Dítě extrémně závislé na matce má nastoupit do školky

shariii
23. bře 2011

Ahoj holky, potřebuju radu, malou vzali od září do školky a já místo, abych byla ráda, z toho mám strach. Školka má tříměsíční zkušební lhůtu, musela jsem podepsat papír, že beru na vědomí, že dítě je přijato jen na tři měsíce a že k trvalé docházce bude přijato až když prokáže, že je schopno přizpůsobit se podmínkám školky. Mám strach, že mi jí hned zase vyloučí, protože určitě bude patřit k těm co to ponesou těžce. Od narození je vlastně neustále se mnou, možnost nějakého hlídání nemáme, když už byla někdy - pár hodin- beze mne, tak byla s tatínkem. Jinak je velice introvertní, stydí se všech cizích lidí, nepromluví, nepozdraví atd. Snažím se s ní hodně chodit mezi lidi, do kolektivu, to je vše v pohodě, ale musí mě mít na dohled, jinak začne být plačtivá. S kamarádkami, se kterými se stýkáme dlouhodobě nebo s lektorkami z kroužků pro rodiče děti, kam dlouhodobě docházíme už komunikuje normálně, ale trvalo to hrozně dlouho, určitě víc než tři měsíce. Školka, kam bude chodit nabízí adaptační dobu - prvních pár dní tam můžu být s ní, na chvíli odejít, pak na delší dobu, pak jí nechat do oběda, pak přes oběd atd. Tu adaptační dobu chci určitě využít, ale záleží na zaměstnavateli, původně jsem měla 1.září nastoupit, ale snad mi tak dva týdny povolí, další dva by třeba si mohl vzít volno manžel, ale určitě nejpozději od října bude už do školky muset chodit od půl sedmé od rána do tři čtvrtě na pět, prostě od otvíračky do zavíračky. Jinak to bohužel nepůjde, leda, že bych podala výpověď a snažila se najít něco na zkrácený úvazek, což mimochodem také zvažuji.
Máte nějaké tipy nebo rady jak už teď jí začít připravovat aby si zvykala být beze mne? Myslíte, že by mělo smysl jí už teď začít dávat do nějaké soukromé školky? Vzhledem k financím, by u nás ale stejně připadala v úvahu jen nějaká nárazová docházka, navíc nevím, jestli by mělo efekt, když by si zvykla na nějaké učitelky a školku a v září stejně šla jinam. Hlídání v dětských koutcích nebo mateřském centru jsem už taky zkoušela, to dopadlo špatně, nevím jestli mám zkoušet dál. Asi to moc řeším 😒

sylvar
17. kvě 2011

@shariii jak píšeš o tom, že vyzvedávání ve tři...u nás ve školce je ještě v půl páté asi 15 dětí, Sofinka nechce ve tři domů, takže pro ni chodím po 16hod, max. teda v 16:30hod-
to jsme tuhle s tatínkem jeli nakoupit a nějak se sekli na jídle a přijeli pro malou v 16:45 a už byli na zahradě jen tři 😕 to nám připadalo hloupé,ale nebyla sama,tak co.Ve školce jsou do 17hod.
prostě když pracuješ od osmi- musíš dítě do školky dopravit, sebe do práce na osmou, tak co, že tam bude na sedmou...a děti ve školce spí,tak si i odpočinou...naše nespí a je ve školce od 7:30-16,30, je to normální a teda schází se ve svojí třídě,ale spát třeba chodí do jiné třídy, v té pak už zůstanou do odpo a když ne hned po obědě, tak po 16hod chodí do jiné třídy vždy 😎

sylvar
17. kvě 2011

jinak moje dítě není mamánek, ale tatánek 🙂

shariii
autor
18. kvě 2011

Sylvar, díky, tak snad nebudu takový exot, z toho jak to říkal ta ředitelka na informační schůzce jsem z toho opravdu měla dojem, že po třetí hodině už tam nezůstává skoro nikdo. Taky mám jednu školku pod oknem a vidím že opravdu nejvíce rodičů se tam hrne okolo třetí, pak už chodí jen sem tam někdo, ale snad to nebude tak horké. Stejně nevím jak jinak to vyřešit 😒

