Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Denně pláče kvůli školce, mám ho tam dávat jen 3x týdně?

ivular
17. zář 2015

Ráda bych se Vás zeptala na názor ohledně MŠ. Už jsem zmiňovala ve svém blogu, že syn (4,5 roku) si nemůže zvyknout na školku - i když domů chodí po obědě. Paní učitelky nejsou zlé, ale ani ne příliš laskavé - spíš takové "soudružky", které pro jeho každodenní slzy nemají pochopení. Resp. tvrdí, že syn to "jen zkouší", což mi ale příjde jako nesmysl, protože o tom, že do školky nechce chodit, mluví prakticky po celý zbytek dne. Nejčastěji říká, že je mu tam smutno, že si nemá s kým hrát a že jsou tam na sebe děti zlí. Je na něm opravdu znát, že jej to trápí - každou chvilku kvůli ní pláče a nejvíc před spaním☹ Přitom když pro něj po tom obědě příjdu, nepůsobí smutným dojmem a i učitelky říkají, že přestane plakat hned po mém odchodu a zapojuje se bez problémů.
Moje otázka zní: myslíte, že bych jej měla dávat do MŠ třeba jen třikrát týdně, tak aby tento stres neprožíval denně a bylo to pro něj celkově snesitelnější? Nebo to bude mít opačný efekt a tyto tři dny pro něj budou ještě těžší než teď?
Pro úplnost dodám, že na jaře chodil 3x týdně do soukromé MŠ taktéž na 4 hodiny, kde to od prvního dne naprosto miloval! Byl ze všech dětí zdaleka nejstarší, ale jemu to evidentně vyhovovalo - neustále o těch dětech vyprávěl a nejradši by tam zůstával i přes noc😉
Díky všem za názor či zkušenost!

japona
17. zář 2015

@ivular Pokud je to školkou (učitelky se moc nesnaží jeho pláč řešit), uvazovala bych (v nejkrajnejsim řešení) o změně školky.
Dávat ho na min dni mi přijde kontraproduktivní. Pravidelnost je určite lepší než někdy chodit a někdy ne.

anushka111
17. zář 2015

Zažívala jsem to s dcerou obdobně, tehdy jsem musela do práce a nemohla ji nechat doma. Po několika měsícíh kdy už by bylo možné jí mít doma, jsem dala na to, že kolektiv je prospěšný a brala ji po obědě. Zpětně si myslím, že jsem měla dát na instinkt a ze školky ji vzít zpět domů. Nastupovala když jí byly 4 roky,takže taky nebyla žádný mrňousek. Zlepšilo se to až se změnou učitelek, ale i tak evidentně není "školkový typ".
Pokud bylo vaše dítko spokojené v soukromé školce, tak "chyba" bude v té státní -- stačí že mu učitelky nedesly. Děti sice kolektiv potřebují, ale za jakou cenu ... A i když v životě bude potkávat lidi s kterými mu nebude dobře, teď je malý a není schopen s nimi o své místo "bojovat".
U nás ten zkrácený týden nefungoval, bylo to ještě horší, ale to je u každého dítěte individuální.
Počkala bych ještě nějaký týden a kdyby to nepřestalo, snažila bych se najít jiné řešení - jiná školka, nechat ho doma .....

anty
17. zář 2015

Určitě je lepší dávat děti po-pá a to na celý den, děti si musí zvyknout na určitý režim, teď budu asi zlá, ale takové to braní po obědě nedělá dobrotu. Do práce taky nechodíme do oběda. Pokuď opravdu slyšíte, že váš syn pláče jen když opouštíte šatny a pak už ne, tak je to opravdu zkoušení z jeho strany a brzy pochopí, že ve školce je fajn. Jen si musí zvyknout a bude fajn.

