Děti ve školce si nabírají jídlo samy. Jak je to u vás?

sarihy
23. únor 2012

Mám dotaz - dozvěděla jsem se, že ve školce u mé dcerky přišly paní učitelky s úžasnou věcí - nechávají děti, aby si samy přidávaly jídlo, tzn. nabíraly samy z nádoby na jídelním vozíku. Je to ve školkách vašich dětí také tak ? Když odhlédnu od toho, že to může mít pěkně neblahý vliv na váhu dítěte (neb si samo dítě určí, kolikrát a kolik si toho nabere na talíř...moje dcera je velký jedlík, takže doma jí celkem hlídám, ale jsem si jistá, že při neomezené nabídce je schopna jít si přidat i tříkrát), tak pak hlavně z hygienického hlediska mi to nepřijde úplně košer - jak učitelky ošéfují, že si děti to jídlo nebudou nabírat svou lžící, kterou jedly, a nevnesou do celého pokrmu své "drahé" bacily...Dneska jsem o tom hodně přemýšlela a docela se ve mně vařila krev....Zítra ráno dceru odvedu do školky já a nějako si to budem muset s učitelkama vyjasnit, protože se mi to fakt jako nelíbí. Můžete mi prosím napsat, jestli je výše popsané běžnou praxí ve školkách ? Díky !

1983hr
23. únor 2012

Ahoj z hyg.duvodů to neni dobrý nápad ale co se týká hlídání váhy tak je dle mě blbost.Ty dceři hlídáš kolik toho sní?Já nevim ale obě mé dětí jí hodně a vyběhaji to.

maudn
23. únor 2012

To by se mi taky nelíbilo, děti tam nasoplí, a pak si jde nabrat další, to by zcela jistě hygiena nepovolila

dlabinecka
23. únor 2012

Tak hygienicky je to určitě nepřípustné, ale já bych teda hlavně asi měla strach, z opaření... Jídlo asi nebude mít už takovou teplotu, aby to dítě zabilo, ale nepříjemně ho popálit určitě může...

llluckaaa
23. únor 2012

U nás to tak (aspoň doufám) nechodí. Moje dítě by jedlo pořád jen knedlíky, těstoviny nebo suchý chleba 😒 A hygiena opravdu nic moc, co je to napadlo za zlepšovák? 😝

rozarka65
23. únor 2012

A víš veškeré info...třeba je tam někdo,kdo dohlíží...třeba nenabírají vlastní lžící...nejdřív bych zjistila a až pak se rozčilovala....Jinak mi to přijde jako dobrý nápad,praktikujeme doma... 🙂 A říká se,že dítě sní přesně tolik,kolik potřebuje....tedy když ho nezkazíme....

mamkamarketa
23. únor 2012

u nas se to nedela a chapu proc se rozcilujes.
jediny ''zlepsovak'' vidim v tom,ze si pani kucharka usetri praci,ze nemusi detem nandavat. 🙄
to,ze to rozhodne hygienicke neni to je jasny.
a to,ze si dite nabere kolik skutecne potrebuje taky podle meho pravda nebude. znam dost deti,ktere musi rodice kontrolovat v jidle,aby nebyli obezni jako pulka naseho naroda 😉 jasne,kdyz ma dite hlad a melo dostatecnou porci dam mu treba mrkev,jablicko...ale ne 3 obedy,ne? 😕
a jak pise @dlabinecka nechci videt,kdyby nejake dite na sebe treba tu nadobu nebo v cem to je nedejboze prevrhlo 😕 😔

catherin89
23. únor 2012

Jak už tu bylo řečeno také bych si nejdřív zjistila jak to tam skutečně je. V naší školce vím uplně bezpečně, že to tam takhle nedělají. I když tam moje dítě ještě nechodí, vím to, protože jsem tam já sama měla možnost chvilku pracovat. Zcela určitě by měl na děti někdo dohlížet a dodržet hygienické předpisy. Myslím, že toho jsou si učitelky sami dobře vědomy a nevzaly by si na triko případné následky.

marty2008
24. únor 2012

Tak to se mi nelibi.Mam dve deti a Lucka je jedlik a nevi kdy prestat pak zvraci a ma sklony k obezite a je to lenoch,Kacka ji jak vrabec a dost lita ,chvili neposedi.Ted chodej od zari do skolky a hned sem hlasila nepridavat a nedojidat po segre.ovoce ,zeleninu at si klidne pridaj ale proc by mneli mit tolik obedu?a hlavne maj polivku a druhy plus salat nebo ovoce a jeste piti.Tak si myslim ze hlad nemaj.Tak ja sem proti pridavani a asi bych si promluvila s ucitelkou,reditelkou.

