Dilema se školkou. Co myslíte?

zirafa8
26. dub 2022

Dobrý den milé maminky,
Syn měl v prosinci 3 roky. Na doporučení naši známé, která je učitelka v naší školce, jsem podala v loni v květnu přihlášku, s tím, že můžu malého dát do školky kdykoliv v průběhu roku.
Měla jsem v plánu ho zkusit dát od ledna, ale pokud by to nešlo nebudu to lámat. Známá a všichni kolem mě přemluvili, ať ho tam dám už od září ( to měl 2 roky a 9 měsíců). Blbec jsem se tedy nechala překecat, ale dopadlo to hrozně. Nejen že plakal celou dobu ( dopoledne) ve školce ale i doma jsem viděla, že je rozrušený a tak jsem ho ze školky stáhla. Strašně jsem si to vyčítala, nebyla sem o tom přesvědčena. Tak jsem si říkala, že to zkusíme od března ale je duben a já mám prostě strach ho tam dát. Musím podotknout, že se nebudu vracet do práce, takže z tohoto hlediska mě nic netlačí .Chodíme se tam 1x v týdnu na hodinku hrát a to je moc spokojený, s dětmi nemá problém ale když se ho zeptám, jestli půjde i na dyl, tak vždy řekne , že jedine se mnou a když se jdeme hrát na tu hodku , vždy se několikrát ujišťuje, jestli tam budu taky. Myslíte, že to má cenu ho tam ještě teď do konce školního roku dát nebo až v září, kdy bude mít 3 a 3/4 roku ? Myslíte, že dělám chybu, že s tím tak otalim? Děkuji za vyslechnuti a za vaše názory.

konidana
26. dub 2022

@zirafa8 hlavně musíš být přesvědčená ty. Takže za mě až v září.

felixfelicis
26. dub 2022

Nechala bych to na zari, az budou nove vsechny deti a ne jenom on.

pipi_puncocha
26. dub 2022

Není kam spěchat, počkala bych na září, do té doby můžete spolu chodit na nějaký kroužek, aby byl více s dětmi.

janina228
26. dub 2022

@zirafa8 Z vlastní zkušenosti - od září. Obzvlášť pokud tam být sám nechce. Nevím jak často je bez tebe, jestli někde bývá občas na hlídání.. pokud ne, tak bych přes prázdniny pomalu začala dávat třeba k babičce třeba na dopoledne..a přesně - v září tam nebude nový sám, i to pro něj bude určitě lepší.

orisek56
26. dub 2022

Udělala bych to jak to cítím že je dobre a co malému vyhovuje. Každé dite je jiné

nita1984
26. dub 2022

Určitě nespěchej. Dítě potřebuje hlavně mámu ❤️

zuzkasim
26. dub 2022

Určitě to chyba není. Většina dětí je na školku zralých okolo 3. roku, ale to nefunguje tak, že úderem 3. narozenin, je to zkrátka určité rozmezí a ještě nefunguje na každého. Pokud tvoje dítě o školku zatím nestojí a nic vás netlačí, není potřeba to lámat přes koleno. Super je, že máte možnost tam na 1h týdně chodit, takže v bezpečí matčiny přítomnosti má možnost se s prostředím v klidu seznámit a získat jistotu. Připravovala bych ho postupně na to, že v září do školky nastoupí, bude už po prázdninách velký kluk a najde si tam spoustu kamarádů. Prozatím je socializace na hřištích, návštěvách a 1h týdně v té školce naprosto dostačujícíc.

rencinka87
26. dub 2022

Proč mas pocit, ze by tam mel jit? Ty ocividne po tom netouzis ani to nepotrebujes (nejdes do prace),syn dava stale najevo, ze chce byt s tebou - v cem je tedy problem, proc vahas?

