Dcerce doporučili odklad školní docházky, nechci ho

pavlina276
23. bře 2014

Ahoj, můžete mi prosím poradit? Byli jsme u zápisu a vše proběhlo Ok, řekli nám že můžeme nastoupit. Byli jsme rádi, dcerka se do školy těší, ale. Po zápisech nám ve školce řekli, že by doporučili odklad.Na logopedii nás ze školky poslali až teď v únoru (proč tak pozdě...). Šly jsme tedy do PPP. Tam nám také doporučili odklad - špatná soustředěnost + špatná řeč. Stále se z toho nemůžu vzpamatovat, nejsem příznivcem odkladů. Naše dcera je šikovná, je to takový neposeda a paličák, ale myslím, že by jí školní prostředí pomohlo a kolektiv "strhnul". V poradně mi bylo také řečeno, že by to ve škole bylo vydřené a ať jí dáme o rok dýl, že to bude mít jednodušší. Přijde mi, že do školy chtějí posílat už perfektní děti, aby tam pak neměli tolik práce....Jsem divná, že nechci odklad?

berenika39
23. bře 2014

@pavlina276 a proč si myslíš, že by i přes doporučení do školy měla jít? zkus si napsat pro a proti, na papír, a uvidíš...

pavlina276
autor
23. bře 2014

@krystalka no jo, člověk se pořád učí, spoustu věcí už budu asi dělat jinak(co se týče přípravy na školu ap.)

pavlina276
autor
23. bře 2014

@berenika39 až na tu soustředěnost a trochu řeč bych řekla, že je vše ok. Těší se tam, říká že do školky už nechce....je to moje první zkušenost a nechci udělat chybu. Zase si myslím, že odcházet ze ZŠ v 16ti není moc dobré, pak máš ještě SŠ možná VŠ a vyjde ve 26.Nechci aby zbytečně ztratila rok...

aneta15
23. bře 2014

Já jsem v úplně stejné situaci, dcera je v srpnu, a je po operaci uší, hůř mluví, chodíme intenzivně na logopedii a zbývá nám z, ž, r, ř, ale celkově, když mluví s někým cizím tak jí moc nerozumí.. Ve školce byli pro odklad, před měsícem mi učitelka řekla, že udělala obrovský pokrok a ať to ještě promyslím, na logopedii je jdna učitelka pro odklad a druhá pro školu...musím říct, že už mi z toho hrabe, dcera je šikovná umí spoustu písmenek, pořád dělá šešity s úkoly. Ve mě se to pere, bojím se aby nebyla pomalejší a školu bych jí nezošklivila je hodně ctižádostivá tak myslím, že by jí neúspěch rozhodil. Na konci dubna jdeme do poradny ale nemyslím si, že někdo kdo jí vůbec nezná a vidí jí hodinu a půl dokáže posoudit zda ano či ne. Moje kamarádka řešila opačný problém chtěla dát dceru narozenou v září dřív a v poradně se jí ptali, kdo byl Kryštof Kolumbus 🙂

berenika39
23. bře 2014

@pavlina276 jsem poslendí , kdo by tě nějak zrazoval, stejně musíš sama ...ale to, že se dítě těší do školy je bohužel taková jen formulka, která se hezky říká, poslouchá, ale relevanci nemá...vždyt dítě, které dosud bylo jen ve školce, vlbec netuší, co to znamená, když se chodí do školy. školu vidělo, školu možná zažilo (u nás chodí předškoláci do školy jednou měsíčně, na zkušenou 😎 ), ale nemá šanci si představit, jak to bude jiné, co ho čeká, myslím tím třeba ty méně příjemné záležitosti, povinnost a tak. takže arfument "dítě se těší" lze vyškrtnout. dítě se těší na změnu, to monžá jo, ale ne na školu jako takovou se vším všudy, protože neví, co to znamená. teoreticky možná jo🙂.
A škola - pokud má být dobrý základ do života, zdroj vzdělání, pokud má člověka bavit a tak, tak si myslím, že je jedno, jestli dostane diplom ve 24 nebo 25.
Já nejsem zastánce odkladů obecně - zbytečně - ale jen se ti snažím napsat víc argumentů, abys malé zbytečně jen proto, že ty chceš, nezavřela dveře - když jí to nepůjde, nebude ji to bavit, a poveze se to s ní už pořád. Z toho bych já měla strach.

