vzpamatovat, nejsem příznivcem odkladů. Naše dcera je šikovná, je to takový neposeda a paličák, ale myslím, že by jí školní prostředí pomohlo a kolektiv "strhnul". V poradně mi bylo také řečeno, že by to ve škole bylo vydřené a ať jí dáme o rok dýl, že to bude mít jednodušší. Přijde mi, že do školy chtějí posílat už perfektní děti, aby tam pak neměli tolik práce....Jsem divná, že nechci odklad?

adrianka1712
23. bře 2014

@evaviki My doma rozpravame po slovensky a v cechach zijeme nieco cez rok a myslim, ze na to, aku kratku dobu tu zijeme, syn vie cesky az prekvapivo dobre. dokonca v skolke syn iba mluvi, slovencinu medzi detmi skoro vobec nepouziva. aj pani ucitelka sa cudovala. tiez nas prekvapuje, ze cestine porozumel sam od seba, rozumie vsetkemu. nikdy sa ma nepytal na vyznam slova, vzdy to pochopi sam. aj doma mu niekedy ujde nieco po cesky, myslim, ze je sikovny co sa tohoto tyka. viac ako 4 roky poznal iba slovencinu a teraz sa sam naucil aj dost slov cesky. chapem, ze to mozno este na skolu nestaci, ale chodime k logopedovi a myslim, ze s tymto synovim tempom ucenia sa, to pojde rychlo. v skolke ma kamarata vietnamca, ktory nevie po cesky ani zatat, hovori tou ich hatlaninou a do skoly je prijaty, tiez navstevuje logopeda. 🙂

laurital
23. bře 2014

@adrianka1712 Neboj se, u deti to jde velmi rychle, at uz se jedna o pochyceni jazyka nebo logopedickou napravu, jen to chce nezanedbat a poctive doma procvicovat.Za rok a pul, ktery ma pred sebou, jde udelat spoustu prace.

evaviki
23. bře 2014

@adrianka1712 ja netvrdim, ze to nepochyti.. len suhlasim s odkladom.. pretoze za ten rok a pol mu logoped velmi pomoze.. pre slovaka je napr. ř problem.. ja od malinka cestine rozumiem, chodila som do ciech,pretoze tu mam rodinu, 7 rokov tu zijem.. ked si davam pozor, tak hovorim cisto cesky.. ale obcas vytvorim take vyrazy, ze sa manzel chyta za hlavu.. pisanie to iste (aspon v tom ma velku vyhodu, ze sa nebude ucit dve gramatiky, ale rovno cesku..)

poupe
23. bře 2014

Zajímalo by mě zda 4-leté dítě, hodně roztěkané, hravé, nezájem o úkoly, malování...(srovnávam dceru v jeho věku) se za 2,5 roku může změnit, prostě dozrát a nemít odklad, máte některá zkušenost?

nonnni
23. bře 2014

@laurital souhlas, moje dcera se naucila cesky az ve ctyrech letech, do te doby mluvila jen anglicky. Cesky vubec nerozumela. Sla do skoly tedy v bezmala sedmi, je zarijova, takze tak jak mela, ale nepotrebovala pomoc zadnou (ve skolce, ci na logopedii) krom toho, ze zhruba za pul roku jsme na ni museli zacit tlacit zpatky anglictinu, protoze mela tendence zapominat a to mluvila predtim fakt pekne Od dvou let v souvetich. Takze u nas je to o tom porad vyrovnavat cestinu s anglictinou, aby jedno neprevalcovalo druhe. Ted je ji osm, je ve druhe tride a ve skole uplne v pohode a angliky se naucila cist sama, cte cele knizky... a ted jsem prave zvedava na tu mladsi.

pavlina276
autor
23. bře 2014

@karotky nám v PPP řekly, že znalosti má, nakreslit a opsat písmo také, komunikuje, odpovídá, přehled o číslech má.Ale když jí dr. říkala číselnou řadu a chtěla jí zopakovat, tak jí to neřekla - nesoustředila se (prý koukala z okna), takže to dle mého také jednoznačné není. Byla tam 20min. což se mi zdá taky málo. Já tam pak byla půl hodiny, ale kdybych se pořád dr. na něco neptala, tak mně poslala ven do 5min. Logopedka mi říkala, že tady v Písku záleží na tom, na jakou dr. člověk narazí. Dvě to berou šmahem(na doporučení z MŠ) a dvě další se snaží a trvá to i hodinu a půl. Proto jsem pořád taková rozpačitá. V logopedii vidím pokroky, cvičíme denně, jenom si říkám, co když to dopilujeme, do školy ještě daleko a pak už to bude ok a bude mít zase odklad a rok ve školce navíc.. Chci zajít do školy, zeptat se do kdy můžu přinést odklad a zvažuji, že se ještě na květen do PPP jednou objednáme. Nechci jí nijak ublížit, ale to rozhodování je těžké. ...