zirafa8
autor
26. dub 2022

@rencinka87 hodně tlačí blízké okolí- manžel, rodiče.... Mají pocit, že to syn potřebuje , že už potřebuje změnu, učit se něco nového..ja tedy většinou jednám jak to cítím ( viz to září, kdy jsem ho stáhla zpět a v podstatě i přes ty neustále,,kecy " proč tam ještě není , jsem ho do školky ještě prostě nedala ) ale samozřejmě jak je to neustále dokola, člověka to nahloda, jestli vlastně dělám tak dobře. Mám zkrátka pochyby o svých rozhodnutích co se školky týče 🤔🙈

janina228
26. dub 2022

@zirafa8 ..většinou ti co do toho nejvíc mluví o tom nejmíň vědí.. půjde v září a víc bych to s nikým nerozebírala. Přes léto bych doporučila i koupit třeba nějakou knížku o školce.. ono to teda ve finále moc nepomůže 🙈,ale aspoň pro ten pocit, že děláš pro danou situaci maximum😉

jeyre
26. dub 2022

@zirafa8 Nic tě netlačí, tak ho dej v klidu od září. Ono i kdyby byl už teď připravený, tak pokud ty jsi nejistá, tak by to byl každodenní boj.

zuzkasim
26. dub 2022

@zirafa8 Nové věci se přece může učit i s tebou, pokud se mu budeš věnovat. Choďte co nejvíc ven, povídejte si spolu o všem, co kolem vidíte, čtěte knížky, prohlížejte staré fotky, povídejte, co se na nich děje, co tehdy bylo atd. Zapoj ho do veškerých domácích prací, ať čistí zeleninu, krájí měkčí věci, utírá svým hadříkem cokoliv... Dítě nic moc víc nepotřebuje🙂

jirovapa
26. dub 2022

@zirafa8 první dcera šla do školky až ve 4 letech, druhá půjde taky, ještě uvidím jak to bude u syna - tam by září vycházelo na jeho 3,5 roku. Myslím, že té starší dceři prospělo být se mnou ještě ten jeden rok doma. Nástup do školky byl potom v pohodě. Rovnou jsem jí tam nechala spát po obědě a neměla s tím problém. Těšila se, že si vezme nové pyžámko a bude spát v malé postýlce a na děti a na hřiště. 🙂 Takže být vámi, tak nechám prcka doma a ať nastoupí až v září. 😉 Chlap u první dcery měl taky připomínky, že potřebuje kolektiv častěji než párkrát do týdne a ne jen babičky apod., ale teď zpětně vidí, že nástup oproti jiným dětem byl vlastně víc v klidu. 🙂

zirafa8
autor
26. dub 2022

Syn v podstatě teprve nedávno začal lépe snášet,když někam odchazim , a to bydlíme zatím s mými rodiči s kterými je pořád ,je doma kde ho hlídají nejbližší lidi ale přesto prostě pláč a scény. Když měl zůstat na hlídání u tchyně musela jsem se vždy vypařit ale přijde mi, že v tomto hodně dozrává a je to mnohem lepší. Nechci mu způsobit nějaké trauma kvůli nepripravenosti odloučení ode mě a to mi je taky vyčítano, že si ho moc uvazuji a dělám z něj mamanka tím že ho nechci dát hned ve 3 letech do školky 🤔

zirafa8
autor
26. dub 2022

@janina228 ted je to už trošku lepší, občas ho nechám u své babičky na 2 hodinky a je tam v pohodě. Dřív by neexistovalo. I když ho nechám doma a hlídá ho moje mamka která s námi bydlí taky byl problém že jsem odeska ale teď je to o moc lepší celkově. Chodíme ven 1x v týdnu s dětmi co budou v září nastupovat do školky s nim, takze se budou znát a bude to třeba trochu lehčí pro ne 😊

zirafa8
autor
26. dub 2022

@zuzkasim všechno, co jste uvedla děláme. Vše děláme spolu , učím ho říkanky, písničky. Mám postiženého brasku o kterého se staráme když moje mamka pracuje , do toho ho taky zapojuji. V kolektivu je taky fajn, podělí se, umí ustoupit a do kolektivu chodíme hodně tam he problém odloučení ode mě ale to musí asi přijít přirozeně, dozrát k tomu?