pavlina276
autor
23. bře 2014

@berenika39 díky za dobrý názor, myslím, že jsem taky trochu sobec. Celá rodina nás taky od odkladu zrazuje, že je to blbost ap. Za všechny názory a zkušenosti jsem moc ráda.....

pavlina276
autor
23. bře 2014

@aneta15 no a teď jak se rozhodnout...já už nad tím taky přemýšlím pořád, vidím pokroky, ale stihne to do září???Tak pořád tápu.

berenika39
23. bře 2014

@pavlina276 já ti rozumím, člověk je v tom rozhodování nakloněn na jednu stranu a argumenty z druhé strany někdy jakoby nevidí🙂, docela se přikláním k názoru - jak čtu, co píšeš - že by se ti ulevilo, kdyby sis řekla, že malé pomůžeš, když ji necháš rok doma.... 😉 , ber to pozitivně, to není žádná ostuda, to je plus do budoucna....(v případě oprávněného návrhu odborníků na odklad).
tak přeji dobré rozhodnutí, a hdně štěstí, at to dopadne tak nebo tak🙂

zebruska
23. bře 2014

nechce se mi to číst celé, tak nevím, zda se to tu někde neobjevilo. Sama dělám v PPP a momentálně je u nás téma odkladů velice aktuální... doufám, že to nevyzní blbě, jen kvůli tomu, že v PPP dělám, ale já bych byla pro odklad, protože v MŠ, v ZŠ či rodiče vidí jiné věci, než se zjišťují v PPP. Každá PPP sice má vlastní zvyky při posuzování školní zralosti, ale ve většině případů se používají naprosto stejné pomůcky, protože jiné nejsou v ČR standardizované, takže by nebylo dle mého názoru a zkušeností vhodné, jít do jiné PPP. Spíš bych se poradila v té, kde jste byli. Samozřejmě nikdo nejsme jasnovidci a nemůžeme soudit, jak to bude v září, ale mnohem horší je pro dítě, když nastoupí do školy, není úspěšné, případně se pak řeší dodateční odklad školní docházky, protože to nezvládá. Měla jsem za letošní školní rok několik prvňáčků, kteří mohli mít OŠD, rodiče se rozhodli jinak. Ve dvou případech se dítě vrátilo do MŠ v průběhu října, ve dvou případech to bylo bohužel již pozdě a s největší pravděpodobností bude dítě opakovat 1. třídu. Nejsem zastánce odkladů za každou cenu, ale pokud PPP odklad doporučuje, poslechla bych je. Rok v MŠ dítěti uškodí pouze pokud je to nadané dítě, které je zvídavé a pracovité, jinak ne.

pavlina276
autor
23. bře 2014

@berenika39 musím uznat, že máš rozumný pohled na věc 🙂) děkuji za přání a rady

berenika39
23. bře 2014

@pavlina276 😉 ještě si s prckama užijeme, ber to s nadhledem, nejde o nemoci, jen o jeden rok v životě sem tam...pohoda🙂))

mzuzu
23. bře 2014

mám syna 8/2007 do odkladu jsme šli z mého přesvědčení a nelituji ničeho...teď mám opravdu pocit,,že syn je už někde jinde.než loni ..a na školu přípravený...na zápis jsme šli letos podruhé......rok uteče jako voda a malá půjde do školy... 🙂