krystalka
23. bře 2014

@poupe - já myslím, že se rozhodně změnit může a jít bez odkladu....když si vezmu syna, tak ve 4 letech ještě ani nemluvil v delších větách, teprve začínal tvořit otázky, ptát se "proč" apod....kolem 5 let pak udělal obrovský skok, začal se sám intenzivně zajímat o čísla, pak i o písmenka, začaly ho bavit takové ty pracovní sešity, začal víc malovat....to soustředění se tedy rapidně zlepšilo tak těsně před tím 6.rokem (bylo mu 6 teď začátkem března)....momentálně počítá nejméně do 100, pamatuje si násobilku 2 a 10, sčítá a odčítá z hlavy do 5, pomocí prstů do 10, pozná celou abecedu a téměř všechny písmena umí tiskacím i napsat, podepíše se tiskacím a to včetně háčků a čárek....ale je fakt, že třeba ty úkoly on je zvyklý dělat i ze školky, jak chodí do té speciální, tak tam běžně dostávají do sešitu úkoly z logopedie a i paní učitelky jim dávají každý pátek taky nějaký úkol, většinou nějakou grafomotoriku, něco dokreslovat, nebo nějaké třídění, spojování, vybarvování....takže ve 4 letech je asi předčasné dělat závěry, je asi dobré snažit se jí k tomu tak nějak přiměřeně zvykat, ale může potom udělat během krátké doby velký skok ve vývoji a všechno může být jinak....my jsme taky od začátku téměř najisto počítali s odkladem a nakonec syn půjde už letos...ale to hlavně díky tomu počtu ve třídě, do klasické třídy bych ho letos taky ještě nedala...na druhou stranu on má teď docela velký zájem učit se něco nového, dost už toho umí, takže myslím, že by pro něj další rok školky už nebyl až tak přínosný....

pavlina276
autor
23. bře 2014

@l_baruska pracovní listy máme, baví jí to. Vždycky chce jenom přečíst co má dělat a pak - (když to zvládne) tak to udělá. U toho co jí baví vydrží těch 15min. Je taková roztěkanější, ale vidím, jak se každým dnem zlepšuje, snaží se. Zkusím dojít s prvním posudkem do ZŠ a uvidím jejich přístup. Kdyby byly pozitivní, tak bych zkusila ještě jednou to přezkoušení (třeba za 2 měsíce).Díky za rady.

karotky
23. bře 2014

@pavlina276 ,.....................tam jde hodně o tu soustředěnost.Musíte si uvědomit,že v ZŠ bude muset(sice s malými přestávkami)sedět celé dopoledne v lavici,nebude smět vyrušovat spolužáky a pokud jí bude šumák,co tam bude učitelka vykládat,tak nic nepochytí a zbytečně bude dostávat špatné známky.Navíc bude muset sama bez nápověd vypracovat úkoly-už to nebude jako v MŠ,kdy u ní sedí učitelka a ustavičně se jí věnuje.Prostě zadá úkol všem děrem,během vypracovávání si jich nevšímá,pak ho děti odevzdají a ona to ohodnotí.Pokud se Terezka zasekne hned na začátku a nebude vědět jak dál,bude mít zbytečně za 5 😒
Doporučení k odkladu se v ZŠ odevzdávají do konce května,ale v PPP mají husto objednaných,takže si pospěšte 🙂

pavlina276
autor
23. bře 2014

@karotky máte pravdu, s tou soustředěností je to horší. Právě nevím jak to v první třídě chodí. Když jsme se přistěhovali navštěvovali jsme jinou školku. Byla spojená se ZŠ a byly tam malotřídky. Viděla jsem tam prvňáčky, když se učili, učitelka ke každému chodila, povídala, pomáhala....Tak jsem si říkala, že to takhle chodí asi všude.Proto z toho vycházím. Proto se ptám, abych byla o něco chytřejší a rozhodla se podle nejlepšího svědomí 🙂 Díky za rady

