Denně pláče kvůli školce, mám ho tam dávat jen 3x týdně?

ivular
17. zář 2015

Ráda bych se Vás zeptala na názor ohledně MŠ. Už jsem zmiňovala ve svém blogu, že syn (4,5 roku) si nemůže zvyknout na školku - i když domů chodí po obědě. Paní učitelky nejsou zlé, ale ani ne příliš laskavé - spíš takové "soudružky", které pro jeho každodenní slzy nemají pochopení. Resp. tvrdí, že syn to "jen zkouší", což mi ale příjde jako nesmysl, protože o tom, že do školky nechce chodit, mluví prakticky po celý zbytek dne. Nejčastěji říká, že je mu tam smutno, že si nemá s kým hrát a že jsou tam na sebe děti zlí. Je na něm opravdu znát, že jej to trápí - každou chvilku kvůli ní pláče a nejvíc před spaním☹ Přitom když pro něj po tom obědě příjdu, nepůsobí smutným dojmem a i učitelky říkají, že přestane plakat hned po mém odchodu a zapojuje se bez problémů.
Moje otázka zní: myslíte, že bych jej měla dávat do MŠ třeba jen třikrát týdně, tak aby tento stres neprožíval denně a bylo to pro něj celkově snesitelnější? Nebo to bude mít opačný efekt a tyto tři dny pro něj budou ještě těžší než teď?
Pro úplnost dodám, že na jaře chodil 3x týdně do soukromé MŠ taktéž na 4 hodiny, kde to od prvního dne naprosto miloval! Byl ze všech dětí zdaleka nejstarší, ale jemu to evidentně vyhovovalo - neustále o těch dětech vyprávěl a nejradši by tam zůstával i přes noc😉
Díky všem za názor či zkušenost!

lucka662006
22. zář 2015

@marton zakladatelka se přímo ptá, zda ho tam má dávat třeba jen 3x týdně.

luciamala1979
22. zář 2015

@sarihy podle mne @lucka662006 nemá az tak divny názor. Krome toho ja jsem taky nastoupila na uvazek jenom polovicny, mozna bylo vhodne si u Vas rozmyslet dřív - pořizovat si dite nebo ne, když pak musite nastoupit do práce / nemate na neho prostor, to dite ma skutecne potrebu pohlazeni, věnovaného casu, celého dne volneho a pod., ne jenom to materialni co zdůrazňujete, i když je to nevyhnutne přiznávám.

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
sykorkova
22. zář 2015

Změnila bych školku. Pokud to v soukromé bylo bez problémů, tak to nebude tím, že by si nezvykl. Je evidentní, že dřív pobýval v přátelštějším prostředí. Otázka je, jestli by si raději neměl zvyknout na to, že život není vždycky úplně prima, protože dřív nebo později ho to zjištění stejně čeká, jestli víte jak to myslím. Rozhodnutí už je jen na Vás. Každopádně přeji, ať se vše brzy srovná a držím palce 🙂

kamila297
22. zář 2015

@pajula123 na to je jednoduchá odpověď: pokud dítě přestane vyvádět, jakmile se za mamkou nebo taťkou zavřou dveře školky a začne se chovat normálně a v pohodě, tak problém ve školce asi nebude 😉 domnívám se, že v mnoha případech je to spíše problém maminky, která se nedokáže smířit s tím, že dítě ji svým způsobem již částečně nepotřebuje a pak nastoupí argumenty, že doma je mu líp a že mu chce prodloužit dětství apod. 😉

eanie
22. zář 2015

@ivular problem je urcite v skolke a v pedagogoch - kedze tvoj syn nemal problem v sukromnej skolke a v tejto problem ma. Dieta nie je hlupe a ked sa zatvoria dvere, vie ze nema na vyber a zostane tam. Keby to len skusal, tak by doma neplakal a nebol nestastny. Ine maminky pisali, ze velmi pomaha ked si dieta najde v skolke kamarata ktoreho ma rad - a spolocne vytvaraju aktivity a hraju sa spolu.