pajula123
18. zář 2015

Neteř chodila do školky první rok ráda, pak ji v rámci té samé školky rozhodnutím školky přeřadili do jiné třídy k jiným učitelkám. Následoval denodenní pláč, řev, vztekání, vyčerpávající boj jí do školky vůbec dovést, hrůza. Do dneška si myslím, že to tehdy ségra měla řešit, ať už s učitelkami, nebo přeřazením do jiné školky. Opravdu si na to nezvykla za celý rok. Až mnohem později řekla, že tam na ni starší děti nebyly hodné a že učitelkám to bylo jedno. Nepodceňovala bych to. Jedna věc je zkoušet něco a druhá věc je opravdové zoufalství dítěte. Držím palce, ať najdete správné řešení!

mandala
18. zář 2015

U nás paní učitelka vždycky tvrdila, že je lepší každý den, protože když jeden den jde a pak zase nejde, tak pochopí, že tam nemusí být a bude tě doma přemlouvat, že dnes ne apd. Já vím, že je to hrozně těžké, ale zkuste ještě vydržet, dcera brečela do vánoc, než si zvykla. Taky je dost důležité, jestli tam má nějakého kamaráda, s kterým se znal ještě před nástupem do MŠ, možná bych se taky domluvila, jestli by ho nešlo přeřadit do jiné třídy, třeba by tam byl spokojenější. A jinak dodávám, že opravdu většina dětí brečí pouze, než je maminka odvede, pak zapomenou. Přeji pevné nervy. 😉

alyssa18
18. zář 2015

@ivular Ahojky, dovolím si poradit ne jako rodič, ale jako učitelka MŠ. Jak už tady holky psaly, vodit dítko jen pár dní v týdnu je pro adaptaci o hodně horší než vodit je každý den. Většinou je to opravdu tak, jak ti i vaše paní učitelky říkají - že se zavřou dveře a do 10 minut je po pláči. Za celou dobu, co učím, jsem měla děti, které se adaptovaly lépe, třeba i neplakaly vůbec, ale i ty, co se adaptovaly hůře, každopádně i ty si nakonec na školku zvykly. Zkus svého syna pozitivně namotivovat, jakékoli negativní emoce z tebe podle mě vycítí. Pomůže třeba kamarád, kterého tam má, nebo oblíbená hračka apod. Je jasné, že rozdíl oproti soukromé školce tu je - už je v počtu dětí, které musí jedna učitelka zaobstarat, ale věř mi, snažíme se a dobré paní učitelce trhá srdce vidět dítě plakat (i když není její) a určitě dělá, co může. 🙂

tria002
18. zář 2015

Ja s dcerou do ty skolky chodila. Sedela jsem a koukala. Pak jsem sla na nakup. Pak na prochazku, pak na hodku, na dve.. Po obede. A pak ani domu nechtela..
Byla jsem pripravena ji tam nedavat, ale srovnala se..

tria002
18. zář 2015

Tady mi to ale prijde jiny.. Premyslela bych nad zmenou skolky..

sara84
18. zář 2015

Syn mi taky rano nechtel, plakal atd. a kdyz sel s tatkou tak mu ve dverich dal five a sel. .Pozdeji jsem pochopila,ze mu nedela dobre prechod, ten zlom pustit se me a jit...Odpoledne byl vysmaty a zpival,vykladal co zazil.Sama jsem videla i klicinu,ktery po nemoci delsi nechtel jit,brecel.valel se po mamcr, maminka to ustala a sla, zavrely se dvere, kluk utrel oci a noc a padil si hrat,do 5 minut uz nedel,ze plakal,ale maminka byla ve vredu az do obeda.A za me celodenni skolka, odpocine si, coz doma nechce, a je pak sikovny! A i z hlediska party, spat chodi vsichni,snad 1 ne..