karotky
23. bře 2014

@pavlina276 ,.........................zkuste se ještě v ZŠ zeptat,kolik přijali nový škol. rok dětí-kolik jich bude ve třídách.Vidím,že máte 3 děti a tak také zvažte,kolik volného času denně pak pro Terezku budete mít.Jsou dny,kdy učení a vypracovávání dom. úkolů trvá půl hodiny a jsou dny,kdy u toho strávíte klidně i 4 hodiny. 😖

pisisvori
23. bře 2014

@karotky nevím, al eto že se učitelka dítěti ve školce při zadání úkolu ustavičně věnuje mi nepřijde pravda. Ve třídě je většinou 23-25 dětí i víc a jedna učitelka většinu dne ...a nemyslím si, že když něco malují nebo stříhají je v tom nějaký rozdíl jako když je 25 dětí vě škole a 1 učitelka.... Ale samozřejmě, že ve školce si hrají, cvičí, odpočívají a ve škole jedou celé dopoledne v lavici.

karotky
23. bře 2014

@pisisvori ,...........................nevím jak u Vás,ale u nás v MŠ si cca polovina dětí hraje a polovina vypracovává úkoly.Ti,co chodí do MŠ už od 6:30 mají větší šanci,že se jim učitelka bude věnovat víc než ti,co docházejí do MŠ kolem 8:30,protože je v 9:00 svačina a pak už mají jiné činosti.Takto přesně nám to sdělila ředitelka školky a učitelky s ní souhlasily.Navíc předškolní třídě jde o přípravu na ZŠ,ale v ZŠ se už jede na ostro a bez vyjímek-tzn. ten kdo nestíhá a lelkuje,má prostě smůlu 😝

infokonik
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pavlina276
autor
23. bře 2014

@karotky do ZŠ zajdu určitě.Tři děti ale budu mít i za rok(v případě odkladu), takže se to prostě bude muset nějak zvládnout i tak. Možná jsem našla další nedostatek - Terka není v přípravné třídě, ale ve třídě s mladšími dětmi. Do školy tam od nich mají jít 3, z toho 1 je srpnová a s odkladem počítá. V přípravné měli plno-hodně odkladů z min. roku- tam se jim věnují určitě víc, holt fakt asi smůla na všechno. 😖

baris
23. bře 2014

@pavlina276 pokud není vyloženě špatná mluva, tak učitelka neposílá děti k logopedovi (do toho má rodiče 🙂 ). Ale za předškoláky ale chodí foniatrička a ta zkouší, jak děti dobře slyší - rozpoznají - počáteční písmena u slov. A né všechny děti jsou dozrálé a rozeznají to, např. řekne slovo Sluníčko, co ještě začíná na stejné písmeno. Nám to příjde zcela jasné, dětem ne. Moje starší dcera to neslyší, takže máme jasný odkad - je to docela podstatné pro prvňáčka.

Dále je právě důležitá soustředěnost. I když je dítě chytré - rozená počáteční písmenka, pozná některá písmenka, umí počátat do 10, ale nedokáže se soutředit, tak škola pro něho bude peklo. Neříkám, že za rok se to změní o 100%, ale díky vývoji se to zlepší. Teď si ve školce hraje a nejsou na ní kladeny skoro žádné nároky. Ve škole se to otočí a najednou si už nebude moct hrát, ale min. 4 x 45min se bude muset soustředit. J

učitelka tam má ve třída cca 25 dětí - jede podle průměru - nemá čas se věnovat těm "nejslabším". A vy pak jak příjdete domů, tak místo hraní s povídání budete muset dohánět to, co ve škole nestihla. Školu začne nesnášet.

nonnni
23. bře 2014

@baris to s tim sluchovem rozpoznavanim pismen si nejsem tak jista, zda dite umet musi. Dcera s tim v prvni tride zapasila, meli specificka cviceni na rozpoznavani a ja na mrtvici. Az jsem si dosla za ucitelkou a ta se smala, at neplasim, ze tohle vetsina prvnaku jeste neumi, ze prave v prvni tride se toto cvici. A za par tydnu bylo po problemech.

