Děti, které chodí do školky 5 dní v měsíci

kapulet
7. říj 2010

ahoj, naše holčička má nastoupit do školky na 5 dní v měsíci, na začátku září, při první rodičovské schůzce, nám bylo sděleno, že na doporučení Ministerstva školství, by 5-deňáčci měli chodit týden na kocni měsíce a týden na začátku nového měsíce pak dva měsíce volno. No, mě se to moc nezdá, podle mě pokud už dítě zvládne chodit 14 dní do školky může vlastně chodit celý měsíc, pak ta prodleva dvou měsíců se mi taky nezdá. Odůvodněné to bylo rychlejší adaptace na chod MŠ, což upřímě podle mé dcery by za dva měsíce stejně zapoměla, nehledě na to že práce s dětmi se vprůběhu roku vyvýjí. Docela ráda bych proto rozjela tuto diskuzi, pokud máte některá zkušenosti s touto docházkou určitě by bylo přínosné znát vaše zkušenosti, a jinak mě zajímají vaše názory.... snad tato diskuze nezanikne 😅 pište pište pište

kolca
8. říj 2010

ahojky,
moje tchýňka je učitelka ve školce a říkala, že blbost je dávat dítě na 1 den v týdnu. Nemá šanci se tam adaptovat. První den většinou brečí,druhý den se zklidní a začíná vnímat co se po něm chce a třetí den začíná spolupracovat. Takže to chce prý nejméně tři dni po sobě. Ta dvou měsíční pauza nevím, to je dost dlouhý 😕

romana29
8. říj 2010

vloni jsme chodili jednou týdně do jeslí - můžu jen doporučit! Malý se tam naučil spoustu věcí a totálně v pohodě se adaptoval - v září bez sebemenších problémů nastoupil do nové školky, k novým učitelkám, mezi nové děti a jestli jednou ukápla první den slzička, tak je to moc.

neumisa
8. říj 2010

no nevím, můj starší chodil na 5 dní v měsíci do jeslí a nemůžu si to vynachválit - dodržovali jsme jeden den v týdnu + 1 zbývající podle potřeby (většinou ke konci měsíce) a Kuba si zvykl na pravidelný režim - ve čtvrtek se prostě chodilo do jeslí. Bez slz a s nadšením. Přestup do školky naprosto bez problémů. Přijde mi jako nesmysl dát dítě na 5 dní v kuse a pak zbytek měsíce nic. Sice asi začne spolupracovat během té doby, ale pak stejně musí začít znovu, protože z toho za ten volný měsíc vypadne. Já bych se klonila k jednomu pevně stanovenému dni v týdnu.

lusi80
8. říj 2010

tak já nevím,starší syn chodil taky na 5 dní v měsíci,chodil září,říjen,v listopadě už na celý měsíc,podle mě to nemělo význam,protože celej týden tam brečel ráno když jsem odcházela,v září brečely všichni takže mu to tak nepřišlo,v říjnu už byly všichni zvyklí,on jedinej znovu brečel,a potom se přidaly některé děti a učitelky byly nešťastny,takže to nemělo stejně význam,nic z toho neměl,když nastoupil v listopadu tak mu trvalo 14 dní než si zvykl,a ne že druhej nebo třetí den si zvykne,oni si ráno sice chvilku pobrečí a za 5 minut zapomenou,ale trvá to těch 10dní určitě 😉 samo,každy dítě je jiny ale co slyším od druhych maminek tak jo,potom dělá problém i víkend nebo jakejkoliv svátek,ze začátku teda,po víkendu je to nanovo,řev ☹ ☹ Mladší měl jít v září taky na 5 dní ale nešel,radši,nic by mu to nedalo stejně,teď už nastoupil a od středy odcházím a on ječí a rvou mi ho z náručí 😢 😢 😢

aajina
14. říj 2010

U nás se chodí jak kdo chce.Většinou dávám jeden v týdnu a poslední dle potřeby.Adélka je naprosto v pohodě, neumím si představit aby chodila dva týdny vkuse a pak dva měsíce nic, to by si ty děti mohli zvykat do nekonečna a přez tu pauzu by bylo zase všechno nanovo.U nás se teda pláče při odchodu ze školky a to odcházíme skoro poslední 🙂 🙂

mispuli
18. lis 2010

Míša začala chodit teď v listopadu,dneska je tam podruhé,ale úplná pohoda,žádný fňukání,nic,taky budu dávat jeden den v týdnu a ten poslední podle potřeby,mě zase naopak přijde divný,aby tam byla celej tejden,zvykla si a pak najednou zase tři tejdny doma

neu.sona
29. led 2011

Ahoj holky, chci se Vás zeptat, ty které dítě takhle mají, nebo o tom něco ví. Zvažuji, že bych šla na zápis a chtěla dát Matýska na 5 dní v měsíci do školky. Chci se zeptat, od jakého věku může takhle dítě jít? Malému by v září bylo 2 roky 3 měsíce. A pak by mě zajímalo, kolik se platí, když chodí dítě takhle do školky? Stejně,jako co tam jsou i Ti ostatní? A i když bych chtěla aby chodil takhle na 5 dní v měsíci, tak ho nemusí vzít, že? Minulý a vypadá že i tento rok bude docela nátřesk :(. Asi tak jak všude.

