Dítě do školy v 5,5 letech? Co si o tom myslíte?

monika6e
23. pro 2012

Co si myslíte o nástupu dítěte do školy v 5,5letech. Brouka do hlavy mi navrtal otec mé kamarádky - dlouholetý ředitel ZŠ. Z praxe - děti se lépe začleňují, adaptují, lépe jim to jde. Jeho dcera (moje kamarádka) nastoupila v 5,5letech. Sama říká, že v tom viděla spíš výhodu. Její manžel nastoupil do školy dokonce v 5ti letech. I on je za to, že i své děti by dal do školy takto brzo. Zjistila jsem, že školský zákon to nevylučuje (jasně, museli bychom absolvovat psychologa atd). - jde mi o názor - po Vánocích o tom začnu zjišťovat víc (zajdeme do té školy, za odborníky atd. - třeba nám sami řeknou, že je to blbost/ nebo ji otestují a podpoří nás - kdo ví...). Anička se velmi dobře kdekoliv začleňuje, na besídce byla hvězdou, začíná psát, číst, ve školce se nudí... proto... Navíc ji chceme dát do soukromé školy, kde probíhá výuka spíše hrou (děti tam "rozvíjí" a negumují mozek jako v "tradiční české škole"). Máte s tím někdo zkušenosti? Začalo chodit Vaše dítě do školy takhle brzy?

luciamala1979
17. led 2016

Prečo nie keď je na to zrelá? Syn je na tom podobne. Dajte si príp urobiť testy v spolupráci s centrom nadania a malte istotu. Ale myslím že je zbytočne čakať, keď napreduje.. Alebo potom vybrať inu sukr školku kt pripraví dieťa dopredu a na sukr náročnejšiu školu, ak na to má. Držím palce, je to veľmi doležité!

nelam
17. led 2016

Pokud váháte, opravdu se nejprve poraďte s odborníky. Posuzování zralosti dítěte málokterý rodič zvládne objektivně, a nepracuje-li např. ve školství, těžko může porovnávat. Není to jenom o intelektu, nadprůměrných dětí (pro 1. třídu) nastupuje poměrně dost, ale o tom to není. Já mám ve třídě chlapečka nadprůměrně inteligentního (perfektně četl, psal i počítal), přesto ho v poradně v 5ti letech nedoporučili. Jinak od 1. třídy pro něj jedu jiné přípravy, nikdy se ve škole nenudil. Ale vyžaduji i spolupráci rodiny. Dneska je čtvrťák a máme z něj všichni velikou radost.
Určitě nezatracuji 5ti leté školáky, ale opět - je to velmi individuální.
Přeji, ať se daří, ať se rozhodnete jakkoliv!

karlajasmine
17. led 2016

Tak já jsem šla do školy v pěti letech a jsem za to nesmírně šťastná.. Nikdy jsem s výukou neměla problém, ve školce jsem se už nudila a díky tomu ze jsem šla dřív jsem taky dostudovala VS ve 22 letech a mohla dřív do práce.. Ja bych neměnila.

radka35
17. led 2016

měla jsem při nástupu do školy 5let a nepamatuji si,že by byl nějaký problém.Byla jsem sice nejmladší,jen do té doby,než i z okolních vesnic začaly děti jezdit do naší školy.Byla tam holka narozená přesně stejně jako já a na střední škole taky.Procházela jsem celkem snadno s tím,co jsem si pamatovala ze školy a měla stále vyznamenání.Je fakt,že do práce po maturitě jsem nastupovala jako neplnoletá v 17 a byla tam trochu exot,ale jen pár měsíců. Středoškoláci vycházejí věkově stejně,jako já ,kdybych končila vysokou. 😀 .Dneska se studuje nějak moc dlouho,ale pořádně pracovat se nikomu asi moc nechce. 🙂 od 1.září mám holku v první třídě a je to docela mazec,co musí zvládnout.Nastupovala v6,5 a druhá jde k zápisu za dva dny.V září jí bude 6 a 2měsíce.Myslím si,že není důvod školu odkládat,když je dítko v 5letech šikovné a umí číst a počítat.....