sylvar
19. kvě 2011

@shariii to jinak nevyřešíš, když nemůžeš z práce dřív 😉 to bude v poho, po nás chtěli,abysme první týden-měsíc vyzvedávali po o, no jak asi, když jsme musela do práce...první týden teda jo, pak už ne, pač to prostě nešlo 😖 😀

shariii
autor
19. kvě 2011

@sylvar jojo s tím prvním týdnem až měsícem počítám, zatím stále doufám, že mi zaměstnavatel ještě povolí prodloužit neplacené volno a že bych nastupovala až 1.října, takže měsíc by měla na pozvolnou adaptaci...když mi to nepovolí, tak si první týden vezme dovolenou manžel, ale pak by už musela chodit na celý den...opravdu to v naší situaci jinak řešit nejde, musela bych dát výpověď, ale už moc nevěřím, že bych někde našla rychle jinou práci a navíc práci se zkráceným úvazekem. Mě prostě jen pořád vrtá hlavou jak je možné, že dle slov ředitelky naprostá většina rodičů si to zařídit umí a já to neumím...ale s tím jak jsi napsala, že v půl páté je u vás ve školce ještě 15 dětí si mně uklidnila. Doufám, že i ta naše ředitelka trochu přeháněla a po třetí hodině tam bude dětí zůstavat víc..

mikulka
25. kvě 2011

Ahoj holky, jsem dneska dost smutná, tak se jdu poradit.
Malý je na mě hodně závislý. Je vlastně furt se mnou, občas, 1x za 14 dní ho vezme děda ven, nebo jde k nim tak na hodinu, to zvládá dobře.
Chodili jsme na kroužek cvičení a zpívání, byl nadšený, těšil se tam,. super. Také zvládal.
Před měsícem jsme začali navštěvovat soukromou školku, kde nechtěli adaptaci. Já jim říkala, že malý ale adaptaci potřebovat bude a vystětlovala jsem a vysvětlovala jsem. Nechtěli. První den jsem teda hned odešla asi po půl hodině. Výsledek - celou dobu brečel a zvracel (byla jsem pryč asi 40 min)! Právě že on jak brečí, vždycky u toho i blije.
Ve školce mi ředitelka řekla, že paní uč. z toho byla vyděšená (co to je za učitelku, když jí vyděsí zvracení!) a že by bylo lepší, abychom tam už nechodili (naznačila mi to). Řekla jsem jim, co si myslím, obzláště proto, že jsem sama dětská sestra a leta jsem dělala s dětmi v jeslích a školce.

Vykašlali jsme se na ně a začali chodit do jiné školky. Tam se Kájovi strašně líbí, jsou tam výborné učitelky, velice zkušené. Kája se tam těší, dnes už nemohl dospat, nechtěl ani snídat a hned do školky.
Dnes tam byl potřetí. Zkusila jsem - po domluvě s ním - odejít na 15 min.
Stejná situace - pláč, zvracení a zvracení. Učitelky byly teda bezva, ale mně to trápí. Odpo jsme šli na písek, ale seděl u mě na lavičce a ani nešel k dětem, nehnul se ode mně.
U něj je ten problém, že on zatím nevyhledává děti, a mám bohužel pocit, že se dětí i bojí. Třeba si hraje na písku, přijde k němu dítě a on uteče ke mně na lavičku! To mně trýzní a dělal to už i loni, kdy jsem to ještě tolerovala, ale teď je mu dva a půl let, tak jsem myslela, že se to zlepší. Nemá s dětmi moc zkušeností (v okolí děti nemám, tedy známé, jen o hodně starší), je to takové hodné a extrémně klidné dítě, hodně citlivý.
On zvládá kroužky atd., ale musím u něj být. Beze mně to nezvládne. A s tím strachem z dětí ☹ A v říjnu by měl jít do státní školky. Bojím se, že když tam bude zvracet, vyloučí ho.
😢