edeltraut
23. bře 2014

Ahoj, já bych odklad dala. Podobně jsme to měli s dcerou - špatná řeč a živější dítě. Tehdy si nikdo ve školce ani u zápisu poruchy soustředění nevšiml. Na logopedii nám také doporučila, že do školy jít má - že až na tu řeč a jisté "náznaky" dyslektické vady je abnormálně šikovná a bystrá..., takže já ač jsem zvažovala odklad (synovi prospěl) do školy šla a nastalo peklo... Hodně to bylo také ovlivněné vyučující, ale začali jsme na vlastní žádost navštěvovat PPP, kde zjistili dyslexii, dysortografii, poruchu pozornosti.... Ze školy téměř denně nosila poznámky, úkoly, které ve škole nestihla apod. Po třech a půl letech musím říct, že Ela konečně trochu dozrála a také díky nové vyučující se jí konečně ve škole trochu líbí. Na vysvědčení má z ČJ a NJ trojky - vydřené trojky...

pavlina276
autor
23. bře 2014

@edeltraut díky za názor a zkušenost. Začínám už chápat - z příspěvků od maminek, že je lepší ji nechat ve školce než pak žehlit velké problémy, jenom kvůli tomu, že jsem "já chtěla " aby šla do školy. Díky za příspěvek.

infokonik
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
edeltraut
23. bře 2014

@pavlina276 Já jsem nechtěla, aby šla do školy - tedy začala jsem pochybovat někdy v prosinci... ale ve školce, na logopedii i dětská dr. mě přesvědčovali, že je opravdu moc šikovná a ať si to rozmyslím... tak jsme šly k zápisu, pořád jsem měla v hlavě odklad... jenže u zápisu bylo hodně dětí a Ela spadla do jiné skupiny a tam byla moje kamarádka, když jsem jí řekla, že Ela do školy nepůjde, že jí dám odklad, tak na mě vyvalila oči a říká: "Eli, neblbni, to bylo nejšikovnější dítě, co jsem tu dnes měla...", vím, že to neříkala jen tak, ale i tak jsem měla poslechnout můj instinkt a ne rady ostatních....🙂. Máma zkrátka ví... 🙂. Hodně záleží na učitelce, kterou v první třídě dostanou. Syn měl úžasnou paní učitelku, takové by měly nosit metál a dcera bohužel dostala zapšklou babu, co chce stádo ovcí ... a Ela občas vybočila, bylo s ní víc práce, byla pomalá atd., takže se brzy stala neoblíbenou a paní učitelka jí to k těm jejím problémům dala ještě pěkně "sežrat"... letos díkybohu dostala skvělou učitelku, která jí umí motivovat, Eliška vidí výsledky a konečně do školy chodí ráda....Hodně štěstí ve správném rozhodnutí!!! Poslechni instinkt 😉

rewq
29. kvě 2014

Ahoj, taky přidávám svůj pohled na věc. Líbí se mi názor edeltraut , myslím, že tady ještě nezazněl. Poslechnout instinkt je zásadní věc. Mám dcerku, narozena v červnu, má odklad. Sice mi zprvu všichni říkali, co blbnu, jak je šikovná atd. ...ano, je šikovná, ani v nejmenším nepochybuji, že je naprosto zralá naučit se psát, číst, počítat. Ale je ještě hodně hravá. Žárlí na mladšího sourozence. Hodně se na mě "lepí". Je taková "zasněná". Dost plačtivá. Když se někam chystáme, musím ji neustále napomínat, ať už se obleče, učeše atp. I když jsou to rutinní věci, má pořád hlavu v oblacích. Má na starosti jen svůj batůžek, pořád ho někde zapomíná a pak se pro něj vracíme ... Jasně, že taková zkrátka je a za rok se toho moc nezmění. Ale psycholožka (PPP) mi právě "můj instinkt" potvrdila a odklad doporučila. První třídu by prý určitě zvládla, ale zbytečně bychom jí nástup do školy ztížili. Za rok z ní bude prý velice šikovná holčička. U zápisu nám paní učitelka řekla, že prý se pozná až ve třetí třídě, jak bylo dítě připravené do školy. Ve třetí třídě prý teprve začne pořádné učení, do té doby je to prý víceméně hraní. Pokud není dítě z nějakého důvodu zralé jít do školy, projeví se to právě až později. Možná na tom něco bude. Každopádně já si za odkladem své dcerky stojím. Jak tady někdo napsal: je to jen rok života, nic víc. A pokud chodí dítě do školky, kde se dětem paní učitelky opravdu věnují, všimnou si, že dítě zvládá i náročnější úkoly a náležitě ho zaměstnají, tak nemá šanci se nudit a ten rok pro něj ztráta není. Záleží jen na učitelkách, jak k tomu přistoupí. Vím, že je to pak pro ně náročnější, ale u nás ve školce se jim to celkem daří a sama je o to v září ještě požádám. To je můj pohled na věc🙂

