Dítě ve školce. Za jak dlouho jste si zvykla?

ivetuzka
21. led 2014

Ahoj maminky, Martin začal chodit včera do školky, a zatím se zdá, že adaptační proces bude absolvovat nejen on, ale i já 🙂. Mám ze školky trochu rozporuplné pocity, hlavně z paní učitelky, ale říkám si, že je příliš brzy na to plašit. Když mi navíc dneska Martin řekl: "Mami, já jsem ve školce smutný," dostalo mě to. Jakou zkušenost máte vy? Jak dlouho vám osobně trvalo dostat se do pohody a vyrovnat se, že skončil tříletý neustálý kontakt s dítětem? Ukázalo se zpětně, že váš první dojem ze školky byl mylný nebo pravdivý? Děkuji za vaše vzpomínky 😉.

atinkaa
23. led 2014

ahoj ivett a i ostatne maminy, ktore mate doma skolkara...ani sa mi verit nechce ale skolkarku uz mame aj my a uprimne otazky su velice trefne, lebo maminy asi niekedy maju adaptacny proces minimalne taky ako deturence...teda aspon ja som ten pripad 😉 😎 ze cely cas ako ide den si tak premyslam co asi bambulecka robi,....dla programu, ci uz papaju, ci spinka...ci su vonku
...ehm este nie sme klasicky skolkar...za cely ten cas co by do skolky mohla chodit teda od troch rokov mame za sebou jeden mesiac v sukromnej slovenskej skolke....nejak som kvoli jazyku chcela vediet ako to dame ten velky krok
a 2x vstupy v cesko-nemeckej skolke, oba kratsie iba tyzdnove
...su to dve rozne skolky v dvoch roznych mestach - obe sukromne, v oboch bambulka urobila super dojem, v oboch ju chvalili, tesili sa na nu boli spokojni, preco to pisem
@petraludvikova skor za pani ucitelku ako za maminu napisala svoju skusenost, co beriem....ale rada by som jej a mozno aj inym ''rozsirila'' obzory ak sa da a je ustretovost aj o ine nazory a pohlady ako to, s cim sa stretla a co je podla nej zauzivane...
najprv za nas, za mna a moju bianku....prva skolka...velka priprava na nu, velke tesenie sa....deculko nemalo problem odkracat za rucku s tetou rano, tesila sa na deti, niekedy dokonca aj tak, ze pomaly zabudla na pusu...a to vsetci vravia ze je to mamanek - takze pripravu nepodcenovat....nejde len o ten konk. adaptacny proces ked uz sa so skolkou zacne ....ale dieta na to rozhovormi pripravujte cca 2-3mesiace vopred..rozhovormi myslim bezne doma, ked sa cosi ucite...kreslite..tak pochvalit...povedat oo to budu pani ucitelky v skolke ked tam v lete zacnes chodit potesene...to sa deticky budu tesit, ked sa i s nimi takto podelis...atd.
my sme sa pripravovali od zimy na nas maj a bolo to myslim vidiet.
to, ze dieta i napriek akejkolvek adaptacii moze zacat byt placlive po cca 2-3tyzdnoch v skolke, to sme si zazili na Slovensku aj my....kedy sa fakt nedala odtrhnut pri prezuvani a ostalo len bud si ju vziat....alebo to nechat na pani ucitelke...verila som im....takze ju vzdy nejak zahovorila...nalakala k detom a uz tam ostali.....v taky den mi ale vzdy volali...teda bianka sa mi ozvala do telefonu, stastna spokojna..zapojena do programu....
to pisem najma pre maminy, tusim 2xje tu prispevok, co vtedy robit....ak dieta place a neprestava...prislo mi to ako dobra metoda - kratkodobo odputat pozornost od lucenia, nalakat na hru inu aktivitu a neskor nechat dietatu moznost kratko zavolat domov, ze je vsetko ok, @kakie to by mohlo pomoct, aj vam ako mamke nie?😉
kazdopadne bol to nas prvy velky vstup medzi deti takze z tych 4tyzdnov sme boli 2doma...chori, neviem, myslim ze prostredie moze byt megaciste, ciste normalne....a i tak sa to stane....jednoducho je viac deti na jednom mieste a kazdy je inak citlivy, rovnako ako kazda mamina to ma inak...niekto aj s maxikaslom dieta do skolky chce dat- potrebuje do prace, niekto aj s mini radsej ostane doma.
preco to ale cele pisem, je ze to cele koncilo tak ze sme boli chori a s tym sme zo skolky odchadzali...
....a hned ako sa tema skolky vynorila cca po polroku v oktobri...tak v noci nasledoval strasny plac....asi hodinove ukludnovanie....aby som lepsie vysvetlila v maji sme sa rozlucili v skolke s tym, ze bianka im bude chybat, ze je super, ze krasne vsetko zvlada a ze sa na nu budu tesit....mala torticku, pre deti z ktorej nic nemala lebo sa hned rano pri ranajkach povrackala a dali mi ju ako opat choru domov.
na jesen nas zapocula v debate o skolke s nasim kamaratom z rodiny.....cez den nic nepovedala, no zaspinkavanie bol horor, vazne viac ako hodinu mi dieta neplakalo nikdy doteraz...cela spotena trvala na tom, ze do skolky za nic na svete nepojde....zas preco vam to tu pisem.
....detom prosim vas vzdy verte....dieta a jeho Starost najma ak uz ide o predskolaka ci skolaka nikdy nebagatelizujte, nezhadzujte na to, ze to ma kazdy, to si zvyknes...to neviem co....dieta ma len vas, svojich rodicov a kto ini by mu mal verit ak nie my, fakt za tieto deticky vopred dakujem vasu doveru potrebuju, rovnako ako istotu vo vas
zas naviazem....preco to pisem....z bianky vypadol pribeh, ktory mi den pred poslednym dnom vravela pani ucitelka v skolke....nejak nezaregistrovali a ona a este jeden chlapcek vytrhali v skolke muskaty....ale vraj sa nic strasne nestalo a vraj je to v poriadku....pani ucitelky boli mile, tak som to neriesila dalej, bianka tiez Bola ok, tak nebol dovod tomu venovat viac pozornosti ako naviazat na to, ze sa musi pytat, ktore kvietky su na trhanie a ktore nie...u nas vsetky su...a bianka mi ich rada trha do vazy..takze sa s tym stretla prvykrat.....cestou domov sme to iba prebrali....preco je lepsie sa vopred opytat, kvetiny neboli nase....pani ucitelky teraz mozu byt smutne...atd.
a zas preskok o 5mesiacov dalej....ak by to Bola normalna situacia,..tak ju asi predskolak v jej veku nenesie tak dlho a s takym zialom so sebou....plakala s tym, ze uz ziadne muskaty a ziadna skolka.....a pribeh cely dla bianky bol o ucitelkach, ktore ich nesledovali.....oni s chlapcekom si trhali kvietky a robili kyticky pre mamky....pani ucitelky 3k nim priskocili oni stali v strede a zakryvali si uska....a vrieskali na nich, ze co urobili a ze sa to nema.....a mamka oni tak strasne kricali 🙄 🙄 no poviem vam smutno mi je i teraz co to pisem.....