llluckaaa
23. bře 2014

Nečetla jsem celou diskuzi, tak se předem omlouvám, jestli jsi o tomto už psala. Zajímalo by mě, jestli ses na zápis do školy nějak připravovala, ptala se ve školce, jak na tom dcera v porovnání s ostatními předškoláky je. Co říkali na logopedii... Jinak já mám předškoláka a odklad určitě dostane. Nepokládám to za žádnou ostudu, myslím, že by bylo škoda dítě ve škole trápit, když není ještě dostatečně zralé na nástup. Já už tedy odklad do školy řešila dřív, ptala jsem se ve školce, logopedy, na kroužku pro předškoláky, který vede učitelka ze ZŠ, kam jsem na zápis šli. Všichni se vyjadřovali ve smyslu, že by bylo lepší odklad dát. U zápisu žádný problém nebyl, ale učitelka říkala, že bude odklad lepší (u zápisu jsem rovnou předkládala žádost o odklad). Od psycholožky máme taky doporučení, takže není nad čím váhat.

baris
23. bře 2014

@nonnni pokud je to rozpoznání písmen pod určitou hranici, tak je doporučen odklad. Řekli mi to ve školce, i v ZŠ.

Je jasné, že to předškoláci ani prvňáčci nedává na 100% dobře, ale pokud to nedávají ani z 50% a jen střílejí od boku, tak je odklad.

pavlina276
autor
23. bře 2014

@baris písmena už nám dali na logopedii, cvičíme to doma už teď.Půjdu se prostě optat do školy - jak to vidí. Díky za názor

krystalka
23. bře 2014

@pisisvori - přesně proto já jsem ráda, že se nám nakonec syna podařilo přihlásit do té logopedické třídy - bude jich tam jen 10, takže bude reálný i nějaký ten individuálnější přístup, navíc, když jsme se byli podívat v hodině, tak rozhodně neseděli celou dobu v lavici, ale paní učitelka je třeba vyzvala aby udělali "vláček" (hada) a pak postupně každému třeba ukazovala obrázek, měli určit první písmeno ve slově a pak to slovo napsat na tabuli...kdo měl hotovo, tak běžel zase na konec řady a tak...takže se vlastně učili, ale přitom měli i nějaký pohyb...a v podobném duchu probíhala celá hodina....o přestávce měli na chodbě i autíčka-odrážedla a mohli se vyřádit 🙂 , takže pro mého syna, který se sice dovede soustředit, ale zároveň je rád pořád tak nějak v pohybu, to bude myslím ideální 🙂

infokonik
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pavlina276
autor
23. bře 2014

@llluckaaa na zápis jsme cvičily jenom tvary, nic jiného. Ve školce se průběžně ptám - ze začátku stydlín, postupně se to lepší.Jak jsem psala, strčili jí k mladším dětem ne k předškolákům.Logopedka říkala, že nás školka měla poslat dřív, když budeme hodně cvičit tak škola, když to budeme flákat, tak odklad.

sisstin
23. bře 2014

s tím odkladem je to těžký 😉 syn je říjnový, zápisem prošel v pohodě, umí rozložit slova na písmena, číst krátká slova, matematický představy jako tak na třetí třídu, uměl při zápisu vše, poznal světadíly a podobný kraviny atd atd, umí převody jednotek, zlomky...ale prostě sociálně špatný, má schízu z neúspěchu, hraje si s o 2roky mladšíma dětma, je malej a hubenej (6,5 skoro a 17kg a 113cm atd.). Vědomostně na to má, sociálně a sebevědomě ne, má vývojovou dysfázii stejně jako Jiřík od @krystalka . Odklad jsem strašně zvažovala, nakonec ho má právě kvůli nízkému sebevědomí a postavě. On není typ, co by zlobil, když se bude brát, co už umí, naopak na tom získá sebevědomí. Záleží hrozně i na povaze, každá známe své dítě nejlépe 😉

krystalka
23. bře 2014

@sisstin - já bych ho asi jinak taky nedala, nebýt té logo třídy, kde jich bude 10 a navíc tam s ním nastupuje kamarád ze školky a další dva kluci, které zná, jsou tam v první třídě teď , zvažovala jsem to hodně, ale návštěva té školy a možnost být přímo na hodině tak nějak nakonec rozhodly, že ho dáme už teď....hodně dám na svůj instinkt, tu speciální školku mi taky hodně lidí vymlouvalo, že se tam nebude rozvíjet, když tam bude s dětmi, které jsou na tom v podstatě většinou hůř, než on....dokonce mi to téměř rozmlouvala i speciální pedagožka jejich SPC....no a zpětně to hodnotím jako nejlepší věc, co jsem pro něj mohla udělat....šel tam dopředu hned od začátku až doteď.....a měla jsem z té školky tenkrát přesně stejný pocit, jako teď z té školy - takový velmi intenzívní pocit, že přesně sem to moje dítě patří, že tady mu bude dobře....