luciamala1979
22. zář 2015

@sarihy no popsala jste Vasi situaci Dnes ve 13:31 .. nehodnotím, jenom jsem si dovolila reagovat na Váš příspěvek. Víc nebudu reagovat, nedám se vztáhnout do konfliktu 😉 apropo - kdyby jste s tím, že jste dítě do školky dala, problém neměla, Vaše reakce by byla stejně asertivní jak moje 😉
opakuji pro zakladatelku, tedy k téme - když nemá problém v jiném prostředí bez maminky, no a ve státní školce má, tak prostě je problém v systému, v tetách, v nečem ve státní školce, něco mu vadí, nesedlo.. Tak se ho zeptejte.. je to věk, kdy už dokáže říct, vyjádřit, naznačit postupně.. a taky k tomu co je tady popsáno, že to jenom hraje - když o tom mé dítě pak mluví zbytek dne, den co den, tak to asi tak nebude.. já osobně bych fakt dala na instinkt matky. Držím palce k správnému rozhodnutí! 🙂

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
anty
22. zář 2015

holky nechci nikoho urazit, ale zdá se mi, že jste tady některé až moc přecitlivělé, přece to , že jsem napsala že pracující člověk nejde po obědě domů, snad nemá nic společné s dobou dávno minulou.A jinak ta doba měla taky své pro a proti. a nezlobte se na mě, fungovaly jesle, děti měli určitý řád už od malinka. Nechci se teď nikoho dotknut, ale to , jak tu píše jedna z Vás, že byl její syn 5 dní v kuse ve školce a onemocněl no tak někde si tu imunity musí utvořit, nemyslím si, že by to bylo citovým strádáním. Já osobně jsem slyšela, že se jedná o tom, že v budoucnu by měla být povinná mateřinka už od 3let.Dítě potřebuje kolektiv , aby se mohlo rozvíjet, jasně dané ze studií. A ještě jedna věc takovéto braní po obědě je to nejhorší, co můžete dítěti udělat, rychle si zvykne na to, že jde po obědě domů a pak ejhle mamča nastoupí do práce, dítě už zůstává na celý den a je to pro něho větší trauma než kdyby byl hned od počátku, toť můj názor za kterým si stojím. Miluju svoje děti, ale taky jim chci dopřát zábavu ve školičce

sari_nka
23. zář 2015

Necetla jsem ostatní prispevky, ale za mě mu to nepomůže. Pokud tam není šťastný, bude to pro něj spíš horší. Ta původní školka už nejde?

weri1
23. zář 2015

3x týdně určitě ne, bylo by to pak horší, já bych dala na svůj instinkt. U syna poznám, kdy je to jen vyřvávání nebo kdy opravdu pláče z nějakého důvodu. Vždy se mi to vyplatilo