sarihy
18. zář 2015

Z vlastní zkušenost - dohcázka 3x týdně bude ještě větší zlo...Moje dcera začala chodit do školky ve 3L na 10 dnů v měsíci...a šílený...vydrželi jsme to takto 3 měsíce, pak jsme docházku změnili na každodenní, a během měsíce to bylo mnohem lepší...neříkám, že do školky chodila s nadšením, ale bylo to bez do té doby každoranního pláče a přemlouvání. Další rok přešla do jiné školky (ve 4L), začínala mezi novýámi dětmi, a bylo to pro ní taky náročné, nedokázala se úplně zapojit, ale bylo to bez pláče. Na školku si zvykla až ve 3.třídě, kdy si našla konečně kamarádku + ostatní děti (hlavně kluci) jí vzali plnohodnotně mezi sebe...a ve 4.třídě už to byla pohoda, milovala to, byla oblíbená, učitelky milovala a prostě do školky se těšila.
Chci tím říct, že se nám potvrdilo, že máme vydržet...dcera je introvert a bojácná a potřebuje čas, aby se s novou situací srovnala. Teď nastoupila do školy a tohle vše senám vrací, protože se zcela rozplynuly moje obavy, jak to bude zvládat...zvládá to, zcela v pohodě, školu miluje od první chvíle, už má několik kamarádů a prostě se s tím srovnala úplně v pořádku.
Chápu, že chceš pro syna to nejlepší a je ti ho líto, ale to, že ho budeš chtít chránit neustále a za každou cenu, mu vůbec nepomůže...jasně, podporovat ho, ale nestahoat ze školky nebo školku měnit...ony si zvykne, chce to čas...přišel do zajeté třídy, tak to holt bude trvat...ale já jsem za to nic neměnit a nechat ho tam. A jak píšeš, že to učitelky zlehčují..vžij se trochu i do nich - mají ve třídě 28 dětí, nastavený vzdělávací program, plány, co vše musí za ten den s dětmi zvládnout, a když jim tam bude 20 dětí brečet, tak neudělají nic. Jinak teda u holek ve školce je to tak, že v 1.třídě jsou učitelky takové spíš tety, hodné a k dětem mají přístup spíš jako babičky, od 2.třídy se to pak už mění, a třeba ve 3. a 4.třídě už to jsou učitelky - milé na děti, stále s pěkným přístupem, ale už po dětech vyžadují maličko odpovědnost a disciplínu a celkově takové už trochu dospělejší chování...což zcela schvaluju, je to dobrá příprava na školu, respektování autorit a dodržování pravidel...

Já to holt asi vidím trochu jinak, ale já bych prostě nic neřešila, syna uchlácholila, ale dál byla neústupná v docházce.

svija
18. zář 2015

Já asi budu jediná, kdo napíše, že každodenní docházka není nutná. Můj mladší syn chodí také prvním rokem do státní školky, předtím chodil do firemní s menším počtem dětí. Taky někdy pláče, že do školky nechce, že by byl radši doma s maminkou. Já to řeším tak, že 1x týdně doma být může. Samozřejmě to trochu zkouší i jiné dny, jestli ho doma nenechám, ale jsem neústupná. Mám dojem, že když je jeden den doma se mnou, tak si odpočine, pohraje a celkově se zbaví toho stresu co má jiné dny. A díky tomu zas pak netropí takové scény když do školky musí. A jsem moc ráda, že pracuji "na volné noze" a jeden den v týdnu si můžu dovolit ho doma nechat.

ivular
autor
18. zář 2015

Děkuji Vám všem za reakce! Školku bych měnila velmi nerada - jde o školku speciální, kde je ve třídě jen 15 dětí. Jsem ale nahlodaná myšlenkou, že bych požádala o přeřazení do jiné třídy. Ptala jsem se syna, jestli do by do jiné třídy chodil a on hned nadšeně souhlasil.. Samozřejmě že realita by pak mohla být jiná, nevím..
Ještě dodám, že je velmi společenský, děti vyhledává a na hřišti si během minuty najde hned několik kamarádů. Během pobytu ve školce asi opravdu nepláče (jen snad první týden plakal), nicméně po zbytek dne se s ním už opravdu nedá bavit na jiné téma - pořád omílá dokolečka, že nechce chodit do školky ☹
Ještě jednou díky za názory!