zirafa8
autor
26. dub 2022

@jirovapa moc děkuji. Mám právě pocit, že když člověk nedá dítě ve 2 nejpozději ve 3 letech do školky , je pomalu nazvan, že omezuje své dítě ale prostě každé dítě není stejné, ale pak se člověk cítí jako nějaký divný, když nejde s davem 🤔 ja jsem si původně myslela ,že tím že půjde o rok později do školy, že půjde I trochu později do školky. Tak sem si to přirozeně vydedukovala 🤷‍♀️

zirafa8
autor
26. dub 2022

@felixfelicis právě se 2x týdne scházíme s dětmi , které budou v září nastupovat do školky taky a mezi nimi je i jeho sestřenice, s kterou se hodně stykaji, tak věřím že i to bude trošku výhoda 🙂

lida9
26. dub 2022

chces pro sve dite to nejlepsi, ale prvne musis byt presvedcena ty, dite tu tvou nejistotu vyciti a proto se porad ujistuje o tve pritomnosti atd... z meho pohledu si proste vychovavas mamanka, ale je to na kazdem, jak chceme dite vychovavat🙂 ja u svych deti uplne vidim jak rozkvetly v kolektivu, jak jsou samostatne a nezavisle, ale ja mam pristup ze od roka chodi do DS na dopoledne treba 1-2x v tydnu, ani jedno neplace a tesi se... v prubehu roku bych do zabehleho kolektivu nedavala, priprav se psychicky ty sama na to zari... a sve okoli ignoruj, je to tve dite a ty vis co pro nej bude nejlepsi🙂)

adel2507
26. dub 2022

Ty znáš svoje dítě nejlíp a určitě se dokážeš rozhodnout tak, aby všechno proběhlo co nejlíp. Jsou děti, které kolem sebe potřebují větší kolektiv a prospívá jim to, ale osobně jsem přesvědčená o tom, že jsou naopak děti, které potřebují čas.
Můj syn třeba začal hodně pozdě mluvit, o školce nechtěl ani slyšet, tak jsem si řekla, že půjde až ve 4 letech. Vybrala jsem soukromou školku, která mě ale hodně zklamala, syn po příchodu domů vždycky zvracel, tak jsem ho stáhla a řekla jsem si, že se svět nezboří, když půjde až v pěti letech jako předškolák. Samozřejmě jsem si poslechla na svůj účet spoustu poznámek o tom, že dělám velkou chybu, ale já jsem prostě věděla, že ten rok doma ještě potřebuje. Jsem doma s mladší, takže to nebyl problém.
Je to chytrý kluk, takže jsem ho celý rok připravovala na to, že když mají děti pět roků, tak už prostě musí chodit do školky a on to v klidu přijal. V září nastoupil a všechno proběhlo úplně bez problémů. Syn je ve školce spokojený a všechno probíhá v klidu. I zápis do školy zvládl s přehledem a teď už se těší do školy.🙂
A na závěr ještě musím napsat, že určitě nelituju jediného dne, který jsme spolu trávili doma.😊

janule0123
27. dub 2022

@zirafa8 pokud mas možnost.. tak jak to citis.. každý dite je jinak nastaveny a jinak připraveny … zkusila bych září jestli se necítí… stejně než si zvykne když to budeš lámat .. tak bude léto a bude si od září zvykat znovu…

ruzovyjednorozec77
29. dub 2022

Ja mam problém tam dat kluka 4,5 😀 ale tam me tlačí že už musí. Mit 3 klidne pockam. Nemyslím si, že něco uteče. Pokud to cítíš takto, nech ho doma. Pokud nemusíš nahanet peníze v práci a jsi doma, přijde mi lepší ditko nechat doma ☺️ když zajdete do nejake skupinky, na hriste, kroužky pro male ditka, nebude ochuzen ani o děti 🧐.