betuse
29. led 2011

ahoj pracuji v mš, a jesli to je jinde jako u nás, tak by jsi k zápisu mohla jít a dávat Matýska ale do školky až od ledna 2012 na 5 dní, ale do ledna by jsi musela platit školné- )....ale záleží na počtu dětí, jestli jich bude dost, veznou nejdříve starší.....jinak u nás se platí kolem 700 na měsíc vč stravného
....jinak ale myslím, že ti spíše řeknou ať rok počkáš, ale nevím , záleží kolik bude dětí. Měj se krásně

betuse
29. led 2011

@mispuli ..........je dobrý je dávat na celý týden, protože v mš se tvoří týdenní plány, každý den je na něco jiného zaměřený, a děti si rychleji zvyknou na školní režim, kolektiv atd
....ale každému svědší něco jiného....ono většinou 5 dní v měsíci jde, ale kámen úrazu je ,když nastoupí nastálo...

eloana
29. led 2011

@neu.sona Ahoj u nas se muze na 5 dni v mesici od 2,5 let - drive se platila pulka skolneho -coz u nas bylo 150Kc (pouze skolkovne) dnes je to dane -prihlasene dite u nas plati cele skolkovne 300Kc, at chodi nebo nechodi -cely den ,pul dne je to jedno....Vetsina maminek dava na cely tyden v mesici----- Ale jinak je to pekne naprd-dite se zvykne a pak zas cely mesic nesmi... u prvnich deti to je dobre, ze si projdou nemocema (jako to bylo u nas a pak kdyz nastoupila na stalo, tak uz tak nemocna nebyla)
A jak rika @betuse dnes je problem -je hodne deti a prednostne musi vzit ty petilete.....a leckde pro ty 2,5 lete neni misto

betuse
29. led 2011

@eloana ano je to problém, ale ti 5letí tu školku potřebují podstatně víc než 2,5 leté- když jde o děti , pak je zas otázka když jsou přibíráni děti maminek , které jsou doma s druhým a kvůli tomu se na děti maminek které nastupují do práce se nedostane....no je to pořád kolotoč, za pár let se budou školky zavírat, pak otvírat.....a pořád dokola

alti
7. bře 2011

Osobně si myslím, že je nesmysl dělit děti podle "věku". Každé dítě se vyvíjí jinak, jak tělesně tak duševně! Do školky jen 3-leté ap. některé dítko ani ve 4 letech není adoptovatelné do kolektivu a jsou děti, které ve 2,5 letech jsou "vůdci" kolektivu. 😉
Už teď se berou do školy 5 leté děti, které na to mají a a opačném případě se brání vzít 2 leté do školky??? Je to na hlavu - myslím si, že to mají právě řešit u zápisu jestli to které dítě je zralé a né jen dát papír, popř. úplatek aby bylo dítě přijato!!!
Je velká nevýhoda, že je teď tzv. babyboom a nejsou místa ve školkách a i přesto nesouhlasím s nynějším škatulkováním a upřednostňováním. Jak říkám zápisy mají být určitým průzkumem co dítě umí a jak se dokáže zapojit. 😉

leninnek
10. bře 2011

No my se v lednu byli ve školce ptát ohledně zápisu a jestli už by to šlo třeba od jara že by na těch pět dní chodila tak si nás zapsala a řekla že kdyby se uvolnilo místo tak nám zavolá a koncem února nám volali že od března může malá nastoupit takže vše máme vyřízené jenže malá onemocněla tak půjde poprvé až v dubnu bylo nám doporučeno dát ji posledních pět dní v dubnu a prvních pět dní v květnu a pak si vybere ještě pět dní v červnu a od září už vlastně nastoupí denně ........ sama jsme zvědavá malá má kolektiv ráda dětí se nebojí umí se i přizpůsobit takže jsem zvědavá zatím pořád mluví že chce do školky ještě teda máme takovou výhodu do stejné školky chodí její sestřenice a shodou okolností budou spolu ve třídě takže jsme zvědavá no a platíme školkovné 300 kč tzn. stejně jako děti co chodí denně ale nevadí jsme ráda že máme místo a ani už nemusíme na zápis 😉