alyssa18
18. zář 2015

@ivular A co zkusit si o tom promluvit s učitelkou? Píšeš, že syn tam nechce být, protože je mu smutno, nemá si s kým hrát a děti jsou na sebe zlé. Asi bych se na to zeptala učitelky, co si o tom myslí. Jejím úkolem je dětem pomoct se začlenit do kolektivu, určitě by neměla jen tak nechat dítě stát stranou od ostatních. Někdy jen stačí popostrčit a pak už to jde samo. Pokud je společenský, tak by mu to mohlo dost pomoct. 🙂 A pokud je tam na něj někdo zlý, o to víc bych si chtěla promluvit s učitelkou. 🙂

ivular
autor
18. zář 2015

@alyssa18 Střídají se tam dvě paní učitelky, ale obě říkají jako jedna stále to stejné: jen se za Váma zavřou dveře, přestane plakat a zapojí se do kolektivu. Stále opakují, že to na mě jen zkouší, protože se mu nechce dodržovat režim. Ale já jsem z toho hrozně zmatená, protože intuice mi říká něco jiného. To, jak má školky plnou hlavu, jak pláče před spaním.. vždyť to by byl herecký výkon hodný oskara..
Ani to nejde dohromady s tou zkušeností se soukromou MŠ - jak jsem psala, cestou do školky mě přemlouval, ať jej vyzvedávám později a nerozloučili jsme se snad ani jednou - hned zdrhnul za dětmi 😅 Když to srovnám se stávající realitou, kdy jej ráno nosím do školky plačícího v náručí, ani se mi to nezdá být možné.

werumka
18. zář 2015

@anty Můžu se zeptat, v čem to nedělá dobrotu? Vždyť ve škole jsou děti první roky taky jen pár hodin a postupně se hodiny přidávají. V první třídě čtyři, pak pět.... Kdyby měly být ve škole hned od začátku šest hodin a odpoledky, taky by to pro ně nebylo úplně ideální. Proč by to nešlo dělat postupně? Vždyť dítě se každý rok skokově vyvíjí, co mu vadí ve třech letech, už mu nevadí ve čtyřech. Ten obrovský rozdíl, když pak jde do školy... nemůžeme přece po těch dětech hned chtít, aby byly plně adaptabilní. Zvlášť, pokud je maminka třeba doma s mladším sourozencem. Měli by mít šanci být spolu, pokud je to možné (u pracujících maminek je to samozřejmě jiné).

werumka
18. zář 2015

@ivular Myslím, že děti jsou velmi citlivé na atmosféru prostředí - tím, že mnohdy ještě neumí plně vyjádřit emoce, tak o to víc je vnímají. I nám dospělým je v některé společnosti dobře a některá nám třeba úplně nesedí. Lidé mění kvůli atmosféře na pracovišti i zaměstnání. A taky mnohdy neumí říct, v čem přesně jim to nesedí. Jen se prostě po návratu domů cítí psychicky vyčerpaní. A nemusí to nutně být tak, že by nesedělo to prostředí všem. I v hezkým prostředí budou lidi, se kterýma si on sám nebude rozumět. Ale ta celková atmosféra mu to vynahradí. Asi bych osobně zkusila pohledat jinou školku - nebo zkusit jinou třídu. Za rok může být vše jiné. Před rokem by syn ve školce bulel, teď mě přemlouvá, abych ho tam nechala co nejdéle a je tam hrozně šťastnej. Ale pravda je, že to prostředí v té konkrétní školce je příjemné i mně.

anushka111
21. zář 2015

@ivular Myslím, že pokud brečí před spaním a je to jeho neustálé téma, tak to rozhodně není, že na tebe něco zkouší. Mně přijde že je zkrátka nešťastný. Otázka taky je, jestli ti učitelky říkají pravdu, kdyby ne, může to být třeba i z dobrého úmyslu abys se tím netrápila. Asi bych se dál řídila intuicí ...