a zas pani Petra @petraludvikova preco to pisem.....lebo deti a detsky svet nelze bagatelizovat....jedna ucitelka je dospela osoba....bud reflexiu, spatnu vazbu predycha alebo nepredycha.......ma na to moznosti ako sa dalej dovzdelat, ako sa prihlasit na doskolovaci kurz, ma za zady skolniho psychologa, ktory by mal byt a dla toho co nas ucili je jej k dispozicii na konzultaciu, ma rodicov ale jednoducho veci musi vediet predychat viac ako Rodic....lebo je to cudzia osoba ktora len ma moje svoleni na to, aby sa starala o dieta....a myslim, ze pripad ako vyssie popisany je presne z tohto sudka, kedy jednoducho nemozno dietatu neverit.....to si predsa nemoze vymysliet
....a k tomuto nasmu pribehu by som vedela vyskladat x,y z praxe kedy sa dietatu neverilo a ono to potom nema ako dat najavo a predskolak jednoducho nema na vyber musi somatizovat
teda casto chore dieta nemusi byt len z megacisteho prostredia....ono to moze byt s nim a so skolkom este celkom inak....to pre rodicov
a posledna vec, ktora ma vo vasom prispevku specialne potahala za oko, je ze placu deti, ktore doma nic nemusia a tam maju rezim a pravidla......tak tu myslim jednak zrusila by som tie nestastne kategorizacie uciteliek na deti takove a makove.....vazne to moze byt cele inak a svet je pestrejsi....ten poriadok v skolke je iny, v kazdej skolke je iny....doma u kazdeho je iny.....takze to je ako s dospelakom v praci....vzdy je to na uvod narocne......lebo i dieta musi odhadovat ucitelky....ich nalady...ich naklonnosti.....lebo doma je to inak...dieta je doma prioritou a to je dla mna dobre...tam si musi zvyknut prave na to druhe tretie posledne a to kazdy aj dospelak predychava inak😉

