Denní i noční pomočování dítěte v pěti letech. Co si o tom myslíte?

andulind
27. srp 2020

Zdravím. Zajímalo by mě, cosi myslíte o tom,když se pětiletý kluk neustále přes den i v noci počurává? Je to klučina příbuzných,momentálně u nás na prázdninách. Za první 3 hodiny zvládl dvakrát pročurat kalhoty. Předán byl i s gumovým prostěradlem. O vyhledání odborníka nikdy nic rodina neříkala. Já bych hrozně ráda přišla aspoň trošku na důvod. Zatím jsem vysledovala, že se téměř vždy počurá chvilku po dotazu rodičů, jestli nepotřebuje jít. I tady se mi to už potvrdilo. Dvakrát šel sám. Potřetí jsem mu to před spaním připomněla a bylo to tu zase. Jsem zvědavá na noc. Nechci být kritická, ale osobně si myslím,že už to na odbornou pomoc je. Myslím si, že teď to žádná ostuda není. Ale nepřijde mi, že by prcek dělal pokrok k lepšímu. Myslím, že lékař by mohl posoudit lépe, jestli je problém zdravotní nebo jinde. Má mladšího brášku, doma jsou na něj hodní. Rozhodně to není žádné týrané dítě. Z mého pohledu mi nepřijde ani nějak odsouvaný jako starší sourozenec. Je něco,co bych mohla nějak mile vyzkoušet během tří dnů? Nejhorší je, že mi přijde, že z toho má snad i radost, že ho to baví.

jjasmina
27. srp 2020

Spouštíte se na hodně tenkej led, aby si to příbuzenstvo nevzalo osobně, že se jim do toho pletete, raději to zvažte nebo zkonzultujte s chlapcovými rodiči

andulind
autor
27. srp 2020

@jjasmina ale to asi vyznělo špatně. Já nechci v žádném případě zasahovat, vychovávat, nedej bože trestat. Jde mi o to,když není s rodiči,jestli někdo nemá zkušenost, na co se pouze zaměřit, co sledovat v chování. A nezlobte se na mě, ale třeba když dám já svoje dítě k babičce, tetě nebo kamkoliv jinam, tak předpokládám,že pokud ten člověk uzná potřebu něco řešit v chování mého dítěte,nebo mě na něco upozorní, něčeho si všimne, tak to snad nebudu považovat za nějaký tenký led 😲

andulind
autor
27. srp 2020

@jjasmina a sami už jsou trošku v koncích, takže si opravdu nemyslím,že by se cítili dotčení. Naopak za každý nápad a pokrok by byli rádi

andrasce
27. srp 2020

Denní pomočování není normální u dětí starších 3let, samozřejmě můžou se stát nějaké nehody, ale to co popisujete je velice časté pomočování. Noční pomočování by mělo být také řešeno i u dětí starších 5let, do 5let je to norma tzv. Enuresis nocturna, ale to by tam nemělo být pomočování přes.den. Podle popisu to je spíše inkontinence(urgentní, reflexní, stresová,...), když neudrží močení.. určitě vyhledat lékařskou pomoc! Chce to řešit, aby z toho chlapec neměl psychické problémy a děti ve školce nebo škole se.mu.nesmali. Pokud tedy chlapec nedělá schválně, to by pak chtělo psychologa/psychiatra

andulind
autor
27. srp 2020

@andrasce děkuji za názor. Prý ve školce se mu to stane málo. Když jsem si ho chvilku schválně nevšímala šel si sám. Ale když se ho někdo zeptá řekne že nechce a nehoda je třeba za minutu. Přijde mi jako by se styděl jít, když mu to někdo připomene. Jinak je to moc chytrý a rozumný klučina. A teda říkal mi, že třeba když má nehodu v noci, tak ho to prý píchá v bříšku.

lolam10
27. srp 2020

Za 3 dny nic nezmenite.a me by se to asi dotklo jako matky ze mi do otoh zasahujete.zkuste spis s rodici promluvit zda nechtějí vyhledat odbornika ale jinak bych do otoh nezasahovala

prejeta_zaba
27. srp 2020

Tak v noci se nejspíš probudí a už nestihne doběhnout, to je těžké se naučit. To denní jsem zažila u jedněch známých a dítě mělo nějaký špatný svěrač. Že jakoby nevědělo, že už začíná čurat, bralo na to léky, ale nějak výrazně nepomáhaly. Ještě stále to není úplně u konce, ale věkem se to lepší. K tomu tvému "nápadu" - tohle bytostně nesnáším, když se někdo snaží nenápadně napravit moje dítě. Nesnášela jsem to už jako dítě a spolehlivě jsem to doma vykecala, že se mě teta pořád ptala na to a to, bylo mi to nepříjemné apod. Takže bacha na to, zajisté si rodiče všimli a do 18 se dítě asi počurávat nebude, nepletla bych se do toho.

andulind
autor
27. srp 2020

@lolam10 četla jste můj komentář výše?