Já myslím, že i když s ním budu chodit na adaptaci měsíc, jak odejdu, bude to stejné, jako by adaptace nebyla.
Hrozně mně zarazilo to, že vlastně od té doby, co jsme začali se zkoušením školky, nechce být s dětmi už vůbec ani na tom písku. ☹

Může se to do října změnit, ale já se bojím toho jeho zvracení, který má a bude mít (dle doktorky klidně do 6 let).
Nevím, jak z toho. V té nové školce jsme se dohodli, že tam budu chodit 1-2x týdně s ním, aby viděl kolem sebe hodně dětí (je jich tam ve střídě 20), řád školky...

On se tolik těšil, tak je mi ho teď i nějak líto, říkám si, že jsem udělala chybu, že jsem odešla, že to bylo brzo, vyčítám si to a je mi z toho blbě.

Co si o tom myslíte?

PS: kdybych se na tu situaci podívala jako učitelka, řekla bych, že u něj to bude stejné s adaptací jako bez, že prostě měsíc třeba prozvrací, ale pak si zvykne. Ale jako mámu mně hlodají dvě otázky:
1. co ten měsíc, možná dýl? co na to učitelka, která ho bude mít? (já mít takové dítě, poradím si s ním, vím, že tyhle děti jsou extrímně citlivé a potřebují tedy extrémně citlivý a mateřský přístup, ale bude k tomu přistupovat i ta učitelka takto? bude chtít se tím zabývat?)
2. co když to nebude trvat měsíc, ale dýl?

maly_indianek
25. kvě 2011

Jako chlap sem zvládl 5 dětí v dnešní době nemožné bez pomoci maminky až na MD = mateřská dovolená, i dkyž u posledních dvou synů sem nakonec na MD skončil i já a manželka už na to uplně kašle ... můžu říct že to jde uplně v pohodě a se všemi sem si dicky krásně rozuměl ... nooo tak je nerozmazlujte a nebude to probléém

dvojka
25. kvě 2011

@maly_indianek jak se prosím Tebe rozmazlují děti? 😀

Nebo spíš nerozmazlují??????Ehm😀

berenika39
25. kvě 2011

@mikulka ahoj. jen můj názor, ber to tak prosím. prostě ještě nedozrál do té fáze, kdy zvládne něco bez maminky, a můžu tě ubezpečit, že je to úplně ok. Je malý. Je ještě závislý. Tak to je. děti jsou všelijaké, to ti nemusím psát, ber to tak. některé se odpoutají dřív, některé později, ale všechny k tomu dospějí. Musí si sám! v hlavičce nastavit, že je to i bez mámy běžné, že máma se vrátí, že školka je jen fajn strávená část dne a potom zase bude pohoda s mámou. dokud to nepochopí, nemá smysl ho k tomu jakkoliv nutit, protože to stejně nikam nepovede. Možná to může způsobit naprostý opak...bude to rvat déle. Jestli to jenom trochu jde, netlač na pilu. Počkej na něj, mnohonásobně se ti to vrátí. Není to chyba malého, a ani tvoje.. Ani náhodou. Je jaký je, je svůj. Potřebuje jen a jen čas, aby dozrál. V tomhle věku je každý měsíc ohromný časový úsek, kdy se mění jeho uvažování, zatím nemá pojem o čase. To, že odejdeš, nechápe jako přechodnou záležitost, on neví, že se vrátíš. Ale je to otázka krátké doby, kdy to pochopí. Já bych na něj počkala, možná budeš v říjnu (to je za dlouhých pět měsíců!!!! ) překvapená. Ten stres, který si tím způsobujete, je kontraproduktivní. Pro oba. Neboj, přijde na to, že ho neopouštíš, ale že může trávit čas i bez tebe a ty se vždycky vrátíš.
@maly_indianek to snad nebylo třeba, takový příspěvek nikomu nepomůže, bud rád, že vám to klape, ale někde to nejde tak snadno, tak třeba trochu respektu 🙂