lumixii
23. zář 2015

Ahoj, i já přidám svou vlastní zkušenost. Syn šel do školy ve 4 letech, do školky nechtěl, pořád plakal, jak je zde zmiňováno, když se zavřeli dveře, po chvíli přestal plakat, zapojoval se atd. Když jsem pro něj po spaní přišla, šel domu docela smutný, někdy veselejší, ovšem, to né zas tak moc často. Jakmile se zavřeli dveře od školky, neslyšela jsem celý den nic jiného, že do školky zítra nechce, a plakal, kolikrát ani nemluvil, v noci se probouzel a chodil s pláčem za mnou, at tam ráno nemusí. Ráno opět na novo, chtěla jsem ho ze školky stáhnout, ale "chytré" rady okolí typu: už není tak malej, musí si zvyknout, rady paní učitelky, jak když se zavřou dveře, je malej v klidu, rady od rodičů, že já jsem taky brečela apod., že potřebuje kolektiv.. nebudu zde vše vypisovat, tyhle věty zná snad každý. Došlo to až tak daleko, že malej, začal mít záchvaty, kdy mě vůbec nepoznával, nevěděl kde je, jen se strašně střásl, šíleně mu bušilo srdíčko.. šílený, prostě šílený. Skončil v nemocnici na neurologii s podezřením na epilepsii. Ta se nepotvrdila, za to se tam po různých vyšetření a konzultacích zjistilo, že příčina je ve školce. Pani neuroložka a pani psycholožka doporučili malýho ihned stáhnout ze školky, že věkově na to připraven je, ale psychicky nikoliv. Přitom děti měl rád, chodili jsme na hřiště do různých kolektivů dětí apod, a nikdy žádný problém nebyl. Ze školky jsem ho stáhla, ikdyž na mě plno lidí včetně rodičů koukalo všelijak. Problémy postupem času zmizely. Do školky šel znovu v 5 letech, chodil už jen na dopoledne, bylo to lepší, ikdyž né úplně bez problémů. Letos měl jít do školy, zažádala jsem o roční odklad, opět jsem si od okolí vyslechla, že jsem udělala chybu, že je chytrej atd. což je pravda, i paní učitelky jak ve školce, tak u zápisu říkali, že je hodně šikovnej. Stejně jsem si trvala na svém, a argumentovala tím, že když nezvládá chodit do školky, jak může jít do školy. Letos šel do školy, a je mu 6 let. Školku zvládá bezvadně. Těší se tam, kolikrát říká, že jsme pro něj přišli moc brzy, že si nestačil ani pořádně pohrát. Změna o 180 stupňů. Proč to vlastně všechno tak zdlouhavě rozepisuji, chtěla jsem tím, jen říct, že každá maminka zná svoje dítě nejlíp, nebo by alespoň měla. A měla by soudit podle svého instinktu, zda se opravdu jedná jen o přechodný vzdor, nebo vzdor, který má problém někde hlouběji. Nenechat se ovlivnit řečmi ostatních lidi, že každý dítě si zvykne, že když se zavřou dveře, je vše v pořádku. Né u každého dítěte, které pláče to dopadne jak u toho mého. Ale taky nejsou všechny děti stejné. Někdy méně, znamená více.

victress
23. zář 2015

@anty jo to je jasný, někde si imunitu utvořit musí, ale vysvětluj to zaměstnavateli, že jsi s ním od podzimu do jara každý měsíc 2 týdny doma na paragrafu 😝 😝 v době minulé se to jakžtakž tolerovalo, dnes bohužel nikoliv 😝 😝 😝 dneska si rodiče musí udržet práci kvůli hypotéce atd. takže dávají do školky děti nachlazené, s nudlí u nosu, s kašlem jak hrom a prostě ty děti se infikují pořád dokolečka 😝 😝 😝 ale o tom tahle diskuse není, tak se omlouvám za odbočení od tématu..

a povinná mateřinka od 3 let je pěkná blbost, dítě potřebuje kolektiv, to ano, ale taky je vědecky dokázané, že ve 3 letech se ještě dítě hraje samo se sebou, né s druhými dětmi, to přichází až později, za chvilku bude povinnost mít dítě? bude povinnost kojit ? dávat jenom látkovky? a za nedodržení budou pokuty???? vítejme v Absurdistánu....

werumka
23. zář 2015

@anty Já jsem tím jen chtěla říct, že i pro dítě existují dvě situace pochopení: první, že mamka chodí do práce a řekne mu,: "Vrátím se pro Tebe, jakmile to bude možné - hned jak, půjdu z práce, tak půjdu pro Tebe." To myslím pochopí každé dítě - z vlastní zkušenosti. A pak situace, kdy dítě ví, že maminka je doma (třeba s mladším sourozencem), ale přichází pro něj až na konci dne. To dítě to nese prostě hůř. To je vlastně pro mě celý problém. Jedna věc je, že dítě chápe práci rodičů, která dnes může být úplně jiná, než že ráno odejde a odpoledne/večer se vrací. Viz. třeba směny, podnikání. Druhá věc, že ani ten rodič dopředu mnohdy neví, jak bude jeho práce vypadat.
Ale já samozřejmě uznávám a zastávám názor, že dítě potřebuje kolektiv, stejně smýšlející kamarády. Opravdu se vůbec nechci pouštět do jakéhokoli konfliktu. Myslím, že si rozumíme a chápeme se. Aspoň tedy já chápu Tvůj postoj.