jolysek
14. bře 2015

@pavlina276 jak ses nakonec rozhodla?

pisisvori
14. bře 2015

Vím, že už to je mimo a že už je rozhodnuto, ale fascinuje mě, že nějaká maminka si stěžuje, že je poslali ze školky na logopedii pozdě??? To neví, že dítě špatně mluví? Tam by snad měla jít s dítětem sama a ne čekat na školku.

pavlina276
autor
16. bře 2015

@jolysek ahoj, nevím jestli jsem to psala, ale nakonec jsem volala i do školy. Tam řekli, že by jí jako "kus" brali (potřebovali otevřít tři třídy), ale pokud napsala paní z PPP nesoustředěnost, tak ať ještě zůstane ve školce (že by se ve škole trápila). Tak jsme přistoupili na odklad.
@pisisvori jestli je to na mně, tak jsem se ve školce ptala, jestli mluví dobře(protože mně se to nezdálo), jesti to takhle stačí....říkali, že jo(mají snad víc zkušeností než já?!). Byla to pro mně první zkušenost s řečí....teď už vím, že to bylo špatně a už i na druhé a třetí se toho vyvaruji🙂

ludva
18. bře 2015

@pavlina276 Další řešení je nultáček, pokud jej škola má 🙂
Té logopedii se opravdu věnujte, protože je ve škole opravdu důležitá.

jolysek
18. bře 2015

@pavlina276 díky za odpověď, taky to řešíme 🙂 právě taky nejsem příznivcem odkladů jen proto, aby to pak měli jednodušší, ale na druhou stranu nevím jestli bych byla ochotná si vzít na triko to riziko a dát ji i přes nesouhlas ppp do školy 😒

pavlina276
autor
18. bře 2015

@ludva tady nultá není, je normálně ve školce 😒 A když se ptáte, jestli komunikuje, spolupracuje atd. tak prostě učitelky říkají, že je to v pohodě (ale mně se to extra nezdá). Bohužel malé město, kde se tyhle věci moc neřeší☹A u mluvení jí nejde už jenom R,Ř - logopedka nám teď má půjčit nějaký přístroj (a mladší už R jde - protože se učí se starší), tak to snad bude v pohodě 🙂

pavlina276
autor
18. bře 2015

@jolysek já si nejsem jistá ani teď (jestli jsme udělali dobře), mně přijde, že se ve školce nudí - doma už chce psát písmena, zkouší číst.........s tím soustředěním je to lepší, ale třeba by to ve škola zvládla zvládla....Ale historie nezná slovo kdyby 😉 Já už nevěděla co s tím a zavolala jsem do té školy a oni tu doktorku z PPP znají (říkali, že je velice kvalitní) a že když napsala to co napsala, ať jí necháme ve školce....Tak tam zkuste taky zavolat (zajít) .....je to nelehké rozhodování ☹

cedecko
8. led 2016

Nas malej ma jit taky k zapisu a neumi r ř a učitelka říká,aby jsme mu dali odklad ale mi nechceme.Mu dat odklad je mu šest pryc a mam 132 cm, je velkej na 6 let a 4 mesice.