ad2 pokracovanie a skolka ina inde....my si ju volame bez muskatova......je fajn, pani riaditelka prijemna......prijatie rovnako vrele ako v predoslej....zas obe sukromne, takze mnohe sa i ocakava....s nejakym poharikom by nebol problem....ale zas to ma pre mna ale a tu mam dotaz na vas......ako vnimate ucitelov - muzov v materskych skolkach
musim povedat ze ja som to nepredychala...takze sme sa nakoniec dohodli ze explicitne u mojho dietata panov na hygienu - utieranie dupky a pod. nechcem.....ono zas kym som sa vymackla a povedala to, tak sa stihol vyrobit mensi ''skandal'' - fakt som druhy den odchadzala zo skolky cela nesvoja lebo prvy den tam bola aspon ceska ucitelka ako tandemova dvojka, druhy den bol pan ucitel sam.....a vravela som si....co to pisanie, kakanie.....co prechadzky a obliekanie.......takze pisanie samo o sebe zvladli s pani riaditelkou ktora ich mala poobede ale prezliekanie v style filmu s tebou mne bavi svet......jednoducho backurky mensie o par cisiel.......otlaky sme mali prvykrat a plackali sme strasne.....ziaden svetrik, ziadna ciapka....cudzia tenka jesenna bunda......no jednoducho chlap s dietatom, co si budeme hovorit vlastny tatinek s tym ma potiaze dieta vhodne obliect natoz aby to zvladol 20rocny mladeznik....a zas preco to pisem...spatne som si vycitala, ze som nevolala.....chcela som ale vravela som si kazdy den jej - riditelke volat nebudem, bude si mysliet ze som nejaka uzkostna matka .....ale mala som......instinkty materinske su fajn vec a myslim ze profesional ci uz zdravotnik v porodnici, alebo ucitelka v MS je asi rada, ak sa tie materinske city zamlzia.....ale mne sa celkom osvedcilo pocuvat ich....takze na nich dajte🙂

a tak sukromne ma damy zaujima vas postoj co vy vravite v skolke, ak tam na pana ucitela natrafite? mate to podobne? alebo by ste to vobec neriesili?dakujem za pripadne postrehy

....ju a este ak ktosi vravi, ze cudzi jazyk dieta bezproblemov predycha....tak zas dajte na Instinkt...bianka sa cely prvy tyzden z cesko-nemeckej skolky vracala s tym, ze - som z nich mamka cela popletena. cela popletena som.......teda aj dieta to moze vnimat narocne....to len pre maminy co su mimo cr, sr.......lebo standardne sa vravi, ze je to pohoda a ono co si budeme hovorit zataz to je......len dieta vam to tak verbalizovat nebude ako dospelak

petraludvikova
27. led 2014

@monalis Tak z vaši odpovědi jsem naprosto v šoku ☹ Základní pravidlo - učitelka má být milá, usměvavá a hlavně všímavá. Musí se vždy přivítat s každým příchozím dítětem (aby měla přehled, kdo přišel...) a zeptat se ho na pár vět: jak se vyspalo, jestli se těšilo do školičky a ukončí to většinou větou - s čím si budeš hrát?
Je naprosto normální, když je dítě plačtivé, také máme ve školce děti, které si špatně zvykají (nový režim, je jim smutno po rodině...). Po pravdě ani nevím, co k tomu napsat.... 😕 Tam spíš bude chyba v učitelkách a vedení třídy - děti tam budou dle mého názoru dosti rozpuštěné (= že si dělají, co chtějí) - hned měla ty děti, které se vysmívají nějak napomenout nebo je upozornit, že se to nedělá a mají být spíš oporou pro nové kamarády!
Kolektiv pracovnic v MŠ nebude zřejmě také v pohodě... rozpory, neshody.
Mohu se zeptat, co je to za MŠ? Popř. v jakém městě/vesnici je a kolik je tam oddělení?

Chyba není ve Vás. Mě jako maminku by to také trápilo a hlavně, když máte první dítko a nevíte, jak to má v MŠ chodit. Udělala jste dobře, že dáte holčičku jinam - ona by tam chudák akorát trpěla a nic by ze školičky neměla, ještě by si o tom udělala strašnou představu a třeba by byla v budoucnu plachá - což by bylo špatně. Vyberte školku, kde se nejprve půjdeme promluvit sama s učitelkou, pak vezmete holčičku na zvykání a uvidíte 🙂 . Určitě vyberete dobře a holčička i vy budete spokojená! Hodně štěstí a dejte vědět!

monalis
27. led 2014

@petraludvikova Také jsem byla ze školky v šoku. Sama jsem doposud působila několik let na soukromé ZŠ jako učitelka na 2.stupni. Neměla jsem představu jak to chodí v mateřských školkách, ale takto jsem si to opravdu nepředstavovala. Dcera začala chodit do MŠ v Hradci Králové a po třech dnech jsem se jí tam neodvážila dát. Školka měla čtři třídy. Každou o počtu 24 dětí.
Moc děkuji za to, co jste mi napsala. Stále jsem přemýšlela nad tím, jestli nejsem postižena trošku svou profesí a nedívám se na školku příliš kriticky. Ale základní slušné chování se nedá nijak obelstít.
Doufám, že v nové školce se bude dceři líbit. Začneme tam chodit nejdříve s ní a pak to zkusíme na samotné dopoledne a pak třeba až do odpoledne.
Jsem nohami na zemi a vím, že děti ve školkách brečí, ale paní učitelky se podle mě k tomu musí umět postavit.
No, doufám, že už nás nic podobného nepotká a malá se už nebude muset trápit.
Ještě jednou děkuji za zprávu a dám vědět jak to vše časem dopadlo 😉

miparime
17. únor 2014

Tak já jsem dávala už před druhým rokem na den pak dva dny v týdnu na zácvik, aby to nebyl takový šok, navíc jsem si přivydělávala , takže to byl pro mne ideál