victress
21. zář 2015

a proč jsi ho nenechala v soukromé školce, když tam byl spokojený? vytrhla jsi ho z jeho prostředí, na které byl zvyklý a dala ho k těm "soudružkám" 😝 finance samozřejmě chápu, ale je to škoda, že nemohl zůstat tam, kde se mu líbilo, zkus aspoň o přeřazení do jiné třídy, třeba to pomůže, jo, jak všichni říkají, on si zvykne, ale tím, že rezignuje, naučí se tomu, že na jeho pocity nikdo nedbá a v budoucnu může mít problém emoce umět vyjádřit...tak bacha na to🙂

marton
21. zář 2015

@ivular věřila bych jak malému,tak učitelkám.Kdyby jim tam plakal celou dobu,tak by to nedávaly.Na druhou stranu tam malému něco vadí,když o tom mluví i doma a souhlasil by s chozením do jiné třídy.Promluvila bych si o této variantě s učitelkami.V dobrém,aby neměly pocit,že je "obviňuješ" z toho,že tam malý nechce. Chození méně dní, v tomto případě dle mě nic neřeší.

elu
21. zář 2015

a nemůže to být nějakým spolužákem, který mu nesedl?

zuzajda20
21. zář 2015

@ivular Já teď řeším něco podobného. Malá má 3 a půl roku a loni chodila do mini školičky 2x do týdne na dopoledne a vše v pohodě, žádný brek, letos nastoupila do normální školky a ikdyž je tam podle mě spokojená, protože když pro ni jdu po spaní tak je vysmátá a v pohodě, spustí potom znovu večer, ale ráno dělá neskutečné scény. Prvních 14 dní neukápla ani slzička, ale od minulého týdne jenom řve, ale jakmile odejdu tak vím, že je klid a to mi potvrdí i kámošky, co tam vedou dítě po nás, tak i když to jsou pro mě nervy a dneska jsem po odchodu brečela i já, tak si myslím, že jediné řešení je asi vydržet, že mě jenom zkouší co vydržím a já budu doufat, že to brzo přejde :(

lucka662006
21. zář 2015

Dávám dceru (3,5 roku) do školky jen 2x týdně do oběda, je to pro ni perfektní, má změnu, pohraje si, dá si sváču a oběd a 3x týdně je zase doma (venku) se mnou a s miminkem. Určitě lepší, než jí tam dávat každý den - proč bych to dělala? Abych měla doma více klidu? Takto to vyhovuje mně i dceři. Jsme spolu, a 2x týdně si pohraje ve školce a já se můžu zase věnovat plně mimi. Zbytek všichni spolu. Záleží hodně na povaze dítěte, ale dávat 3 leté dítě do školky denně 6:30 - 16:30, to není pro dítě ideální, potřebuje naprostý kontakt s rodičem - pohlazení, povzbuzení, povídání.

marton
21. zář 2015

@lucka662006 ale ty jsi doma.To tuším zakladatelka není 😉 .

kamila297
22. zář 2015

Bohužel, když se někam dítku nechce, ať je to školka, hudebka, sportovní kroužek,.. vždycky zkouší slzy a vztekání apod., aby rodiče vyměkli a ulehčili mu život. Což o to, když někoho nebaví hrát na housle nebo kopat do mičudy, budiž, dají se vymyslet jiné varianty (i když - kolik vyrostlo houslových virtuosů, kteří nejdřív nechtěli chodit na hodiny? 🙂), ale školka má důležitý význam pro každé dítě, a tak je vhodné "vydržať" nelibost dítěte a snažit se ho přimět do školky chodit, protože rozhodně pozitiva školkové docházky převažují nad negativy. Učitelky s tím počítají, jsou na pláč zvyklé, ale dítě by si mělo zvykat, že v život není o umetání cestičky rodiči a že občas musí překousnout nepříjemný začátek a pak už to bude fajn.