mikulka
26. kvě 2011

@berenika39 To jsi mně moc potěšila 🙂 Díky 😉

myscha
28. kvě 2011

@mikulka Některé děti asi potřebují delší dobu na odpoutání se od rodičů.
Můj syn měl taky období, kdy se dětí spíš bál, nechtěl jezdit do mateřského centra a čas tam jsme trávili sami v herně místo s ostatníma dětma v tělocvičně. Až teď skoro ve 4 letech se zdá, že se začíná o děti zajímat a hrát si snimi. V září jde do školky, tak uvidíme, ale pokud by tam opravdu nechtěl chodit, tak to ještě klidně půl roku počká.
Sestry syn je nebojácné a komunikativní dítě, ale ve 3 letech do školky jít nechtěl. Tak ho nechala ještě rok doma a ve čtyřech zvládnul nástup do školky bez nejmenších problémů. Takže školka může být jistý problém i pro takové dítě. Jde samozřejmě vždycky o to, jestli si to maminka může dovolit a nepotřebuje nastoupit do práce.
A do třetice 🙂 moje kamarádka má extrémně stydlivého a závislého chlapečka. Na pískoviště mohli chodit teprve až všechny děti odešly, až tak se všech cizích dětí a lidí bál. Nemluvil, pořád se jen tisknul k mamince. Ona ho dala do školky teda už ve 3 a naštěstí měl skvělou paní učitelku, která ho nenápadně zapojila a vtáhla mezi děti. Dnes už chodí do školy a otrkal se, extrovert z něj není, pořád je stydlivý, ale už to není taková sociální fobie.

mikulka
29. kvě 2011

@ myscha: no, on se do té školky těší, i o vík. už nemohl dospat a že jde do školky. Ale jen, když tam jsem s ním 🙂 A tam je pak nadšený, v pátek se i pěkně zapojoval, cvičil, maloval... Jen když třeba děti (ty větší) běhaly, utíkal se ke mně schovat.
Do školky - do státní - v říjnu bohužel musí, já nastupuji do práce (pokud to klapne)... Ale pořád doufám, že to zvládneme. Jen mne mrzí, že nám teď ve školce říkali, ať zatím chodíme jen 1x týdně na dvě hoďky, mně se to zdá málo, zkusím prosadit aspoň dvě dopo. 😉

berenika39
29. kvě 2011

@mikulka ono asi ani není třeba, aby chodil na dlouho nebo často, ale prostě pravidelně, pořád stejně, aby mu došlo, že to tak bude pořád. dětem někdy ta jistota pomáhá.

kacenka1111
15. zář 2016

Uhchlpqjd

kakunkap
13. dub 2017

já měla úplně ten samí problém, mám dceru 3 roky ted, od pul roku plaveme a chodíme do školek s rodiči, dětí se nebojí, spolupracuje, ale nesmím se od ní hnout, hlídání max u babičky nebo dědy 2 hodiny, přes noc ani náhodou, u manžela taky ne, je v pláči velice vytrvalá, pláč je velice lítostiví, ne vzdorový, ze školky jsem měla obrovský strach, našla jsem soukromou s individuálním přístupem, učitelky jsou tam velice hodné, umí to, ale už tam chodíme měsíc a pořád rano už v autě brečí, ze do skolky nechce, ale jak se zamnou zavřou dveře, pochopí, že to tak je a je v klidu, je tam od sedmi do 16:30, začínaly jsme po dvou hodinách, dnes poprvé ráno neplakala, takže opravdu to jde, na školku si zvykne, ted mám ale problém ji někde nechat na hlídání i aspoň na ty dvě hodiny, nehne se ode mě ani na krok