llluckaaa
23. bře 2014

@pavlina276 A jak jste vlastně dopadli na 5ti leté prohlídce? Tam přece taky doktor zkoumá řeč a případně doporučuje logopedii. Já bych dala na PPP a školku, podle mě oni umí poznat nejlépe, jestli je dítě na nástup připravené. U nás to ve školce funguje dobře, od září je syn v logopedické třídě, kde je míň dětí a učitelka se jim může víc věnovat, ve školce je logopedka a školka zařídila i návštěvu psychologa.
U nás je to špatné s výslovností (hlavně sykavky), fyzickou nezralostí (kolem 18 kg a 112 cm), špatnou soustředěností a špatné snášení neuspěchu (dítě není dost trpělivé a když mu něco nejde, tak se hodně rychle vzdává, pláče nebo se vzteká 😒 ).
Jinak teda žádost se všemi potrvzeními (PPP a pediatr) se musí dodat do konce května, takže ještě máte na rozhodnutí trochu času.

jetynka
23. bře 2014

@pavlina276 S tím odkladem to je těžko, já bych ale asi věřila odborníkům a nechala holčičku doma ještě ten jeden rok, není kam spěchat, ono to tempo v té první třídě je opravdu rychlé, sama mám dceru v první třídě, ta naštěstí nemá problém. Kamarádce na logopedii řekli, že pokud neumí ř a r tak to je ok, to dožene, ale pokud neumí L a zaměňuje třeba k za t tak už problém je, u nás tak jedna holčička zůstala kvůli tomu ještě rok ve školce a udělali dobře. Měla čas se soustředit na vývoj řeči správným směrem, navíc se vyhla tom, že by se ji mohl za její vadu řeči ve škole smát.

pavlina276
autor
23. bře 2014

@llluckaaa pětiletá prohlídka: doktor se ptá :vidí (odpovídám ano), slyší (ano),zvážil, změřil, vše OK. Ještě zkoušeli zrak na té tabuli.Toť vše 🙂 Ve školce mají logoped. asistentku, za celou dobu od doby co si vzala Terku do péče (od Vánoc) s námi měla tři sezení . Jinak nic víc. Velikostně jsme na tom jak vy, ale fyzickou nezralost nám nikdo nediagnostikoval🙂

krystalka
23. bře 2014

@pavlina276 - my jsme na tom s dětskou dr. byli stejně...dokonce jsem zpětně zjistila, že nám v 18 měsících zaškrtla v průkazce, že spojuje slova, aniž by se mne na řeč vůbec ptala! A kdybych si ve 3 letech sama nevyžádala doporučení na logopedii, foniatrii apod. tak by to nejspíš začala řešit až někdy v 5 letech a to by bylo u té dysfázie sakra pozdě! Naštěstí jsem se po tom 3. roce začala sama o správný vývoj řeči zajímat sama, pátrat na internetu a díky tomu jsme skončili u patřičných odborníků a začali jsme na tom hned pracovat....mimochodem, spojovat dvě slova začal nakonec až ve 3,5 letech! Ale dr. ho vždycky jen změřila, zvážila, poslechla a hotovo...no, už máme jinou 🙂 A jinak míry máme 118 cm a 19 kg, čerstvě 6 let...

llluckaaa
23. bře 2014

@pavlina276 U nás ve školce byla ještě schůzka rodičů předškoláků s ředitelkou a učitelka z blízké základky. Tam i říkali, že je dítě fyzicky zralé, když má aspoň 120 cm a 20 kg (snad si ty čísla pamatuju dobře 😅 ). Děti budou chodit do jídelny a budou nosit táci s jídlem, takže ty malém a hubené by s tím mohly mít problém, ap. ☹
Nás se teda pediatr ptal, jak jsme na tom s výslovností, tak jsem mu říkala, že má logopedii ve školce, takže nás už nikam dál neposílal. A jinak mi teda vysvětlovali, že by mohl mít problém se psaním, když nedokáže sluchově rozlišit měkké a tvrdé hlásky.