andulind
autor
27. srp 2020

@prejeta_zaba další, nechci proboha nic napravovat. Ráda bych jim jen dala jiný pohled. Pokud někdo takovéto dítě někam dá na prázdniny, asi nečeká že se ten člověk bude chovat že se nic neděje. Obzvláště pokud oni sami si stěžují. Pokud nebudu chtít nazor nikoho jiného nechám si takové dítě přece doma. Ale děkuji

andulind
autor
27. srp 2020

@lolam10 a proto se taly ptám, jak moc to vám ostatním přijde jako problém pro odborníka. Právě jestli jim tohle prostě nejak nedoporučit. Prostě jsem se s tímto problémem nikdy nesetkala

malytlustyhroch
27. srp 2020

Jeden z mych synu je v tomhle taky pomalejsi, ne tak jako chlapec, o kterem pises, ale rozhodne to nebylo dite, kteremu ve dvou letech seberes plinu a za tyden je bez nehod, ty nejbenevolentnejsi tabulky stiha tak tak nebo tesne ne. Pokroky dela pozdeji a s vetsimi rozestupy nez deti v okoli, kdyz se dostane do vetsiho stresu (treba skolka, sourozenec), tak se vrati tak o pul roku zpatky... Proc to pisu: taky mel obdobi, kdy se pocural tesne po tom, co mu to nekdo pripomnel, prislo a zase odeslo, problem se zase o kousek posunul, ale byl tu pred tim, zustal i po tom. Osobne si po tehle zkusenostech myslim, ze je to takovy zarodek ziskavani kontroly nad situaci. Pro dospeleho je to na palici videt, ze stacilo tak malo, a mohl se vyhnout vsem tem problemum s pocuranym ditetem, ale obavam se, ze pro nektere deti je to proste nutny mezikrok. Jestli funguje dobre, kdyz mu to nepripominas, tak mu to proste nepripominej. U nas v teto fazi fungovalo se ho zeptat, jestli mu to mam pripominat, nebo bude myslet na to, ze si to hlida sam (ale to bylo s mym ditetem, ne pujcenym).
PS: jestli nemate susicku, tak rozhodne zacnete prat a susit to "gumove prosteradlo" hned rano at vam stihne do vecera uschnout - jestli je to tedy to moderni praci, ne jen igelit.

jejova
28. srp 2020

@andulind Výše jsi psala,že ve školce s tím problém prý nemá. Napadlo mě, co to zkusit podobně jako tam? Tam se dětí neustále neptají chceš/nechceš čůrat, ale chodí hromadně, např. před tím než se jde ven, před obědem atd. Co to zkusit tak,že se nezeptáš "chceš čůrat" ( nebo jakým stylem to děláš 🙂),ale rovnou říct ‐před tím než bude svačina/oběd/pohádka/hraní si s jinými věcmi všichni se půjdeme vyčůrat? Prostě to "nařídit," třeba mu to pomůže, že je to pravidelně, nemusí na to myslet a hlavně v TU chvíli nejde sám, ale jdou i ostatní. 🤗

lolam10
28. srp 2020

@andulind ano je to pro odbornika.takhle staré deti se prece běžně nepocuravaji.jen říkám že bych byla opatrná s radama protoze ne každý rodič chce mluvit o tom ze neco nezvlada prip.jeho dite...

prejeta_zaba
28. srp 2020

@andulind "Takové dítě si přece nechám doma". To jako, že dítě má drobný zdravotní problém, tak ho na x let izoluju od světa, jo? Možná ho prostě jen chtěli u vás nechat na prázdniny (předpokládám, žes to navrhla ty, že může), ne na převýchovu. 😉 Ale vyřešte si to jak chcete, to je mezi vámi a rodiči dítěte. Určitě nebudeš první ani poslední, od koho to uslyší. 🤷‍♀️

andulind
autor
29. srp 2020

Takže info, to o co mi šlo, a vlastně nechápu proč jsem se vás tak chápavých vlastně ptala. Podle mě to opravdu dělá schválně. Celý včerejšek až dodnes bez nehody. Noci také. Udělali jsme domluvu, že mu to jednou neřeknu a nezeptám se. Opravdu si krásně všechno hlídá sám. Až dnes to chlap pokazil. Zeptal se ho a nehoda byla během minuty. Netrestám, nevychovávám. To je na rodičích.
@prejeta_zaba ale pardon,myslím to tak, že když bude mít moje dítě jakýkoliv problém, dám ho babičce, tetě nebo kamkoliv jen tak k někomu, tak osobně očekávám, že to dítě po tu dobu budou i podle svého rodinného řádu vychovávat. Ať se jedná o cokoliv. Že když tam dám to dítě s problémem, se kterým si sama nevím rady,tak bych rozhodně nesoudila toho člověka, že ho ten problém zajímá. Naopak by mi přišlo divné čekat, že ten to bude přecházet bez povšimnutí. Úplně totiž vaše tenké ledy nechápu. Prostě mi to dítě není ukradené a je logičtěší se zeptat v tomto případě na názor, stejně jakoby to udělala třeba babička,než ho tu nechat a ignorovat. Snad když si nějaké dítě vezmu na nějakou dobu na prázdniny, tak ho ovlivňuji už tím, že s námi bude sedět u stolu a vyzkouší si chod naší rodiny. Nebo jako všichni máme padnout na zadek a jet podle jeho zvyklostí? Naše holky byly u nich a taky se přizpůsobily jejich zvyku a řádu, neměly s tím problém ony a překvapivě ani já. Proto jsem napsala, že pokud by jim tak moc mělo vadit, že se někdo zajímá o ten problém a měli by se jim to nelíbit, v tom případě by bylo lepší mít dítě doma. Samozřejmě osobně nevidím problém v tom, že je on u nás, nemyslela jsem to tak, že by měl být jen doma, stejně jako nevidím problém vtom, že mě ten jeho zajímá a dovolila jsem si se tady zeptat na názor, nápad, zkušenost ostatních. Taky si myslím, že je lepší, když se přijde na to, jak problém vyřešit, než aby si ho sebou nesl třeba až do školy, kde by chtě nechtě byl potom vystaven posměchu