luciamala1979
23. zář 2015

@sarihy já neurážím, nežádám vysvětlení, nehaním Vás jak matku, nehodnotím (to už se opakuji!), skutečně sleduji jenom téma a vyjádřím se k němu, jak budu považovat za vhodné. své emoce vnímaní reality, slov atd. si budete muset dořešit sama, nebo si pak založte jinou diskuzi. Když event. má někdo problém tolerovat / nemusí akceptovat názor jiného, ať nediskutuje. Píšu obecně, aby jste to znova nebrala jak útok 😉
Už Vám k tomu fakt nic nenapíšu, nepatří to sem.
@anty skutečně u mého syna má nemoc i psychosomatické pozadí, no a nemyslím si že ostatní jedinci to dokážou oddělit, jenom se rodiče nad tím nezamýšlejí. Dítě se mnohem rychleji uzdraví, když je sním v nemoci matka, s rozdílem samostatného pobytu v nemocnici, nebo při domácím hlídání chůvou, to nemůžete popřít.
Syn to prostě nezvládal na 5 plných dnů. Předpokládám, že je to u něho taky tím, že prostě všechno dělá na 150 %, což je úžasné, ale ho vyčerpává. Když vidím, že potřebuje pauzu, je to na hranici a pod. a mám tu možnost, nechám si ho doma 😉 K době komunistické - určitě do sebe něco měla, každá má pozitivum i negativum, ale osobně mi k výchově vyhovují možnosti, které si můžu volit v téhle době (menší kolektiv, volba výchovného směru, volba školky/tety ve školce, možnost pracovat s nadáním, kroužky, účast rodilého mluvčího k znalosti angličtiny, variabilní docházka.. biojídlo..), mám jmenovat dál? Není to lepší?

anty
23. zář 2015

Jako jasne, ze jsme nekde jinde nez v minulosti, ale snazim se rict, ze dite potrebuje rezim a to ze zaknoura a rodic ho necha doma, to dle me neni vychova, ale spise podrizovani. A jinak co se tyce stravy, tak si nemyslim, ze by byla spatna v minulosti, spise se neresilo bio nebio, protoze vsechno bylo kvalitni o proti tomu, co nam ted servirujou obchodni retezce. Co se tyce skolek ne vsechny nabizeji anglictiny, krouzky atd. Jde hlavne o to dite neposadit doma k pc , tabletu a tim to vyplnit jeho volny cas, zas jedno negativum, bohuzel ktere tato doba prinesla.