jarmarca
29. dub 2022

V zari jsem to same resila s triletou…proste to neslo, tak zustala se mnou doma, nastesti jsem doma s mladsim. Je spokojena a to je pro me nejdulezitejsi. Zkusime to zase ted od zari ve 4 letech a uvidim…nazory ostatnich me v tomhle moc nezajimaji, nezijou s nama, neni to jejich dite…takze asi tak😊

tyna1013
29. dub 2022

@zirafa8 ahoj 😊 mam syna a v prosinci mu budou 3 roky tudíž budu taky podávat žádost do školky a chtěla bych ho zkusit dat od ledna 😊v kazdym pripade vzdy bych hleděla na to dítě...a jsem presvedcena jestli to nebude zvladat bude velky problém a bude kvuli tomu nějak brečet a videla bych ze to nezvlada určitě pockam taky az do září 😊 nic se nemá lamat přes koleno a než mu způsobit trauma ze školky tak pokud ti nic nebrání určitě bych ho tam nenutila a pockala bych do toho září 😊 rozhodně na tom není nic špatnýho 😊 ja jsem říjnová a kdyz jsem byla dite dali me do školky az skoro ve 4 letech protože jsem v těch 3 prostě nechtěla 😊 a myslim si ze to bylo každému jedno na druhou stranu ty dite do školky dávat vůbec nemusíš krom posledního roku před školou mam za to takže se tim rozhodně netrap a udělej to tak aby jste byli spokojený všichni 😊

fififjonka
29. dub 2022

Děti školku nepotřebují. Tedy není to nutnost, sama píšeš, že kontakt s jinými dětmi má a do práce nemusíš. Na tlak okolí nedej, poslouchej své srdce a dítě;) doporučuji knihu Držte si své děti od Gabora Maté, jestli chceš i argumentovat odborníky.

tahejhula
29. dub 2022

Spousta dětí není připravena ani po třetím roce věku, proto po ránu řve většina šatny. Počkej v klidu na září, je malý.

eloana
29. dub 2022

@zirafa8 pokud te netlaci prace,tak bych s nim byla doma.... ja jsem takto do skolky sla take mi byly 3 v prosinci... trosku me to poznamenalo - ze stresu jsem koktala

kometkak
29. dub 2022

Pokud vyloženě nemusíš do práce, tak čím později, tím lépe. Pokud má doma podnětné prostředí, chodí ven a za kamarády, tak mu nic neuteče.. Nástup klidně okolo 4 let bývá pohodovější.. Rodinné prostředí je důležitější než školkové. Pak teda předškoláci do školky.. před nástupem do ZŠ je vhodný určitě absolvovat ve školce, ne domácí vzdělávání.

verdos
1. kvě 2022

@zirafa8 Tlak okolí je hnus, to chápu, ale rozhodně to není dostatečný důvod se snažit dítě někam natlačit. Školka není povinná, není potřeba tam dítě dávat vůbec. Dokonce ani povinný předškolní rok není potřeba chodit do školky, lze mít dítě na IV. Ale záleží, zda byste pak pokračovali i se školou doma nebo třeba v nějaké alternativní škole a nebo jestli by dítko šlo do normální/klasické školy.
A taky záleží, jaká je školka, někde je to hravější ani se tam moc klasické předškolní přípravy neděje a jinde dítě každý den vyplňuje nějaký papír - v podstatě se připravuje a driluje v tom, aby umělo v klidu sedět u stolu a pracovat přesně podle pokynů a vyplňovat pracovní listy. Pokud toto má dítě pak dělat i ve škole, tak ho školka určitě dobře připraví, pravděpodobně lépe než rodiče.

verdos
1. kvě 2022

@kometkak Nesouhlasím. A také - domácí vzdělávání není jedinou možností, pokud dítě nechodí do školky. Je možnost mít dítě na IV a přitom může docházet do různých komunitních školek, lesních klubů a podobně. A začleňovat se a adaptovat pomaleji a přirozeněji. Určitě bych nedoporučovala docházku do klasické školky vždy - velmi záleží na konkrétním dítěti, konkrétní školce a také na tom, kam půjde nebo nepůjde dál (viz můj předchozí komentář).