alcar
17. led 2016

V zadnem pripade bych svou dcerku nedala do skoly driv, nez to bude nutne, byt by byla sebe vic nadana. Uz z toho duvodu, ze bych ji vekove znevyhodnila na minimalne 19let, ne-li vice. Nehlede na to, ze bych ji sebrala rok bezstarostneho detstvi. To, ze je ted nadana je sice krasne, lec nikde neni psano, ze tomu tak bude i na druhem stupni ci na stredni skole nebo gymplu. Tam muze zacit stagnovat a deti o rok starsi ji muzou lehce predbehnout. Jit na stredni ve 14letech? Nevim, jestli je to to prave orechove, aby se dite uz ve 14 letech rozhodovalo, co bude chtit jednou delat. Ten rok je na detech hodne znat a rozhodne to neni neco, co se jen tak setre ci ztrati. Ne nadarmo se zavedly devate tridy. Znam spoustu maminek, ktere si mysli, ze jejich dite je nejnadanejsi ve skolce a pritom tomu tak neni. Ony si to na tom diteti doslova vyziraji.... Kazdopadne je to kazdeho volba, jeste ze existuje nekdo, kdo je schopen to posoudit, protoze to by byly asi plne tridy nadanych deti... 😀

pavlak5
17. led 2016

Zjistila byvh si kolik bude ve tride deti s odklademtzn.8lete a podle toho vybirala skolu,aby tam mala nebyla,nejvetsi prcek.Jinak pokud holka chce a je zrala ,klidne bych ji do prvni tridy poslala,na co ztracet dalsi rok ve skolce a pak jeste proflakat prvni tridu,protoze uz vsechno bude umet.Akorat to zacni vyrizovat drive ,moji kamaradce s tim psych.poradna delala potize.Osobne znam 2 holcicky ,co sli driv,obe v peti.Jedna sice nadana ,ale do kolektivu moc nezapada v hodne soutezivem kolektivu nadanych deti a rodicu,kde se jede na vykon....tam to vnimam trochu negativne druha holcicka pri nastupu do skoly v 5 letech umela cist ,psat ,mluvit ,cesky ,rusky a anglicky ,pocitala dvojciferna cisla a nasobilku,no neumim si predstavit ,co by delala ve skolce jeste daalsi rok,syn kdyz sel do skoly plyne cestl,psal ,pocital ,prvni tridu proflakal,bylo pro nej demotivujici,ze ho ucitelka nevyvolavala,protoze vedela ,ze umi a ze deti nevedeli...bylo to hodne frustrujici pro nas pro oba,kdybych vedela,ze lze jit driv zapremyslela bych...takhle jsme to resili ,jeste individualni vyukou zajimavych veci doma.

monunkaaa
17. led 2016

Urcite bych svoje dítko takto brzy nedala a nezkracovala mu dětství..
Ale samozřejmě je to jen muj názor.

weri1
17. led 2016

já bych svoje dítě tak brzo nedala. Ale já vaše dítě neznám 🙂 Můj syn se do školy netěší

já teda nevím, ale já si nepamatuji, že by nám vymývali ve škole mozky a to jsem do 4 třídy chodila do školy za komunistů

slunicqqo
17. led 2016

Taky bych nedala zbytecne zkracene dětství a povinnosti si uzije jeste dost.

atinkaa
17. led 2016

Za mna je to vysoko individualna vec, moze to byt fajn napad...za predpokladu, ze to ditko je na to pripravene...obcas deculka co su pripravene v zmysle pise, kresli, uz pomaly cita, pocita nie su uplne ''pripravene'' v zmysle socialna a emocionalna zrelost - rozne zrucnosti v ramci sebaobsluznosti, ale i narokov ze v skole mozno za tu hviezdu ako je v skolke nebude..lebo deticky tam budu este starsie a bude prirodzene ze to, co vie to na Dany vek sikovne dieta, tam budu zvladat uplne vsetky a nik ich za to nebude extra chvalit...to moze byt niekedy sok.
Teda je potrebne zajst k skolskemu psychologovi, ktory by mal vediet poradit - otestuje dieta.

Je alebo dobre zvazit i svoj vlastny pocit...jedna vec je nechat sa ''zlomit'' kamaratkou a tym, co je prirodzene pre nu a jej rodinnu historiu, dalsia vec, ci je na to pripravene i vami Vase vlastne ditko.....de facto jeho kamarati budu este nadalej skolkari - pride o ne, o Tom sa treba rozpravat, zistovat co na to dieta ....aby nebolo zaskocene...predsa len vziat potom dieta spat do skolky sa da tiez...ale je to stres...pretoze to bude brat ono i cele okolie ako zlyhanie.
Takze okrem nalomenia premysli i ty, manzel, ucitelky v skolke ako je to s Tvojim konk. dietatom, realne...nielen jednovetne zvlada, bolo za hviezdu....ale ci by kazdodennu zataz skoly zvladlo tak, aby to nebol neprimerane velky stres.

