Dítě píše zrcadlově - co s tím?

zutinka
30. srp 2018

Zdravím,dítko 5,5let píše zrcadlově?Není něco špatně?

soleilll
30. srp 2018

@zutinka Myslím, že je to normální. Náš taky často píše D, P a R opačně. Však ještě nejsou ve škole, to se naučí v 1. třídě.

jaja01k
30. srp 2018

@zutinka Buď v klidu, hodně dětí tak píše. Ani u zápisu do školy se to nebere jako problém.

rousse
30. srp 2018

myslím si, že v 5,5 letech na to ještě má nárok🙂 však proto půjde do školy, aby se to naučil... hodně s tím mají problém děti leváci (nevlastní dcera levačka občas švihla tiskací písmenko obráceně klidně ještě i ve druhé třídě) a naše malá taky levačka, ta teprv písmenka objevila a suveréně všechna jsou obráceně🙂

jajulin
30. srp 2018

@zutinka zrcadlové psaní může být důsledkem zkřížené laterality.

radka8888
30. srp 2018

Ja tedy umím psát zrcadlové do ted 🙂 ve škole jsem se naučila psát správně, ale levou umím psát zrcadlové a pravou normlane... Cítím se dost normálně a dostudovala jsem taky. Tak žádný strach

rousse
30. srp 2018

@jajulin může, ale v 5,5 letech před nástupem do školy bych nedělala předčasné závěry🙂

zutinka
autor
30. srp 2018

@rousse dítko je levak

klea81
30. srp 2018

Je to v testech zralosti, dítě má text opsat správně. Poradila bych se PPP.

ababunk
30. srp 2018

Hezký večer,
napíšu svoji zkušenost. Děti v předškolním věku zvládnou krásně opsat slova, někteří čtou, někteří píšou i slyšené slovo. Před nástupem do Zš většina z nich písmo zrcadlově otočí a nehledají v tom nic divného. Přijde jim to naprosto normálně. A tak rychle jak to přišlo, zase to odezní. Vždycky si několik takových "opisů" schovávám, poněvadž mi to přijde velmi zajímavé. Hledala jsem v literatuře, nezjistila jsem nic. Co mě napadá je to, že to může souviset s lateralitou - vyhraněností či nevyhraněností dominantní ruky. Každopádně je jasné, že mozek a jeho vývoj v dětském věku je něco fascinujícího.
Nebála bych se "takového" psaní a ani bych něřešila v PPP.

nupta
31. srp 2018

@zutinka Jak píšou holky, nemusí to nic znamenat a leváci tak píšou, protože to je pohodlnější - nezakrývají si rukou napsaný text a ruka je uvolněnější, protože se posouvá v přirozeném směru. Ale pokud tě to trápí, poraď se v poradně příp. s pediatrem - nasměruje tě.

fatal_error
31. srp 2018

@zutinka jestli rikas, ze je levak, tak tim spis to bude zkrizena lateralita. nic si z toho nedelej, bude umet psat i vzhuru nohama a vzhuru novama zrcadlove. je to vlastne takova superschopnost. 🙂