luciamala1979
23. zář 2015

@anty tak jde o to, co od školky kdo čeká, každopádně dnes si můžeme fakt vybrat, stačí to všechno navíc zaplatit 😀 já osobně jsem se naučila to vnímat jako investici, protože to jde do toho nejcennějšího co mám, do mých dvou dětí. Školka mých dětí je cenově průměr, není zdarma, ani finanční zabiják typu britské školy. Vidím však progres ve všech oblastech, teď budu já ve směru komunizmu :D progres ve výchovné i vzdělávací oblasti, vidím, jak je dítě k tomu navíc šťastné. Vidím rozdíl mezi dětma tady ze sídliště, v rodině v tom jak ho tam směrují výchovně (srovnání v problémových sociálních oblastech, proces socializace což se nám doma nepovedlo), v angličtině (4 leté dítě vám mluví plynule anglicky, počítá, rozlišuje barvy, vše učení formou hry, bez přetížení/memorování, což se krásně u takového děťátka tedy poslouchá 🙂) .. proč bych měla měnit něco, co funguje? Pokud mě to finančně nezruinuje, bude to moje obrovská investice 🙂) syn dostal statní školku a ostal v soukromé, z uvedených důvodů.
Vše je na svážení. Jde hlavně o to vědět, co chci z dítěte vychovat, mít představu a skloubit genetické předpoklady se směrem školky/školy/prostředí ve kt. se pohybuje, protože sociální psychologie nepustí, vliv sociálního prostředí je rapidní 😕
Nekupuji bio a považuji to za největší podvod dnešní doby 😀 neplatím státisíce za soukromou školu. Obě mé děti vědí co je to vzdor a dokázali "bouchnoté o zem" ležet půl hodiny a vzdorovat, plakat.. neposlouchat.. :D Ale nemyslím si, že jakákoliv školka, proto že je nejblíž k domu, nebo právě tam se nám podařilo dostat, je právě pro mé dítě to pravé, vhodné. Nebo že mé dítě hraje když by vyjádřilo negativní emoce každou volnou chvíli co spolu strávíme mimo školky. ALe to je mé dítě, každé dítě je jiné, musí posoudit matka - zakladatelka, ona o tom děťátku nejvíc ví..

anty
23. zář 2015

jen zareaguji je spousta rodin , co si dnes nemůžou dovolit soukromou školku. Jinak v minulé příspěvku jste bio jídlo vyzdvihovala a v dalším zase bojkotujete, tak nevím no. Jinak s dětmi se dá i úžasně zapracovat doma na té angličtině samo formou hry mám to vyzkoušené. Jinak pokuď se bavíme o mateřince povinné od 3 let věku já jsem rozhodně pro, dítě se rychleji začlení do kolektivu. je to pro něj snazší než, když ho dá rodič do školičky v 5 letech. Nevím, jak jste tady staré, ale ja např. chodila i do jeslí a v mém životě mě to vůbec neovlivnilo, právě naopak.

luciamala1979
23. zář 2015

@anty našla jsem dnes zajímavé přirovnání. Školka do kt. dítě dáte je prostředí, ve kt. se nachází 5 plných dnů podle Vás prezentováno, ze 7 dnů v týdnu!.. Mrkněte, hezky napsané 😉
Geny dávají základ, prostředí, ve kterém vyrůstá, osobnost dotváří. Některé povahové rysy umně zvýrazní a některé naopak potlačí. Trochu to připomíná piano a hru na něj. Pianista má na výběr celou řadu kláves, ale on si pro svoji skladbu vybere jen některé. A ta skladba je buď melodická a dobře se poslouchá, nebo je disharmonická a trhá uši. Ty klávesy, to jsou geny. Na výběr je jich celá řada. A pianista? To je prostředí a jeho vliv. Některé klávesy použije častěji a v povaze člověka vyniknou, některé naopak nechá ladem, takže je neuslyšíme znít za celou dobu skladby. Ale na pianu jsou přítomny, jen nedostanou příležitost k tomu, aby je někdo rozezvučel.
Takže určitě ovlivnilo. Neříkám, že negativně.

anty
23. zář 2015

napíšu jen tohle v čem je lepší v dnešní době soukromá školka před státní, snad jen v tom, že už od mala se dělají rozdíly mezi dětmi já na to mám a ty né smutné, ale bohužel výstižné pro tuto dobu. Nebo snad v soukromé školce učí roboti, kteří jsou naprogramováni ke všem úkonům.