A co sa tyka skoly.
Aktualne sme v Nemecku, bud v klude....ked nase ucitelky vraveli, ze je potreba sa ist pozriet inam aby clovek ocenil co ma Doma....tak aktualne v DDR to poznam do bodky...teda myslim ze skola i s lepsimi i horsimi ucitelmi, je fajn skolou v zmysle Tom, ze dieta sa okrem poznatkov skolskych uci i socialne zrucnosti...a to ako vyjst aj s ludmi, ktori niekedy su i necitatelni, nekomunikuju najlepsie...su prisni.
Osobne z toho, co som videla skolky CR, SR a rovnako tak skoly tak god bless za ne.
Je to tu ovela ine - nepovedala by som ze lepsie akurat je to o fest drahsi spas 😉 najma ak to chces mat sukromne alebo aspon frei

Kazdopadne drzim palce, nech to klapne tak ako si prajete a nech je deculko spokojne, lebo to je pri skole to najdolezitejsie...najst spravny cas, kedy ta chut objavovat je, najst spravneho veduceho...ktory za objavmi sprevadza a potom kolektiv...nej to timove objavovanie ide od ruky.

Vsetko dobre!

kamila297
19. led 2016

1. třída je docela záběr i pro ty 6-6,5 leté děti. Najednou je víc povinností, denně domácí úkoly, známkuje se, hodnotí se, když dítě chybí, musí vše dohnat - je to velký rozdíl oproti MŠ. Pokud dítě není extrémně nadané, že třeba od 3 let samo čte, počítá apod., tak bych neblbla a dopřála mu pohodovou docházku do MŠ. Leckterým rodičům stačí, že občas dítě pronese něco nestandardního a už ho považují za geniální a snaží se to všem dokazovat. Jo, a taky jsem chodila na státní ZŠ (za komoušů ani jiné nebyly) a fakt si nepřipadám vygumovaná (vystudovala jsem technicky zaměřenou VŠ 🙂 )

evik19
21. únor 2016

Já sama jsem zářijová, četla jsem od 4 let, počítala jsem doma příklady s bráchou, který byl ve třetí třídě. Učitelky v MŠ navrhovaly, abych šla do školy dřív, ale já jsem nechtěla a naši nechali to rozhodnutí na mně. Má to svoje výhody i nevýhody. Fakt je ten, že jakmile začne škola, "bezstarostné" dětství skončí a už se nikdy nevrátí. Od první třídy holt začíná tlak na výkon, který potrvá až do důchodu. Navíc jsem nikdy neměla pocit, že bych se ve školce nudila, tam to bylo fajn, když jsem si chtěla číst, četla jsem si, ale zároveň jsem si mohla prostě jen hrát, když jsem chtěla. Ve škole mě to pak taky bavilo a nudila jsem se jen při těch hodinách čtení, což se vážně dá přežít a nevidím to jako důvod jít do školy dřív. Když jsem potom šla na osmiletý gympl, kam nastupovaly taky děti ještě o rok starší než já, tak jsem už ani nebyla mezi úplně nejstaršími ve třídě. Stejně jsem byla ve třídě vždycky skoro nejmenší, takže kdybych šla o rok dřív, tak bych asi spolužákům vzrůstem přiblížila až na střední🙂
Jako nevýhodu vidím to, že jsem maturovala v necelých dvaceti letech, vysokou jsem skončila ve 25, a když jsem chtěla do třicítky stihnout ještě pracovat, cestovat a mít aspoň jedno dítko, bylo to docela naknop (o to víc, že jsem během toho vystudovala ještě jednoho bakaláře). Kdybych například nastoupila na mateřskou hned po škole, dostala bych se poprvé do práce až po třicítce, což mi přijde jako dost velký masakr.