sarihy
22. zář 2015

@lucka662006 A jak má prosímtě tuto tvou teorii, že 3L dítě by nemělo být ve školce každý den na celý den, uv=st do praxe rodič, který chodí do práce??? 😲 To asi nelze, že? Já se vrátila do práce, když bylo mladší 2,5L - ano, bylo to brzo, a měla jsem i na výběr - buď mít kam se vrátit a mít příjem, nebo nechat dítě do 3l doma, ale pak horkotěžko shánět práci...takže je asi logické, že vyhrála práce....Jasně, kontakt s rodičem je fajn, ale když rodič pak dítěti nenaplní veškerá další materiální potřeby, tak je to pohlazení k ničemu...Holka, je potřeba nevidět to jen z pohledu člověka, který je doma s miminem 😉

pajula123
22. zář 2015

@kamila297 Nesouhlasím. Je velký rozdíl, jestli se dítěti jenom někam nechce - a pak je dobré vytrvat, nebo je vztekání a brečení signálem toho, že fakt je tam něco špatně - a pak je vytrvat hodně špatně, protože dítě ztratí jistotu, že se ho rodiče zastanou, když se něco děje...

luciamala1979
22. zář 2015

@ivular tak zainvestuj do psychického a celkového rozvoja svojho dietata a daj ho spat do sukromnej skolky. Proste je tam menej deti, individualny pristup, kazde dieta je ine. U syna to mame tiez tak a pojde aj do sukromnej skoly. nie sme milionari ale jeho povaha si to proste vyžaduje. Dcera uz je ina, je splachovacia.. mladsia, ziadny problem, kde ju dam tam je v akomkolvek kolektive..
Zvlast ked vidim mojho syna, jako sa introvertne dieta otvorilo a dokaze sa presadit, rozvija sa, hovori plynule anglicky, tesi sa z kolektivu, skolky, života, je hrdy na to co sa naucil.. nemenim, aj ked by som za tie peniaze splatila dalsie hypo, je to proste dalsia investicia do toho najdolezitejsieho co mam, mojich deti.
Nizsia frekvencia to nezmeni / nevyriesi podla mna. Ak je to z Vasej strany / financii mozne, dala by som ho tam, kam sa tesil a je zvyknuty.
Proste iny systém. Nakoniec - 4.5 rocny chalan uz Vam povie, co mu vadi, prekaza, nie?

luciamala1979
22. zář 2015

@anty nesouhlasím, když zakladatelka psala, že dítě je schopné být v soukromé školce, je zvyklé být bez maminky a v zařízení. Taky dávám na instinkt matky, ona určitě dítě zná a ví jestli zkouší nebo ne. Ne nějaká paní ze školky, která ho nezná.
Taky mám syna kt. dodnes nepotřebuje 5 dní ve školce. Prostě jsou děti kt. to dají v pohodě a pak takové co ne, když ho tam plácnu na 5 dnů, vĚtšinou se nabourá imunita, je moc unavený a onemocní.
Je to individuální. I když mi dospěláci taky nechodíme po obědě domů z práce.. to zní tak strašně socialisticky..dnes už je jiný přístup k dětem..

lucka662006
22. zář 2015

@sarihy "když pak rodič nenaplní veškeré další materiální potřeby" - takto malé dítě si radši povídá a hraje s rodičem, než si naplní veškeré materiální potřeby (kromě plného bříška samozřejmě). A psala jsem to jako reakci na diskusi, když se paní ptá, zda má dávat méně častěji, takže zakladatelka diskuse tuto možnost zřejmě má. Jinak pochopitelně, když není zbytí, lze dát i menší dítě do školky, ale reagovala jsem na dotaz zakladatelky diskuse...

lucka662006
22. zář 2015

@ivular ahoj, ano, dávej ho tam méně často, pokud můžeš. Už to zkoušíš dost dlouho, pokud je s Tebou šťastný a máš tu možnost, nedávej ho tam denně, užij si ho, rostou tak rychle! Horší to nebude.

Sem začni psát odpověď...

Odešli