luciamala1979
23. zář 2015

@anty já osobně nejsem proti státní školce. VOlila jsem prvotně soukromou protože synovi byli 2 roky A dcere rok, když nastupovali - oni do jesliček / školky, já do práce na částeční úvazek. Tak jsem odpozorovala nejaké té výhody a rozhodla se je tam nechat. Odlišnost je především v počtu dětí ve skupině, odvíjejíc od toho v kvalitě práce s dětma, individuálním přístupu, směru školy, výchovné postupy, vzdělávací postupy (montessori, britské školství, respektuj sám sebe a pod.), možnost docházky na vybrané dny u citlivějších dětí, spolupráce psychologa, logopeda, centra nadání, vše v jednom, nic se nezanedbá, nenechá na náhodu. Tety i pánové / muži jak vyučující, simulace kompletní rodiny a působení dvou faktorů, Je to druhý domov. Kroužky - neskutečný výběr, opětovně malopočetní skupiny. V případě mezinárodní školy prostředí s rodilým mluvčím - plynulá znalost angličtiny kt. vy formou hry doma neuděláte, pokud nejste biling. tedy.
V tom je rozdíl. Sebelepší paní učitelka ve státní školce s 22 kouskama na tohle nemá prostor, ani finanční motivaci.
Rozdíl mezi dětma se pak udělá v podstatě sám vývojem

ivular
autor
24. zář 2015

Děkuji Vám všem za reakci. Chci jen dodat, že situace je zatím stále stejná - sice už bylo pár odpolední, kdy syn MŠ nezmínil, ale večery i rána zůstávají stejná 😢 Stejný zůstává i přístup učitelek - resp. možná se mírně zhoršil, jelikož už se ani nesnaží k němu promlouvat a zkrátka jej plačícího odtáhnou do třídy 😢 Předhodila jsem před nimi, jestli by nebylo lepší zkusit jinou třídu (syn sám mi říká, že bych chtěl chodit jinam), nicméně smetly to ze stolu s obvyklou písničkou, že to "na mě jen zkouší". Kromě toho ale začaly zavírat dělící dveře, které do té doby zůstavaly permanentně otevřené, tak abych venku neměla šanci slyšet, zda syn ještě pořád pláče. Při vyzvedávání tvrdí, že přestal plakat okamžitě a celý den si hrál s dětmi.. Už jen když to píšu, tak si říkám, že tu prostě něco nehraje.. Jsem už ale prakticky rozhodnutá, že pokud se ani nadále nebude nic měnit, zajdu ohledně té změny třídy za paní ředitelkou.
Někdo se ptal, jestli si můžu dovolit mít syna doma. Technicky ano - pracuji totiž doma. Optimální by to ale rozhodně nebylo, protože víme všechny co takový prcek na krku udělá s efektivitou 😖
A ještě otázka, proč jsem syna nenechala v té soukromé MŠ: bohužel není v mých možnostech utáhnout ji finančně ☹ Vyčlenila jsem z úspor určitý finanční obnos, za který jsem zaplatila několik měsíců v té školce, tak aby měl syn "hladký rozjezd". Z běžného měsíčního příjmu bych to nedala ani omylem.. A navíc, i samotné tety v té školce mi říkaly, že syn je naprosto bez problémů a bylo by vhodné, kdyby "pokročil" ke svým vrstevníkům, tak aby v celkovém vývoji postupoval dál.
Ještě jednou díky za názory.

victress
24. zář 2015

@anty i kdyby nakrásně byla uzákoněna povinná předškolní docházka od 3 let, tak jsem zvědavá, kam by ty VŠECHNY děti chtěli poslanci umístit, když už nyní je v MŠ volných míst žalostně málo, na mnoha místech poptávka silně převyšují nabídku, leckde vezmou jen polovinu přihlášených, vezmou kvůli nedostatku míst dítě až v 5 letech, tudíž si to v reálu nedovedu představit a ani nechci... 😝 😝 😝

ivular
autor
24. zář 2015

@anty @victress
Anty, v současné době má předškolní dítě přednostní právo na umístění do školky rok před nástupem do první třídy ZŠ. Ministerstvo školství uvažuje o zavedení povinné docházky do posledního ročníku, nicméně už jen tento návrh vyvolává velkou polemiku. O zavedení povinné docházky do MŠ už od 3 let dítěte se v ČR neuvažuje a ani nikdy neuvažovalo. Možná, že sis to spletla právě s tou diskusí o případném povinném posledním ročníku v MŠ.