sonakrejci
4. dub 2017

Dobrý den, nenašla jsem novější diskuzi a tak se podělím s aktuální zkušeností. Syn se narodil 6.9. a tak aby mohl jít v září do školy, tak jsme museli absolvovat pedag.psych.poradnu. Tam paní za 45 minut usoudila, že je velmi šikovný, ale raději by ho do školy nedávala. Napsala nám tedy, že dítě není přiměřeně způsobilé k předčasné školní docházce. Když jsem to donesla do školky, tak paní učitelky, které s ním pracují jako s předškolákem byli v šoku a důvody, které paní psycholožka shledala jako důvod nenastoupit shodili ze stolu, prý toto neumí ani děti, kterým je teď 6,5 roku a půjdou v září a že náš kluk je šikovný a co prý bude další rok ve školce jako dělat. Tak jsme se tedy rozhodli, že k zápisu půjdeme. Vše proběhlo v pořádku až do doby, než si přečetli to vyjádření z PPP a hned že ho nemůžou přijmout, protože ho poradna nedoporučuje. To že s ním pracovali i jiní prý není podstatné, to co je na papíru od PPP je dané a přesto nejede vlak. Kdyby se narodil o týden dříve, tak bychom vůbec nic takového nemuseli podstupovat. Takže kluk šel k zápisu a tam jej nevzali. Situace se bude dále řešit, ale jsem z toho v šoku. Nikdo nám neřekl, že když poradna nesouhlasí, tak vlastně nástup vůbec není možný. Takže teď budeme čekat, prý se škola spojí s PPP a budou konzultovat důvody, které napsali do posudku (které tedy dle ostatních a to jsme si to na dětech starších sami i odzkoušeli, nejsou důvody, aby nenastoupil) a prý asi budeme mít nějaké sezení ve škole s jejich poradkyní, která to pak bude konzultovat s PPP a nebo budeme muset žádat revizi, no prostě trapas. Je mi z toho do breku. Nejsem matka, která by byla ambiciózní, ale já na tom dítěti vidím, že je mnohem dále, než děti které mají do školy teď jít a potvrzují mi to i další, kteří s klukem pracovali a pracují. Nicméně školský zákon je zákon nadevše.

betelgeuzz
4. dub 2017

@sonakrejci mě teda překvapuje, že jste na zápis šli, i když vyjádření PPP je negativní. To je podmínka dřívějšího nástupu, doporučující vyjádření PPP.
Můžu se zeptat, v kterém kraji jste na vyšetření byly? My ve zlínským, vyšetření teda bylo 2x hodinu, ale vyjádření taky negativní. takže k zápisu ani nejdem. Prý se dá žádat o přezkoušení v jiné poradně, ale třeba celý zlínský kraj má stejné podmínky, takže jedině v jiném kraji).

shine2015
4. dub 2017

@sonakrejci já bych ho do školy nedavala....v ppp se ptají na názor rodičů a pokud i přes to ze vedeli ze ho dl školy dat chcete a nedoporučuji nástup,tak bych ho do školy proste nedala.
Mimochodem já řešila to ze dcera je Srpnová a odklad naopak chci...a máme ho tedy.
A myslím si ze podmínky jsou stejne všude po cele republice

teeerez
4. dub 2017

@sonakrejci a z jakych duvodu skolni dochazku nedoporucili?

karlajasmine
4. dub 2017

@sonakrejci A z jakych duvodu skolni dochazku nedoporucili? Ja tohle moc nechapu, rodic a ucitele v MS znaji deti nejlip, pokud vy ho tam dat chcete a je sikovny, je smutny, ze vam to neschvalili. Kdyby byl treba nevim, v prosinci, ale kdyz je 6.9., tak to je skoro jako kdyby byl 31.8. a tam by to nikdo neresil.

betelgeuzz
4. dub 2017

@shine2015 jestli myslíš podmínky PPP za jakých dají doporučení, tak rozhodně stejné v celé republice nejsou.

shine2015
4. dub 2017

@betelgeuzz fakt ne?? A v čem se liší??

betelgeuzz
4. dub 2017

@shine2015 v některých poradnách posuzují dítě k předčasnému nástupu stejně, jako k odkladu. Jeden test asi na hodinu, stejná hranice, kterou dítě musí splnit. U nás dva hodinové testy a hranice úplně jinde. Přímo v PPP mi řekli, že kdyby byla dcera srpnová, nikdo jí odklad nenavrhne. tím, že je až zářijová, tak chtějí, aby dítě splnilo vše na 100%. Vím o chlapečkovi, který u nás neprošel, ale šli pak do jiného kraje a tam jim v pohodě doporučení dali.