kalo
26. únor 2012

V naší školce si děti jídlo jen uklízí..tzn.škrabkou seškrábnou zbytky z talíře do nádoby a talíř s příborem dají na místo se špinavým nádobím.
Jinak mě se to docela líbí....je to výchova k samostatnosti, proč ne? Že by to nabírali svojí lžící, je divné, to tam snad v omáčce mají naběračky, ne? A učiteka na to určitě dohlíží....Ať si dítě nandá, když ještě chce....Oběd ve školce je normální, výživné jídlo, tak ať si dá, kolik sní.....lepší, než se doma dorážet sladkostma....Když dítě chce jíst, tak to asi potřebuje- roste...Za mne ano 🙂

kuc
27. únor 2012

Ahoj pracuji jako vedoucí stravování v Mš, popíšu Vám jak to chodí u nás, máme dětí rozdělé podle věku,
v nejmenší třídě dostanou děti vše naservírované a přidává jim kuchařka, U dětí 4 letých a starších to chodí tak
Ranní svačiny po domluvě s paní učitelkou dostanou děti cca u dvou stolečků chléb, misku s pomazánkou a misku se zeleninou každé dítě dostane tácek a příborový nůž a děti si samy za dohledu učitelek chléb namažou a nazdobí zeleninou ,¨u ostatních stolečků dostanou chléb již namazaný a pouze si ho dozdobí zeleninou ( to se nám osvědčilo protože když si děti nazdobí chléb samy tak tu zeleninu také sní a nesundavájí ji jako když to dostanou hotové) stolečky se v mazání pravidelně střídají. Při obědě jim kuchařka naleje polévku,
pro druhé jídlo si jdou samy k vozíku a pro přídavky si jdou s talířem do kuchyňky vedle třídy, kde jim přidává kuchařka a oni si to samy odnesou zpět ke stolečku. Odpolední svačiny již dostanou děti servírované abychom nezdržovali rodiče kteří spěchají. Nevím je li to tak ideální ale žádná stížnost se zatím ke mě nedostala.

amallie
27. únor 2012

u nás ve školičce pro nejmenší si děti samy nabírají polévku, samozřejmě pod dohledem učitelek, erární naběračkou a nic nehygienického na tom nevidím, nabírají si přímo z mísy na svém stolečku a rozhodně do jídla neprskají, viděla jsem je v akci, učitelka sedí u nich a tím je učí samostatnosti, mně se to naopak líbí.
žádné dítě obézní není, ale jedná se o děti spíše malé

brusinka.pusinka
27. únor 2012

u nás to chodí stejně jako u @kuc

luciebx
27. únor 2012

ja osobne tedy jeste nemam ditko ve veku skolky.. ale taky na tom nic nehygienickeho nevidim.. urcite kdyz je ve skolce uci nabirat si jidlo tak je uz naucili umyvat si rucicky pred kazdym jidlem.. a po kazdem zachode.. pokud mi tedy nad polivkou nesopli ditko ktere do hrnce prskne coz ucitelky urcite nedovoli tak proc ne.. urcite je to lepsi ucit ditko takhle samostatnosti... pokud je vse pod dozorem ucitelek.. ja bych byla jen pro..urcite si nemazou chleba nozem ktery oliznou a sup predavaj dal dalsimu ditku.. jak uz tu nekdo psal.. nejdriv bych si nechala ujasnit fakta.. a mozna se sla do skolky jeden den podivat jak to chodi.. treba se ti to samo bude libit.. a umoznis i doma ditku vice samostatnosti.. a to ze ma ditko hlad a chce si pridat.. vsak jsou to deti.. at radsi ji nez aby hladoveli.. joo je rozdil jestli ma ditko nadvahu.. tam to chce trosku hlidat.. ale preci ucitelky nejsou blby a svoji praci delaji tak jak uznaji za vhodne.a pokud si jde ditko pridat a maj knedliky kde zdlablo uz 2 knedle .. tak urcite mu nedaj dalsi dve a pri dalsim pridani dalsi 2 .. to je logicky.. .