victress
24. zář 2015

@ivular díky, hned se mi ulevilo🙂

luciamala1979
24. zář 2015

@ivular no tak to držím palce, ať je paní ředitelka vstřícná a diskuse nakloněná, dejte pak vědět, jak jste dopadli 😉 možná změna skupiny / tety fakt pomůže. Můžu vědět, co Vám syn řekne, když se ho zeptáte proč tam nechce jít / být? Co mu vadí? Co říká na děti a hračky, které tam mají? Vzpomene něco hezkého ze školky (vycházku ven, hračku, kamaráda, činnost apod.)? A ješte by mě zajímalo - když se ho zeptáte, jestli by chodil do té školky před tím, soukromé tedy, jestli by byl za nebo by to taky zamítl? Jenom mě v podstatě napadá, jak bych já nenápadně "tahala" z toho mého 😀

victress
24. zář 2015
kamila297
25. zář 2015

@anty soukromá školka je těžce placená a rodiče jsou "klienti", takže samozřejmě se s dítkem tak i zachází, aby školka nepřišla o příjem - učitelky jsou mnohem benevolentnější, mají k dětem individuální přístup, protože dětí tam není tolik (málokdo na to má) jako ve státní MŠ, takže pak je vše jednodušší co do organizace a osobního přístupu a všichni dělají rodičům pomyšlení, jak zrovna to jejich dítko je geniální... Pak chápu, že přechod z takové "nóbl" školky do státní je pro dítko i rodiče trochu pád na zadek 😉

luciamala1979
26. zář 2015

Soukromá školka je dnes v rozmezí platby 3000,- az 50 000,- za mesic zhruba. O které tedy píšete? Nebo jdou prostě v jedném vaku, protože nejsou dotované státem?
Když se člověk trochu posnaží najde kvalitní školku která mu nabídne to co jeho dítě potřebuje a to co od školky čeká. Je jedno jestli je soukromá nebo státní je to individuální. Pro nékteré z nás je však problém že to není ta nejblíž k domovu, nebo právě ta do kt.se dítě dostalo.
Mě tu jenom připadá že je tady zaměření proti soukromím, ne proto že máte špatnou zkušenost ale proto, že oni na to mají my ne.. Máte moťnost srovnání? Mnoz napsané vychází z obou - syn má za sebou státní i soukromou , popsané kvality jsou postřehy / zkušenosti. Nemyslím si že máte pravdu je to fakt individuální.

maroussia
14. říj 2015

Už to asi máte vyřešené, ale přispěji taky se svou "zkušeností". Dceři se ve školce líbilo a líbí od začátku, ale problém byl ve chvíli, kdy měla ve školce spát - jeden den dobrý, druhý den trošku plakala a třetí den už brečela tak, že mi učitelky volaly, ať si pro ni přijdu... Další dny tedy chodila po obědě, následující týden stejný scénář a pak mi učitelka řekla, že jí mám nechat spát jen dva dny v týdnu - no, moc se mi to nelíbilo (že učitelka de facto rozhoduje za mně), ale nějak jsme to zvládly. Teď už tam spí bez problémů, hodně si o tom povídáme, že bude v pelíšku, jaké si vezme zvířátko, motivuji ji nákupem nových pyžamek... Ale co chci říct hlavně - já jsem si byla od začátku jistá, že si zvykne a že není třeba ji brát po obědě, protože pak by to vyžadovala pořád. Jasně, že když měla podle učitelek záchvat, že jsem pro ní šla, ale doma jsem jí vysvětlila, že když ve školce zůstane, tak si bude moc déle hrát se svou oblíbenou kamarádkou atd. a zvládla to. Takže je jen na rodičích posoudit, zda je dítko opravdu nešťastné, nebo to "zkouší".