shine2015
4. dub 2017

To jsem nevěděla.....my máme dceru srpnovou a odklad ji dávám - řekla jsem narovinu ze chci a paní mi řekla ze souhlasí a taky řekla ze ty rodily jsou znát ze jsou ve třídách i pak s odkladem klidně i z února a když jim pak v první tride v pololetí je 8 let tak to proste znát je.....navíc třetí třída je těžká a ohledy nikdo nebere ....takže už proto bych já nedala zářijové dítě a vůbec když by nesplnovalo na 100%testy @betelgeuzz
@betelgeuzz

shine2015
4. dub 2017

Ale je to věc názoru ;)

karlajasmine
4. dub 2017

@shine2015 Me teda treti trida neprisla o nic tezsi nez jakakoliv jina :D Nejtezsi byl maturitni rocnik..
Ale jinak tohle fakt zalezi na danem diteti a na posuzeni rodicu, ja si ani neumim predstavit, kdyby me nasi nedali do skoly v 5ti letech (jsem zarijova), cist uz jsem umela, pocitat taky, uz takhle jsem byla v prvni tride napred (krome krasopisu, ten jsem neumela) a pokud bych sla az v 7 letech tak bych byla asi za sprtku a byla sikanovana, takze jsem rodicum nesmirne vdecna, ze jsem sla driv. Ja bych od toho zadnyho rodice neodrazovala, pokud maji pocit, ze jejich dite je na skolu pripravene.

weri1
4. dub 2017

Já bych PPP až tak nevěřila
Syn je 27.7., šla jsem tam s ním, protože jsem chtěla vědět jejich názor
Ve školce i my s manželem jsme odklad nechtěli. Syn je chytrej a prostě si myslíme, i ve školce říkali, že by mu další rok ve školce spíše ublížil. Já se spíše bála, že je v červenci, aby tam nebyl nejmladší, proto jsme do té poradny šli, abych když tak ten papír na odklad měla. ( fakt jsem nevěděla, zdali dát nebo ne)🙂
Přišla jsem do PPP a prvně co mi řekli, že neradi posílají letní děti do školy. A to ho ani neviděla
Pak si ho na hodinu vzala a neřekla ani popel. Prej jestli chceme, ať ho do školy dáme
Ale stejně si myslím, že nejlíp ho znají učitelky, s něma je převážnou část dne.

Zkusila bych jinou poradnu jestli to jde
Jak říkáte, kdyby se narodil o 6 dní dřív, nic nemusíte řešit

shine2015
4. dub 2017

@karlajasmine já nevím tady ale někdo psal ze musí umět vše na 100 a to tady asi to dítě neumělo neb kdyby tam přišlo a četlo a počítalo tak si myslím ze ho do školy pošlou...ale fakt nevím.
Mě přijde ze rozdíl když je někomu během první třídy 8 a nebo 6 tak rozdíl je...ale každého věc....já to nijak neodsuzuji a verim ze každá máma děla to nejlepší co si mysli....
A jinak třetí je těžší v tom ze tam toho je hodne jak v češtině tak v matice - prý tedy dětem děla problémy to jsem slyšela od vícero ucitelek...zatím ale nedokážu rict

terezapetrova
4. dub 2017

@sonakrejci myslím, ze řešit v den zápisu, ze mám negativní zprávu z PPP je trochu pozdě, škole se asi nemůžeš divit, ze trochu cuci když jim přiveden dítě k zapisu a zároveň předložis tohle z PPP, co měli dělat když viděli tvé dítě poprvé. Za mě bych rozhodne tohle řešila ze školou už před zápisem

terezapetrova
4. dub 2017

@betelgeuzz
Na Praze 3 se rozhodne musí k zápisu i s odkladem. Od koho Vy dostanete potvrzeni o odkladu? Jestli se mužů zeptat 🙂

shine2015
4. dub 2017

@terezapetrova tam musí deti i narozené po 31.8 2011??

rousse
4. dub 2017

@sonakrejci A jaké důvody uvedli ve zprávě z PPP k nedoporučení? Pokud to zdůvodnili školní (sociální) nezralostí, tak bych to respektovala. Sama jsem dítě učitelky narozené v srpnu předčasně zaškolené a v průběhu docházky jsem s tím dost bojovala. Zpětně se mamka tloukla do hlavy, proč mě nedala do školy o rok později. Na druhou stranu jsem učila sama chlapečka, který byl narozen v září a šel do školy bez odkladu, zvládl to a patřil k nejlepším. Stejně jako třeba holčička mimořádně nadaná, se kterou jsem dělala učivo 2 ročníků v jednom, aby mohla přeskočit z 1. třídy do 3. Všechno právě na základě doporučení z PPP. Určitě je pravda, že psycholog v PPP dítě nezná a tak se může před cizím člověkem projevovat jinak, ale zkušený psycholog profesionál určitě školně zralé dítě pozná. Mají standardizované testy, postupy a pravidla. Nicméně pokud se vám tento výsledek nezdá, můžete navštívit určitě jinou PPP.

betelgeuzz
4. dub 2017

@terezapetrova to asi nebyl dotaz na mě 🙂